DISKINIAI PJŪKLAI SU KIETLYDINIO PLOKŠTELĖMIS

 

Turinys

Įvadas..............................3

1. DISKINIAI PJŪKLAI..............................4

1.1 DISKINIŲ PJŪKLŲ TIPAI IR KONSTRUKCIJOS......................4

2. LEUCO DISKINIAI PJŪKLAI ..............................5

2.1. LEUCO PJŪKLŲ KLASIFIKACIJA..............................5

2.2. NAUJOS DISKINIŲ PJŪKLŲ KONFIGŪRACIJOS.....................8

2.3. LEUCO DISKINIŲ PJŪKLŲ KOKYBĖ IR TYLUS GARSAS...............15

2.3.1. PANAUDOJIMO SRITIS..............................15

2.3.2. TYLUS DARBAS, IŠREIKŠTAS SKAIČIAIS......................16

3. PJAUSTYMO RĖŽIMAI BANDANT PJŪKLUS SU KIETLYDINIO PLOKŠTELĖMIS...16

4. DISKINIO PJŪKLO PARUOŠIMAS DARBUI.........................17

5. DISKINIŲ PJŪKLŲ TVIRTINIMAS.............................18

Išvados..............................19

Literatūra..............................20

 

Įvadas

 

Laikai, kuomet visi medienos apdirbimo įrankiai atrodė maždaug vienodai, jau seniai nugrimzdo užmarštin. Šiandien rinkoje egzistuoja tiesiog milžiniška įvairios produkcijos pasiūla, todėl išsirinkti tinkamą įrankį nėra lengva. Aukštos kokybės įrankiai yra techniškai sudėtingi – egzistuoja tam tikros svarbios detalės (kartais nepastebimos iš pirmo žvilgsnio), kurios ir skiria šiiuos produktus nuo nekokybiškų bei nežinomų analogų. Įrankiams gaminti naudojamų medžiagų kokybė, pati gamybos technologija, specialistų profesionalumas ir suteikiamos garantijos yra pagrindiniai faktoriai, lemiantys galutinę užsakovo sėkmę ir gaminių kokybę.

Pigius įrankius gaminančių firmų pardavimai rodo, kad sprendimas įsigyti įrankį dažnai grindžiamas tik jo kaina. Tokie faktoriai kaip produkto kokybė ir ypač saugumas paprasčiausiai lieka antraeiliais dalykais, nors yra apskaičiuota, kad kas yra pigu pradžioje, brangiai kainuoja vėliau. Medienos apdirbimo įrankiams išleidžiamos sumos sudaro mažytį bendrų išlaidų gamybos kaštams procentą, bet tuuri lemiamos įtakos galutinei produkto kokybei. Todėl kokybiškas patvarus įrankis – teisingas pasirinkimas visomis prasmėmis.

Skirtumas tarp geros ir prastos kokybės nėra paprastai pastebimas išorėje, tai susiję su pjūklo techninėmis bei eksploatacinėmis savybėmis. Lemiamą įtaką pjūklo kokybei turi medžiagos, iš kurių pagamintas pj

jūklo korpusas, dantukų prilitavimo fliusas ir kietlydinio dantys – tai apsprendžia pjūvio kokybę bei įrankio tarnavimo ilgaamžiškumą.

Jeigu gamykloje ar dirbtuvėse vykdoma gamybinių procesų optimizavimas, naudojami diskiniai pjūklai irgi turi būti parenkami tikslingai prie esamų darbo bei kokybės reikalavimo sąlygų [2].

LEUCO įmonės užduotis – tapti kokybiškiausia pasaulyje įrankių gamintoja, kuri gamina įrankius medienos apdirbimo ir baldų pramonei (diskinius pjūklus, frezas, kotines frezas, frezas su kiauryme, grąžtus, profiliavimo peilius, vartomus peilius, deimantinius įrankius) [4].

Šiame darbe pateiksime ir analizuosime LEUCO gamintojo diskinius pjūklus su kietlydinio plokštelėmis.

