OdaOda (lot. cutis) – žmogaus ir gyvūnų kūno paviršiaus dangalas, kuris su specializuotais dariniais – plaukais, nagais ir odos liaukomis sudaro bendrąją kūno dangą. Bendras žmogaus odos paviršiaus plotas – 1,6 m². Žmogaus oda sudaryta iš epidermio (epidermis), tikrosios odos (corium, derma) ir poodžio (subcutis, hypoderma). Ji saugo organizmą nuo mechaninių pažeidimų, išorės poveikių, padeda reguliuoti kūno temperatūrą, išskiria vandenį ir katabolizmo produktus, susijusi su imunine sistema, joje yra daug receptorių, todėl svarbi ir kaip jutimo organas.
Odos liaukosOdos liaukos – odos epidermio dariniai. Žmogaus ir žinduolių odoje jų yra daug, jos skiriasi forma, funkcijomis ir svarba:• Riebalinės liaukos. Jos kekinės (alveolinės), išklotos daugiasluoksniu epiteliu. Išskiria tirštą, riebų sekretą į plaukų maišelius, todėl plaukai tampa patvaresni ir nešlapa. Gyvūnų pasaulyje tokia fiziologinė funkcija ypač svarbi daug laiko vandenyje praleidžiantiems žinduoliams (bebrui, ūdrai). • Prakaito liaukos. Jos yra vamzdinės, galas susiraitęs į kamuolėlį ir paniręs gilai odoje. Šios liaukos išskiria prakaitą, kurio sudėtyje yra daug vandens, šlapalo ir druskų. Garuojant prakaitui kūnas pamažu atvėsta. Todėl tiek žmonėms, tiek žinduoliams prakaito liaukos svarbios kaip termoreguliacijos priemonė. Visiškai prakaito liaukų neturi banginiai, sirenos, labai jų mažai teturi plėšrieji, o daugumos graužikų jos yra tik letenėlių apačioje ir kirkšnyse. Arklio suprakaitavusi plaukuota oda putoja, nes prakaite yra baltyminių medžiagų. • Kvapiosios liaukos. Jų išskiros stipriai kvepia, žinduoliams jos svarbios ryšiams palaikyti, ypač per rują. Be to, tokiomis išskyromis ženklinamos teritorijos, atbaidomi priešai. Elniai ir drambliai kvapiąsias liaukas turi galvos paviršiuje, porakanopiai – tarp kanopų, kabargos – pilvo srityje, kirstukai – liemens šonuose, bebrai – prie išorinių lytinių organų, įvairūs plėšrieji – prie analinės angos.
• Pieno liaukosOda
„Mano oda problemiška. Ar piliulės gali padėti?“
Kiekvienas, patyręs vargus dėl spuogų, tikrai žino, kaip spuogai gali įstumti žmogų į neviltį. Vos keletas odos defektų gali apkartinti gyvenimą. Nesibaigiančios odos problemos neabejotinai kenkia kai kurių moterų gyvenimo kokybei. Negraži, nuolat išberiama spuogais (akne) oda paprastai žengia koja kojon su silpnais, riebaluotais plaukais. Abi problemas kai kurios kontraceptinės tabletės, deja, gali netgi padidinti, tačiau yra piliulių, pagerinančių odos ir plaukų būklę.
Taigi jei turi problemišką odą, tau ypač aktualu sužinoti, kurios kontraceptinės piliulės geriausiai tiktų. Šiuo atveju tau padės gydytojas.
Spuogai
„Mane kamuoja aknė. Ar piliulė gali padėti?“
Aknė yra odos susirgimas, galintis išplisti visame veide, kai kuriose kaklo srityse bei nugaroje. Susirgus akne, išberia skausmingais raudonais spuogais, baltais, geltonais ar juodais kamedonais (inkštirais). Anksčiau ši liga buvo neišgydoma, tačiau šiandien yra puikus pasiūlymas nuo aknės kenčiančioms merginoms ir moterims. Dabar tu gali vartoti naujas kontraceptines piliules, kurių sudėtyje yra naujas progestinas, pavadintas drospirenonu. Daugumai vartotojų jis padeda galutinai atsikratyti aknės ir džiaugtis švaria oda.
Kas sukelia aknę?
Viskas, kas sukelia aknės atsiradimą, vyksta po oda, todėl dažnas prausimasis ir odos šveitimas nepadės ja atsikratyti. Nuo aknės kenčiančių moterų organizme vienu metu įvyksta daug reiškinių. Dėl padidėjusio riebalinių liaukų aktyvumo, veido ir galvos oda gamina per daug riebalų. Tuo pačiu metu odos porų sienelėse gaminamas baltymas, keratinas, pradeda formuoti mažus gumbelius. Negyvų odos ląstelių bei riebalų sankaupos suformuoja kamščius ir užkemša poras. Šie kamščiai neleidžia riebalų pertekliui ištekėti į odos paviršių. Šitoje lipnioje, riebioje terpėje dauginasi bakterijos ir dirgina odą. Būtent todėl, kylant spuogams, išties skauda.
