Ar gali žmogaus išvaizda nulemti profesinės karjeros sėkmę? Ar moteris naudodamasi savo seksualumu gali gauti aukštesnes pareigas, ar vis tik toks kelias galiausiai sukels problemų? Tokie ir panašūs klausimai kamuoja daugelį žmonių – juk gyvename visuomenėje, kurioje išvaizda ir seksualumas yra vieni svarbiausių savęs ir kitų vertinimo kriterijų.
Patraukli išvaizda ir geresni profesiniai pasiekimai
JAV buvo atlikta nemažai tyrimų apie žmogaus išorės įtaką karjerai bei pajamoms. Ir visų rezultatai buvo panašūs: išvaizda susijusi su pasiekimais darbe. Pavyzdžiui, amerikiečių ekonomistai D.Hamermesh‘o ir J.Briddle‘o nustatė, kad patrauklūs žmonės uždirba maždaug 5 proc. daugiau nei vidutiniai, o pastarųjų algos apie 9 proc. didesnės už gaunamas nepatrauklių kolegų. Beje, šios tendencijos būdingos abiem lytim. Gražūs ir seksualūs darbuotojai per savo karjerą paaukštinami dažniau nei kiti. Be to, išoriškai patrauklūs viršininkai laikomi kompetentingesniais.
Ar šie faktai reiškia, kad savo išvaizdai turime skirti nemažiau dėmesio nei išsilavinimui? Jokiu būdu. Patrauklumas bei seksualumas galbūt suteikia daugiau galimybių, bet kaip mes jomis pasinaudosime, priklauso nuo mūsų pačių.
Išryškinti seksualumą – klaida!
Moterys dažnai daro klaidą, eidamos į darbą apsirengusios per daug provokuojančiais drabužiais ir per ryškiu makiažu. Jei norite būti įvertinta dėl savo gebėjimų, o ne seksualios išvaizdos, pamirškite trumpus sijonėlius ir gilias iškirptes! Tokia apranga ne tik laikoma netinkama dalykinėje aplinkoje, bet ir sukuria įspūdį, jog moteris neprotinga ir nekompetentinga. Taigi tinkami rūbai ypač svarbūs užimančioms aukštas pareigas.
Savo seksualumu pripažinimo siekiančios moterys nukenčia dėl to, kad daugelis slapta tai laiko skonio neturėjimo požymiu, o vyrai pavydi kolegėms dėl jų pranašumo naudojant išvaizdos kozirį.
Klientai pirmąjį įspūdį apie darbuotojus taip pat susidaro iš išvaizdos, todėl čia slypi pavojus, kad per didelis seksualumas gali lemti klaidingų prielaidų apie charakterį atsiradimą.Provokuojantis elgesys nepadeda siekti karjeros
Seksualumas apima ne tik išvaizdą, bet ir elgesį. JAV leidžiamame laikraštyje „USA Today“ buvo išspausdinti netikėti apklausos rezultatai: 49 proc. apklaustų verslo specialybių magistrančių pripažino, jog jos bandė pasinaudoti savo seksualumu siekdamos profesinės karjeros.
Minėtos moterys minėjo tokius provokuojančio elgesio pavyzdžius kaip pasilenkimas prie stalo, leidžiant vyrui pamatyti, kas slepiama po palaidine, netinkamų elektroninių laiškų siuntimas bendradarbiams, sakymas kolegai, kad jis seksualus.
Tačiau šis tyrimas įrodė, jog flirtas darbe neduoda teigiamų rezultatų: moterys, kurios nebandė naudotis savo seksualumu, vidutiniškai buvo paaukštinamos 3 kartus, likusios – 2. Atlyginimai taip pat skyrėsi tinkamai besielgiančių naudai.
Niekam ne paslaptis, kad pasitaiko atvejų, kuomet moteris bando siekti karjeros „per lovą“. Tačiau užmegztas intymus ryšys su viršininku dar nieko negarantuoja. Užsinorėjusi su juo nutraukti santykius moteris beveik visais atvejais turės ieškoti kito darbo. Be to, organizacijose, kuriose egzistuoja tokia praktika, daug dažniau pasitaiko seksualinio priekabiavimo ir prie kitų darbuotojų atvejų.
Vyrų ir moterų seksualumas vertinamas skirtingai
Įdomu tai, jog moterys, užimančios aukštas pareigas, yra teisiamos dėl seksualios išvaizdos daug dažniau nei kitos. Pavyzdžiui, sekretorė trumpu sijonu niekam neužkliūna, o viršininkė sukelia neigiamą reakciją. Kaip tai paaiškinti? Tradiciškai aukštos pareigos siejamos su vyriškumu, todėl moteriškumas čia tampa nepriimtinas.
Kad ir kaip nesinorėtų to pripažinti, stereotipai egzistuoja. Kvailos blondinės įvaizdis tebegyvas. Atėjęs konsultacijos pas seksualiai ar net nepadoriai apsirengusią moterį klientas pagalvos: „Kaip ji gali išmanyti finansus, jei net nesugeba padoriai apsirengti?“ Tuo tarpu apie netinkamai darbe atrodantį vyrą manys taip: „Na, jis prastai atrodo, bet matyt gerai supranta skaičius…“
Egzistuoja ir vyrų bei moterų nelygybė kalbant apie tarnybinius romanus. Jei vyras užmezgė draugystę su kolege, jis bus ne taip negatyviai vertinamas kaip moteris, nes manoma, kad pastaroji tik siekia sau naudos.
Comments are closed.