Internetinė reklama

REKLAMA INTERNETEInterneto funkcijos. Internetas yra pats populiariausias globalus kompiuterių tinklas, jungiantis dešimtis tūkstančių mažesnių kompiuterių tinklų beveik visose pasaulio šalyse. Prisijungus į pasaulinį Interneto tinklą, galima naudotis visomis jo paslaugomis.

Bendravimo būdas. Internete naudojami įvairūs bendravimo būdai: informacijos apie save pateikimas, pranešimų siuntimas, tvarkymui skirtų dokumentų perdavimas, diskusijų, naujienų grupės, elektroninis paštas, konferencijos ir kt. Bendravimas čia ypač efektyvus, nes jis vyksta pasaulio mastu ir greitai.

Duomenų saugykla. WWW (World Wide Web) – pasaulinio “ voratinklio” tinklapiai, – tai unikali duomenų biblioteka. Interneto vartotojai gali naudotis milijonuose tinklo kompiuterių saugomais duomenimis. Tai tekstai, statistinių duomenų rinkiniai, taikomosios programos, paveikslėliai, diagramos, fotografijos, video bei audio klipai, daugybė informacijos apie pasaulio įmones, organizacijas, paslaugas, žmones.

Elektroninės komercijos rinka. Internete galite milijonams lankytojų pateikti informaciją apie savo įmonę, prekes, paslaugas. Tai labai patogi reklamos priemonė, leidžianti be didelių sąnaudų nuolat atnaujinti ir skleisti informaciją. Yra nemažai WWW puslapių, kuriuose galima užsisakyti prekes bei už jas sumokėti kreditine kortele. Internetas tapo erdviausia pasaulyje prekių ir paslaugų pasiūlos vieta.

Reklamos Internete privalumaiFirmos įvaizdžio gerinimas. Rimta firma privalo save pristatyti pasauliui naudodamasi naujomis informacinėmis technologijomis bei pažangiomis reklamos priemonėmis. Firmos tinklapis,- masiškiausias reprezentavimo ir visuomenės informavimo apie save būdas. Auditorijos masiškumas. Internetas – sparčiausiai besiplečianti ir masiškiausia, nežinanti valstybinių sienų informacijos priemonė, kuri atveria pasaulinę rinką reklamai ir turi specifinių ypatybių, darančių jį unikaliu.Galimybė pasirinkti auditoriją. Šiuolaikinės informacinės technologijos leidžia gana tiksliai nukreipti reklamą į norimą vartotoją ar vartotojų grupę. Jau dabar galima techniškai ir demografiškai suskirstyti vartotojus, kurie tinklapius pasirenka ieškodami informacijos, verslo kontaktų, pramogų ar prekių. Tam kuriami teminiai Interneto vartai (portalai), kuriuose pateikiama kuo daugiau vienos srities informacijos, prekių, paslaugų. Tai reiškia, kad investicijos į reklamą bus naudojamos efektyviausiai.

Interaktyvus ryšys su klientu. Galimybė užmegzti interaktyvų ryšį su klientu. Tai reiškia, kad įmanoma ne tik pateikti informaciją apie save, bet taip pat sužinoti vartotojo nuomonę, pageidavimus, pastabas. Galima kurti ir kurio nors vieno produkto ar vienos kompanijos gerbėjų klubus.Efektyvi prekyba. Internetu įmanoma greitai ir patikimai vykdyti finansinius atsiskaitymus, pardavinėti prekes ir paslaugas, daryti užsakymus.Reklamos dinamiškumas. Informacijos atnaujinimas nereikalauja didelių sąnaudų, paprasta nuolat pakeisti ir taip potencialiam klientui pateikti naujausias žinias apie save. Tai yra daug pigiau nei pakartotinė reklama kitose masinės informacijos priemonėse. Taigi, efektyvi reklama Internete darosi vis svarbesnė bet kurios įmonės marketingo politikoje.