Naujosios mažų dozių kombinuotos piliulės su drospirenonu – tai ne tik efektyvi apsisaugojimo nuo nėštumo priemonė. Šios tabletės teigiamai veikia lengvo ir vidutinio sunkumo aknę.
Piliulė ir oda
Koks yra naujos piliulės vaidmuo?
Negraži, nuolat išberiama spuogais (akne) oda paprastai žengia koja kojon su silpnais, riebaluotais plaukais. Abi problemas kai kurios kontraceptinės piliulės, deja, gali netgi padidinti, tačiau yra tablečių, pagerinančių odos ir plaukų būklę.
Naujausi išradimai, tokie kaip kombinuotos kontraceptinės piliulės su drospirenonu, pasiūlo sprendimą. Šios piliulės gali visiškai pašalinti odos problemas bei sumažinti plaukų riebalavimąsi. Taigi jei turi problemišką odą, tau ypač aktualu sužinoti, kurios kontraceptinės piliulės geriausiai tiktų. Šiuo atveju tau padės gydytojas.
Drospirenonas ir tavo oda
Drospirenonas yra naujas progestinas, kuris kartu su kontraceptinėje tabletėje esančiu estrogenu apsaugo nuo nėštumo. Tačiau drospirenonas turi ir papildomą poveikį – teigiamai veikia odą ir plaukus.
Dažniausiai tokių problemų kaip inkštirai, aknė, riebaluoti plaukai priežastis yra androgenai – vyriški hormonai, skatinantys vyriško tipo antrinių lytinių požymių formavimąsi. Androgeninių hormonų yra kiekvienos moters organizme, lygiai taip pat kaip kiekvienas vyras turi estrogenų. Drospirenonas pasipriešina androgenų poveikiui moters organizme, padėdamas greitai atsikratyti tokių problemų kaip riebi oda ir riebaluoti plaukai. Todėl tu žymiai labiau džiaugsies savo išvaizda ne tik prieš ir po menstruacijų, bet nuolat – mėnuo po mėnesio, metai po metų. Vien tik šis psichologinis poveikis gali sustiprinti tavo gerą savijautą.
Odos priežiūra
Rūpinuosi savo oda
Svarbiausi patarimai, ką daryti, kad oda atrodytų sveikesnė: • Jei rūkai, nedelsdama mesk. Rūkymas gali suteikti tavo odai nesveiką gelsvą atspalvį, ji per anksti sensta, virš tavo viršutinės lūpos susidaro pastovių raukšlių.
• Venk cukraus, apdoroto maisto, keptų patiekalų, šokolado, nealkoholinių gazuotų gėrimų bei traškučių. Visi šie produktai gali sumažinti natūralų odos skaistumą. • Per dieną išgerk šešias – aštuonias dideles stiklines mineralinio vandens, daugiau gerk sportuodama. Jei neišgeri pakankamai vandens, tavo oda greitai išsausės ir šerpetosis. • Saulėtą dieną nesirodyk lauke be apsauginio kremo nuo saulės. • Nevartok per daug alkoholio. Po smagaus vakarėlio visada gerk daug vandens, kad išvengtumei dehidratacijos.Spuogų ir kitų odos defektų atsiradimas paauglystės periodu yra žiaurus smūgis jauniems žmonėms, kurie turi susidoroti su kitais emociniais ir fiziologiniais pokyčiais.Paauglystėje odos pakitimus lemia hormonai. Odos riebalų liaukos padidėja ir suaktyvėja, gamindamos riebios medžiagos perteklių. Riebalų liaukų yra viso kūno odoje, bet daugiau jų yra ant veido ( ypač kaktoje, ant nosies ir smakro, dažnai vadinamoje ,,T” zonoje ), ant kaklo, pečių, viršutinės krūtinės dalies ir nugaros. Tai sritys, kuriose dažniausiai iškyla spuogai.
Spuogų atsiradimas
Odos problemų šaknys yra po odos paviršiumi esančiame davinyje. Paprastai riebalų liaukų pagaminti riebalai prasiskverbia pro plaukų maišelius ar poras į odos paviršių. Padidėjus riebalų kiekiui, jis gali susijungti su negyvomis odos ląstelėmis ir užkimšti poras.Tuomet atsiradusios bakterijos dauginasi ir skaido riebalus porose, išleisdamos toksines medžiagas, kurios prasiskverbia pro porų sienelę ir lemia odos paviršiaus paraudimą bei spuogelius. Porų kamščiai, susijungę su oru virsta inkštirais. Tai ne purvas sudaro inkštirus tamsius. Juodumas yra dėl pigmento melanino, kuris susirenka pusiau užkimštoje poroje. Kai pora visiškai užsikemša, susiformuoja spuogas. Jis yra pavojingesnis už inkštirą, nes dėl jo gali kilti uždegimas. Spuogai yra odos savybė ir jie susiformuoja odos poroje aplink plaukų maišelius ir riebalų liaukas.
