TEIGIAMAS IR NEIGIAMAS ULTRAVIOLETINIŲ SPINDULIŲ POVEIKIS ŽMOGAUS ORGANIZMUI

842 0

TEIGIAMAS IR NEIGIAMAS ULTRAVIOLETINIŲ SPINDULIŲ POVEIKIS ŽMOGAUS ORGANIZMUI: KĄ REIKIA ŽINOTI IR KAIP TURIME SPRĘSTI PROBLEMAS

Klaipėdos valstybinė kolegija

ANOTACIJA

Remdamiesi antruoju nagrinėjamu šaltiniu, norime atskleisti priemones, kurios padeda apsisaugoti nuo kenksmingų UV spindulių. Bet čia taip pat reikalinga kompetencija ir išmanymas, nes reikia išmanyti, kokia turi būti apsauginio kremo sudėtis, kur ir kaip jis sukurtas, kad vietoje naudos neturėtume dar didesnio žalingo poveikio. Šiame darbe pateikta nedidelė atsitiktinių respondentų apklausa, padės giliau suprasti problemas, kurios žmogui kyla dėl jo paties nežinojimo ar innformacijos stokos.

Pagrindiniai raktiniai žodžiai: Saulė ,spinduliuotė , ultravioletiniai spinduliai , ligos .

 

ĮVADAS

 

Saulės šviesa visada vaidino svarbų vaidmenį gamtoje ir jau 4,6 mlrd. metų daro įtaką beveik visiems mus supantiems gyviems organizmams, juose vykstantiems procesams. Saulės šviesa yra būtina gerai sveikatai palaikyti, tačiau labai svarbu suprasti ir jos neigiamą poveikį. Saulės spinduliuojama energija – įvairaus spektro bangos. Jos skirstomos į ultravioletinius spindulius (UV, bangų ilgis – iki 400 nm), matomąją šviesą (bangų ilgis – nuo 400 iki 700 nm) ir infraraudonuosius spindulius (IR, bangų ilgis – per 700 nm), jaučiamus šilumos pavidalu. Kuo trrumpesnė banga, tuo daugiau energijos ji spinduliuoja ir tuo didesnė galima žala sveikatai. Ultravioletinė spinduliuotė skirstoma į UVA, UVB ir UVC bangas. Ilgiausios UVA bangos yra 320–400 nm (1 nanometras (nm) = 0,000 000 001 metro). Jos yra būtinos vitamino D sintezei žmogaus odoje, tačiau per didelis ki

iekis gali lemti odos nudegimus, kataraktą ir kitus pažeidimus. Trumpesnės UVB bangos (ilgis – 290–320 nm) sukelia pakitimus molekuliniu lygmeniu – pažeidžia ląstelių DNR. Trumpiausias UVC bangas (ilgis – iki 290 nm) sugeria ozono sluoksnis, tad jos nepasiekia žemės. Straipsnio tikslas – analizuoti literatūroje pateiktą ultravioletinių spindulių poveikį žmogui, galimus padarinius ir esamas grėsmes. Šiam tikslui pasiekti keliami uždaviniai: literatūros analizė ir atsitiktinių respondentų apklausa, kiek jie turi informacijos apie ultravioletinius spindulius ir jų daromą žalą organizmui. Pirmame nagrinėtame šaltinyje atsklisime ultravioletinių spindulių naudą ir žalą organizmui. Reikia prisiminti, kad jei Saulės šviesos trūksta, odoje nesintezuojamas vitaminas D, kuris reikalingas kaulams, raumenims ir imuninei sistemai. UV spinduliuotė padeda gydyti kai kurias ligas: rachitą, žvynelinę, egzemą. Bet piktnaudžiavimas saule ar soliariumo paslaugomis gali sukelti kai kurias odos vėėžio formas – piktybinę melanomą. Tokių susirgimų Europoje daugėja. Pvz., Švedijoje kasmet ūgteli 5 proc., Lietuvoje kasmet padaugėja: 12,2 proc. – moterys, 14 proc. – vyrai. Remdamiesi antruoju nagrinėjamu šaltiniu, norime atskleisti priemones, kurios padeda apsisaugoti nuo kenksmingų UV spindulių. Bet čia taip pat reikalinga kompetencija ir išmanymas, nes reikia išmanyti, kokia turi būti apsauginio kremo sudėtis, kur ir kaip jis sukurtas, kad vietoje naudos neturėtume dar didesnio žalingo poveikio. Šiame darbe pateikta nedidelė atsitiktinių respondentų apklausa, padės giliau suprasti problemas, kurios žmogui kyla dėl jo paties ne
ežinojimo ar informacijos stokos. Kuo žmonių žinios bus platesnės, tuo efektyviau jie gebės apsaugoti ne tik save, bet ir aplinkinius nuo galimos UV žalos jų sveikatai.