 

1. DISKINIAI PJŪKLAI

1.1 DISKINIŲ PJŪKLŲ TIPAI IR KONSTRUKCIJOS

 

Diskinių pjūklų tipas ir konstrukcija priklauso nuo jų paskirties. Pagal technologinę paskirtį pjūkliniai diskai skirstomi išilginiam, skersiniam ir mišriam medienos medienos medžiagų pjaustymui.

Pagal disko formą diskiniai pjūklai skirstomi į plokščio disko, kūginius, drožiančiuosius, kvadratinius, daugiasluoksnius ir sfferinius.

Diskinių pjūklų pjaunanti dalis skiriasi dantų forma ir kampų reikšmėmis.

Pagrindiniai diskinių pjūklų parametrai pateikti 1 lentelėje.

1 lentelė. Pagrindiniai diskinių pjūklų parametrai

Galandant diskinius pjūklus jų skersmuo mažėja. Minimalus leistinas pjūklo skersmuo priklauso nuo pjaustomo ruošinio storio. Racionalu naudoti mažesnio skersmens pjūklus, kadangi jie stabilesni darbe, plonesni. Dirbant tokiais pjūklais energijos sąnaudos mažesnės, mažiau medienos eina į pjuvenas.

Plokščio disko pjūklo storis priklauso nuo jo skersmens.

Dantų aukštis ir tarpdantės suapvalinimo spindulys priklauso nuo dantų žingsnio.

 

Diskinių pjūklų kampinių parametrų reikšmės pateiktos 2 lentelėje [1].

 

2 lentelė. Standartinių diskinių pjūklų dantų kam

mpų reikšmės

2. LEUCO DISKINIAI PJŪKLAI

2.1. LEUCO PJŪKLŲ KLASIFIKACIJA

Pirmiausia referate pateiksime LEUCO gamintojo diskinių pjūklų klasifikaciją (1 pav.):

SPEED-CUT PLUS

UNI-CUT

UNI-CUT PLUS

FINISH-CUT

UNI CUT su specialiais dantimis

1 pav. LEUCO pjūklų klasifikacija

 

SPEED-CUT PLUS pjūklai, skirti pjaustyti storus plokščių paketus. Šie diskiniai pjūklai pasižymi dideliu našumu.

UNI-CUT – tai universalią paskirtį turintys diskiniai pjūklai. Jie tinkami tiek pirminiam, tiek tiksliam paketų supjovimui.

UNI-CUT PLUS pjūklai padeda gauti dar geresnės kokybės pjūvį. Optimizuotas UNI-CUT: pagerinta pjovimo kokybė ir ilgesnis tarnavimo laikas, lyginant su standartiniais UNI-CUT pjūklais.

FINISH-CUT pjūklai, tinkami naudoti gamyboje mažomis partijomis, supjaunant nedidelius plokščių paketus. Pjūvio vieta yra ypatingai švari.

UNI CUT su specialiais dantimis. Pjūklai, skirti specialiems užsakymams: nedengtos plokštės, multipleksas [6].

 

Šiame darbe pateiksime ir analizuosime LEUCO gamintojo diskinius pjūklus (2 pav.) su kietlydinio plokštelėmis bei naujas diskinių pjūklų konstrukcijas.

Formatinio pjovimo staklės net ir šiais CNC apdirbimo centrų bei horizontalių plokščių supjovimo įrenginių laikais nepraranda savo svarbos. Jos turi savo vietą amatininkų dirbtuvėse bei aukšto automatizacijos lygio pramoninėje gamyboje. Taip vertinamų TOPLINE pjūklo geležčių konstrukcija buvo perkurta iš naujo. Atsirado 4-ios visiškai naujai sukonstruotos formatinio pjovimo pjūklo konfigūracijos:

TOPLINE LowNoise;

XT-Edition;

DIAREX;

BLACK-Edition [3]

 

 

1 pav. LEUCO gamintojo diskinius pjūklai

 

2.2. NAUJOS DISKINIŲ PJŪKLŲ KONFIGŪRACIJOS

Formatinio pjovimo pjūklo konfigūracijos garantuoja ne tik patogų darbą, bet ir optimizuotą pjaunančią medžiagą, dantų geometriją, sumažintą pjovimo spaudimą („padavimas į dantuką“) ir tokiu būdu padidėjusią pjovimo kokybę su ženkli

iai ilgesniu tarnavimo laiku bei sumažėjusiu garsu [3].