Kasdieninės odos priežiūros įpročiai gydant spuogus: Paaugliai gali neturėti pakankamai kantrybės, bet laikui bėgant, išmokus rūpintis oda, galima išvengti spuogų. Jokios odos priežiūros priemonės negali duoti rezultatų per naktį, tačiau iš anksto užkirsdami kelią ir gydydami, paaugliai gali pasiekti, kad jų oda būtų lygesnė ir išmokti geriau rūpintis iškilusiais spuogais.Prevencija: kad nuplautų kasdienį purvą ir riebalus nuo savo veido, paaugliai turi atsargiai prausti veidą su švelniu veido skysčiu ar švelniu antibakteriniu muilu bent du kartus per dieną.Negalima spausti, krapštyti ir liesti spuogų, nes tai gali sukelti uždegimą ir jis paplis po visą odą.Oda ir jos sandara Oda- pats didžiausias kūno organas ( jos paviršius yra 1,5- 2 m2 ). Oda atsinaujina iš vidaus ir nuolat keičiasi. Ją sudaro trys sluoksniai: epidermis, derma ir hipoderma.
ODOS FUNKCIJOS: 1. Apsauginė (nuo nepalankių veiksnių: mechaninių, cheminių, šiluminių, šviesos). 2. Kvėpavimo. 3. Oda atlieka kondicionieriaus vaidmenį (per parą oda išgarina 800g vandens garų). 4. Šalinimo EPIDERMIS – tai danga, apsauganti tikrąją odą nuo kenksmingo aplinkos poveikio. Epidermyje dalijasi ląstelės. Jis sudarytas iš tokių sluoksnių: raginio, blizgiojo, grūdėtojo, dygliuotojo ir bazalinio. Epidermyje nėra kraujagyslių, todėl jį maitina limfa, tekanti pro bazalinę membraną.RAGINIS SLUOKSNIS. Raginiame sluoksnyje ląstelės suplokštėjusios, negyvos. Apie 50% jų masės sudaro keratinas ir kiti skleroproteinai (atraminiai baltyminiai dariniai), kieti ir netirpstantys vandenyje. Tarpląstelinę erdvę užpildo riebalai, riebiosios rūgštys, cholesterinas, riebaluose tirpių dalelių lipidai, amino rūgštys, cukrus ir vandenyje tirpios medžiagos. Sluoksnio storis apie 0,03 mm. Raginis sluoksnis patikimai saugo organizmą nuo neigiamų aplinkos veiksnių ir neleidžia išgaruoti drėgmei. BLIZGUSIS SLUOKSNIS. Labai plonas, jis yra tarsi siena tarp negyvų ir gyvų ląstelių.
GRŪDĖTASIS SLUOKSNIS. Sudarytas ir iš gyvų, ir iš negyvų ląstelių. Šiame sluoksnyje vyksta ląstelių suragėjimo procesas. DYGLIUOTASIS SLUOKSNIS. Pats storiausias epidermio ląstelių sluoksnis. Sudarytas iš jaunų ląstelių. Per tarpląstelinius plyšius teka limfa, kuri ir atneša maisto medžiagų, o nusineša panaudotąsias. BAZALINIS SLUOKSNIS. Ląstelių sluoksnis, kur ląstelės energingai dalijasi. Bėgant metams, vykstant hormonų pokyčiams, patologiniams procesams, dalijimasis lėtėja. Tuomet sumažėja elastingumas ir atsiranda raukšlių. Šiame sluoksnyje yra melanino, kuris nulemia odos atspalvį. Rūpindamiesi išsaugoti šio sluoksnio gyvybingumą, išsaugosime sveiką odą. DERMA ( tikroji oda ). Ją sudaro tankiai persipynusios kolageninės ir elastinės skaidulos, kurios ir yra odos karkasas. Šiame sluoksnyje daug nervų galūnėlių ir didelis kapiliarų tinklas. Viršutinis dermos sluoksnis suformuoja reljefą (pirštų antspaudai). Kolageninės skaidulos “atsakingos” už tvirtumą, o elastinės suteikia stangrumo. Iš šio sluoksnio auga plaukai, čia prasideda prakaito ir riebalinės liaukos. HIPODERMA. Poodinis ląstelynas, jungiamojo audinio sluoksnis. Įvairiose vietose nevienodo storio. Vokų, lūpų srityje, ant ausų jo nėra. Riebalinis sluoksnis atlieka šilumos reguliavimo funkcijas, yra maisto medžiagų sandėlys. Kaip tik čia susidaro celiulitas.Odos priežiūraOda – tai žmogaus apsauginis “skafandras”, saugantis organizmą nuo aplinkos poveikio. Jos pažeidimas – tai vartai mikroorganizmų invazijai ir įvairioms ligoms.Odą veikia įvairūs aplinkos faktoriai – aplinkos temperatūra, drėgmė, cheminis aplinkos užterštumas (rūgštūs lietūs ir t.t.), ir aišku, mūsų naudojamos higienos ir kosmetikos priemonės. Jas mes naudojame, norėdami padėti savo “skafandrui” susidoroti su aplinkos faktoriais, norėdami pabėgti nuo laiko tėkmės. Bet ar iš tikrųjų mes visada padedame savo odai? Pasaulio chemijos pramonė pagamina nesuskaičiuojamą galybę įvairių produktų, turinčių mus jauninti, saugoti, tausoti ir gražinti. Ar visi jie nekenksmingi mūsų odai, ar visus bandymus ištvers mūsų oda, ar … Perskaitykite:
