VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS
VERSLO VADYBOS FAKULTETAS
ĮMONIŲ EKONOMIKOS IR VADYBOS KATEDRA
VERSLO PAGRINDAI
MB “Smart life”
NAMŲ DARBAS
Vilnius
2015
TURINYS
1. VERSLO APRAŠYMAS 3
1.1. Verslo sritis, dabartinė jos būklė 3
1.2 Tendencijos ir perspektyvos 3
1.3. Įmonės teisinė forma 4
1.4. Misija ir vizija 4
1.4.1. Misija 4
1.4.2. Vizija 5
1.4.3. Tikslai ir Vertybės 5
1.5. Grėsmės 5
1.6. Veiklos etapai 6
1.7. Verslą veikiantys veiksniai 6
1.7.1. I scenarijus- “Viskas, kaip per sviestą” 7
1.7.2. II scenarijus- “Po senovei” 7
1.7.3 III scenarijus- “Katastrofa” 8
2. PASLAUGA 8
3. RINKOS APŽVALGA IR RINKODARA 10
3.1. Potencialūs vartotojai 10
3.2. Konkurencinė aplinka 10
3.2.1. Konkurentai 10
3.2.1.1. MB „smart life“ palyginimas su konkurentais 11
Prekės pristatymas 11
3.3.Pozicionavimas 12
3.4. Segmentavimas 12
3.5. SSGG analizė 13
3.6. Reklama 14
3.6.1. Reklamos išlaidos 14
3.7. Prekės kaina 14
4.DARBUOTOJAI 15
4.1.Planuojamų darbuotojų pareigybės 15
4.2.Planuojamas darbo užmokesčio fondas 15
5. FINANSAI 16
5.1. Išlaidos 16
5.2. Pradinis kapitalas 16
5.3. Papildomos lėšos 17
5.4. Lūžio taškas 18
5.5. Prognozuojamos pardavimo apimtys 18
SANTRAUKA 19
LITERATŪROS SĄRAŠAS 20
1. VERSLO APRAŠYMAS
1.1. Verslo sritis, dabartinė jos būklė
Pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo išmaniosios technologijos. Išmanieji telefonai, televizoriai, laikrodžiai ir kiti įrenginiai paplito visame pasaulyje. Technologijos moderniame pasaulyje tapo bene pagrindiniu pokyčių varikliu. Nors kartu kelia nemažai iššūkių, pozityvūs technologiniai proveržiai žada inovatyvių sprendimų pačioms didžiausioms pasaulinėms problemoms – nuo resursų trūkumo iki klimato kaitos. Vis dėlto, pakankamų investicijų trūkumas, pasenęs valstybių reguliavimas ir visuomenės pasipriešinimas dažnai neleidžia daug žadančioms technologijoms pasiekti pilną savo potencialą. Kaip greitai technologijos paplinta valstybėje parodo ir tos valstybės gebėjimą tobulėti. Dažnai internete pamatome, kokių naujų išradimų atsirado pasaulyje, tačiau jei norime tai įsigyti, tenka užsisakyti iš užsienio, nes į Lietuvą šios naujovės atkeliauja gana negreitai. Tai stabdo valstybės modernėjimą. Atsižvelgdami į tai, mes nusprendėme padėti Lietuvai kuo greičiau ir efektyviau susipažinti su pasaulio naujausiais išradimais. Todėl mes įkursime internetinę parduotuvę “Smart life”. Pavadinimą pasirinkome atsižvelgdami į jo reikšmę. (Iš anglų kalbos smart- gudrus/protingas; life- gyvenimas) Šį pavadinimą patikrinome registrų centre (http://www.registrucentras.lt/jar/p/pav.php?pav=smart+life*&tip=1&p=1).
Kad kiekviena paslauga būtų paklausi, labai svarbu vartotojui teikti kuo daugiau naudos, būtent todėl mūsų įmonė “Smart life” stengsis kuo efektyviau išspręsti problemą. Taigi, įmonė stengsis kuo greičiau į Lietuvą atnešti naujausias pasaulio technologijas, nes šiuo metu jos atkeliauja palyginus negreitai. Pagrindinė mūsų veikla yra prekyba išmaniosiomis prekėmis. Šiuo metu didelį dėmesį skirsime interaktyviesiems stalams, kurie daugelyje valstybių jau tapo gyvenimo dalimi. MB “Smart life” darbuotojai kiekvieną dieną domėsis viso pasaulio naujausiais išradimais, išrinks tuos, kurie tikrai gali palengvinti mūsų gyvenimą, sudarysime kontraktus su gamintojais bei prekiausime tomis naujovėmis Lietuvos rinkoje.
1.2 Tendencijos ir perspektyvos
Mūsų įmonė negamina jokio produkto, nepriklausome jokiai pramonės šakai, MB “Smart life” priklauso paslaugų sektoriuose. Pastarųjų metų duomenimis, paslaugų sektorius sudaro 70% viso pasaulio bendro vidaus produkto. Šis sektorius plečiasi, nes žmonės vis labiau naudojasi įvairiomis paslaugomis. Ypatingai paklausios yra internetinės parduotuvės. Tokie rodikliai lemia mūsų verslo sėkmę. Svarbu paminėti ir sparčiai besiplečiančią naujųjų (išmaniųjų) technologijų erą. Mūsų manymu, kuo toliau, tuo labiau bus paklausūs naujausi išradimai, ir visa Lietuva norės tuos išradimus įsigyti. Tai mums, kaip šių prekių tiekėjams yra labai svarbu.
