ELEKTROMAGNETINIŲ BANGŲ ĮTAKA SVEIKATAI

TURINYS

ĮVADAS 3ELEKTROMAGNETINIŲ BANGŲ ĮTAKA SVEIKATAI 4IŠVADOS 6PRIEDAS NR.1 7PRIEDAS NR. 2 8NAUDOTA LITERATŪRA 9ĮVADASGyvendami šiuolaikinėje visuomenėje mes retai susimąstome kodėl sergame ir kokios tos ligos priežastys. Visi tikrai esame girdėją apie mobilaus telefono kenksmingumą sveikatai, nes neva jis spinduliuoja elektromagnetines bangas, kurios gali sukelti įvairius susirgimus ar net smegenų vėžį, bet ar atsiras tokių, kurie šito nevertina skeptiškai? Turbūt iškyla klausimas, kodėl pasirinkau tokią temą? Manau, jog ši tema iš dalies yra susijusi su mano studijuojama specialybe, kadangi elektromagnetiniai virpesiai naudojami radijo ryšiuose, radiolokacijoje ir t.t. Tikiuosi, jog mano darbas bus naudingas ir įdomus, taip pat paaiškins daugelio ligų atsiradimo priežastis ir padės jų išvengti. Taigi kokia ta elektromagnetinių bangų įtaka sveikatai?ELEKTROMAGNETINIŲ BANGŲ ĮTAKA SVEIKATAIElektromagnetinė radiacija vadinami elektromagnetinio lauko virpesiai susiję sūkuriniai elektriniai ir magnetiniai laukai), sklindantys erdvėje šviesos greičiu (300000 km/s). Jos naudojamos radiolokacijoje, navigacijoje, radijo ryšiuose, metalo, plastmasių, stiklo lydime, fizioterapijoje, buityje. Buityje šių bangų šaltiniai yra televizoriai, radijas, mobiliojo ryšio telefonai, kompiuteriai, mikrobangų krosnelės ir kiti elektrą naudojantys prietaisai. Kuo prietaisas galingesnis, tuo galingesnį ir intensyvesnį elektromagnetinį lauką jis skleidžia. Elektromagnetinių laukų poveikis žmogaus organizmui priklauso nuo elektromagnetinio lauko įtampos, energijos srauto intensyvumo, virpesių dažnio, spinduliavimo lokalizacijos kūno paviršiuje bei individualių žmogaus ypatybių. Kuo didesnis elektromagnetinio lauko dažnis, tuo didesnis žmogaus kūno laidumas, energijos absorbcija. Elektromagnetinių bangų poveikis žmogui yra dvejopas:• Šiluminis • Nešiluminis Šiluminis poveikis pasireiškia tuo, kad kyla kūno temperatūra, dėl ko gali pasikeisti baltyminių medžiagų struktūra. Kadangi žmogaus organizme veikia termoreguliaciniai mechanizmai, šalinantys šilumos perteklių, susidariusią šilumą organizmas sugeba pašalinti, bet tik ribotą jos kiekį. Labai jautriai į šilumos perteklių reaguoja akys, smegenys, inkstai, žarnos, tulžis, šlapimo pūslė.

