Starteris

Turinys

Įvadas……………………………………………………………………………………………….21. Kas yra starteris ir kokia jo sudėtis?………………………………………………………32. Starterių tipai ir jų veikimo principai…………………………………………………….53. Starterio parametrai ir konstrukcijos ypatybės……………………………………….104. Starterio gedimai ir jų šalinimo ypatybės……………………………………………….12Išvados………………………………………………………………………………………………17Literatūros sąrašas………………………………………………………………………………18ĮvadasStarteris – elektros variklis, naudojamos vairuotojo darbui palengvinti paleidžiant variklį. Šiame darbe panaudota įvairių autorių literatūros medžiaga, siejant teorines žinias su praktinėmis, Susipažinta su įvairių autorių praktiniais pasiūlymais ir išvadomis. Darbą sudaro keturios dalys: 1. Susipažinta, kas yra starteris ir kokia jo sudėtis.2. Išanalizuota starterių tipai ir jų veikimo principai.3. Išnagrinėta starterio parametrai ir jų konstrukcijos ypatybės.4. Aprašoma starterio gedimai ir jų šalinimo būdai. Darbe esantys brėžiniai ir schemos leidžia geriau suprasti starterio sudėti ir jo veikimo principą. Daugiausiai dėmesio (4 dalis) skiriama starterio gedimams ir jų šalinimo būdams. Manau, kad tai yra pagrindinė ir viena svarbiausių šio darbo dalių, nes tik žinant starterio gedimus lengviau yra surasti ir pašalinti gedimą.1.Kas yra starteris ir kokia jo sudėtis?“Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ [4, 738psl] teigiama, kad starteris – technikos įtaisas vidaus degimo varikliui paleisti. Starteris – elektros variklis, naudojamas elektros varikliui paleidžiant [1, 110psl]. S. Šimakauskas nusako apie starterį , kad starteris yra pagrindinis paleidimo sistemos vienetas [6, 69psl]. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija 10 [5, 382psl] teigia, kad starteris – [angl. starter ] : agregatas vidaus degimo varikliui paleisti. Paprastai susideda iš variklio, reduktoriaus, sankabos (sujungia ir išjungia variklį arba reduktorių). Pagal veikimo principą : inercinis, tiesioginis arba mišrusis. Inercinio – variklis pradžioje įsuka smagratį, kuriame sukaupiama energija, reikalinga paleidžiama variklio velenui sukti. Tiesioginis – įsuka paleidžiamą variklį. Starteriai būna : 1. elektriniai;2. pneumatiniai;3. hidrauliniai;4. benzininiai;5. turbininiai. Elektrinis starteris paprastai turi didelio sukimosi dažnio (iki 13000 aps/min) nuolatinės srovės el. variklio. Elektrinio starterio galia iki 25kw, įtampa 12-112 V. Pneumatinis starteris- turi pneumatinį variklį.

Hidraulinis starteris – turi hidraulinį variklį suslėgto skysčio. Turbininis starteris turi turbiną varomą kietuoju kuru. Automobilių variklių paleidimui naudojami elektriniai starteriai. Dažniausiai variklis sukamas už ant smagračio uždėto krumpliuoto variklio, su kuriuo sukabinamas starterio pavaros krumpliaračiu. Paleidimui reikalinga elektros energiją tiekia akumuliatoriaus baterija. Starterį sudaro nuolatinis srovės variklis :

