Egipto muziejai

Nacionalinis Egipto muziejus

Egipto muziejuje saugoma daugiau kaip 100 000 muziejinių vertybių iš beveik kiekvieno Egipto istorijos periodo. Taigi, jeigu prie kiekvieno eksponato jūs praleisite po 1 minutę, viskam apžiūrėti jums prireiks daugiau negu 9 mėnesių. Šios kolekcijos branduolį 1858 m. pradėjo prancūzų archelogas Augustas Marietas, kuris Egipte įkūrė senienų tarnybą. Į dabartinį būtent tam tikslui pastatytą neoklasicistinį muziejaus pastatą kolekcija buvo perkelta 1902 m. Nuo to laiko kolekcija žymiai padidėjo. Kalbama, kad saugojimo kameros yra tiek pripildytos meno vertybių, kad pastačius naują muziejaus pastatą, kai kurias vertybes senajame pastate reikės iš naujo ‘atkasinėti’. Komponuojant ekspozicijas, kuriose demonstruojamos vertybės paeiliui nuo Senosios Karalystės iki Romėniškojo periodo, nebuvo labai pasistengta, kad eksponuojamoms vertybėms būtų sudarytas koks nors kontekstas, o žymiausi meno kūriniai būtų kaip nors atskirti ir paryškinti. Iš tiesų nuo to laiko, kai muziejus buvo įkurtas beveik prieš šimtą metų, ekspozicija praktiškai yra nepasikeitusi, išskyrus tai, kad kiekvienais metais ekspozicija papildoma naujais meno kūriniais. Užrašai yra minimalūs arba jų visai nėra, o eksponavimo būdas – paprastai medžio–stiklo dėžės, kurių viduje nėra jokio apšvietimo – gerokai atsilieka nuo naujausių technologijų, naudojamų muziejuose. Iš lėto, tačiau situacija pradeda keistis. 1998 metais atidarytos salės jau gali didžiuotis moderniu apšvietimu ir užrašais šalia eksponatų. Po bandymo apvogti muziejų 1996 m., buvo įdiegtos naujos apsaugos ir apšvietimo sistemos, kadangi nors pavėluotai, tačiau buvo suprasta, kad senoji apsaugos sistema (grotuoti langai ir šunys) negali tinkamai apsaugoti neįkainojamų muziejuje saugomų vertybių. Kaip bebūtų, silpnas apšvietimas yra viena iš muziejaus žavesio paslapčių, kadangi klajoti prieblandoje aplink lobių vertybes yra nepakartojama.

Graikų – romėnų muziejus

Graikų – romėnų muziejus buvo pastatytas 1892 m. Iš pradžių veikė 11 galerijų, vėliau palaipsniui plėtėsi. Čia eksponuojamos mumijos, helenistinės statulos, Romos imperatorių biustai, statulėlės, ankstyvosios Krikščionybės laikotarpio vertybės. Šiame muziejuje saugomi šimtai įdomių ir vertingų senovinių radinių. Čia eksponuojama dievo Apio, vaizduojamo buliaus pavidalu, skulptūra, du įspūdingi begalviai sfinksai, dvi juodo bazalto deivės Izidės statulos, vienas kambarys paskirtas mumijoms ir sarkofagams, čia galima pamatyti seniausios pasaulyje mozaikos pavyzdį, itin įdomios statulos, kuriose egiptiečių scenos ir technika yra įtakoti graikų. Muziejuje saugoma didžiulė raudono granito imperatoriaus Ptolomėjaus IV galva, dėvinti dvigubą Egipto karūną, nepakartojama yra balto marmuro Marko Aurelijaus statula. Galima pasigrožėti ir puikiausių helenistinių statulų įvairove – nebaigta Afroditės skulptūra, vyrų bei moterų statulų grupė. Apie senojo pasaulio moterų madas, šukuosenas, sukneles papasakoja molinių figūrų kolekcija, o spalvų ilgaamžiškumu stebina laidotuvių amfora. Dar vienas muziejaus kambarys paskirtas spalvotiems ankstyvojo Egipto stiklo dirbiniams eksponuoti. Tikrai neįmanoma išvardinti visų eksponatų, be to dar ir muziejaus sode įrengtas skulptūrų parkas…

Saulės laivo muziejus

Iš Rytinės ir pietinės Didžiosios piramidės pusės yra penkios ilgos šachtos, kuriose kažkada buvo laikomi faraono laivai. Šie saulės laivai galėjo būti naudojamos atgabenti mirusio faraono mumiją Nilu iki šventyklos slėnyje, iš kur mumija buvo vežama į kapavietę. Po to laivai buvo laidojami prie piramidžių, kad faraonas galėtų jais pasinaudoti, keliaudamas į aną pasaulį. Vienas šių senovinių iš kedro medžio pastatytų laivų, turbūt seniausias laivas pasaulyje, buvo atrastas 1954 m. Jis buvo restauruotas ir dabar saugomas stikliniame muziejuje. Tam, kad laivas būtų apsaugotas nuo irimo, muziejaus lankytojai turi užsimauti apsaugines šlepetes, kad į patalpos vidų nepatektų smėlio.