Sumažintas garsas. Nauja pjūklų serija Low-Noise (2 pav. ir 3 pav.) konstruktyviai apjungia naujus technologinius pasiekimus pjūklo geležtėje ir lazerinius ornamentus – visa tai dar labiau sumažina išskiriamą triukšmo lygį ir pjūvio metu, ir dirbant tuščia eiga. Taip darbuotojams palengvinamos darbo sąlygos gamybinėse patalpos [3].

 

2 pav. Diskinis pjūklas HW LowNoise su WS dantų geometrija

 

3 pav. Diskinio pjūklo HW LowNoise su WS dantų geometrijos schema

Diskinio pjūklo HW LowNoise su WS dantų geometrijos charakteristikos pateiktos 3 lentelėje.

3 lentelė. Diskinio pjūklo HW LowNoise su WS dantų geometrijos charakteristikos

Sumažintos vibracijos. Dėl naujos Topline pjūklų „Low Vibration” technologijos pavyko sumažinti pjūklo vibracijas, lyginant su standartinėmis pjūklo geležtėmis. Nevibruojančios pjūklo geležtės parodė išskirtinai aukštą pjovimo kokybę, tai pat pailgėjo ir tarnavimo laikas.

 

XT-Edition: ilgesnis tarnavimo laikas su tolygiai didėjančia kokybe. Visos „XT-Edition“ pjūklo geležtės sukurtos pagal naująją garsą ir vibracijas slopinančią konstrukciją ir pagamintos iš specialaus grūdėtumo kietlydinio HL Board 03.

 

XT-Edition dantų geležtės yra dviejų dantų geometrijų:

 

a) b)

4 pav. XT-Edition dantų geležtės: a – WSA; b – TR-DD.

 

WSA – dantų geometrija, skirta universaliam naudojimui. Papildomai prie pereinamojo sukibimo „WS-eglute” yra „WSA” ašmenys, kurie turi įstrižai nušlifuotą priekinę briauną, pagerinančią pjūvio kokybę (4 pav. a).

TR-DD dantų geometrija. „Naujasis Duplovit“ su Trapez Duplovit-Duplovit (TR-DD) (5 pav. ir 6 pav.). Sukibimą pirmiausia perduoda kietlydinio „High-End” pjovimo medžiaga HL board 03 į pjūklą su dubiais dantimis. Ka

artu su bendru dantų sukibimu (kokybiškesnis pjovimas) tapo įmanoma padidinti našumą, o tarnavimo laiką – beveik padvigubinti (4 pav. b).

 

5 pav. Pjovimo diskas (TR-DD)

 

 

6 pav. Pjovimo diskas (TR-DD). Dantų geometrija trapecinė (Duplovit Duplovit su kietlydžiu HL Board 03)

G6 dantų geometrija (7 pav. ). Naujos kartos, analogų neturintis formatinio pjovimo pjūklas gaminamas 2-jų porūšių, su 5° laipsnių atakos kampu (Id.458232), bei 10° laipsnių atakos kampu (Id.458233) (8 pav.). Pjūklo korpusas padengtas specialia danga. Šie pjūklai pasižymi išskirtinai geromis aukštomis pjūvio kokybės briaunomis, tylumu, labai maža vibracija bei ilgaamžiškumu (bandymai Lietuvoje dirbančiose įmonėse parodė 2-3 kartus ilgesnį tarnavimo laiką, lyginant su paprastu Tr-F pjūklu).

 

 

7 pav. G6 dantų geometrija

8 pav. Diskinio pjūklo HW – UniCut Plus su G6 dantų geometrijos schema

Diskinio pjūklo HW – UniCut Plus su G6 dantų geometrijos charakteristikos pateiktos 4 lentelėje.

