Kodėl žmonės rūko?
Štai ką atsako kai kurie jauni rūkoriai:
1.Rūkyti šaunu. 2.Padeda bendrauti.3.Iš nuobodulio.4.Kad nestorėtum.5.Visi draugai rūkė.6.Norėjau babandyti.7.Cigaretė padeda nusiraminti.8.Labiau pasitikiu savimi.9.Tėvai draudė todėl pradėjau.10.Nebegaliu mesti.11.Pavaišino draugai. Patiko, todėl rūkiau toliau.
Žmonės rūko dėl įvairių priežasčių. Iš pradžių netikite, kad rūkymas kenkia. Juk tiek daug žmonių rūko, gal ir jūsų tėvai, ir mokytojai, tai ko-dėl ne jūs? Net jei žinote, kaip cigaretės kenkia sveikatai, netikite, kad kas nors panašaus atsitiks jums. Bet jei jau užsirūkėte ir skonis bei kvapas patiko, turbūt trauksite ir antrą, ir trečią. Netrukus pajusite, kad cigaretės reikia vis dažniau, ilgai negalite be jos tverti. Tai yra todėl, kad tabake esantis nikotinas – vienas iš narkotikų, nuo kurių greičiausiai išsivysto fi-zinė ir psichinė priklausomybė. Greičiau negu nuo heroino.
“Deja jau įpratau. Mėginau mesti, bet, nepavyko. Norėčiau nerūkyti. Suprantu, jog rūkymas kenkia, bet per daug bijau”. ( Aštuoniolikmetis rūkorius )
Nesvarbu, kodėl pradėjote rūkyti, rūkymas labai kenkia jūsų sveika-tai, galite mirti…
Tabakas ir įstatymai
Laikyti, pirkti ar rūkyti tabaką nedraudžiama, draudžiama parduoti cigaretes jaunesniems kaip 18 metų paaugliams. Kitose šalyse, pavyzdžiui Jungtinėse Amerikos Valstijose tabako gaminiai bei alkoholis parduodami asmenims kuriems nemažiau kaip 21 metai. Nusižengsite ir rūkydami vietose, kuriose rūkyti draudžiama, – autobusouse, traukiniuose, kavinėse ir t.t., galite būti nubausti pinigine bauda. XVII a. Rusijoje bausmės už rūkymą buvo ypač žiaurios. Caras Mi-chailas nekentė tabako dūmų taip, kad išleido įsaką lazda mušti per pirmą kartą rūkant sučiupto pažeidėjo padus, antrą kartą pagautam rūkoriui perpjaudavo šnerves, o trečią kartą bausdavo mirtimi!.
Ko turi tabakas?
Nikotino. Tai stimuliantas, kuris per 7 sekundes pasiekia galvos smegenis. (Būtent dėl to pirmą kartą užsirūkiusiam žmogui svaigsta gal-va.) Tai labai nuodingas chemikalas, nuo kurio žmogus greitai tampa pr-klausomas. Derva. Derva – viena iš vėžį sukeliančių tabako sudėtinių dalių, lip-ni rūda medžiaga, kuri kaupiasi plaučiouse bei kvėpavimo takuose ir juos užkemša. Derva nudažo dantis, liežuvį ir pirštus geltonai. Anglies monoksidas. Mirtinos dujos, susidarančios tabakui degant. Rūkan jos patenka į kraują ir trukdo normaliai medžiagų apykaitai. Šiuo-aikiniuose automobiliuose įrengti specialūs prietaisai neleidžiantis anglies monoksidui patekti į išmetamąsias dujas. Bet rūkoriui savo noru traukia anglies monoksidą į plaučius.
“Visad žavėjausi rūkančiais žmonėmis. Tai buvo drąsu ir šaunu. Jau-čiausi savas jų kompanijoje. Tiesą sakant, labai savimi didžiavausi”. (Aštuoniolikmetis rūkorius)
Kas nutinka rūkant?