1. Muilas – nuo seniausių laikų žinomas pagrindinis higienos garantas. Muilas gaminamas iš gyvūninių ir augalinių riebalų ir cheminių komponentų: šarmų, kvapiųjų medžiagų ir įvairių priedų. Geriausiai mūsų odai tinka neutralios reakcijos (pH-5,5) muilas, nes jis tausoja neutralią rūgščios reakcijos odos dangą. Jai nereikia staiga kompensuoti prarasto riebalų kiekio (natūralios apsauginės odos “plėvelės”). Jei oda yra riebi, spuoguota, tinka įvairūs muilai, nes reikia pašalinti didesnius odos riebalų kiekius, bet patartina rinktis ne šarminius. Ne labai senai prekyboje atsirado muilai, skirti intymiai higienai – jie dar švelniau veikiantys ir mažiau dirginantys muilai, kas ypač svarbu, nes jie kontaktuoja ne su oda, o su gleivinėmis, kurios itin jautrios didesnių cheminių medžiagų koncentracijų poveikiui. Kokį naudosite muilą – kietą ar skystą, neturi esminės reikšmės, svarbu pritaikyti jį savo odos tipui ir nepamiršti jo naudoti apskritai. Maža detalė – naudojant kietą muilą, stenkimės jį laikyti sausai ir visada švarų, nes kitaip jis praras savo higieninę funkciją, tampa neveiksmingas, o kartais ir pavojingas, nes virs mikroorganizmų migracijos keliu šeimoje. Dar viena smulkmena – senesnio amžiaus žmonės dažnai asmens higienai naudoja ūkinį muilą – tai labai klaidingas įsitikinimas – visų pirma jo šarmų kiekis yra labai didelis, jis labai agresyvus, todėl tinka tik skalbimui. Nepamirškime to ir nesistebėkime, kad palaipsniui atsiras odos ligos. Apskritai, patartina naudoti muilą, pagamintą iš natūralių medžiagų, turintį mažai kvapiųjų medžiagų, dažų (gali sukelti alerginius susirgimus). Bet paprastai šie muilai nėra geros prekinės išvaizdos, todėl žmonės juos vengia rinktis.Prausimuisi galima naudoti ir dušo žele – skystą muilą, kurio sudėtyje yra įvairių komponentų drėkinančių, maitinančių odą. Šių prausimosi priemonių reakcija paprastai atitinka optimalią (pH-5,5), o odai švelnumo įspūdį suteikia sudėtyje esančios įvairios rūgštys (įdėmiau perskaitykime etiketes). Muilais nepatartina plauti sausos odos, ypač kai mėgstama praustis karštu vandeniu, nes šie faktoriai ypač greitai pažeidžia šarminį-rūgštinį odos balansą.2. Kempinė Kempinės atlieka ne tik odos valymo, bet ir grūdinimo funkciją. Todėl jas rinktis reikia itin atidžiai. Vaiko turbūt nekankinsite šiurkščia, braižančia odą kempine, o save … Turbūt populiariausios dabar sintetinės kempinės, bet ir jų yra įvairaus grubumo. Žmonėms, dirbantiems dulkėtoje nešvarioje aplinkoje, tiesiog reikalinga kiek grubesnė kempinė, bet reikia vengti per didelio grubumo, kai kempinės yra pagamintos iš aštrių sintetinių pluoštų (yra ir tokių). Geriausia ir nekenksmingiausia naudoti natūralių pluoštų kempines, tada nebus pavojaus atsirasti odos mikrotraumoms, alerginėms reakcijoms. Neužmirškite po kiekvieno prausimosi kempinės išdžiovinti, kitaip drėgmėje ir šiltame patalpų ore išaugs tokia mikroorganizmų kolonija, kad ją sunku bus nusiplauti nuo odos, net ir naudojant dezinfektantus – pūliniai odos susirgimai bus garantuoti.3. Odą saugančios priemonės 1) Losjonai, pieneliai kūnui – naudojami kaip apsauginiai faktoriai, atstatantys