Pagal bangos ilgį elektromagnetinės bangos yra skirstomos į: ultratrumpas, trumpas, vidutines ir ilgas. Sveikatai kenksmingiausios yra trumposios elektromagnetinės bangos. Kurios dar skirstomos į: milimetrines, centimetrines, decimetrines ir metrines. Poveikis organizmui priklauso nuo bangos ilgio. Į organizmą bangos patenka tokiu gyliu, koks yra jų ilgis. Milimetrinės bangos patenka tik kelis milimetrus ir sukelia tik paviršinius nudegimus. Centimetrinės bangos – kelis centimetrus, todėl gali pakenkti odai ir poodžiui. Decimetrinės bangos yra pačios pavojingiausios, nes patenka į organizmą 10 cm. gylyje ir neigiamai veikia galvos smegenis bei vidaus organus. Skirtingo ilgio elektromagnetinių bangų poveikis organizmui yra nevienodas. Kepenims pavojingiausios yra 79 cm ilgio bangos, kraujui – 99 cm, raumenims – 322 cm, odai – 548 cm. Esant tam pačiam bangos ilgiui, poveikis gali būti skirtingas, priklausomai nuo magnetinio lauko stiprumo. Žiūrėti priedus Nr.1 ir Nr.2. Metrinės bangos yra mažai pavojingos, nes nėra sulaikomos organizme. Jautriausi elektromagnetinių bangų poveikiui – akys ir lytiniai organai. Elektromagnetinės bangos laikiną nevaisingumą, akių kataraktą, veikia kancerogeniškai – sukelia tam tikrų rūšių vėžį. Taip pat slopina imuninę ir endokrininę sistemą. Kaip jau minėjau, išaiškinta, kad veiksnys, galintis turėti įtakos kataraktų formavimuisi, yra elektromagnetinė spinduliuotė, kuri kaip anksčiau buvo manoma sklido iš kompiuterių. Elektromagnetinės spinduliuotės spektro dalys yra laikomos kataraktogeninėmis: jonizuojanti, ultravioletinė, infraraudonoji radiacija ir mikrobangos. Kataraktogenezę sukeliantys spinduliuotės lygiai paprastai yra dešimtimis ir šimtais kartų didesni, lyginant su asmeninių kompiuterių išskiriama radiacija. Šiuo metu laikoma, kad darbas kokybišku kompiuteriu neskatina kataraktų susidarymo. 1977 metais JAV dviems asmenims, dirbantiems kompiuteriu, buvo diagnozuotos kataraktos. Ši diagnozė buvo patvirtinta ir nustatyta, jog susirgimų priežastis – darbas kompiuteriu. Abu pacientai ( amžius 29 ir 34 metai ) buvo vyrai ir dirbo New York Times laikraščio redakcijoje kopijuotojais. Darbo kompiuteriu trukmė buvo tik keli metai, tačiau tai buvo vieni pirmųjų monitorių modelių, kurie nebuvo sertifikuoti pagal kokybės reikalavimus. Tai paskatino atlikti eilę epidemiologinių tyrimų, siekiant išaiškinti kataraktogeninį monitorių skleidžiamos jonizuojančios ir nejonizuojančios spinduliuotės poveikį.
Nešiluminis elektromagnetinių bangų poveikis pasireiškia ne iš karto ir gali būti įvairus. Pastarųjų metų daugelio šalių mokslininkų tyrimų rezultatai ro…do, kad žemo dažnio ir didelės energijos elektromagnetinė radiacija veikia kancerogeniškai, t.y. sukelia vėžį. Yra pateikiama epidemiologinių tyrimų duomenys apie statistinį ryšį tarp elektromagnetinių laukų ir tam tikrų vėžio formų: vaikų-paauglių leukozių, suaugusiųjų leukozių, limfoleukozių, krūties bei smegenų auglių. Taip pat tris kartus padidėja rizika susirgti Alcheimerio liga. Ypač pavojinga elektromagnetinė radiacija vaikams, gyvenantiems šalia elektros perdavimo linijų (arčiau kaip 50 metrų). Dažnas yra lėtinio pažeidimo sindromas, kuriam būdinga vegetacinės nervų sistemos pažeidimas, asteninis sindromas. Ligoniai skundžiasi nuovargiu, mieguistumu, galvos skausmais. Būdinga bradikardija, skausmai širdies plote, hipotonija, raumenų silpnumas. Nukenčia ir lytinė funkcija – vystosi impotencija, menstruacinio ciklo sutrikimai. Taip pat intensyvi elektromagnetinė radiacija gali padidinti palikuonių apsigimimo riziką.IŠVADOSGyvendami apsuptyje įvairių elektroninių prietaisų, turime kuo mažiau sąveikauti su jais, nes kitaip tiek mūsų, tiek mūsų artimųjų sveikatai gali grėsti rimtas pavojus, kuris nepasireiškia staiga, o sukelia lėtinius ir negrįžtamus organizmo pakitimus. Taigi, jei norime apsisaugoti nuo elektromagnetinės radiacijos, turime kiek įmanoma mažinti veikimo laiką, nes ekranavimui naudojami metalai pašalina tik elektrinį lauką, o magnetinio ne.

PRIEDAS NR.1

PRIEDAS NR. 2

ELEKTROMAGNETINIO LAUKO POVEIKIS IR JO PRIKLAUSOMYBĖ LAUKO STIPRUMO

ELEKTROMAGNETINIO LAUKO STIPRUMAS POVEIKIO LAIKAS REZULTATAS20-30 V/m daugiau kaip 2 val. Jokių negalavimų nejaučiama100-150 V/m daugiau kaip 2 val. Gali skaudėti galvą, greičiau pavargstama, jaučiamas silpnumas ir pan.200-300 V/m daugiau kaip 1 val. Tas patsIki 4000 V/m 10-12 min. Pažeidžiama nervų sistema, pakyla temperatūra, sutrinka kraujotakaNAUDOTA LITERATŪRA1. www.ktu.lt2. www.sveikas.lt3. www.medicine.lt