Juodojo parako gamyba

Praktinis darbas:1-oji dalis: juodojo parako gamyba namų sąlygomis

Kinų išrastas ir naudojamas fejerverkams, juodasis parakas pradėtasnaudoti šaunamuosiuose ginkluose XII-ame amžiuje. Jį labai lengvapagaminti, tačiau jis nėra ypatingai galingas ar saugus. Tik 50% juodojoparako virsta karštomis dujomis jam sudegus. Kita pusė – tai daugiausialabai smulkios sudegusios medžiagos dalelės. Juodasis parakas turi vienąesminę problemą – jis gali užsidegti nuo statinės elektros, o taireiškia, kad medžiagai pagaminti galima naudoti tik medinius arporcelianinius irankius. Laboratoriniams eksperimentams juodasis parakas galėtų būti gaminamas šiuo būdu:

Medžiagos:kalio (arba natrio) nitratas (75 m. v.);siera (10 m. v.);medžio anglis (15 m. v.);

Darbo priemonės:porcelianinis grūstuvėlis (arba medinis šaukštas);tiglinė lėkštelė;polietileno maišeliai (3).

Darbo eiga:

1) Kalio ar natrio nitratą susmulkinti grūstuvėlyje, dedant nedideliaiskiekiais. Susmulkintą medžiagą išpilti į vieną iš maišelių;2) Padaryti tą patį su siera ir medžio anglimi ir supilti į atskirusmaišelius;3) Visas medžiagas gerai sumaišyti.Rezultatas: gavome pilkos spalvos miltelius. Tai ir yra vad. juodasis parakas.

Praktinis darbas:2-oji dalis: juodojo parako sudėties tobulinimas.

Cukraus pudra ir kalio permanganatas, sumaišyti santykiu 1/1, yra naudojamas inicijuojantis sprogmuo. Todėl nusprendėme pabandyti žemesniosios pakopos sprogmenį juodąjį paraką šiek tiek pakeisti, į jo sudėtį įterpiant kalio permanganato ir cukraus pudros.

Medžiagos:Kalio (arba natrio) nitratas 70 m. v.;Medžio anglis 10 m. v.;Siera 15 m. v.;Kalio permanganatas 5 m. v.;Cukraus pudra 5 m. v.

Darbo priemonės:Porcelianinis grūstuvėlis (arba medinis šaukštas);tiglinė lėkštelė;polietileno maišeliai (3).

Darbo eiga:

1) Kalio ar natrio nitratą susmulkinti grūstuvėlyje, dedant nedideliaiskiekiais. Susmulkintą medžiagą išpilti į vieną iš maišelių;2) Tą patį padaryti su medžio anglimi, siera, kalio permanganatu ir cukrumi.

3) Visas medžiagas gerai sumaišyti.Rezultatas: gavome panašų į juodąjį paraką mišinį. Pavadinome jį “Pacaneksu”.