odos drėgmės balansą, neleidžiantys jai sausėti. Jų sudėtyje yra riebalų, ir vitaminų, kitų biologiškai aktyvių medžiagų, atstatančių odos elastingumą, stangrumą. Svarbu kiekvieną kosmetikos priemonę sau pritaikyti, kad nesukeltume nepageidaujamų reakcijų. Kiekvieną priemonę įsigijus, pravartu būtų išbandyti ant vidinio žasto paviršiaus – jei ji jums netinka, pamatysite paraudimą, atsiras pateptos vietos niežulys ar kitos reakcijos. Tada geriausia šios priemonės atsisakyti , taip tik išsaugosite savo sveikatą.2) Kremai. Pagrindinė taisyklė – rinktis pagal savo odos tipą. Beveik visų kremų pagrindinė sudedamoji dalis riebalai (glicerinas ir kiti), riebaluose tirpūs vitaminai E ir A, pantenolis, subalansuotas tam tikrų rūgščių kiekis ir t.t. Į kai kurių kremų sudėtį įeina dezinfekuojančios medžiagos, šios priemonės skirtos problemiškai spuoguotai odai. Kremai, skirti specialiai odos priežiūrai, gali turėti biologiškai veiklių medžiagų – keramidų, augalinių rūgščių. Tai kremai saugantys nuo raukšlių, strazdanų. Juos reikėtų vartoti itin atsargiai, nes sudėtyje esančios medžiagos gali veikti itin agresyviai, ko pasėkoje gali sukelti neprogramuotas reakcijas – odos paraudimą, paburkimą, perštėjimą, niežulį. Literatūroje pasirodė duomenų apie itin populiarius kremus nuo raukšlių, komponentų – AHA vaisių rūgščių, nepageidaujamą poveikį, ilgai naudojant kai kurias kosmetines priemones.Bet kokiu atveju kremą naudoti tiesiog būtina, kai oda yra sausa ir jautri. Tada ji labiausiai pažeidžiama, o apsaugą jai gali sukurti tik naudojamos pagalbinės priemonės (kremai, losjonai).Keli patarimai vyrams. Kadangi vyrai nuolatos skutasi (galbūt ne visi) – jų veido oda ypač pažeidžiama ir pačio skutimosi proceso metu, nes pašalinamas “vakarykštis” ląstelių sluoksnis, be to neretai pasitaiko mikrotraumų atvejų, todėl būtina odą dezinfekuoti spiritiniu losjonu, odekolonu, balzamu, kremu ar žele, skirta naudoti po skutimosi. Jei oda yra sausa, patartina naudoti neturinčias alkoholių priemones po skutimosi ir kiek įmanoma saugesnius skutimosi peiliukus, nes oda labai greitai pažeidžiama ir sunkiai gyja.Kad skutimasis būtų malonesnis, galima naudoti putas, skutimosi žele ar kremą. Be to jie veikia švelniau ir veido odą nei paprastas tualetinis muilas.Naudojant skutimuisi elektrines mašinėles, taip pat būtina po skutimosi naudoti tam skirtas higienines priemones.Kad atstatyti natūralų rankų odos drėgmės balansą, gydyti rankų odos įdrėskimus, vėlgi patartina naudoti kremus, gaminamus glicerino pagrindu. Daug dirbant lauko sąlygomis ar su agresyviais agentais – rankų oda sausėja, trūkinėja. Įtrūkimuose kaupiasi mikroorganizmai, galintys sukelti uždegimines odos ligas. Taigi, naudojami kremai. Jums padės greičiau atstatyti natūralią apsauginę odos funkciją. Patartina prieš darbą naudoti specialius apsauginius rankų kremus, kurių asortimentas yra gana platus. Kojoms irgi yra gaminami specialūs kremai, į kurių sudėtį įeina minkštinančios odą, ją maitinančios ir antiseptinės (saugančios nuo grybelinių odos susirgimų) medžiagos. Ypač kruopšti turėtų būti linkusi gausiai prakaituoti kojų priežiūra.Dar viena problemiška mūsų kūno dalis yra lūpos. Lūpų oda yra plona ir jautri, ji ypač jautriai reaguoja į vėjo, saulės, karščio ar šalčio poveikį. Lūpų oda sausėja, ima pleiskanoti, suskeldėja, kraujuoja ir, žinoma, labai skauda. Lūpų odos pažeidimui įtakos turi karštas maistas, rūkymas, alkoholis ir, aišku, dantų būklė. Neretai lūpas apninka herpes virusų infekcija, todėl turėtumėte pasirūpinti, kad namų vaistinėlėje visada būtų priešvirusinis