4 lentelė. Diskinio pjūklo HW – UniCut Plus su G6 dantų geometrijos charakteristikos

DIAREX – deimantiniai formatinio pjovimo diskiniai pjūklai ilgam tarnavimo laikui. Galimi 2 šių pjūklų porūšiai – „G6” bei „HR-FA”. Jei Jums reikalingas ilgas pjūklo tarnavimo laikas tarp galandimų, šiam Jūsų tikslui pasiekti tinkamiausias pasirinkimas – DIAREX formatinio pjovimo diskinis pjūklas. LEUCO gaminamo DIAREX diskinio pjūklo deimantinio dantuko aukštis yra net 4,5 mm, o tai leidžia šį pjūklą pergaląsti apie 7-8 kartus.

 

DIAREX G6. Tai deimantinis formatinis diskinis pjūklas plokščių su danga pjovimui (9 pav.) (laminatas, melaminas ir kt.). Ilgesnis tarnavimo laikas, geresnė pjūvio kokybė, mažesnė pjūvio jėga, lyginant su standartiniais deimantiniais pjūklais „Tr-F”. Bandymų metu Lietuvoje gauti išties aukšti rezultatai – net iki 15 km. ilgio pjūvis iki galandimo.

 

9 pav. DIAREX G6 deimantinis formatinis diskinis pjūklas plokščių su danga pjovimui

DIAREX HR-FA. Tai DIAREX deimantinis pjūklas su „įdubusios nugarėlės“ geometrija (HR)(10 pav. ir 11 pav.). Pjovimas vyksta kaip ir su HW-Duplovit pjūklo geležte, tačiau dėl DIA deimantinių ašmenų šio diskinio pjūklo tarnavimo laikas labai ilgas, o pjūvio kokybė – išskirtinai aukšta. Šis pjūklas skirtas kietoms medžiagoms su užpildais pjauti – tokioms kaip korijanas ar akmens masės plokštės.

 

10 pav. DIAREX deimantinis pjūklas su „įdubusios nugarėlės“ geometrija

 

11 pav. DIAREX deimantinis pjūklas su „įdubusios nugarėlės“ schema

DIAREX deimantinis pjūklas su „įdubusios nugarėlės“ charakteristikos pateiktos 5 lentelėje.

5 lentelė. DIAREX deimantinis pjūklas su „įdubusios nugarėlės“ charakteristikos

BLACK EDITION – formatinio pjaustymo pjūklas su kietlydinio HM geležtėmis HL Board 03 ir specialia juodos spalvos danga (12 pav.), kuri apsaugo pjūklo korpusą nuo vibracijos, sumažina triukšmo lygį tiek darbo, tiek laisvos eigos metu, pjūvio metu neleidžia prie korpuso lipti klijams, drožlėms ar kitoms medžiagoms. Gaminami 2-jų rušių: eglutė „WS” (Id.458140) bei trapecinis „TR-F” (Id.458141). Pjūklo tarnavimo resursas dėl šių inovatyvių technologijų panaudojimo padidėjo 2-3 kartus, lyginant su standartiniais pjūklais, skirtiems amatams.

 

12 pav. BLACK EDITION – formatinio pjaustymo pjūklas su kietlydinio HM geležtėmis HL Board 03 ir specialia juodos spalvos danga

 

2.3. LEUCO DISKINIŲ PJŪKLŲ KOKYBĖ IR TYLUS GARSAS

 

Dėl tinkamos apdirbimo kokybės dažniausiai būtina siekti geriausių rezultatų, o personalas kenčia nuo nepakeliamo triukšmo. Įrankių gamintojai jau daug metų suka galvas dėl šios problemos. LEUCO siūlo originalų šios įsisenėjusios problemos sprendimą – naujuosius pjūklus „G5“, kurių keliamo triukšmo lygis yra sumažintas. Tiek tuščiąja eiga, tiek esant apkrovai šie pjūklai dirba daug tyliau, nei panašius parametrus turintys prototipai. Iš standartinių įrankių grupės pjūklai „G5“ išskiria ne vien tik tuo, kad tyliai dirba, bet ir daugybe kitų savybių. Tvirčiausias naujųjų pjūklų koziris – ypač aukštos kokybės pjūviai bet kuria kryptimi (taip pat ir įstrižai, kas labai svarbu durų staktų sujungimams) ir pjaustant ruošinius, padengtus lengvai pažeidžiamomis medžiagomis. Remiantis informacija, gauta iš galutinių vartotojų, dirbančių naudojant šiuos pjūklus, galima teigti, kad šių pjūklų atsparumas nustebins net ir labiausiai patyrusius specialistus [6].

