Vidutinio amžiaus krizė

Paklausk bet kurio vyruko, kada jam su savo mergina ar žmona būna nejaukiausia, ir jis neabejotinai atsakys – kartą per mėnesį, kai ją apsėda PMS.

Moterys tada išties gali elgtis neprognozuojamai: čia juokiasi, čia verkia, čia nei iš šio nei iš to įtūžta, kad yra nemylima. Visai nesvarbu, kad vienintelis tos “nemeilės” įkaltis – tai noras ramiai pažiūrėti krepšinio rungtynes užuot kartu su mylimąja ant sofos verkšlenus meksikietiškos melodramos fone.

Tačiau anksčiau ar vėliau ateina laikotarpis, kai vyro elgesys jo partnerę taip pat ima gąssdinti. Tai – metas, kai jį ištinka vadinamoji vidutinio amžiaus krizė. Na tai kas, kad ji būna ne kartą per mėnesį, o vos kartą gyvenime. Užtai šio laikotarpio paklydimai sujaukia ne vienos dienos nuotaiką, o dažnai netgi visos šeimos gyvenimą. Kas kaltas? Rutina? Vyriškų hormonų audros? Pats gyvenimas?

Kol kas niekas tiksliai į šiuos klausimus neatsakė. O vienintelis būdas šią krizę (jei ji tikrai vyksta) įveikti be skaudesnių padarinių – laiku pastebėti jos užuomazgas ir imtis atitinkamų priemonių.

Štai 4 pagrindiniai pavojaus signalai, kuriuos pajutus galima spėėti, jog į ketvirtąją dešimtį bebaigiančio arba penktą dešimtį pradėjusio vyriškio gyvenimą pasibeldė netikėtumų kupinas periodas, liaudyje vadinamas “žilė galvon – velnias uodegon”.

1. Gyvenimas nuobodus. Ar bent jau JAM taip atrodo. Iki šiol patikęs darbas tampa “tuščiu laiko švaistymu”, draugai, su kuriais bendravote iki

i šiol, ūmai tapo “nevykėliais nuobodomis”, o jis pats tapo viskam apatiškas, abejingas. Tavo brangusis vis dažniau susimąsto, ko gyvenime pasiekė, o dar labiau – ko nepasiekė.

• Tavo strategija: Išklausyti! Jokiu būdu neignoruok tokių jo apmąstymų ir nenumok ranka, esą tai – tik trumpalaikė melancholija. Visų pirma psichologai šiuo atveju rekomenduoja į pagalbą pasitelkti ausis: tapk idealia klausytoja. Tik nuoširdžiai domėdamasi savo partnerio mintimis, nuotaikomis, pojūčiais galėsi priimti tinkamą sprendimą, ko judviem abiem šiuo metu labiausiai reikia. Galbūt padėtų atostogos egzotiškoje šalyje? O gal pats metas abiem susirasti naują hobį?

2. Netikėti karjeros posūkiai ar finansiniai sprendimai. Nors, atrodytų, kas gi čia per krizė, kai vyras, užuot ir toliau sėkmingai kopęs karjeros laiptais, staiga ima ir nusprendžia įkurti nuosavą kelionių agentūrą. Reikėtų tik džiaugtis. Bet vis dėllto dėmesio! Jei toks sprendimas priimamas visiškai neplanuotai, be išankstinio pasiruošimo, jei jo nepaskatino jokios rimtos išorinės aplinkybės (pvz. atleidimas iš darbo ar persikraustymas gyventi į kitą miestą) – galima įtarti, kad į jūsų šeimą pasibeldė baisioji vidutinio amžiaus krizė.

• Tavo strategija: Reikia pakalbėti! Nuoširdžiai domėkis jo planais ir pamėgink išklausinėti, kada ir kodėl jis nusprendė būtent taip. Gali būti, kad sprendimas visai nėra staigus ir neapgalvotas – daugybė vyrų metų metus gali neprasitarti apie savo planus karjeros ir finansų klausimais, o sulaukę tinkamo momento tie

esiog imti ir padaryti staigmeną. Tokiu atveju tai nebus neapgalvotas sprendimas – jis atrodys netikėtas tik tau. Tačiau jei staigų ir smarkų finansinį viražą jis vis dėlto padarė pagautas akimirkos impulso – nuoširdus pokalbis gali padėti išvengti didelių klaidų ateityje. Tik. jei baiminiesi, kad jo vyriškas ego dabar itin pažeidžiamas – pasikliauk maža moteriška gudrybe: kuo mažiau kritikos ir kuo daugiau palaikymo! O savo abejones geriausia išsakyti konstruktyvių klausimų forma.

