Bendravimas su žmonėmis – tikras menas. Ypač su nepažįstamaisiais. Ir būtinybė laviruoti tarp to, kas privalu ir būtina norint užmegzti kontaktą, kai kuriems tampa dideliu išbandymu. Nes kiekvieną kartą esi priversta improvizuoti, pasikliaudama per ilgą laiką įstrigusiais atmintin bendravimo modeliais ir tam tikromis priimtinomis taisyklėmis.
Tik štai kurią kada taikyti – turi nuspręsti pati. Priklauso nuo situacijos. Nuo žmogaus, kurį ketini užkalbinti charakterio ypatybių. Ir tavo improvizacijoms ir elgesio modelių pasirinkimui vėlgi įtakos turės dar vienas svarbus veiksnys – tavo pačios asmenybės ypatumai. Štai taip grandine nuvilnija tiesiai nuo tavo žvilgsnio, lūpų, gestų „bandymas užmegsti kontaktą“. Žemiškai kalbant, – užkalbinti kol kas nepažįstamą žmogų.
Viskas gerai ir labai smagu, kai esi komunikabili ir iš vieno žodelyčio išraityti visą istoriją tau yra vienas malonumas. Tačiau ką daryti, jeigu esi drovi ir kas kartą, kai tik reikia žengti pirmą žingsnį, tave suparalyžiuoja, kalbos dovana nuslysta į nebūtį, o rankos ima tirtėti taip, kad kavos puodelis atrodo padėtas lyg ant išsiveržti pasiruošusio ugnikalnio viršūnės. Tai trukdo. Kad netrukdytų, pasinaudok žurnalo „Forbes“ siūlomais patarimais.
1. Užmegzk akių kontaktą
Pirmasis žingsnis – auksinis raktelis nuo sėkmės durelių. Nepasitikėjimas savimi, kaip pilkas vualis aptraukia tavo veidą, ir, žinoma, už tai pliusiuko negausi (ypač, jeigu nesi Angelina Jolie). Taigi, geriausias būdas neišsiduoti – pirmai užmegzti akių kontaktą su tau į akį kritusiu žmogumi. O sulaukus atsako šiltai nusišypsoti. Paprastai šiltai. Ne kaip kitaip neaiškiai ar su užuominomis.
2. Atrask pažįstamų bruožų
Jeigu nuo streso beveik kaleni dantimis, prieš prsistatydama nepažįstamajam, pasinaudok viena gudrybe. Įdėmiai įsižiūrėk į jį ir pabandyk atrasti ką nors matyto, pažįstamo. Galbūt jo šypsena primins vaikystės draugo šypseną, o plaukų spalva – lygiai tokia pati kaip tavo mamos jaunystėje. Sutelkdama savo dėmesį į šias detales, pati nepajusi, kaip dantys nustos kalenti nuo įtampos, ir tu atsipalaidavusi galėsi tarti pirmuosius žodžius.
3. Iš pradžių klausyk, paskui kalbėk
Nusprendusi prisijungti prie draugijos, kurioje jau verda savos temos ir vyksta diskusijos, neleptelk ko nors, kaip dramblys sunkiasvoris savo koja į lelijų darželį nešleptelk. Geriau jau įsiklausyk, apie ką kalbama, ir nutaikiusi tinkamą momentą įterpk savo repliką, kuri gerai pratęstų pokalbius. Pirmąsias dešimt sekundžių, ko gero, bus šiek tiek nejauku, tačiau jau labai greitai visai atsipalaidavusi tarsi savo vardą naujiems pažįstamiems.
4. Aptark bendras problemas
Sena kaip pasaulis, visada suveikianti taisyklė „ iš gyvenimo“. Netiki? Tik mestelk kur nors atodūsingą frazę: „Ak, kaip vargina tos amžinos spūstys mieste…“ Iš karto sulauksi palaikymo ir linguojamų galvų bangelės. Kuris nors, kaip tik ryte gerai užstrigęs vienoje iš spūsčių, būtinai tau paantrins, nes, taip sakant, – užlipsi jam ant nuospaudos. Maža gudrybė ir pokalbis vinguriuoja tolyn… Visada yra temos apie orą – koks jis prastas ar kaip tik – labai nuostabus. Ir ką žada rytojui. O čia, žiūrėk, jau ir iki savaitgaliui numatomų orų priskapstysite. Ir vėl visa virtinė temų iš gyvenimo… Tik improvizuok… Ir štai jūs jau plepate kaip seni pažįstami, o įtampa išgaravo kažkur į palubę.
5. Užleisk iniciatyvą
Daugelis baiminasi pradėti pokalbį, galvodami, kad jų iniciatyva bus palaikyta agresija. Kad pašnekovui nesusidarytų būtent toks įspūdis, tereikia perjungti jo dėmesį į jį patį ir leisti jam pasilikti pokalbio centre. Kaip? Ppaprasčiau nei paprasta – užduokite klausimą apie jį patį, pasakykite komplimentą. Sėkmingas galėtų būti klausimas: „Aš labai atsiprašau, kur jūs pirkote tokį nuostabų kaklaraištį?“ Žmonės egocentriški. Išnaudok šią silpnybę savo reikmėms.
6. Susitelk ties pašnekovu
Ne tik komplimentai tarnauja svetimam egocentrizmui, yra dar viena būdas rodyti susidomėjimą pašnekovo asmenybe. Kadangi jeigu susifokusuosi ties savimi mieliausiąja, nejučia imsi galvoti, ar tik nenukaito tavo skruostai, kaip atrodo tavo šukuosena ir ar nenubėgo kojinių akis. Ir kur dėti netinkamai mataruojančias rankas. Nerimas užplūs su pagreičiu, ir vėl užstrigs kalbos dovana. susitelkdama ties pašnekovu, pamirši savo emocinę būseną ir galėsi ramiai bendrauti.
7. Treniruokis
Viena kita treniruotė su draugais tikrai nepakenks. Ypač prieš svarbų susitikimą, kur tikrai būsi priversta bendrauti su naujais nepažįstamaisiais. Išbandydama pagrindinius patarimus, mintyse susidėliok savo strateginį planą ir bandydama įsijausti į numatomą išbandymą, pasibandyk vystyti tam tikras temas su pažįstamu žmogumi. Pajutusi, kaip lengvai gali manipuliuoti ir vystyti pokalbį tau tinkama linkme, įgausi pasitikėjimo.
8. Atmink: mes visi – vienoje valtyje plūduriuojame
Ne tu viena tokia niekam tikusi drovuolė. Apskritai tik labai nedaugelis yra apdovanoti gebėjimu bendrauti be jokios įtampos ir drovumo iš pat pradžių. Jeigu tik tavo pašnekovas ne koks nors Bradas Pittas. Ir tai dar nelabai aišku, ar atsidūręs vienas nepažįstamoje aplinkoje nesutriktų. Žinodama, kad, ko gero, pirma užkalbindama nepažįstamąjį, tu jam padarysi paslaugą – išgelbėsi jį nuo rankose drebančio kavos puodelio sindromo. Vien jau už tai jis jaus palankumą tau.
Taigi, mažais žingsneliais, tap tap į priekį, pasinaudodama patarimais, – save drovuolę palieki… už durų. Kartu su nepasitikėjimu savo jėgomis.