Faktai: · Maždaug ketvirtis penkiolikmečių per savaitę surūko bent vieną ci-garetę. Kai kurie pradeda nuo devinerių ar dešimties metų. Iš viso apie 40 % suaugusiųjų rūko.· Beveik du trečdaliai jaunų rūkorių tvirtina norį mesti.· Kiekviena surūkyta cigaretė sutrumpina gyvenimą vidutiniškai 5,5 mi-nutės.· Nuo rūkymo miršta keturis kartus daugiau jaunų žmonių negu dėl ne-laimingų atsitikimų kelyje, alkoholio, narkotikų, savižudybių ir kitų priežasčių, kurių galima išvengti, kartu sudėtų.· Nikotinas – mirtinas nuodas. Eksperimento metu ant triušio odos buvo užlašintas lašelis gryno nikotino, gyvūnas nugaišo po dešimties minu-čių.
Rūkydami į plaučius įtraukiate 400 įvairių cheminių medžiagų. Nikotinas tik vienas iš jų. Jis stimuliuoja organizmą, be to, dėl jo taip greitai ir priprantama rūkyti. Kitos cheminės medžiagos, tarp jų ir derva bei anglies monoksidas, gali sukelti vėžį, dirgina kvėpavimo takus, suke-lia kvėpavimo sutrikimą, gali sukelti trombozę (kraujo krešulių susida-rymą), ypač dažnai tromboze serga kontraceptines tabletes vartojančios rūkančios moterys. Karštas į plaučius įtraukiamas oras yra pagrindinė vė-žio ir bronchitų priežastis, nes jis džiovina ir dirgina plaučių, burnos ir bronchų gleivinę.
Trumpalaikis poveikis
Jums gali atrodyti, kad rūkyti šaunu. Tiesa visai kitokia:
· Jūsų iškvepiamas oras dvokia dūmais.· Dūmais dvokia ir jūsų plaukai bei drabužiai (patys galite to nepastebė-ti, nes rūkymas bukina skonio ir kvapo pojūčius).· Jus gali varginti sausas kosulys.· Jūsų dantys ir pirštai geltoni.· Rūkymas brangiai kainuoja.
Ilgalaikis poveikis
Rūkaliaus kosulys Rūkymas sunkina plaučių darbą. Gerklė ir bronchai, kuriais keliauja įkvepiamas oras, iškloti milijonais mažučių plaukelių, vadinamų blak-stienėlėmis, padengtomis klampia gleivine. Šis sluoksnis neleidžia į plaučius patekti dulkėms, bakterijoms ir ligų sukėlėjams. Cigaretės dūmuose esantys chemikalai trikdo blakstienėlų darbą. Gleivės kaupiasi kvėpavimo takuose, kad jie išsivalytų, pradedama kosėti. Tai ir yra vadinamas “rūkaliaus kosulys”. Apskritai rūkaliai daug dažniau negu nerūkantys žmonės serga ast-ma, dusuliu ir bronchitais.Plaučių vėžys Cigarečių dūmuose esanti derva ir dirginantis karštas oras pažeidžia švelnų plaučių audinį ir gali sukelti plaučių vėžį. Plaučiai nebegali tin-kamai dirbti, kvėpuoti sunku ir skausminga. Vėžys – tai liga greitai pa-plintanti kitose organizmo dalyse. Devyni iš dešimties plaučių vėžiu ser-gantys žmonės miršta per penkiarius metus. Rūkymas gali sukelti ir gerklės, lūpų vėžį, gali pakenkti dar negimu- siems vaikams. Bronchitas ir emfizema Bronchitas – tai bronchų uždegimas nuo bronchuose prisikaupusių gleivių. Emfizema susergama tuomet, kai švelnus korėtas plaučių audinys – alveolės – pažeidžiamas ir negali tinkamai funkcionuoti. Abiejų šių ligų požymis – sunkus dusulys.Širdies ligos Rūkymas – viena iš pagrindinių širdies ligų priežasčių. Cigarečių dū-mai pažeidžia vainikines arterijas – širdies raumenį maitinančias krau-jagysles. Kraujagyslių sienelės susilpnėja, pažeidimo vietose pradeda kauptis riebalinės medžiagos, kraujagyslės spindis siaurėja ir širdies rau-muo negauna pakankamai kraujo. Širdis “badauja”, negali tinkamai dirb-ti, ir nepamatysite, kaip staiga ištiks infarktas. Kraujo krešulys gali už-kimšti vieną iš kraujagyslių, ir širdis nustos plakti. Nuo rūkymo tirštėja kraujas, tikimybė susidaryti krešuliui didėja. Kai kurie žmonės po in-farkto atsigauna, kiti ne.
