spalvos

SpalvosBe spalvų pasaulis taptų nuobodus. Be to, jame būtu daug sunkiau gyventi. Įsivaizduokite, kaip atskirtumėme šviesoforo signalus, jeigu nebūtų nei raudonos, nei žalios spalvos. Gamta turi spalvų signalų taip pat: ryški medvarlės spalva perspėja, o nuostabių spalvų gėlės vilioja bites siurbti nektarą. Jei nebūtų spalvų ar galėtumėme grožėtis gėlėmis? Ne visa gyvoji kūrinija mato spalvas vienodai – tokie gyvūnai kaip jūrų kiaulytės ar voverės spalvų visai neskiria. Iš tikrųjų spalva yra tai, kai mūsų akys reaguoja į skirtingo pobūdžio šviesą. Šviesa – tai nematomos bangos, kiekviena kurių turi savo dydį ir ilgį. Kiekvienos spalvos šviesa, sudaryta iš skirtingų ilgių spindulių, kuriuos mūsų akys geba skirti. Pavyzdžiui: balta saulės šviesa yra visų vaivorykštės spalvų derinys.SPEKTRAS

Kai prizmė išskaido baltą šviesa į spalvas, jos visada išsidėsto vienoda tvarka: raudona viename krašte ir violetinė kitame. Šitoks spalvų derinys vadinamas spektru. Spektro ratą sudaro šios spalvos: raudona, oranžinė, geltona, žalia, žydra, mėlyna, violetinė. Saulės šviesai atspindint lietaus lašus, padangėje išsilenkia vaivorykštė, turinti visas spektro spalvas.(Vaivorykštės susidarymas) Kartais lyjant šviečia saule. Jos spindulius vandens lašeliai išskaido į atskiras spalvas ir danguje sužėri gražus įvairiaspalvis lankas. Tai vaivorykštė. Jos spalvos- raudona, oranžinė, geltona, žalia, žydra, mėlyna ir violetinė. Tokios yra vaivorykštės spalvos.PAGRINDINĖS ŠVIESOS SPALVOS

Tris pagrindines spalvas (raudoną, žalią ir mėlyną) sumaišius atitinkamomis proporcijomis, randasi balta spalva. Per roko koncertus ar teatro spektaklius apšvietėjai, maišydami skirtingų spalvų prožektorių šviesą, sukuria daug įvairių atspalvių, todėl gaunasi daug ir įvairių spalvų.

PAGRINDINĖS DAŽŲ SPALVOS

Pagrindinės spalvos yra šios: raudona, geltona, mėlyna.

Iš trijų pagrindinių dažų spalvų sumaišytų deramais kiekiais, gaunama juoda spalva. Dailininkai iš skirtingų dažų spalvų mišinių gauna šimtus įvairiausių atspalvių. Išvestinės spalvos gaunamos maišant pagrindines spalvas. Tarpinės spalvos gaunamos maišant gretimas spalvas.Papildomos spalvos greta viena kitos įgauna dar didesnį ryškumą, o giminingos spalvos atvirkščiai – blanksta. Tai vadinama spalviniu kontrastu.Šviesumas – tai spalvų sustiprinimo ir susilpninimo laipsnis, spalvos šviesumo laipsnis.Sodrumas – tai spalvos intensyvumas, ryškumas.

ŠILTOS IR ŠALTOS SPALVOS

Spalvos šiltumas ar šaltumas yra ne kas kita kaip jos polinkis į geltonumą ar mėlynumą.Šiltos bei šaltos spalvos sukelia judėjimo iliuziją. Šiltos juda į žiūrovą (mažina erdvę), šaltos bėga nuo jo (didina erdvę). Šis poveikis keičiasi nuo spalvos padėties. Šaltos spalvos šalia šiltų atrodo šiltesnės ir atvirkščiai. Spalvos harmoniją lemia šviesos kaita, šviesos ir šešėlių santykiai. Spalvų deriniai kuria bendrą koloritą.

SPALVOTI DAIKTAI

Mums daiktai atrodo spalvoti todėl, kad atspindi ant jų krintančią šviesą. Ant bet kokio daikto krintančios baltos šviesos vienas spalvas sugeria, o kitas atspindi. Štai atspindėtoji spalva daiktą ir daro mūsų regimos spalvos. Kai dienos šviesa krinta ant raudonų batų, juos matome raudonus todėl, kad jie atspindi tik raudoną šviesos spektro dalį, o visas kitas spalvas – sugeria.Aiškiai išreikšta tam tikram daiktui būdinga spalva vadinama lokaline spalva. Aplinkoje lokalinė spalva keisis nuo apšvietimo, daikto formos, nuo aplinkinių daiktų spalvos, nuotolio erdvėje.Spalvos santykis su šalia esančiu daiktu vadinamas spalviniu refleksu.Daikto spalvingumas – tai spalvinis tonas.

SPALVŲ MAIŠYMAS

Raudona, žalia ir mėlyna vadinamas pagrindinėmis šviesos spalvomis. Taip yra todėl, kad žalią, raudoną ir mėlyną spalvas maišydamas įvairiomis dalimis, gauname visas spektro spalvas. Spaustuvininkams trys pagrindinės spalvos yra kitos: mėlyna, raudona ir geltona. Iš jų mišinio taip pat gaunamos visos kitos spalvos, išskyrus baltą.

SPALVŲ SIMBOLINĖS PRASMĖS

• Juoda – nelaimių, rūpesčių ir nesėkmių ženklas;• Ruda – simbolizuoja ligas ir sveikatą;• Raudona – reiškia meilę, draugystę ir vestuves;• Geltona – džiaugsmą, laimę, santarvę ir šeimą. Taip pat sutvirtina visus jūsų ankstesnius norus;• Mėlyna – švaros ir apsivalymo simbolis;• Žalia – gamtos stichijų ženklas.;• Oranžinė – karjeros, mokslų ir pinigų simbolis.