Reklamavimosi Internete būdaiFirmos tinklalapis. Firmos tinklalapis dar vadinamas svetaine. Tinklalapio pagalba galima sukurti savo reklaminius leidinius ir patalpinti juos Internete. Kokybiškas, informatyvus ir patogus tinklalapis pasitarnauja gero firmos įvaizdžio sukūrimui. Kaip ir bet kuri kita reklamos priemonė, tinklalapis Internete atlieka dvi funkcijas:• Reprezentacinę. Todėl puslapiai turi būti kruopščiai paruošti, tekstai be klaidų, išsamūs, dizainas kokybiškas, puslapio struktūra logiška ir vartotojui suprantama. Dažnu atveju geriau neturėti jokio WWW puslapio, negu prastą, bet kaip pagamintą ir pamirštą. Nevykusių tinklalapių pavyzdžius galima rasti blogiausių puslapių svetainėje adresu www.bnn.lt/lietuvoje/pbp .• Informacinę. Gerai suprojektuotas, aktyviai prižiūrimas ir atnaujinamas WWW puslapis teikia potencialiems pirkėjams ir užsakovams naujienas apie firmos gaminius, prekes, paslaugas. Be to, jame netiesiogiai primenamas firmos vardas ar ženklas. Taigi, net ir nereklamuodamas prekių, tinklalapis reklamuoja pačią firmą.Problema: kaip padaryti, kad firmos tinklalapis būtų kuo daugiau lankomas, t. y., kaip reklamuoti patį tinklalapį.Čia gali padėti keletas dalykų: registruoti tinklalapį paieškos sistemose bei teminiuose kataloguose, įtraukti nuorodas į WWW katalogus ir publikuoti “Geltonuosiuose puslapiuose”, įdėti nuorodas į savo puslapį kituose tinklalapiuose, skelbti savo tinklalapio adresą visose savo reklamose, laiškuose ir pan.

Reklaminiai skydeliai (arba reklaminės antraštės) (banner). Tai nedideli paveikslėliai (dažniausiai gif ar jpg formato), kurie atlieka dėmesio patraukimo ir nukreipimo į informacijos šaltinius funkciją (8 pav.). Galima talpinti savo reklaminius skydelius reklaminių ar kitų firmų puslapiuose už tam tikrą mokestį ar keistis reklaminiais skydeliais su kitomis firmomis savo puslapyje. Kuriant reklamą skydelių pavidalu, nereikia pamiršti, kad ji bus veiksminga, jei:• Nebus įkyri ir negadins svetainės vaizdo. T.y. nebus labai ryškios, nederančios spalvos ir greita jų kaita, dažnas viso skydelio mirksėjimas, kas sukelia pyktį ir gadina nervus. • Bus informatyvi ir aiškiai priskirta bendrovei, kuri reklamuojasi. Pavyzdžiui, skydelis su mirksinčiu tekstu “Spausk čia ir laimėk!”. Nesinori spausti jau vien dėl to, kad neaišku, kas tą reklamą skelbia ir kodėl reikia palikti įdomų tinklalapį ir keliauti nežinia kur. Nebent, nebūtų ką veikti.• Suteiks galimybę susipažinti su reklamuojama preke ar paslauga plačiau, nepaliekant tinklalapio, kuriame reklama yra įdėta.Reklaminių skydelių pavyzdžių galima rasti adresu: http://www.banner.lt

1 pav. Reklaminiai skydeliaiKokią reklamą internete siūlome?Baneriai: šiandien populiarūs ne vien mums įprasti, kasdien matomi baneriai (468×60 taškų dydžio), bet ir dideli, taip vadinami “SkyScraper” ir kitų neįprastų dydžių baneriai. Tyrimai parodė, jog kuo didesnis banerio plotas, to didesnį poveikį jis turi prekės ženklo reklamai. Taip pat naudojant flash technologiją baneris gali būti išplėstas papildomom funkcijom: užsakymų formom, papildomu turiniu ir t.t.Pop under ir pop up: papildomi interneto naršyklės langai, kurie atsidaro atsidarant pagrindiniam puslapiui. Pop under papildomą langą atidaro po pagrindiniu puslapiu ir yra pastebimi tik uždarius pagrindinį naršyklės langą. Pop up papildomą langą atidaro virš pagrindinio puslapio. Tai labiausiai erzinanti reklamos internete forma, todėl jos turi būti naudojamos saikingai.

< reklamos skaičiuojama>Visame pasaulyje populiariausias reklamos skaičiavimas apmokėjimas už 1000 banerių parodymų. Jis patogus, nes naudojant šį mokėjimo būdą galima taikyti plačias reklamos išdėstymo galimybes:Išdėlioti reklamą, kad rodytų kas tam tikrus intervalus (pvz.: 1000 parodymų išnaudoti per 1 savaitę)Reklamą vienam lankytojui rodyti tik vieną kartą ir t. t.Taip pat reklama internete galima būti skaičiuojama savaitėmis. Tai papraščiau, nes panašu į kitas reklamos formas (pvz.: laikraštyje). Tada kaina skaičiuojama daiginant savaitinius parodymus ir kainą už 1000 parodymų. Paprastai tokiems užsakymams taikomos didesnės nuolaidos, ir vienoje pozicijoje būna tik viena reklama.

