nafta

AR GREITAI BAIGSIS NAFTA ?

Šiuo metu svarbiausia kuro ir energetikos, taip pat chemijos pramonės žaliava yra nafta. Ji ir jos produktai ūkyje pradėti vartoti tik XIX a.2-oje pusėje, tačiau jų suvatojama vis daugiau. Todėl natūralu, kad kyla klausimas ar šio “juodojo aukso” užteks ilgam.
Ilgalaikės naftos krizės pranašavimai nėra nauji ir jau seniai atmetami valdžios, pramonės atstovų bei daugelio mokslininkų. Tačiau ginčai kaista artinantis tam, ką pesimistai vadina neišvengiamu galu. Tuo pat metu pasirodęs JAV vyriausybės tyrimas buvo kur kas optimistiškesnis, jaame teigiama, kad naftos turima dar beveik 40 metų – tai laikas, skirtas pereiti prie alternatyvių energijos rūšių.
Tokie ginčai remiasi naftos geologo M. Kingo Hubberto palikimu: jis pasipriešino industrijos dogmoms ir 1950 m. teisingai numatė, kad JAV naftos gavybos piką pasieks apie 1970 m. M. K. Hubbertas, miręs 1989 m., teigė, kad naftos telkinių atradimai ir jos gavyba yra panašių trajektorijų, maksimalaus augimo ir kritimo kreivės yra varpo formos. Jis pabrėžė, kad JAV daugiausiai naftos telkinių aptiko 1930 m., remdamasis šalies vidaus naftos resursais numatė, jog naaftos gavyba pasieks piką maždaug po 40 metų . tiksliai į dešmtuką – tai įvyko 1970 m., ir nuo tada pradėjo kristi, išskyrus keletą atkarpėlių, kai stabilizavosi kainos. Dabar JAV naftos išgauna 40% mažiau nei anksčiau, ir šalis inportuoja 2/3 to, ką suvartoja.
Pasaulyje naftos radimo viršūnė bu

uvo 1960 m., tad jei viskas vyks taip pat, gavybos pikas bus pasiektas 2010 m., o gal ir ankšiau. “Produkcijos pikas yra radimo piko veidrodis”. Jau ir šiandien naftos gavyba ir perdirbimas tik vos vos aplenkia paklausą, pasiūla greitai sumažės, o visos kainos, nuo benzino iki plastmasės, smarkiai išaugs.
Kitoks ir daug linksmesnis yra JAV geologijos tarnybos, kuri pastaraisiais metais padvigubino atsargų skaičiavimo rezultatus – iki 2,3 trilijono barelių, požiūris. Pasaulyje suvartojama apie 28 milijardus barelių per metus, šis skaičius jau trisdešimt metų vidutiniškai padidėja po du procentus. JAV geologijos tarnybos energetikos departamentas žvilgtelėjo į šiuos duomenis ir nusprendė, kad pasaulio naftos pasiūla atitiks paklausą dar iki 2037 m., o pasak ED naftos specialistų, net ir šie apskaičiavimai yra kuklūs.
Taryba pradėjo skaičiavimus nuo maždaug 900 milijardų barelių, essančių “patikrintuose” gręžiniuose. Tada bandyta apskaičiuoti, kiek telkinių ir naftos juose dar bus atrasta. Geologų komisijos skaičiuoja šansus aptikti naftos dar tiriamose rajonuose – čia tikimasi rasti dar 700 milijardų barelių rezervą. Daug telkinių manoma esant Vidurio Azijoje, ten, kur dabar yra pagrindiniai gręžiniai, kita dalis, prognozuojama, bus atrasta prie Afrikos ir Pietų Amerikos krantų.
Prie savo skaičiavimų JAV geologijos tarnyba pirmą kartą pridėjo ir fenomeną, vadinamą resursų augimu, t.y. galimybę pasitelkus naujas technologijas ir metodus išgauti daugiau naftos iš vienmo gręžinio. JAV gr
ręžiniuose naudojamos horizontalaus gręžimo ir skaitmeninio seisminio fotografavimo technologijos leidžia išgauti 50 ir daugiau procentų gręžinio resursų, tuo tarpu pasaulyje vidutiniškai išgaunama apie 30 proc. Eksportuojant JAV technologijas ir žinias, gavyba kitose šalyse galėtų padidėti dar 700 milijardų barelių.
Be jokios abejonės, nafta baigiasi. Vieną dieną pasauliui teks pereiti prie naujų transporto ir šildymo energetikos šaltinių, o likusius rezervus reikės taupyti tiems dalykams, kurie neturi pakaitalų, – kai kurių chemikalų ir plastmasių gamybai.

Leave a Comment