Kartais užsikemša rūkalių kojų ar rankų arterijos, kraujas nebegali normaliai cirkuliuoti organizme. Dažnai gydytojui nelieka nieko kito, kaip tik amputuoti pažeistą galūnę.Kaip mesti rūkyti
Metus rūkyti, po metų be cigaretės širdies ligų pavojus sumažėja du kartus. Po 15 metų tikimybė buvusiems rūkaliams susirgti įvairiomis ligomis tokia pati kaip ir nerūkiusiems žmonėms. Gera žinia tai, kad galite mesti rūkyti ir pašalinti pavojų sveikatai, kol dar ne vėlu. Jei norite neberukyti, štai keletas patarimų:1. Pirmiausia apsispręskite, kad to norite ir tikrai mesite. Svarbu va-lia.2. Sudarykite sąrašą priežasčių, kodėl verta mesti rūkyti – jausitės energingesnis, nedvoksite kaip peleninė, pajausite tikrą maisto sko-nį ir sutaupysite pinigų.3. Numatykite dieną, kai mesite rūkyti. Kiek galima daugiau žmonių praneškite apie savo sprendimą.4. Susiraskite, kuo užimti pirštus – akmenėlį, karoliukus ar kamuo-liuką. Tuomet rankos be cigaretės neatrodis tuščios.5. Išmeskite visas pelenines ir kitus su rūkymu susijusius daiktus (žiebtuvėlius, degtukus ir kt.)6. Tuomet neberūkykite! Jei labai norėsite užtraukti dūmą, porą kartu giliai įkvėpkite, suvalgykite vaisių ar eikite pasivaikščioti.7. Sutaupytus per dieną pinigus dėkite į stiklainį, dėžutę ar taupyklę. Kai surinksite pakankamai, nusipirkite ką nors malonaus.
Jei pirmą kartą pasirodys per sunku neberūkyti, mėginkite dar. Daugelis žmonių mėgina kelis kartus, kol pavyksta. Jums gali padėti daug kas – kramtomoji guma su nikotinu, nikotino pleistrai ir panašiai. Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
“Viena iš priežasčių, dėl kurių mečiau, – daug kur rūkyti draudžiama. Man buvo nejauku nuo priekaištingų žvilgsnių ir panikos jausmo, kai nerasdavau vietos parūkyti. Metęs perėjau tikrą pragarą, bet dabar aš visiškai laisvas”. (Buvęs rūkorius)
Abstinencijos požymiai
Kai atsisakote cigarečių, atsisakote narkotiko, nuo kurio labai priklausėte. Nuo narkotiko organizmas išsivalo tik po kurio laiko, todėl iš pradžių įprotis išlieka. Galite nuolat jausti alkį, sausai kosėti, sunkiai užmigti, sapnuoti keistus sapnus, gali būti sunku susikaupti, svaigti galva, kamuoti bloga nuotaika, verksmingumas, gali pasitaikyti pykčio protrūkių. Visi šie požymiai praeina po kelių savaičių. Dar ilgokai galite užsigeisti cigaretės – tai įprotis, galite jaustis labai nejaukiai be cigaretės tarp pirštų. Palaukite – ir nugalėjęs galėsite tikrai didžiuotis savimi.
Pasyvus rūkymas
Rūkydamas pavojų keliate ne tik sau. Atlikta daug “pasyvaus rūky-mo” tyrimų, t.y. kai žmogus įkvepia kitų rūkomų cigarečių dūmus. Nus-tatyta, kad pasyvus rūkymas nerūkantiesiems gali sukelti plaučių vėžį, pvz., vaikams. Pasitaiko ir kitokių svaikatos sutrikimų: alergijų, astmos ir galvos skausmų. Pasyvus rūkymas didina širdies ligų pavojų nerūkan-tiesiems. Neteisinga, ar ne ? Be to, kitų žmonių pučiami dūmai įsigeria į jūsų drabužius, pradedate ašaroti, kosėti.