Reklamos etika Reklama, tai vieta, kurioje susitinka biznio ir kūrybos interesai, vartotojų poreikiai ir valstybinis teisinis reguliavimas. Reklamos vaizdumas daro ją lengvai pažeidžiamą kritikos. Nepasitenkinimą reklama pareiškia įvairūs gyventojų sluoksniai. Amerikoje apie jų pažiūrą į reklamą buvo apklausti pirkėjai ir marketingo vadovai. Paaiškėjo, kad daugelis atsakingų už reklamą vadovų mano, jog reklama, kuriama jų padaliniuose, yra prasta. Tačiau labiausiai juos jaudino betvarkė reklamos biznyje: reklama nebejaudina pirkėjų, nes jos yra per daug – žmonės tiesiog užversti ja ir todėl nusiteikia priešiškai. Nuostabiausia buvo tai, kad 42,55% apklaustųjų dirbančių reklamos srityje nebegalėjo prisiminti reklamos, kurią matė prieš keletą parų. Tik 17% visų pirkėjų galėjo įvardinti kokios nors prekės ženklą. Abejotina, kad neigiama pažiūra į reklamą išnyks pati, todėl būtina nagrinėti ginčytinus klausimus, su kuriais susiduria visuomenė ir reklamos teikėjai.Pagrindiniai etikos kriterijai:• Kiek reklamoje yra propagandos? Pagal savo prigimtį reklama bando įtikinti auditoriją, ką nors daryti, vadinasi ji nėra neutrali ir objektyvi. Ar žmonės tai supras?• Kiek reklama tiksli? Ar įsigijus prekę, rezultatas bus tiksliai toks, kokį rodo reklama, pvz. jei automobilis turi pakeliamą stogą ir gerą audio aparatūrą, tai ar jis tikrai sukels kaimynų pavydą, ar tikrai padarys pirkėją patrauklesnį priešingai lyčiai, kaip jis matė reklamoje?

• Ar vartotojai suvokia?. Nors sprendimą daryti reklamą priima reklamos davėjas, tačiau galutinį apsisprendimą pirkti daro pirkėjas. Jei jam pasirodo, kad reklama pažeidžia etikos standartus, jis gali veikti rinką atsisakydamas pirkti tą prekę, reikšti pretenzijas gamintojui ir skųstis teisėtvarkai.Kai reklaminio sprendimo korektiškumas yra abejotinas , būtina pasverti visus už ir prieš, įvertinti, kas gerai, o kas blogai ir rasti subalansuotą sprendimą. Kiekvienas, kuris priima tokį sprendimą, jaučia potencialų konfliktą tarp asmeninio etikos supratimo ir to, kas naudinga bizniui

Dažnai kylantys klausimai:Ar reklama internete brangi? Lyginant pagal parodymą individualiam vartotojui, reklamos kaina internete yra brangesnė už reklamą laikraščiuose ir televizijoje. Tačiau internetu galima kur kas tiksliau apibrėžti norimą auditoriją, pasiekti norimą vartotoją. Todėl ji nėra švaistoma veltui, o kiekvienas parodymas padaro savo darbą.Kokia reklama yra efektingiausia?Tyrimai vakarų Europoje parodė, kad prekybinį ženklą auditorija geriau atsimena kai reklamos yra derinamos tarpusavyje (pvz.: reklama yra transliuojama televiziją ir rodoma internete).Ko reikia, norint sėkmingai pasinaudoti internetine reklama?Kaip ir kitose reklamos rūšyse, taip ir reklamuojantis internete labai svarbu turėti efektyvią reklaminę priemonę – banerį. Taip pat svarbu kuo aiškiau apibrėžti savo auditoriją ir siekti ją naudojant kuo daugiau interneto banerių pozicijų. Kur kas efektyviau, jei reklama talpinama 2-5 puslapiuose trumpą laiką, negu ilgiau rodoma vienoje pozicijoje.Mikromarketingas: tekstinė reklama internete, optimizavimas paieškos mašinomsKalbant apie interneto reklamą, būtina atskirti du skirtingus dalykus: reklamos skydelių rodymą portaluose (spaudos reklamos modelis) ir mikromarketingą. Mikromarketingas yra mūsų įmonės pavadinimas ir viena iš pagrindinių veiklos sferų, mikromarketingo internete paslaugas rekomenduojame visoms įmonėms, parduodančioms bet kokius nemasinio vartojimo produktus.Kuo skiriasi mikromarketingas nuo tradicinės interneto reklamos?Tradicinė interneto reklama geriausiai veikia tuomet, kai yra vykdoma kaip natūrali reklaminio media mix’o, transliuojamo visais kanalais (tv, radijas, lauko reklama, spauda), sudėtinė dalis. Tokios reklamos tikslas – prekių ženklų atpažįstamumo stiprinimas (branding), ji vykdoma rodant grafinius reklaminius skydelius interneto portaluose plačioms demografinėms vartotojų auditorijoms. Didesnis efektas pasiekiamas, jeigu naudojami nauji, dideli Universalaus reklamos paketo skydeliai [1]. Interaktyviosios reklamos biuro paskutinių tyrimų duomenimis, optimali interneto reklamos dalis tokiuose “mišiniuose” yra 10-20% viso reklamos biudžeto, būtent tokia proporcija leidžia pasiekti geriausią atpažįstamumą [2].