2.2.1. PANAUDOJIMO SRITIS:

Medžiagos medienos pagrindu:

Švarus pjūvis, pjaustant lukštu arba plėvele padengtus langų ir durų rėmus.

Jokių išlūžimų, atliekant tikslų plokščių padengtu paviršiumi supjovimą.

Masyvo apdirbimas:

Idealiai švarus pjūvis, be išlūžimų ir apdirbimo žymių, pjaunant skersai pluošto.

 

Pjūklai „G5“ yra unikalūs tarp savo rūšies modelių ir puikūs darbo rezultatai jais pasiekiami dėl šių savybių ir parametrų:

Dėl „agresyvios” dantų geometrijos, net jeigu pjūvis atliekamas minimalia jėga, gaunamo rezultato kokybė yra nepriekaištinga.

Dėl siauros prapjovos taupoma medžiaga – tai ypač svarbu apdirbant brangias medienos rūšis, naudojamas vidaus apdailos darbams.

Dėl specialių lazeriu atliktų ornamentų ir optimizuoto dizaino pjūklo vibracija yra minimali.

Medžiaga, iš kurios pagaminti ašmenys – „LEUCO HL Board 03.Tai ypač smulkaus grūdėtumo kietmetalio lydinys, todėl jis yra žymiai atsparesnis nusidėvėjimui (3 kartus, lyginant su įprastiniais pjūklais su keičiamais dantimis).

2.2.2. TYLUS DARBAS, IŠREIKŠTAS SKAIČIAIS

Remiantis testų duomenimis, triukšmo lygis, dirbant pjūklu „G5“, yra 10 dB mažesnis, lyginant su įprastiniais pjūklais. Praktikoje šis dydis atitinka triukšmo lygio sumažinimą beveik dvigubai.

Pjūklų panaudojimas apdirbimo centruose LEUCO „G5“ pjūklai sukurti specialiai formatinių pjovimo staklėms, taip pat mašinoms, skirtoms atlikti švarius skersinius bei įstrižus pjūvius (pvz. langų ir durų staktų kampų sujungimai (13 pav.)). Jie taip pat plačiai naudojami apdirbimo centruose, nes atlieka aukščiausios kokybės pjūvį net ir apdirbant jautrias medžiagas (pvz. MDF profilius, padengtus plona plėvele).

 

13 pav. Praktiškai idealus durų staktos sujungimas

Nesvarbu, koks pjovimas atliekamas, – formatinis, skersinis ar įstrižas (14 pav. ), – pjūklai „G5” naudojami ten, kur reikalavimai kokybei viršija visuotinai pripažintas normas!

 

14 pav. „G5” pjūklo dantukų grupės unikali pjovimo geometrija garantuoja puikų pjūvį

 

3. PJAUSTYMO RĖŽIMAI BANDANT PJŪKLUS SU KIETLYDINIO PLOKŠTELĖMIS

Bandant diskinius pjūklus su kietlydinio plokštelėmis siūlomas darbo rėžimas pateiktas 3 lentelėje.

 

3 lentelė. Pjaustymo rėžimai bandant pjūklus su kietlydinio plokštelėmis

4. DISKINIO PJŪKLO PARUOŠIMAS DARBUI

 

Paruošiant diskinį pjūklą darbui atliekamos tokios operacijos:

įvertinama disko plokštumos ir įtempimo būklė;

diskas iškalamas.

 

Diskinio pjūklo plokštumos įvertinamos dviem rodikliais:

disko tiesumu;

ašiniu mušimu.

Besisukančiame pjūklo diske nuo išcentrinių jėgų atsiranda tangentiniai ir radialiniai įtempimai. Šių įtempimų dydis įvairiose disko vietose spindulio kryptimi skirtingos.

Didžiausi tangentiniai įtempimai susidaro prie disko tvirtinimo angos ir, priklausomai nuo sukimosi dažnio, mažėja į disko periferiją. Tangentiniai įtempimai būna 6.20 MPa. Šie įtempimai padidina disko dinaminį standumą.