Darbo objektas: Teigiami ir Neigiami ultravioletiniai spinduliai.

Darbo tikslas: išanalizuoti literatūroje pateiktą ultravioletinių spindulių poveikį žmogui, galimus padarinius ir esamas grėsmes.

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti UV spindulių rizika žmogaus sveikatai.

Išanalizuoti atsitiktinių respondentų apklausą.

Įvertinti sąsajas tarp deginimosi įpročių ir žinių apie ultravioletinės spinduliuotės įtaką sveikatai.

1. ULTRAVIOLETINIAI SPINDULIAI POVEIKIS ŽMOGAUS ORGANIZMUI

Ultravioletiniai spinduliai ir jų daromas poveikis žmogui. Daugelis iš mūsų yra gulėjas paplūdimyje ir deginęsis saulėje. Mūsų oda įdega dėka saulės skleidžiamos ultravioletinės spinduliuotės. Bet ar visi mes žinome viso to nauda ir žala? Todėl straipsnyje pateiksime daug naudingos informacijos apie šia, šiomis dienomis, labai aktualia tema. Būtina ugdyti žmonių žinias apie grėsme keliančius aplinkos veiksnius mūsų sveikatai, šiuo atveju visa dėmėsi skiriant – odai .Ultravioletinė spinduliuotė – saulės radiacijos išdava. Manoma, kad plonėjant ozono sluoksniui jos aktyvumas didėja. Soliariumai – dirbtinės saulės irgi veikia tuo pačiu principu. Piktnaudžiavimas saule ar soliariumo paslaugomis gali sukelti kai kurias odos vėžio formas – piktybinę melanomą. Tokių susirgimų Europoje daugėja. Pvz., Švedijoje kasmet ūgteli 5 proc., Lietuvoje kasmet padaugėja: 12,2 proc. – moterys, 14 proc. – vyrai. Sveikas žmogus gali saikingai naudotis soliariumu. Tik labai svarbu, kad ši paslauga būtų atliekama kokybiškai. Jeigu jums tikrai rū

ūpi sveikata, atėjusios į soliariumą būtinai paprašykite techninio paso. Jame būna pažymėta, kiek vidutiniškai tarnauja lempos, tvarkingame soliariume turi būti pažymėta, kada jos keistos. Jei žmogus važiuoja atostogauti į šiltus kraštus, netgi rekomenduojama prieš tokį poilsį kiek pagrūdinti odą: kūnas nepatirs tokio didelio saulės šoko. UV (Ultravioletiniai spinduliai) – tai elektromagnetinių bangų spektro dalis, prasidedanti nuo bangos ilgio 200 mm ir siekianti violetinės matomos šviesos bangų ilgį (400 mm) Ultravioletiniai spinduliai yra biologiškai aktyviausi Saulės spektro spinduliai. Tai – didelės energijos saulės spektro spindulių ruožas, pasižymintis stipriu poveikiu. Energijos masė, judanti nuo Saulės link mūsų šviesos greičiu, turi bendrą pavadinimą elektromagnetinė spinduliuotė arba šviesa. Nešamą energijos kiekį lemia bangos ilgis (dažnis) – kuo mažesnis bangos ilgis, tuo didesnė energija. Žmogaus akis jautri tik tam tikrai šio srauto daliai (400–700 mm), vadinamai matomąja šviesa (1 mm =10-9 m). Spektro dalis, pagal bangos ilgį esanti už mėlynosios dalies, vadinama ultravioletine (UV). Ji paprastai dalijama į:

UVA, bangos ilgis 315–400 mm;

UVB, bangos ilgis 280–315 mm;

UVC, bangos ilgis 100–280 mm.