Realybė tokia, kad didelė dalis tradicinės interneto reklamos visame pasaulyje (ir Lietuvoje) iki šiol transliuojama ignoruojant ar nepakankamai vertinant prekių ženklų atpažįstamumo aspektus, orientuojantis daugiau į tiesioginį pardavimą. Kaip tiesioginio pardavimo įrankis, tradicinė interneto reklama neveikia nepakankamai gerai [3].Tačiau jeigu tradicinė interneto reklama tinka plataus vartojimo produktų brandingui, kokios gi priemonės turi būti taikomos situacijose, kai tikslinis pranešimas yra sudėtingesnis, arba jį reikia perduoti siauresnėms tikslinių vartotojų grupėms? Skirtingai, nei tradicinė reklama, mikromarketingas yra orientuotas į tiesioginį pardavimą internetu arba klientų atvedimą į interneto svetainę. Didžiausias skirtumas nuo tradicinės reklamos yra tas, kad mikromarketingo pastangos fokusuojamos ne į demografines grupes, o į vartotojų interesus. Iš tikro, norint, pavyzdžiui, parduoti dantų protezavimo arba kompresorių remonto paslaugas, beprasmiška aiškintis, kokiai demografinei grupei priklauso potencialūs pirkėjai, ir kokiose interneto svetainėse šios demografinės vartotojų grupės atstovai lankosi dažniau. Reikia tiesiog pasirūpinti, kad potencialūs klientai rastų nuorodas į interneto svetainę paieškos mašinų rezultatuose, kataloguose ir klasifikuotuose skelbimuose.Tradicinės interneto reklamos bruožas yra ribotos trukmės, didelio biudžeto reklamos kampanijos. Tuo tarpu mikromarketingas dažniausiai yra tęstinis procesas. Jo metu nuolat ieškoma optimalesnių pranešimo perdavimo būdų ir kanalų, bandomi įvairūs tekstų variantai, vykdomos nedidelės reklamos kampanijos specializuotose svetainėse, PPC reklama, stebima interneto svetainės pozicija paieškos mašinose, svetainės lankomumo ir lankytojų elgesio pasikeitimai.Mažos, prie konteksto tematiškai pritaikytos mikromarketingo reklamos kampanijos yra pigesnės ir efektyvesnės už tradicinę interneto reklamą. Pavyzdžiui tūkstantis reklaminio skydelio parodymų bendrojo pobūdžio lietuviškame reklaminiame portale gali kainuoti 5-10 Lt ir atvesti į interneto svetainę 5-10 lankytojų (vizito savikaina – maždaug vienas litas), tuo tarpu reklama Google AdWords programoje kainuos 0.20 Lt už lankytoją, ir tikimybė, kad iš Google atėjęs lankytojas taps klientu, yra kur kas didesnė. Tačiau Google reklamos negali nusipirkti kiek nori daug, tikslinių užklausų paieškos mašinose skaičius yra ribotas, tuo tarpu tradicinės reklamos priemonėmis, paskyrus gerą biudžetą, galima kelioms dienoms ar net savaitėms “užkloti” visą Lietuvą.
Situacija keičiasi, kuomet tikslinį pranešimą reikia perduoti pasaulinei auditorijai. Vien tik mikromarketingo priemonėmis vykdoma reklama angliškame internete gali kainuoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių dolerių per mėnesį, ir net jeigu į reklamos priemonių sąrašą įeina grafiniai skydeliai, jų efektyvumas vis labiau vertinamas tais pačiais kriterijais, kaip ir mikroreklamos (skaičiuojamas ne pasaulio vartotojams paliktas įspūdis, o pardavimai).Mikromarketingas yra viena iš sparčiausiai augančių interneto verslo rūšių. Manoma, kad vien tekstinei PPC (apmokamai už paspaudimus) reklamai pagrindinėse paieškos mašinose 2002 metais buvo išleista apie pusantro milijardo JAV dolerių [4], šie skaičiai žymiai išaugo 2003 ir 2004 metais

LITERATŪRA1) www.micro.lt2) www.esc.rodiklis.lt3) www.lja.lt4) www.lcn.lt