Pjovimo metu diskas įšyla, tačiau skirtingai įvairiose vietose. Labiausiai įšyla periferinė disko dalis. Todėl susidaro temperatūrų skirtumas disko spindulio kryptimi. Nuo įšilimo pjūklo diske susidaro taip pat radialiniai ir tangentiniai įtempimai. Tačiau, esant skirtingam įšilimo laipsniui spindulio kryptimi, t. y. kai temperatūrų skirtumas sudaro 80 °C, šiluminiai tangentiniai įtempimai tampa gniuždymo įtempimais. Todėl sumuojantis tangentiniams įtempimams nuo išcentrinių jėgų ir temperatūriniams tangentiniams įtempimams, pjūklo periferinėje dalyje gali susidaryti dominuojantys gniuždymo įtempimai. Šiuo atveju diskas pradeda netekti stabilumo, didėja jo vibracija ir dar labiau jis pradeda kaisti. Nustatyta, jeigu tangentiniai gniuždymo įtempimai periferinėje pjūklo dalyje viršija 30.60 MPa (priklausomai nuo pjūklo storio ir skersmens), pjūklas visiškai netenka stabilumo ir susikraipo. Tokiu pjūklu pjauti negalime. Įtempimai, kurie susidaro nuo pjovimo jėgų, palyginti nedideli.

 

5. DISKINIŲ PJŪKLŲ TVIRTINIMAS

Pjaustymo kokybė ir diskinio pjūklo patvarumo periodas priklauso nuo pjūklo tvirtinimo įrenginyje tikslumo. Tvirtinant diskinius pjūklus turi būti patenkitos keletas sąlygų:

pjūklas turi būti statmenas veleno ašiai;

pjūklo sukimosi ašis turi sutapti su veleno ašimi;

pjūklas turi būti gerai įtvirtinamas ant veleno.

 

Išvados

 

Kadangi šiandien rinkoje egzistuoja milžiniška įvairios produkcijos pasiūla, o išsirinkti tinkamą įrankį nėra lengva, tai referate pateikėme rekomendacijas kaip geriausia išsirinkti kokybišką diskinį pjūklą.

Skirtumas tarp geros ir prastos kokybės nėra paprastai pastebimas išorėje, tai susiję su pjūklo techninėmis bei eksploatacinėmis savybėmis, kurios ir skiria „pelus nuo grūdų“. Lemiamą įtaką pjūklo kokybei turi:

medžiagos, iš kurių pagamintas pjūklo korpusas (referate nagrinėjama firma LEUCO naudoja legiruotą plieną);

dantukų prilitavimo fliusas (LEUCO naudoja sidabrą);

kietlydinio dantys (LEUCO naudoja, atsižvelgiant į pjūklo paskirtį).

Visa tai ir apsprendžia pjūvio kokybę bei įrankio tarnavimo ilgaamžiškumą. Pavyzdžiui, pjūklo tarnavimo laikas pjaunant plokštes ar jų paketus yra pagrindinis vertinimo kriterijus. Bet kokiu atveju, kokybiškas diskinis pjūklas pirmiausia turi būti tiksliai parinktas esamiems darbams, pagamintas iš aukštos kokybės medžiagų, tinkamai aptarnaujamas (galandamas laikantis techninių gamintojų rekomendacijų) ir turėti gerai suprojektuotą bei pagamintą korpuso ir dantų geometriją.

 

Literatūra:

 

Medienos pjovimo įrankiai, pjūklai ir frezavimo įrankiai : mokymo priemonė / J. Ruseckas Vilnius : 1986. 80 p.

http://www.lintera.info/pw/img_s/news/lintera_info/lintera_info_nr13_web.pdf

 

http://www.lintera.info/pw/img_s/news/lintera_info/lintera_info_nr14_web.pdf

http://www.leuco.de/

http://www.leuco.de/Dateien/01-CircularSawBlades_EN.pdf

http://www.linteraa.info/pw/img_s/news/lintera_info_nr7/lintera_info_nr7.pdf

http://www.lintera.info/pw/img_s/news/lintera_info_nr10/ligna_naujienos_sm.pdf

www.google.lt

 

Leave a Comment