tepaliukas. Turbūt žinote, kad Herpes infekciją savo šeimos ir draugų ratui galite lengvai padovanoti bučiuodamiesi, per rankšluosčius ir t.t. O lūpų priežiūros pagrindiniai elementai būtų šie – vengti blogų įpročių, nenaudoti netinkamos, pasenusios kosmetikos, stengtis apsaugoti lūpas nuo tiesioginių ultravioletinių spindulių, nesinaudoti svetimu rankšluosčiu, moterims – nepalikti lūpų dažų nakčiai, juos kruopščiai nuvalyti, nes visos kosmetikos priemonės irsta ir yra gera terpė mikrobams. Ir vyrams – nors lūpų dažai moterų privilegija, pasirūpinkite, kad ir jūsų rankinėje atsirastų higieninis lūpų pieštukas (vazelino pagrindu), sausoms ir suskeldėjusioms lūpoms prižiūrėti.Pagrindiniai odos priežiūros elementai.1. Sureguliuokime savo mitybos problemas, nes oda – mūsų mitybos ir gyvenimo būdo veidrodis. 2. Venkime žalingų faktorių – rūkymo, alkoholio. 3. Rinkimės ir dėvėkime tinkamus rūbus ir avalynę. 4. Rinkimės kaip įmanoma natūralesnes kosmetikos ir higienos priemones, sau tinkamas. 5. Visada įsitikinkime ar jų galiojimo laikas nepasibaigęs.SAULĖ, JOS POVEIKIS ODAI, APSISAUGOJIMO PRIEMONĖSVasarą žmonės stengiasi pasilepinti saulės teikiamais malonumais pamiršdami, kad nesaikingas mėgavimasis saulės voniomis gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. 12,1 proc. visų naujai diagnozuojamų piktybinių navikų yra odos vėžys, kurio pagrindinė priežastis ir yra besaikis deginimasis saulėje. 2001 metais užregistruota 1,7 tūkst. naujų odos vėžio atvejų. Norėdamos būti gražios, moterys dažniau laiko praleidžia saulėje, todėl jos šiomis ligomis dažniau serga nei vyrai.Odos vėžys susijęs su UV spinduliuotėje praleisto laiko trukme. Dažnai jis išryškėja sulaukus 50 ir daugiau metų. Tai gali būti ilgalaikio buvimo saulėje pasekmė vaikystėje ir jaunystėje. Mat oda akumuliuoja (sukaupia) saulės energiją ir tik po kurio laiko kaip atsakas atsiranda dėmelių, saulės keratomų, apgamų, gėrybinių odos ligų ar net melanomų (odos vėžys).Kaip žinia, saulė spinduliuoja akimi nematomus ultravioletinius (UV) spindulius. Jie skirstomi į UV-C, UV-B ir UV-A.UV-C spinduliai turi didžiausią energijos kiekį, bet jie nepasiekia žemės: juos sulaiko žemę gaubiantis ozono sluoksnis. UV-B spinduliai suteikia odai estetiškai malonų rudą atspalvį, bet sukelia nudegimus, padidina melanomos atsiradimo riziką. UV-A spinduliai skatina vitamino D sintezę, sukelia staigų įdegimą, įsiskverbia giliai į odą, skatina raukšlių formavimąsi, odos senėjimą, sausėjimą ir elastingumo mažėjimą.Patariama saulėje nesideginti nuo 12 iki 14 valandos. Mat saulės spinduliai tuomet krinta statmenai, o jų poveikis būna toks stiprus, kad oda, užuot įdegusi, nusvyla, o įdegis išlieka trumpiausiai. Geriausiai degintis ir gražiausiai įdegama nuo 16 valandos. Lietuvoje didžiausias saulės aktyvumas birželį ir liepą.Svarbus faktorius, priiminėjant saulės vonias, yra odos tipas. Žmogaus odą galima priskirti vienam iš penkių tipų pagal tai, kaip jautriai reaguoja į saulės spindulius. Centrinės Europos gyventojams būdinga keturių tipų oda:
