Pagrindinės ryšio priemonės

Pagrindinės ryšio priemonės yra skirstomos į telefonus (mobiliuosius) ,laiškus ,internetas ,telegrafas(senovėje) irt.t… Nuo seno buvo ieškoma būdų žinioms perduoti . Ilgą laiką laiškus , pranešimus iš vienos vietos į kitą nešiodavo raiti pasiuntiniai . Ilgainiui informacijos perdavimo būdai tobulėjo , tačiau kai kurie iš jų taikomi dar ir šiandien . 1837 metais amerikietis S.Morzė išrado elektromagnetinį rašantį telegrafo aparatą (gr.tele- toli,grapho-rašau).Siunčiamojoje stotyje yra srovės šaltinis ir telegrafo raktas (jungiklis) priimamojoje stotyje –elektromagnetas, kuris gali pritraukti svirtį su rašikliu .Nuspaudus telegrafo raktą , grandinė susijungia . Trumpiau ar ilgiau palaikant nuspaustą raktą , priimamojoje stotyje įtaisytas rašiklis judančioje popieriaus juostelėje brėžia tašką arba brūkšnį. Iš taškų ir brūkšnių sudaryta Morzės abėcėle užrašomas įvairiausias tekstas . Lietuvoje pirmoji telegrama iš Vilniaus į Peterburgą pasiūsta 1859 metais . Kaune telegrafo stotis įsteigta 1863 metais . Šiuolaikinis telegrafo ryšys –sudėtinga sistema , kuria perduodamas tekstas , ir fototelegramos , ir kt.. Vienas iš dabar naudojamų raidinių telegrafo aparatų yra teletaipas (lot.tele-toli,angl.type-rašyti mašinėle). Jis turi panašią į rašomosios mašinėlės klaviatūrą , siunčia , priima ir automatiškai užrašo informaciją. Kalbą dideliais atstumais galima perduoti telefono ryšiu, tai yra elektriniais signalais , kurie sklinda laidais .Šį gan sudėtingą aparatą 1896 metais išrado amerikietis A.Grehemas Belas . Telefono ryšys techniškai labai sudėtinga sistema . Tačiau joje yra du nekintantys elementai –mikrofonas(gr.mikros-mažas , phone-garsas) ir telefonas (gr.tele-toli,phone-garsas). Pirmojo kalbėtojo mikrofonas sujungtas su antrojo telefonu , o antrojo mikrofonas – su pirmojo telefonu . Mikrofonas-tai smulkių anglies grūdelių pripildyta dėžutė , uždengta plona plokštele-membrana . Prie dėžutės ir membranos prijungti laidai . Taigi anglies grūdeliai yra elektrinėje grandinėje , kuri sujungta su antrojo kalbėtojo telefonu .

