Seksualumas ir karjera

Ar gali žmogaus išvaizda nulemti profesinės karjeros sėkmę? Ar moteris naudodamasi savo seksualumu gali gauti aukštesnes pareigas, ar vis tik toks kelias galiausiai sukels problemų? Tokie ir panašūs klausimai kamuoja daugelį žmonių – juk gyvename visuomenėje, kurioje išvaizda ir seksualumas yra vieni svarbiausių savęs ir kitų vertinimo kriterijų.

Patraukli išvaizda ir geresni profesiniai pasiekimai

JAV buvo atlikta nemažai tyrimų apie žmogaus išorės įtaką karjerai bei pajamoms. Ir visų rezultatai buvo panašūs: išvaizda susijusi su pasiekimais darbe. Pavyzdžiui, amerikiečių ekonomistai D.Hamermesh‘o ir J.Briddle‘o nustatė, kad d patrauklūs žmonės uždirba maždaug 5 proc. daugiau nei vidutiniai, o pastarųjų algos apie 9 proc. didesnės už gaunamas nepatrauklių kolegų. Beje, šios tendencijos būdingos abiem lytim.

Gražūs ir seksualūs darbuotojai per savo karjerą paaukštinami dažniau nei kiti. Be to, išoriškai patrauklūs viršininkai laikomi kompetentingesniais.

Ar šie faktai reiškia, kad savo išvaizdai turime skirti nemažiau dėmesio nei išsilavinimui? Jokiu būdu. Patrauklumas bei seksualumas galbūt suteikia daugiau galimybių, bet kaip mes jomis pasinaudosime, priklauso nuo mūsų pačių.

Išryškinti seksualumą – klaida!

Moterys dažnai daro klaidą, eidamos į darbą apsirengusios per r daug provokuojančiais drabužiais ir per ryškiu makiažu. Jei norite būti įvertinta dėl savo gebėjimų, o ne seksualios išvaizdos, pamirškite trumpus sijonėlius ir gilias iškirptes! Tokia apranga ne tik laikoma netinkama dalykinėje aplinkoje, bet ir sukuria įspūdį, jog moteris neprotinga ir

nekompetentinga. Taigi tinkami rūbai ypač svarbūs užimančioms aukštas pareigas.

Savo seksualumu pripažinimo siekiančios moterys nukenčia dėl to, kad daugelis slapta tai laiko skonio neturėjimo požymiu, o vyrai pavydi kolegėms dėl jų pranašumo naudojant išvaizdos kozirį.

Klientai pirmąjį įspūdį apie darbuotojus taip pat susidaro iš išvaizdos, todėl čia slypi pavojus, kad per didelis seksualumas gali lemti klaidingų prielaidų apie charakterį atsiradimą.

Provokuojantis elgesys nepadeda siekti karjeros

Seksualumas apima ne tik išvaizdą, bet ir elgesį. JAV leidžiamame laikraštyje „USA Today“ buvo išspausdinti netikėti apklausos rezultatai: 49 proc. apklaustų verslo specialybių magistrančių pripažino, jog jos bandė pasinaudoti savo seksualumu siekdamos profesinės karjeros.

Minėtos moterys minėjo tokius provokuojančio elgesio pavyzdžius kaip pasilenkimas prie stalo, leidžiant vyrui pamatyti, kas slepiama po palaidine, netinkamų elektroninių laiškų siuntimas bendradarbiams, sakymas kolegai, kad jis s seksualus.

Tačiau šis tyrimas įrodė, jog flirtas darbe neduoda teigiamų rezultatų: moterys, kurios nebandė naudotis savo seksualumu, vidutiniškai buvo paaukštinamos 3 kartus, likusios – 2. Atlyginimai taip pat skyrėsi tinkamai besielgiančių naudai.

Niekam ne paslaptis, kad pasitaiko atvejų, kuomet moteris bando siekti karjeros „per lovą“. Tačiau užmegztas intymus ryšys su viršininku dar nieko negarantuoja. Užsinorėjusi su juo nutraukti santykius moteris beveik visais atvejais turės ieškoti kito darbo. Be to, organizacijose, kuriose egzistuoja tokia praktika, daug dažniau pasitaiko seksualinio priekabiavimo ir prie kitų darbuotojų atvejų.

Vyrų ir

moterų seksualumas vertinamas skirtingai

Įdomu tai, jog moterys, užimančios aukštas pareigas, yra teisiamos dėl seksualios išvaizdos daug dažniau nei kitos. Pavyzdžiui, sekretorė trumpu sijonu niekam neužkliūna, o viršininkė sukelia neigiamą reakciją. Kaip tai paaiškinti? Tradiciškai aukštos pareigos siejamos su vyriškumu, todėl moteriškumas čia tampa nepriimtinas.

Kad ir kaip nesinorėtų to pripažinti, stereotipai egzistuoja. Kvailos blondinės įvaizdis tebegyvas. Atėjęs konsultacijos pas seksualiai ar net nepadoriai apsirengusią moterį klientas pagalvos: „Kaip ji gali išmanyti finansus, jei net nesugeba padoriai apsirengti?“ Tuo tarpu apie netinkamai darbe atrodantį vyrą manys taip: „Na, jis prastai atrodo, bet matyt gerai supranta skaičius.“

Egzistuoja ir vyrų bei moterų nelygybė kalbant apie tarnybinius romanus. Jei vyras užmezgė draugystę su kolege, jis bus ne taip negatyviai vertinamas kaip moteris, nes manoma, kad pastaroji tik siekia sau naudos.