I tipas – oda niekada neįdega, o tik nudega (šviesiaodžiai, šviesiaplaukiai žmonės nusvyla (oda parausta, atsiranda pūslelės) per 10 minučių (arba dar greičiau);II tipas – oda truputį įdega, tačiau per 10-15 minučių dažniausiai nudega (rusvaplaukiai, šlakuoti, blyškios, kartais strazdanotos odos); III tipas – oda retkarčiais gali nudegti, tačiau visada įdega (tamsesnės odos, tamsių plaukų ir akių žmonės);IV tipas – oda įdega stipriai ir greitai, galima sakyti, kad ji niekada nenudega (šių žmonių ir veido oda, ir akys, ir plaukai yra tamsūs).Viena iš galimų apsaugos nuo saulės spindulių priemonių – apsauginiai kremai, kurie būna įvairaus stiprumo. Apsauginis kremas turėtų būti tepamas pusvalandį prieš išeinant į gatvę, paplūdimį ar pan. Ant apsauginių kremų pakuočių yra nurodytas apsaugos nuo saulės faktorius (SPF). Jis yra labai paprastai apskaičiuojamas. Pavyzdžiui, šviesiaodis (I tipas) be jokios apsaugos saulėje gali būti apie 10 minučių, apsauginio kremo, kurį šis žmogus naudoja, SPF 20. Tad minutes padauginę iš SPF dydžio, sužinome, kiek laiko, patepę odą šiuo kremu, galime būti saulėje (10×20=200 min.). Tai reiškia, kad kuo žmogaus oda šviesesnė, tuo turi būti didesnis SPF arba dažniau reikia odą tepti apsauginiu kremu.Pažymėtina, kad kremai yra dviejų rūšių – atsparūs vandeniui ir neatsparūs vandeniui. Pagal tai, kur ruošiamės leisti laiką – tik degintis ar ir maudytis – reikia pasirinkti ir kremo rūšį. Vieni yra cheminiai, kiti – natūralūs mineraliniai.Cheminiai filtrai įsigeria į viršutinį odos sluoksnį ir yra nematomi. Šių kremų funkcija – sugerti saulės spindulius. Tačiau šie filtrai sukurti vienam spindulių spektrui (A arba B). Taigi norint apsaugoti odą nuo abiejų rūšių spindulių, reikalingi dviejų rūšių filtrai.Natūralūs filtrai (pavyzdžiui, titano dioksidas, cinko oksidas ir pan.) neįsigeria į odą, todėl jais pasitepus ant odos lieka balkšvos spalvos plėvelė. Jų poveikis – veidrodžio principu atspindėti saulės spindulius. Šios rūšies filtrai apsaugo odą nuo bet kokių (ir A, ir B) ultravioletinių spindulių. Natūralūs filtrai ypač rekomenduojami vaikų odelei apsaugoti. Tad norint išvengti aukščiau minėtų odos ligų, svarbu saikingai degintis, būnant saulėje naudoti reikiamus apsauginius kremus odai, taip pat patepti lūpas apsauginiu pieštuku su stipriu filtru, o paplūdimyje nepamiršti galvos apdangalo ir skėčio nuo saulės.Evelina SerovaitėVisuomenės sveikatos stebėsenos skyriaus sveikatos ekologė
Patarimai | Konsultacijos
SAUSA ODA? KAIP JA SAUGOTI
Sausa oda dažniausiai plona ir skaidri, bet deja labai jautri. Ji linkusi skeldėti, yra labai trapi ir pažeidžiama. Be priežiūros tokia oda anksti sensta, nes linkusi greitai fiksuoti išraiškos raukšleles. Be to, lyginant su riebia oda, joje daug daugiau negyvų ląstelių, kurios ją užteršia. Sausa oda turi būti švari, maitinama ir ypač stipriai drėkinama.
KĄ REIKIA ŽINOTI
Didelis odos sausumas dažniausiai atsiranda dėl tokių priežasčių:– sutrikę odos drėkinimo procesai, todėl sausėja paviršiniai jos sluoksniai; – riebalinių liaukų sekrecijos trūkumas, lemiantis nenormalų odos riebalingumą.
Taigi odai stinga drėgmės, ji neturi apsauginės ir minkštinančios gyvosios fiziologinės plėvelės. Todėl ji lengvai sudirgsta, pleiskanoja ir greičiau sensta. Iš tiesų, remiantis kai kurių autoritetingų dermatologų nuomone, senėjimo procesas gali būti paaiškintas kaip palaipsnis vandens ir riebalų kiekio odoje sekimas.
KO REIKIA VENGTI
Štai tie veiksniai, kurie gali dirginti tokia oda: nevykęs odos valymas priemonėmis, kurios pernelyg ją sausina (stiprus muilas, losjonai su spiritu ir t.t.), sausas oras patalpose (nepamirškite laikyti namuose oro drekintuvų), blogai sureguliuotas oro kondicionavimas ir per ilgas būvimas saulėje.
KA REIKIA DARYTI
Nuolat valyti odą specialiomis, labai švelniomis priemonėmis.
Skirti laiko reguliariam odos valymui, kuris paaktyvintų kraujotaką.
Esant itin žemai temperatūrai, tepti du skirtingus kremus (drėkinantį ir maitinantį, arba kviečių daigų aliejų ir tonizuojantį kremą), bus dukart efektyviau.
Gryname ore ir saulėje saugokite oda apsauginėmis priemonėmis.