3. Jis staiga keičia savo stilių. Bet kokia kaina trokšta atrodyti jaunesnis, taigi mintis būtent dabar į ausį įsiverti auskarą (jei to nėra daręs iki šiol), užsiauginti ilgesnius plaukus ar oficialų švarką pakeisti rokeriška striuke bei pagaliau nusipirkti motociklą (nors jis niekada nebuvo rokeriu!) jam neatrodo juokinga. Vyrams sunkiau nei moterims sekasi reikšti mintis žodžiu. Taigi jie tai daro veiksmais. O staiga užplūdęs noras keistis yra ne kas kita, kaip bandymas atnaujinti savo vis nuobodėjantį gyvenimą.

• Tavo strategija: Vyrams irgi reikia komplimentų! Troškimas atrodyti jaunesniu, žavesniu, šaunesniu – natūralus reiškinys paauglystėje ir ankstyvoje jaunystėje. Tačiau ketvirtą dešimtį bebaigiančiam vyriškiui jis realiai tereiškia desperatišką troškimą būti pripažintam, įrodyti sau ir kitiems, kad jis vis dar patrauklus. Taigi kol “jaunatviškas dėdulė” nesusilaukė pasisekimo tarp į dukras tinkančių mergaičiukių – pats metas tau būtų dar kartą įrodyti, kad jis – vis dar mylimas, vertinamas ir.

. patrauklus. Juk visą laiką ir tu pati to trokšdavai: kad pagirtų, kokia tu žavi, kad įvertintų tavo nepriekaištingą skonį, madingą stilių. Ką gi – metas grąžinti skolą ir atsilyginti tuo pačiu. Gali būti, kad keletas komplimentų padės išvengti rimtų šeimyninių bėdų.

4. Nuojauta kužda: jis rezga romaną. Kartais tokią mintį pakiša retai kada klystanti moteriška intuicija, kartais – klasikiniai įrodymai, kaip antai lūpų dažų dėmės ant marškinių, keisti skambučiai ir paslaptingi kuždesiai mobiliuoju, vis ilgesni ir dažnesni “viršvalandžiai” bei netikėtai atsiradusios savaitgalinės komandiruotės. Tai – viena skausmingiausių vidutinio amžiaus krizės apraiškų.

• Tavo strategija: Priimti sprendimą. Svarbiausia – liaukis galvojusi, kad tai tavo kaltė! Daugybė moterų sužinoję apie vyro paklydimus paduoda prašymus skirtis, gali iškelti didžiausią skandalą, bet. vis dėlto širdyje ima negailestingai pliekti save: nebuvau pakankamai dėmesinga, neišmokau skaniai gaminti, taip ir nenumečiau viršsvorio. Bet, kaip ten bebūtų, šiuo atveju svarbiausia suvokti, jog išdavystę vietoj kompromiso pasirinko būtent jis! Deja, psichologai teigia, jog nei ultimatumai, nei pykčio priepuoliai čia nebepadės. Porai teks rinktis: arba susitaikyti su įvykusiu faktu ir vis dėlto pamėginti gyventi drauge toliau, arba. santuokos pabaiga. Jei pasirinksi pirmąjį variantą – išmintingiausia iškart kreiptis į kvalifikuotą šeimos santykių psichologijos specialistą: susitaikymo kelias bus sklandesnis, o tikimybė, kad ateity pavyks išvengti nutylėtų ir užslėptų nuoskaudų – didesnė.

0 thoughts on “Vidutinio amžiaus krizė”

 1. Mano, 35m. vyra irgi istiko sita krize. Musu atveju cia geriausiai tinka 4 punktas. Taigi, rado ko taip trosko ir ieskojo- jaunute, i dukras tinkancia merginuke ir mane del jos paliko. Ziauriai skaudejo. Smugis savimeilei ir savivertes suvokimui stiprus. Bet ka darysi, tenka gyventi toliau. Vienai.