19 thoughts on “Seksualumas ir karjera”

 1. Pripažinsim tai ar ne, bet gražiems žmonėms tikra lengviau ne tik gyvenime, bet ir darbe. Taip, gal kartais per išvaizdą jie ir pakliūna į keblias situacijas, bet jei žiūrėsime procentaliai, t.y. keliose situacijose jiems grožis pagelbėjo, o keliose sutrukdė, esu šventai įsitikinusi, kad tos kelblios situacijos visiškai nublanks.

  Reply
 2. Aš irgi taip manau, kad esmė ne grožis, o pasitikėjimas savimi, kuris atomatiškai žmogui suteikia grožį. Kas iš to- jeigu žmogus gražus, bet ištižęs kaip supuvęs pomidoras…

  Reply
 3. Žinot būna kartais, kad pamatai kokią nors porą ir pagalvoji, kad kažkokia nesąmonė – toks simpatiškas vaikinas tokią pabaisą paną susirado… O bendrauji ir matai, kad ta panelė nors ir ne gražuolė, bet spindi pasitikėjimu savimi, kuris ją ir išskiria iš kitų.

  Reply
 4. Juk akcentuojama i seksualuma, ne i grozi, seksualumas gali pakenkti, o grozis pagelbeti, juk grozis toks subtilus dalykas, kiekvienas vertina ji skirtingai, pradedant nuo kuno, rubu, elgsenos, asmeniniu savybiu ir t.t. tarkim viena pazystama tvirtino, grazus vyras tas, kurio sukuosena ir batai nepriekaistingi, o rubai tarkim pagal skoni ir aplinka… veliau jau aisku bendravimas ir asmenines savybes, aplinka… na o moterims tai skirtingai, velgi pagal kiekvieno vertinimo kriterijus…

  Reply
 5. Nežinau kaip daugeliui, bet nepainioju darbo ir tarkim moters išvaizdos. Jeigu tektų dirbti su moterimi kolektyve tai būtų lygi man kaip darbo kolegė, nes tai darbo vieta, o ne bičiuliavimasis ar flirtavimas…

  Reply
 6. Žygimantai, gerai pastebėjai. Supainiojom truputį grožio ir seksualumo sąvokas. Seksualumas darbe turbūt suprantamas kaip pernelyg atvirų rūbų dėvėjimas, flirtavimas su bendradarbiais ir pan.

  Reply
 7. Artūrai, nu netikiu, kad graži ir seksuali moteris nesukeltų jokių kitų jausmų, išskyrus darbinius 😉 Kas kiek laiko vyrai apie seksą pagalvoja? Maždaug kas 9 sekundės 😉

  Reply
 8. 😉 Grožis, patrauklumas, seksualumas – kaip skonis, kiekvienam skirtingas.;) Tiek vyrai, tiek moterys manau tai supranta labai skirtingai 🙂 sėkmės rasti bendrų bruožų 🙂

  Reply
 9. Agne tokie kaip Artūras jau turi gyvenimo draugę kurią labai žavisi ir mano, kad ji geriause, kitos tiesiog nublanksta prieš ją, jai jis įdėmiau pasižiūrėtų tai pamatytų daug fainesnių merginų bet šiuo momentų jam to nereikia.
  Kitas varijantas jis tiesiog dar nežino ką reiškia dirbti moteriškam kolektyvę;)

  Reply
 10. Saulute, nereikia taip griežtai – nei mes žinom, nei pažįstam 😉 Būna visokių žmonių. Teko bendradarbių turėti, kurie nosies nuo kompiuterio nepakeltų, net jei visai nuoga vaikščiotum 😀 Gerai jų žmonom…

  Reply
 11. Na, na, dristu abejoti, del keleto cia minetu faktu. Na as manau, kad seksualumas eina atskirai nuo grozio standarto (90*60*90)…kas vienam seksualu, kitam-atgrasu, ir grozis karjeroje zaidzia tik priimant i darba-na pirmas geras ispudis, o veliau, jei galveleje vejai ir tik nagu lakavimas-virsininkas tikrai nebent laikys tik del opa-opa.Del pasinaudojimo seksualumu-nereikia ten jokiu pasilenkimu ir jokiu sijonu, nei trumpu, nei ilgu, egzistuoja toks dalykas, kaip asmenybes charizma…uztenka zvilgsnio-nuginkluoju visus vyrus, va cia tai ginklas :)……super grieztas visiem virsininkas -po mano padu :))

  Reply
 12. naglumas antra laime, o jeigu mergina grazi, seksuali ir zino sau verte – karjera eis kaip sviestu patepta…
  blogiau kai tiesiog labai miela mergina ir viskas (nei zavesio, seksualumo)- temps visa vezimeli darbu o grazuoliuke sugebes ishsisukti nuo darbu.Dirbau ir dirbu laaabai izymiuose kompanijose maciau kaip daroma karjera – naglumas ir grozis, todel nekeista kad krizes laikais mano buve darbdaviai pirmieji pajuto sios krizes pasekmes

  Reply
 13. Teisingai Kristina pastebejo, kad seksualumas kyla is asmenybes charizmos. Vien grozio nepakanka. Seksualumas kyla is pasitikejimo savimi ir vidinio zavesio. Tik savimi pasitikinti ir save mylinti moteris gali spinduliuoti zavesi, kuris patraukia kitu zvilgsnius.

  Reply
 14. Dabartinėje visuomenėje, beje, ir anksčiau taip pat – seksualumas ir kūno grožis yra didelis privalumas ir puiki sėkmės pradžia, jei mokėsi tinkamai tuo pasinaudoti. Tik nereikia manyti, kad seksuali, daili moteris visada bus bedvasė, buka ir bjauri savo vidumi. Visaip yra, o tokiomis tampa dėl netinkamo auklėjimo ir atitinkamo visuomenės spaudimo ir elgesio, pervertinant kūno grožį ir seksualumą.

  Reply

Leave a Comment