11kl. chemijos kurso konspektai

11-osios klasės chemijos kursas

ALKANAI – tai C ir H junginiai, turintys bendrą formulę CnH2n+2 , o tarp C ir H atomų yra viengubi sigma ryšiai. Alkanuose C atomai yra sužadintoje būsenoje. Vyksta sp3 hibridizacija. Hibridinės orbitalės išsidėsto į tetraedro viršūnes 1090 kampais. Alkanai žymimi galūne “-anas”. Gavimas : 1.Veikiant kietą Na acetatą kietu Na šarmu; 2. Viurco sintezė. Fizikinės savybės : C5-C15 – skysčiai, toliau visi angliav. -kietos medžiagos. Cheminės savybės : 1. Pavadavimo r. su halogenais (gali vykti keliais etapais); 2. Visi alkanai dega; 3. Alkanai kaitinami skyla. Naudojimas : metanas naudojamas kaip kuras; C7-C17 kaip tirpikliai.

ALKENAI – tai C ir H junginiai, turintys bendrą formulę CnH2n ir vieną dvigubą ryšį tarp C anglies. Alkenuose, kaip ir alkanuose, visi C atomai yra sužadintoje būsenoje. Alkenuose vyksta sp2 hibridizacija. Hibridinės orbitalės išsidėsto 1200 kampais viena kitos atžvilgiu vienoje plokštumoje. Alkenai žymimi galūne “-enas”. Gavimas : 1. Dehidratuojant alkoholį (atimant vandenį); 2. Dehidrinant alkanus (atimant vandenilį); 3. Iš angliavandenilių dihalogenintų darinių, veikiant juos Zn; 4. Iš angliav. monohalogenintų darinių, veikiant juos KOH tirpalu. Fizikinės savybės : C5-C18 – skysčiai, o toliau kietos medžiagos. Cheminės savybės : 1. Prisijungimo r. su holog.(Br2 (a.r.) ), H2 , H2O, HCl (HBr); 2. Oksidacijos r. : a) dega; b) oksiduojasi veikiami KMnO4 3. Polimerizacijos r. ( susidaro polietilenas ). Naudojimas : C2H4 pagreitina vaisių ir daržovių nokimą, žaliava kurui.

ALKINAI – tai angliav., kurių formulė CnH2n-2 ir turintys vieną trigubą ryšį. Alkinuose C atomai yra sužadintoje būsenoje. Vyksta sp hibridizacija. Čia hibridinės orbitalės išsidėsto 1800 kampais vienoje tiesėje. Alkinai žymimi galūne “-inas’. Gavimas : 1. CaC2 veikiant vandeniu; 2. Skaidant metaną; Fizikinės savybės : Acetilenas – lengvesnės už orą dujos. Cheminės savybės : 1. Prisijungimo r. su halog.(Br2 (a.r.)), H2, H2O; HCl (HBr);

2. Oksidacijos r. : a) dega; b) oksiduojasi veikiami KMnO4 3. Polimerizacijos r. ( susidaro benzenas ). Naudojimas : C2H2 naudojamas metalų suvirinimui ir pjaustymui.

AROMATINIAI ANGLIAVANDENILIAI – tai C ir H junginiai, kurių sudėtyje yra benzeno žiedas. Formulė CnH2n-6. Anglies atomai yra sužadintoje būsenoje. Arenuose vyksta C atomų sp2 hibridizacija. Hibridinės orbitalės išsidėsto 1200 kampais vienoj plokštumoj, kaip ir pas alkenus. Susidaro bendra * ryšių sistema. Gavimas : 1. Iš cikloheksano ( atimant 6 vandenilius); 2. Iš metilcikloheksano ( gaunamas toluenas ); 3. Iš acetileno ( 3 x C2H2 ). Fizikinės savybės : Benzenas – bespalvis, netirpus vandenyje skystis. Cheminės savybės : 1. Pavadavimo r. su halog., azoto rūgštimi; 2. Prisijungimo r. su halog., H2 ; 3. Oksidacijos r. : a) dega ; b) oksiduojasi tik toluenas; Naudojimas : organinių medžiagų tirpiklis; dažų,vaistų ir sprogmenų gamyba.

ALKOHOLIAI – angliav. dariniai, kurių molekulėse vienas ar keli H atomai pakeisti hidroksilo grupėmis (-OH). Formulė CnH2n+1OH. Žymimi galūne “-olis”. Gavimas : 1. Iš halogenintų darinių, veikiant NaOH, KOH; 2. Metanolio gav. : CO + 2H2 ; 3. Etanolio gav. : a) C2H4 + H2O; b) giukozės rūgimas. Fizikinės savybės : iki C12 – skysčiai, nes susidaro vandeniliniai ryšiai, o po to – kietosios medžiagos. Cheminės savybės : 1. Su aktyviais metalais; 2. Su HCl (HBr); 3. Aukštoj temperatūroj atskyla H2O; 4. Su CuO (susidaro aldehidas,Cu ir vanduo); 5. Dega melsva liepsna; 6. Dehidrinant ir dehidratuojant ( pvz.: susidaro C4H6); 7. Reaguoja su Karboksi rūgštimis (susidaro esteriai). Polih.alk. : 8. Su Cu(OH)2 (susidaro Cu gliceratas (a.r.) ir 2H2O); 9. Su HNO3 . Naudojimas : vaistų gamybai, dažų tirpiklis.

