Sveika gyvensena

1314 0

Kelias į sveiką gyvenseną – pirmas etapas

Sveika gyvensena yra plati sąvoka, apimanti ne vieną gyvenimo sritį. Daugelis nori gyventi sveikai, tačiau nežino nuo ko pradėti. Sveikos gyvensenos modelis pirmiausia atsiranda galvoje ir tik vėliau gali pereiti į konkrečius veiksmus. Tam reikia protiškai subręsti. Protiškai subręsti, kad galėtume teisingai sverti, kas labiau apsimoka – ar dabar gyventi nesveikai, žaloti savo organizmą ir senatvėje turėti krūvą sunkių lėtinių ligų, ar rūpintis savimi ir taip atitolinti senatvę ir prailginti gyvenimą.

Esu girdėjęs nuomonę: „gyvensiu sveikai, o vieną rytą imms ir partrenks mane mašina ir viskas šuniui ant uodegos nueis“. Gal mūsų likimas priklauso ir ne vien nuo mūsų pačių, tačiau taip mąstant vargu ar apskritai verta stengtis gyvenime. Kam mokytis, dirbti, jei tuoj partrenks mašina. Manau šis posakis – tai geras išsisukinėjimas ir sąžinės užglaistymas tingintiems keisti gyvenimo būdą.

Apie šiuos mąstymo procesus tiek daug kalbu ne veltui. Jei sveika gyvensena nepradės suktis Jūsų galvoje, tikrai nieko nepradėsite veikti ir Jūs.

Sveika gyvensena prasideda nuo požiūrių keitimosi. Sveikas protas – sveiko kūno prradžia.

Pirmas esminis žingsnis

Pirmasis žingsnis – atsisėskite ir pagalvokite, kaip gyvenate dabar ir kaip pagerėtų Jūsų gyvenimas, jei pradėtumėte gyventi sveikai? Nieko nedarykite, tik pagalvokite – įsivaizduokite. Pagalvokite ne tik apie dabartį, supančią rutiną, bet ir apie ateitį – artimą ir tolimą, dabartį ir se

enatvę, vaikus, anūkus, proanūkius. Kaip visiems Jūsų sveiko gali reikti senatvėje. Jei po pirmojo žingsnio manote, kad Jūs dar nesate subrendę sveikai gyventi, toliau šio straipsnio galite nebeskaityti.

Nuo minčių prie darbų

Kada pradėti gyventi sveikai? Nuo rytojaus, nuo kito mėnesio, nuo Kalėdų, Naujųjų metų, Velykų? Dideliems darbams moralinis pasiruošimas yra būtinas, bet ar tolima data yra gerai?

Laikas nuolat bėga ir kiekvienos praleistos akimirkos nesugrąžinsi. Kodėl sveikai gyventi nepradėti dabar – nuo šios minutės, kurią matote ekrano dešiniajame apatiniame kampe? Jei esate pasiruošęs gyventi sveikai – prisiminkite ją. Ji gali būti Jūsų sveiko gyvenimo pradžios minute.

Kaip keisti gyvenimo būdą?

Gyvenimo būdą reiktų keisti palengva .

Įsivaizduokite, kad dar šį vakarą suvalgėte riebų kepsnį su alumi ar vynu, o rytoj pusryčiams valgysite daržoves, pietums – kruopas, o vakarienei – kruopas suu daržovėmis. Arba, visus pastaruosius metus gulėjote prie televizoriaus, o rytoj bėgsite 10 km ar kitaip iš paskutiniųjų bausite save už antsvorį. Toks drastiškas pasikeitimas yra didelis stresas organizmui. Kita vertus daugeliui tokie drastiški pasikeitimai nebūna sėkmingi, nes jų išliekamumas yra mažas.

Antrasis žingsnis – minties galia

„Man nusibodo nesirūpinti savimi, aš galiu sau padėti ir tai pradedu jau dabar“

„Man nusibodo nesirūpinti savimi, aš galiu sau padėti ir tai pradedu jau dabar“

„Man nusibodo nesirūpinti savimi, aš galiu sau padėti ir tai pradedu jau dabar“

Dauguma žm

monių funkcionuoja komforto zonoje ir net nenutuokia kokias dideles galimybes jie turi ir kokią laimę gali atnešti šių galimybių panaudojimas.

Trečiasis žingsnis – pažintis

1. Asmens higiena.

2. Žalingų įpročių atsisakymas.

3. Sveika mityba.

4. Fizinis aktyvumas.

5. Streso kontrolė.

6. Sveika aplinka.

7. Medicininė priežiūra.

Ketvirtasis žingsnis – pamilk save

Pirmiausia turite pamilti save. Sveika gyvensena be meilės sau – liūdnas ir nelaimingas mazochistinis žaidimas.

Ar mylite savo kūną? Ar juo rūpinatės?

Jūsų kūnas malonumo Jums suteiks tiek, kiek Jūs suteiksite jam. Jei nemylėsite savo kūno, nesirūpinsite juo, kūnas daug greičiau sens ir nebeteiks Jums pasitenkinimo.

Visi norime būti gražūs, bet vien noro neužtenka. Tereikia nedidelių pastangų ir šiek tiek laiko.

Negailėkite to SAU, atlikite svarbiausias grožio procedūras (plačiau skaitykite skyrelyje „Grožis“), puoškitės ir greitai pamatysite, kaip Jūs tampate žavesni. Tai suteiks Jums pasitenkinimo ir jėgų tolesniam žingsniui.

Penktasis žingsnis – žalingų įpročių atsisakymas

Jei nerūkote – puiku. Sėkmės pereinant prie šeštojo žingsnio.

Manau neverta kalbėti apie rūkimo žalą, nes kiekvienas rūkantysis tai žino.

Metimas rūkyti – didelis stresas organizmui ir reikalauja daug valios pastangų. Tačiau šį stresą būtina išgyventi. Atidėliojimas nieko gero neduos – Jūs turėsite pereiti per šią ugnį, jei nenorite ir toliau žaloti savo sveikatos tuštindami piniginę.

Vieno filmo herojus yra pasakęs:„jei nerūkęs galiu išgyventi tris dienas – vadinasi galiu ir visą gyvenimą“. Prisiminkite šią frazę, ji gali būti Jūsų vedlys. Metant rūkyti geriau pakeisti aplinką– išvažiuokite bent savaitei į kurortą, kur ga

alėtumėte atsiplėšti nuo rutinos. Nauji įspūdžiai – geriausia alternatyva rūkymui ir tai labai padeda.. Nepamirškite rūpintis savo kūnu, tai suteiks Jums stiprybės.

Prisiminkite – alkoholikas pasigeria nuo pirmos taurelės, atkirtis į rūkymą prasideda nuo pirmos cigaretės, net nuo pirmojo dūmo.

Jei Jums tikrai pabodo nesirūpinti savimi, pats metas suplanuoti tikslią aplinkos pakeitimo datą ir mesti rūkyti, tik tada galėsite žengti šeštąjį žingsnį ir džiaugtis sveiku gyvenimu.

Šeštasis žingsnis – sveika mityba

Mityba – tai fiziologinis procesas, susijęs su gyvybei būtinų medžiagų priėmimu, perdirbimu bei įsisavinimu. Sveika mityba – tai mityba pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sveikos mitybos principus ir taisykles.

PSO sveikos mitybos principai yra nuosaikumas, įvairumas, subalansuotumas.

Nuosaikumas – vienos medžiagos negali būti per daug, nes net ir reikalingiausios medžiagos perteklius gali būti kenksmingas sveikatai.

Įvairumas – valgant į. . .

Join the Conversation

×
×