1.Pav. Elektrinis starteris [7, 236psl] Elektrinį starterį sudaro [1,111psl] :1. Žadinimo apvija;2. Poliai;3. Kontaktai;4. Kontaktų diskas; 5. Korpusas;6. Įtraukimo apvijos;7. Laikymo apvijos;8. Inkaras;9. Spyruoklė;10. Svirtis; 11. Krumpliaratis;12. Laisvosios eigos mova;13. Spyruoklė;14. Mova; 15. Rotorius;16. Komutatorius;17. Šepečiai.2.Starterių tipai ir jų veikimo principaiStarterių tipai skiriasi jų krumpliaračių sujungimu su smagračio krumpliuotųjų vainikų būdais. Vieno ar kito būdo taikymas priklauso nuo reikalingos starterio galios bei sujungimo ir atjungimo patikrinimu. Knygoje [2,69] pateikti starterio tipai ir jų veikimo principai :Starterio tipas Veikimo principas Sandaros schema: įjungimo mechanizmas (E), variklis(M), relė(R) Jungimas paskirtis ir galiaSraigtinė pavara Įjungiant starterį jo krumpliaratis dėl inercijos slenka veleno sraigtėmis išdrožomis. Iškart teka visa starterio srovė. Starterio krumpliaratį atgal grąžina rotoriaus veleno didelio žingsnio sraigtinės išdrožos. Starteris gali turėti (arba ne) vienkryptę movą. Nuoseklus arba nuolatinio žadinimo variklis; motoriniams dviračiams, 12V; 0,1 -0,3 kWPavara su sraigtiniu-svirtiniu įjungimo mechanizmu Įjungimo relė stumia starterio pavaros krumpliaratį, kuris lėtai sukasi slinkdamas veleno didelio žingsnio sraigtinėmis išdrožomis. Kai relės inkaras visiškai įtraukiamas, įjungiama starterio srovė. Nuo pažeidimų starterį saugo ritininė vienkryptė mova. Nuoseklaus arba nuolatinio žadinimo variklis su tarpine pavara arba be jos; motoriniams dviračiams, lengv. Automobiliams ir mažiems sunkvežimiams, 12V arba 24V; 0,3-4,8kWStarterio tipai Veikimo principas Sandaros schema: Įjungimo mechanizmas (E), variklis(M), relė (R) Jungimas, paskirtis ir galiaPastumiamas inkaras Krumpliaratis kartu su visu rotoriumi (inkaru), veikiant įtraukimo ir laikymo apvijas, lėtai sukamas ir stumiamas smagračio krumpliuotojo vainiko link. Susikabinus krumpliaračiams įjungiama visa starterio srovė. Krumpliaratį atitraukia atgal grąžinimo spyruoklė. Kad sukimo momentas būtų perduodamas tik viena kryptimi, statoma plokštelinė mova, kuri kartu saugo ir nuo perkrovos. Nuoseklaus žadinimo variklis su įtraukimo ir laikymo apvijomis; sunkvežimiams, autobusams ir vilkikams, 12V arba 24V;

1,8-4,4kWStumiantis įjungimo mechanizmas Su mechaniniu krumpliaračio pasukimu. Įjungimo relė pastumiama starterio pavaros krumpliaratį. Sukabinimą palengvina dvipakopis mechaninis įjungimo mechanizmas. Starterio srovė įjungiama tik visiškai susikabinus krumpliaračiams. Užsivedus varikliui rotorių atjungia krumplinė vienkryptė mova. Nuoseklaus žadinimo variklis; Sunkvežimiams, autobusams ir vilkikams, 12V arba 24V;5,5-7,5kW Stumiantis įjungimo mechanizmas Su elektros variklio pasukamu krumpliaračiu. Įjungiant elektromagnetas strypu, perkištu per tuščiavidurį rotoriaus veleną, stumia krumpliaratį. Kad krumpliaračiai lengviau susikabintų, velenas kartu lėtai sukamas (elektrinė papildoma pakopa). Prieš pat sukabinimo pabaigą įjungiama visa starterio srovė Starteryje yra plokštelinė vienkryptė mova, kuri kartu apsaugo nuo perkrovos. Mišraus žadinimo variklis su tarpine pavara arba be jos; Sunkvežimiams, autobusams, vilkikams ir specialiesiems automobiliams; 12V, 24V, o ypatingais atvejais iki 110V;4-21kW

Elektrinį starterį sudaro nuolatinės srovės variklis, pavara ir įjungimo relė. Elektros variklis sukuria sukimo momentą, o pavara sujungia elektros variklį su paleidžiamu varikliu. Elektros variklis ir pavara jungiami relė. Starteris su sraigtiniu svirtiniu įjungimo mechanizmu ir tarpine pavara. Jo sandara ir veikimo principas yra tokie pat kaip ir starterio be tarpinės pavaros.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 845 žodžiai iš 2780 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?