FENOLIAI – tai angliav. dariniai, kuriuose benzeno žiedas sujungtas su viena ar keliom -OH grupėmis. Fenoliai žymimi galūne “-olis” (“-diolis”). Gavimas : 1. Iš benzeno ( C6H6*C6H5Cl*C6H5OH ); 2. Iš metano ( CH4*C2H2*C6H6*C6H5Cl*C6H5OH ); Fizikinės savybės : bespalvė kristalinė medžiaga, mažai tirpus, nuodingas;

Cheminės savybės : 1. Su aktyviais metalais; 2. Su bazėmis (NaOH); 3. Pavadavimo r., kaip pas tolueną (su Br2 (a.r.),Cl2); 4. Su HNO3 (susidaro trinitrofenolis ir vanduo). Naudojimas : dažams, vaistams, sprogmenų gamybai.

ALDEHIDAI – tai organiniai junginiai, turintys aldehido grupę. Galūnė “-alis”. Gavimas : 1. Alkoholis + CuO ( susidaro aldeh., Cu ir vanduo ); 2. C2H2 + H2O; 3. C2H4 + O2; 4. CH4 + O2 ( susidaro aldeh. ir vanduo ). Cheminės savybės : 1. Oksidacijos r. su a) Ag2O – karboksi R ir 2Ag; b) Cu(OH)2 -susid. 2CuOH,KR,H2O; 2. Prijungimo r. su H2 (susidaro alkoholis). Naudojimas : metanalis – vaistų ir dažų gamybai, etanalis – actoR gaminti. KORBOKSIRŪGŠTYS – organiniai junginiai, kurių malekulėse viena ar kelios karboksigrupės sujungtos su angliavandenilio radikalu arba H atomu. Formulė CnH2n+1COOH. Gavimas : 1. Veikiant KR druskas stipriomis neorganinėmis rūgštimis; 2.Oksiduojant angliav.,alkoholius,aldehidus -1 ir 2 atveju susid H2O 3. CH3OH + CO (gaunama etano arba acto rūgštis). Fizikinės savybės : iki C9 – aštraus kvapo skysčiai, po to – kietos medžiagos. Cheminės savybės : 1. Su aktyviais metalais; 2. Su bazėmis (Ca(OH)2); 3. Su kai kuriom druskomis (K2CO3); 4. Su alkoholiais (susidaro esteriai); 5. Pavadavimo r. su halogenais. Naudojimas : skruzdžių (metano) rūgštis naudojama kaip stiprus reduktorius

ESTERIAI – organiai junginiai. Žymimi galūne “-atas”. Gavimas : 1. KarboksiRūgštis + alkoholis Cheminė savybė : 1. Su vandeniu (susidaro KR ir alkoholis); Naudojimas : kaip priedai, gaminant gaivin. gėrimus, saldainius ir kt.

RIEBALAI – esteriai – sudaryti iš glicerolio ir aukštesniųjų karboksiRūgščių. Gavimas : 1. Glicerolis + C15H31COOH (C17H35COOH; C17H33COOH). Fizikinės savybės : gyvuliniai – kieti, o augaliniai – skysti. Cheminė savybė : Su vandeniu (hidrolizė); Naudojimas : maistui.

ANGLIAVANDENIAI – monosacharidai (giukozė, ribozė, fruktozė), disacharidai (sacharozė), polisacharidai (krakmolas, celiuliozė). Bendra formulė Cn(H2O)m . GLIUKOZĖ.(C6H12O6). Gavimas : 1. 6CO2 + 6H2O*C6H12O6+6O2;

2. 6 H2-C=O* C6H12O6 ; 3. Krakmolą veikiant vandeniu. Cheminės savybės : 1. Aldehidų sav. (su Ag2O-susid. KR ir 2Ag ,H2); 2. Su Cu(OH)2 ; 3. Rūgimai : a) alkoholinis; b) pienrūgštis (C6H12O6*2C3H6O3); c) žalingasis (C6H12O6*KR+2CO2+2H2). SACHAROZĖ.(C12H22O11). Randama cukriniuose runkeliuose, ji nedalyvauja “sidabrinio veidrodžio” reakcijoje. Cheminė savybė : hidrolizė (susidaro giukozė ir fruktozė). KRAKMOLAS.(C6H10O5)n. – tai gamtinis polimeras, kurio n yra iki 10000. Jis yra linijinės ir šakotos sandaros. Krakmolas sudarytas iš susijungusių tarpusavyje * gliukozės molekulių. Gaunamas iš bulvių. Cheminė savybė : Hidrolizė (susidaro gliukozė). CELIULIOZĖ.(C6H10O5)n. Taip pat gamtinis polimeras tik n>10000. Celiuliozė susidaro polikondensacijos reakcijos metu, jungiantis * gliukozės molekulėms. Celiuliozės molekulių struktūra yra tik linijinė. Ji gaunama iš medienos, medvilnės. Cheminės savybės : 1. Hidrolizė (susidaro gliukozė). 2. Su HNO3; 3. Su acto rūgštimi (susidaro diacetilceliuliozė ir vanduo);