Iš jų pavojingiausia dalis, pasiekianti Žemės paviršių, yra UVB. Ji turi poveikio žmogaus sveikatai, t. y. gali būti tam tikrų vėžio rūšių priežastis, veikia augalų ir gyvūnų DNR.

Potencialiai pavojingiausia yra UVC energija, bet ji beveik nepasiekia Žemės paviršiaus. UVB irgi yra labai stipriai sugeriama atmosferoje, o Žemę pasiekia tik ma

aža jos dalis. UVA ozonas absorbuoja silpniau, išsklaido arti Žemės paviršiaus. Iš bendro UV kiekio, pasiekiančio Žemės paviršių, apie 94% yra UVA ir 6% UVB.

Atmosferos ozonas – tai gyvybės apsauga nuo pavojingų UV spinduliuotės komponentų. Atmosferos procesai gali veikti apsaugos lygį aukštutinėje atmosferoje. Ozonas atmosferoje mažėja dėl:

cheminių procesų, vykstančių dėl ozoną ardančių medžiagų;

stratosferos meteorologijos pokyčių, t. y. klimato pasikeitimų ir dujų (natrio junginių) būsenos.

Atmosferos ozono plonėjimas stratosferoje leidžia augti UVB lygiui prie Žemės paviršiaus ir didina gyvų organizmų DNR pokyčių pavojų. Sumažėjus ozono kiekiui 1%, UVB kiekis gali padidėti 2%. Todėl labai svarbi UV spinduliuotės stebėseną Žemės paviršiuje. Viena iš tam skirtų priemonių yra UV indeksas (UVI).

UV spinduliuotės poveikis sveikatai. Mažų UV spinduliuotės kiekių žmonėms reikia vitamino D gamybai. Ji taip pat naudojama kai kurioms ligoms (pvz., rachitui, žvynelinei ar egzemai) gydyti. Tai daroma esant griežtai medicininei kontrolei, apie gydymo naudą su mažiausia neigiamo poveikio rizika sprendžia specialistai. Ilgalaikis UV spinduliuotės poveikis žmogui gali sukelti ūminius ir chroniškus odos, akių ir imuninės sistemos pakenkimus. Labiausiai žinomas ūmus per ilgo buvimo saulėje efektas yra apdegimas. Per ilgą laiką UV skatina degeneracinius ląstelių, audinio skaidulų ir kraujagyslių pakitimus bei ankstyvą odos senėjimą. UV taip pat gali būti akių uždegiminių procesų (fotokeratito – akies ragenos uždegimo) priežastis.

Chroniški (ilgalaikiai) efektai jungia d. . .

Based on the second source, we want to reveal the measures which help to protect against harmful UV rays. But here as well as the necessary expertise and knowledge is needed, because you need to know what must be the composition of protective cream, where and how it is designed to be placed to get the benefits and should not be even more harmful effects. In this paper, the small random respondents poll creates a deeper understanding of the problems that arise from a person’s own ignorance or lack of information.

Main keywords: Sun, radiation, ultraviolet rays, illnesses.

 

LITERATŪRA

1. Ultravioletinii spinduliai: [Interaktyvus] [žiūrėta 2017-12-20]. Priega per internetą: http://mokslai.lt/referatai/fizika/ultravioletiniai-spinduliai-3.html/ .

2. Apsaugos priemonės nuo UV: [Interaktyvus] [žiūrėta 2017-12-20]. Priega per internetą: http://kosmetika-zurnalas.lt/jazukevi.htm/ .

3. Ultravioletinii spinduliai jų poveikis : [Interaktyvus] [žiūrėta 2017-12-20]. Priega per internetą: http://old.meteo.lt/ivair_ultra_spind.php .

4.Autier P. Perspectives in melanoma prevention: the case of sunbeds. European Journal of Cancer 2004; 40: 2367-2376.

 

Join the Conversation