Telefoną sudaro magnetas , ant kurio polių užmautos plonos vielos ritelės . Prie magneto polių yra plona plieninė plokštelė (membrana) . Lieticoje pirmoji telefono stotis įrengta Vilniuje 1896 metais . 1923 metais visi Lietuvos apskričių centrai jau turėjo telefono stotis . Kaip atsirado ir plėtėsi ,,Internet’’ 1960 metais kompiuteriai pradetiti jungti tarpusavyje naudojant telefono linijas.Šiuos darbus vykdė mokslininkų grupė ARPA.Jie domėjosi,ar galima sujungti nutolusius vienas nuo kito kompiuterius taikant specialią technologiją, vadinamą ,,paketų komutacija’’.Paketus galima tiksliai nukreipti į norimą vietą ,kur jie vėl bus surinkti į pradinį pranešimą ,tinkantį žmogui arba kompiuteriui.Ši technologija įgalino sukurti kompiuterinį paštą . Tokia informacijos perdavimo sistema buvo pavadinta ,,Arpanet’’. Atsirado galimybė patogiai ir greitai bendrauti su šimtais ar tūkstančiais žmonių vosoje šalyje . Aštuntajame dešimtmetyje buvo sukurtos taisyklės (protokolai ), nurodančios ,kaip informacija turi būti siunčiama kompiuterių tinklais .Jos pavadintos ,,Internet’’. Tada ir prasidėjo pasaulinio kompiuterių tinklo ,kurį dabar turime ,kūrimas .Pasaulis buvo sujungtas tarpusavyje informacijos ,,voratinkliu’’. Devintajame dešimtmetyje šis tinkles jau buvo vadinamas ,,Internet’’ ir plėtėsi neįtikinamai sparčiai .Manoma , kad ,,Internet’’ vartotojų šiandien jau yra per penkiasdešimt milijonų .Šiuo metu kas 30 minučių prie ,,Internet’’ prisijungia naujas tinklas. Jei ši tendencija išsilaikys ir toliau ,maždaug 2003-iaisiais metais visi Žemės gyventojai galės naudotis ,,Internet’’ paslaugomis . Kompiuterinis paštas Viena iš pagrindinių ,,Internet’’ teikiamų paslaugų yra kompiuterinis paštas (e-mail) . Jis įgalina siusti įvairius pranešimus naudojant kompiuterį . Toks informacijos siuntimas turi daugybę privalumų ,lyginant su paprastu paštu .Ypač svarbus privalumas-informacijos (laiškų,pranešimų ir pan.) persiuntimo greitis . Skirtingai negu paprastą laišką ,kompiuterinio pašto pranešimą galima išsaugoti kompiuterio diske ir elgtis su juo kaip su bet kuria kita byla-redaguoti ,spausdinti, persiųsti kitam žmogui ,jeigu atrodo,kad šis pranešimas jam gali būti įdomus .Kitas svarbus kompiuterinio pašto privalumas yra tas ,kad vartotojas gali užsisakyti (prenumeruoti) kompiuterinius laikraščius,žurnalus,darbo su bet kuria tinklo programa taisykles ir paaiškinimus.
Kompiuterinis paštas pranašesnis už telefoną,mat pranešimą galite išsiųsti kada tik norite ,adresatas taip pat gali atsakyti kada nori ir kada turi laiko.Telefoninis pokalbis ,ypač su abonentu kitoje šalyje,kainuoja daug brangiau nei kompiuterinio laiško siuntimas. Pasaulinis informacijos voratinklis(,,Web “,3W,WWW)- -pati įdomiausia ,patogiausia ir populiariausia ,,Internet” paslauga.,,Web” objektai-tai tekstai,vaizdai ir garsai. ,,Internet” tinkle sukaupti milžiniški informacijos klodai.Čia galima rasti informacijos bet kokia tema ir labai patogiu būdu.Be to , ,,Internet”yra labai tobula bendravimo priemonė .Dėl šių ir kitų priežasčių ,,Internet” veržte veržiasi į pasaulio mokyklas.Čia jau naudojami visi ,,Internet”servisai ,pradedant kompiuteriniu paštu ir baigiant WWW.

Mobilusis telefonas.Šiais laikais beveik niekas negali įsivaizduoti savo gyvenimo be mobilaus telefono . Jie yra labai paplitę visame pasaulyje .Mobiliaisiais telefonais naudotis yra labai paprasta ir be galo patogu ,nes su oponentu susisiekti galima bet kurioje vietoje ,bet kuriuo metu .Žmonėms sudaromos labai palankios sąlygos naudotis mobiliuoju ryšiu ,suteikiamos įvairios lengvatos, sudaromos sutartys .Todėl mobilusis ryšys yra prieinamas visiems žmonėms .Mobilaus ryšio vartotojai gali pasirinkti jiems patogų mokėjimo planą .Skirtingai nei paprastu telefonu ,mobiliuoju galima siūsti balso paštą ar rašyti SMS žinutes ,kurios šiuo metu yra labai populiarios tarp jaunimo.Mobilus telefonas šiuo metu yra populiariausia ir pagrindinė ryšio priemonė .

Laiškai .Dabar jau primiršta ,bet vis dar naudojama ryšio priemonė yra laiškai .Šia ryšio priemone naudotis yra pigiau,bet ir informacija oponentą pasiekia lėčiau.Anksčiau laiškus perduodavo raiteliai ,bet tai užtrukdavo labai ilgai. Dabar ,atsiradus daug naujovių ,paštas yra vežiojamas mašinomis arba skraidinamas lėktuvu. Paštu galime užsisakyti ir įvairius daiktus(laikraščius ,žurnalus ,rūbus, buitinius reikmenis ).