  Reply
 2. Maniskiui buvo 45, kai pasinaudojo 4 punktu. Ir kas keisciausia, viskas kas parasyta tame punkte 100 proc atitinka mano atveji. Pirmiausia mane aplanke intuicija, veliau prasidejo jo negrizimai namo, sms ir kt. Taciau jis visa ta paklydimo laikotarpi niekada nenustojo kartojes, jog as jo vienintele nuostabiausia zmona, jog jis mane labai myli ir tik as ji dominu. Kai galutinai viskas isaiskejo, priesingai nei emporijos atvejyje, jis paliko meiluze. Savo paklydima ivardijo kaip savo didziausia gyvenimo klaida, kvailyste del kurios jam geda ir pats negali paaiskinti kodel taip pasielge. Kolkas dar kartu, sakau kolkas, nes dar nezinau kaip baiksis, buna gerai, buna sunkiu momentu. Bandome toliau gyventi tik nezinau kaip pavyks. Negaliu pamirsti viso to, kiekviena diena minimum karta, mintys sukasi apie jo isdavyste. O save kaltinu ne, kad demesio skyriau per mazai ar pan, kaip kad raso straipsnyje, o kad kai mane aplanke intuicija ja reikejo patikrinti paciai,o ne tiketi jo paaiskinimais, gal buciau uzbegusi tam uz akiu. Bet kas man nesuvokiama sioje istorijoje, jog jis ir jai sake, jog ja myli. As nesuprantu, kaip galima myleti dvi moteris vienu metu, gal vyru gyvenime tai normalu. Dabar teigia, jog ji ant tiek jam neidomi, jog apie ja net neprisimena, man nelabai tikisi, kad gali taip buti. Jis ir dabar nestokoja man meiliu zodziu,demesio, apkabinimu bet mano sirdis suzeista,stengiuosi priimti ji toki “susitepusi” bet prisiminimai mane kankina ir trukdo ramiam gyvenimui. Maza to, jis mane itarineja prie maziausio sutapimo, ar keliom minutem veliau grizimo is darbo, ar isgirdus sms velesniu laiku. As jam paaiskinau, jog jis po to ka padare,neturi jokios moralines teises i priekaistus. O jo atsakymas toks: tu manai, kad as gyvenciau su tavimi po to jei tu su kuo nors permegosi. Paklausiau, o kaip as, tu tai nori, kad as su tavimi gyvenciau po to kai tu slyksciai mane isdavei. Atsake, jog as kas kita. Jog as esu protinga, nekerstinga moteris ir netureciau jam atsilyginti tuo paciu

  Reply
 3. sveikos ir sveiki,sis straipsnis kaip ir moterims,bet gal neismesit ir mano,kaip vyro,zodzio.taigi esu perkopes 5-o desimtmecio viduri,tai si krize jau kaip ir turetu but praejus,bet dristu pasakyti,kad man krizinis gyvenimas prasidejo greitai po santuokos,bet gyvenu su savo moterimi iki siol,-jau virs 20m.tikrai nuosirdziai,bet kuo trumpiau perzvelgsiu ta laiko tarpa:abu su aukstaisiais,vedem budami 25m.,po 2m. susilaukem sunaus.buvau dorai auginamas,maciau tevu ir vyresniu broliu ir seseru ved. gyv. niuansus,todel mintyse dariau isvadas,-buvau atsakingas,padejau savo moteriai ir fiziskai ir dvasiskai bent jau kiek sugebejau,pirkau kasdienes prekes,uzsiemiau su vaiku,negailejau svelnumo jo mamai,zodziu as daviau,bet,kaip dabar galvoju,dariau esmine klaida-norejau ir gauti.viso to pasekoje mano moteriai vyriskas ego buvo tik kazkur aprasytas dalykas,kuris uzmirstas ir tiek.lytinis gyvenimas man labai daug reiske bendrame santykiu kontekste,jai tai buvo dalykas,be kurio juk galima gyventi arba tik del palikuoniu,o kai buvom palei 40m,ji pasake,-maniau kad nuo sio amziaus jis isvis jau nebereikalingas…as stengiaus taikytis prie to,stengiaus zinoma ir padeti jai keisti tas nuostatas(skaiciau literatura,bandziau pritaikyt),ji nesistenge(laikiau kad jai jau taip duota is auksciau ir tradicinio letuvisko auklejimo pasekme),man tas buvo aiskiai ne i nauda,-kadangi nuo prigimties esu jautrus,tai kentejimas ir taikymasis ne visad susigerdavo tik i vidu,-kartais griesciau ir kritiskiau ka pasakydavau,kalbedavomes ir ramiai,kartais jau rodos taip naudingai issiaiskindavom,kad yra tas mano ego,kuriam reikia is jos palaikymo,bet…jai tai greitai uzsimirsdavo,jai gyvenosi kaip ir gerai,nes as nesidairau i kaire,nerukau is nervu,alkoholio absoliuciai nevartoju jau apie 15 m.,zinau ko yra saldytuve kasdien,perku(darom tai ir kartu)prekes,darbo neprarandu,o man tas taikymasis kiso koja,-pasidariau linkes su kitais artimais nebendrauti,neretai nervingas perdaug,nors nemazai vartojau zoliniu raminanciu,-galu gale nuejau(ir su jos pritarimu) pas psichiatra ir jau kelintas menuo vartoju kasdien antidepresantus…gyvenam kartu toliau,pakalbam kartais apie darba,kartais apie dvasinius dalykus,kartais popsinem temom,kartais pasivaikstom gamtoj tyledami…jai kaip ir gerai(nors issikalbejus pripazista kad gyvenam nesveikai),o as darau klaida,-duoti jau dabar tiek kiek pries 15m. nebegaliu,-kolkas neiveikiu saves kad pasikeisciau i toki kai buvau 25m.,vis dar kartais atvirai ir grubokai ar zeidzianciai jai pasakau kas joje mane erzina,stengiuos zinoma kuo maziau tai daryti,bet pasakau jai ir tai,kad as jos nepakeisiu jei ji pati nenores ir nesikeis,o kadangi ji pasisako kad jai siaip gerai ir taip,tai matyt ir nesistengs…lytinio gyvenimo nera,netgi lietimosi galima sakyti nera,bet gyvenam(ar…),taigi zodis Jums…