REKOMENDUOJAMOS PRIEMONES• PRIEMONĖ AKIŲ MAKIJAŽUI VALYTI SU ŽIEDADULKĖMIS IR MEDUMI• PRIEMONĖ MAKIJAŽUI VALYTI SU RUGIAGĖLĖMIS IR ROŽĖMIS• VALANTIS PIENELIS SU RAMUNĖLĖMIS• PILINGAS SU PANAMOS MEDŽIO SAKAIS• AROMATIZUOTAS VANDUO SU RAMUNĖLĖMIS• AROMATIZUOTAS VANDUO SU MEDUMI IR BIČIŲ VAŠKU• DRĖKINANTIS KREMAS SU ŽIEDADULKĖMIS• KVIEČIŲ DAIGŲ ALIEJUS• KREMAS SU BIČIŲ MOTINĖLĖS PIENELIU• KREMAS NUO RAUKŠLIŲ SU MEDETKA, MORKOMIS IR ŽENŠENIU• APSAUGINIS KREMAS NUO SAULĖS SU ALIJOŠIUMI IR MAKADAMIJA• MAITINANTI KAUKĖ SU ŽIEDADULKĖMIS IR MEDUMI• MAITINANTI KAUKE SU KVIEČIŲ DAIGŲ ALIEJUMI IR ŽENŠENIU• JAUNYSTĖS KAUKĖ• KREMAS VEIDUI SU VAISIŲ RŪGŠTIMIS
VEIDO IR KŪNO ODOS PRIEŽIŪRA
VALYMAS- veido valymas, inkštirų pašalinimas.Veido valyti negalima, jeigu yra pūlinukų. Valome veidą valikliu ir pašaliname juodus inkštirus.ŠVEITIMAS ( PILINGAS ) – paviršinio suragėjusio epidermio sluoksnio ( negyvų ląstelių) pašalinimas. Atliekamas po valymo. Yra dvi šveitimo rūšys : dermobrazija ( chirurginis ) ir kosmetinis šveitimas ( naudojant kremus ir kaukes ). Į šveitimo priemonių sudėtį įeina boro rūgšties grūdeliai, silicio grūdeliai, keratiną tirpdančios biologinės medžiagos. Negalima atlikti jei pasireiškia uždegimas, alergija.KAUKĖ – kosmetinė procedūra, kurią galima atlikti ir vieną, ir po valymo ar masažo.Uždėjus kaukę veidas hermetiškai uždengiamas, biologiškai aktyvios medžiagos ir šiluma priverčia viršutinį odos sluoksnį išburkti, poros atsiveria ( pasišalina kamedonai ), išsiplečia kapiliarai ( pagerėja odos maitinimas), suaktyvinamos odos funkcijos.
KAUKĖS DEDAMOS:1. Higieninės priežiūros tikslais.2. Gydymo procedūrų metu.3. Senėjimo profilaktikos tikslais. Kaukė uždedama ant nuvalyto veido ir laikoma 10-20 min.Tuo metu reikia visiškai atsipalaiduoti, po to nuplauti kaukę šiltu vandeniu.
Prižiūrint riebią odą svarbiausia yra skatinti jos kraujotaką ir reguliuoti riebalų gamybą. SAUSOS IR JAUTRIOS ODOS PRIEŽIŪRA:• Naudoti apsaugančias nuo saulės priemones.• Vakarais valyti oda neturinčiomis alkoholio priemonėmis ir patepti kremu.• Rytą nuplauti veidą šiltu vandeniu arba nuvalyti alkoholio neturinčia priemone, po to patepti lengvu dieniniu kremu su SPF.• Naudoti drėgmę sulaikančius kremus.• Žiemą tepti storesnį sluoksnį kremo.• Nenaudoti spirituotų losjonų , muilo, koncentruotų aromatinių priemonių.• Nenaudoti sausinančių kaukių.• Intensyviam valymui ir šveitimui naudoti kosmetikos priemones, turinčias nedidelį šveičiamąjį efektą.• Subalansuoti maitinimąsi, miegą, sportą.ODOS PRIEŽIŪRA BĖGANT METAMS:Iki 25-erių• Saugoti nuo UV spindulių.• Valyti odą 2 kartus per dieną.• Drėkinti odą lengvais neriebiais kremais.• Maitinti odą aplink akis.25-45 metai• Drėkinti odą riebiais kremais su BAV.• Kremai su AHA.• Šveitimas ir šveičiamoji kaukė 2 kartus per savaitę.• Apsaugantys nuo saulės kremai.• Fizioterapija, masažas.virš 45-erių• Kremai su augaliniais aliejais , BAV, AHA.• Odos aplink akis priežiūra.• Maitinamosios kaukės su aliejais , šveičiamosios kaukės.• Masažas ( kosmetologinis ).ODOS APLINK AKIS PRIEŽIŪRA: Būtina žinoti,kad oda aplink akis ypač jautri, vokų oda pati ploniausia ir kraujagyslės yra arti paviršiaus. Čia labai mažai elastino ir plonas kolageno sluoksnis.Vokai dirba labai įtemptai, nes mirkčioja 10-12 kartų per minutę. Makijažą nuvalyti reikia švelniai, kad nesuerzintumėte ir nesudirgintumėt akių elastino.Valikliu suvilgytais vatos tamponais 2-3 kartus perbraukite nuo antakių blakstienų link.Paakiuose – nuo išorinio akies kampo tarpuakio link. Venkite muilo ir dezinfekuojančių priemonių, kurios sausina odą akių srityje.Nepamirškite valiklio likučius nuplauti vandeniu arba nealkoholiniu toniku.KRŪTINĖS ODOS PRIEŽIŪRA: Trys veiksniai, turintys neigiamos įtakos krūtinės išvaizdai:1. Badavimas.2. Ankšta liemenėlė. 3. Saulės perteklius. KAKLO ODOS IR DEKOLTĖ PRIEŽIŪRA:1. Kasdien apsiplauti arba apsitrinti šaltu vandeniu.2. Naudoti kūno odos valiklį.3. 2-3 kartus per savaitę naudoti šveičiamąjį kremą.4. Masažuoti vandens čiurkšlėmis.5. Lengvais sukamaisiais judesiais įtrinti balzamą, skirtą biusto priežiūrai.