  Reply
 4. maniskiui 38 meteliu stuktelio ir pradejo tikti visi punktai. Tiktai naujoji meilė ne jauniklė, o turtingo vyro žmonikė. Jai trūksta savo vyro dėmesiuko ir tada tiko manasis su visais punktais. Bet manasis nepaleidžia mūsu šeimos draugiškai. Jam paranku būti vedusiu vyru.

  Reply
 5. mano buvusiam vyrui si vidutinio amziaus krize pasibelde siek tiek likus iki 40-ies ir visi cia aprasyti punktai padare savo.Pastebejo,kad jau atsirado zilu plauku,kad jau tapo seneliu.Ir cia ketvirtas punktas:kita moteris,ne jaunikle,bet jo metu.Nors seksualinis musu gyvenimas buvo ivairiapussiskas.Tikrai nevengiau paimylejimu.Buvau aktyvi.Taciau sakydamas,kad be jos gyventi negali,po dvieju menesiu paliko seima,dukrai dar buvo tik 11m.Jokie artimuju argumentai negelbejo.
  Jau sesi metai praejo.Dejau visas pastangas,kad isaugoti seima,bet jam to nereikejo.Viska atleidau ir laukiau sugriztant….deja.
  Gyvenimas liko nebetoks.Sunku ka nors susikurti is naujo.Todel noreciau “iskaudintai” patarti.Kaip ten bebuvo,atleiks,stenkis pamirsti ir gyventi seimoje su savo vyru.Patikek,kad as viskas atiduociau uz dabartine tavo situacija.Linkiu kantrybes ,istvermes ir atleidimo.Laikas,bendri vaikai,tai turetu padeti pamirsti.Skaityk daugiau dvasinio isgijimo knygu.

  Reply
 6. O aš galėčiau paskyti, kad krizė tęsiasi ne vienerius metus. Šeimą išlaikaiu, bet ar esu laiminga, tai galiu pasakyti, kad tikrai ne.
  Nemoku papasakoti kaip sunku gyventi ir kaip sunku nesižvalgyti atgal.Kaip patikėti žmogumu, kuris tiek prisimelavęs ir tiek pridirbęs. Pagauni už rankos, bet ir vėl ta patį daro.O vėliau tampa gudresni ir išmoksta slėpti(nuo žmonos nieko nepaslėpsi..:)
  Nelaikykit moterys tokių vyrų.Tikros šeimos neikada daugiau nebus.Jie kaip vilkai vis į mišką žiūri.

  Reply

Leave a Comment