1.3. Įmonės teisinė forma
Pradedant savo verslą, pirmiausia būtina nuspręsti kokia teisinė forma tinkamiausia vykdyti Jūsų sumanytą veiklą. Įvertinus veiklos pobūdį, mastą bei esamus finansinius resursus atitinkamai galima pasirinkti teisinę formą. Šiuo metu Lietuvoje galima rinktis šias įmonės teisines formas: individuali įmonė, ūkinė bendrija, akcinė bendrovė, uždaroji akcinė bendrovė, kooperatinė bendrovė, mažoji bendrija, valstybės ir savivaldybės įmonė. Mums patraukliausios formos buvo individuali veikla pagal pažymą bei mažoji bendrija. . Mažosios bendrijos steigimas yra pranašesnis už kitas juridinių asmenų formas mokesčių naštos požiūriu ir nesudėtinga valdymo struktūra, tuo tarpu individualios veiklos vykdymas pagal pažymą yra geriausias variantas nesiekiant steigti juridinio asmens. Šiai verslo formai taikomi mažesni mokesčiai nei juridiniams asmenims bei, atkreiptinas dėmesys. Pažymėtina ir tai, jog verčiantis individualia veikla galima turėti samdomų darbuotojų. Apsvarsčius visus šių dviejų formų pliusus bei minusus, mes nusprendėme įsteigti mažąją bendriją (MB).
Pasirinkimui įtaką darė šie MB pranašumai:
Nėra minimalaus įstatinio kapitalo.
Ribota civilinė atsakomybė – už MB prievoles MB nariai savo turtu neatsako.
Įmonę sudaro iki 10 narių (mūsų komandą sudaro 4 nariai).
Šios veiklos formos steigimo procedūra itin paprasta: nereikės atidaryti banko sąskaitos įnešant kapitalą, reikalingus duomenis bus galima pateikti ir internetu. MB steigimo dokumentų nereikia tvirtinti pas notarą – tai leis dar sutaupyti.
Patogus pelno paskirstymas.
Tačiau suvokiame, kad kaip ir visos teisinės formos, MB turi ir trūkumų. Tarp komandos narių visuomet gali kilti ginčų. Taip pat MB nėra skirtų mokestinių lengvatų.
1.4. Misija ir vizija 1.4.1. Misija
Mūsų įmonė siekia tapti ryškiu žaidėju technologijų rinkoje. Pažindami mūsų klientų poreikius, mes siūlome išmaniausias technologijas, nuo telefono iki interaktyvaus stalo, mes siūlome, tai ko nori mūsų klientai. Mūsų klientai tai žmonės, kurie gauna pačią geriausią produkciją ir džiaugiasi savo pirkiniu ne vienerius metus. Mes tikime, kad pirkimas internete gali būti pranašesnis už tradicinį apsipirkimą prekybos centre. Toks apsipirkimas, kurį lengva suprasti, paprasta pasirinkti, kuriuo patogu ir saugu naudotis, kuriuo netgi paprasta atsisakyti.
1.4.2. Vizija
Mūsų vizija- tapti žinomiausia išmaniąsias technologijas siūlančia bendrove, tiekiančia paslaugas už kiekvienam vartotojui prieinamą kainą. Taip pat būti kryptingai auganti įmonė, veiklą grindžianti aukščiausiais kokybės valdymo standartais ir tvirta partneryste. Siekiame būti pirkėjo pasirinkimas Nr.1 perkant internete.
1.4.3. Tikslai ir Vertybės
Kiekvienai įmonei yra labai svarbu turėti siekius, suvokti kokios yra tikrosios vertybės. Ne išimtis esame ir mes.
Įmonės veiklos tikslai:
Suformuoti tinkamas darbo sąlygas.
Pritraukti kuo daugiau klientų.
Įvykdyti maksimalų pelno planą.
Įmonė savo misiją įgyvendina ir siekia išsikeltų tikslų vadovaudamasi pagrindinėmis vertybėmis:
Profesionalumas
Sąžiningumas
Komandinis darbas
Dinamiškumas
Patikimumas
1.5. Grėsmės
Žengiant į paslaugų rinką, susiduriama su įvairiomis kliūtimis. Mes suvokiame, kad ir MB “Smart life” gali iškilti tokių grėsmių, kaip:
Neįsitvirtinimas internetinėje erdvėje.
Nesuinteresuoti partneriai.
Padidėjusi konkurencija.
Klientų stoka.
Išanalizavus visus šiuos kriterijus, būtina rasti ir šių problemų sprendimus. Mes labai daug dėmesio skirsime reklamai, kuri pritrauks ne tik klientus, bei ir patrauks partnerių dėmesį. Įvairiomis marketingo subtilybėmis stengsimės pritraukti kuo daugiau skirtingo amžiaus žmonių, taip plėsime naujausių technologijų naudotojų ratą.
1.6. Veiklos etapai
Pradedant verslą, mes, kaip ir kiekviena įmonė, turime atlikti esminius darbus. Visų pirma mes turime įveikti šiuos etapus:
Sudaryti internetinio marketingo strategijas
Sukurti pačią el. parduotuvę
Parengti ir sukelti turinį
Įsigyti prekių ( interaktyvių stalų )
Išsinuomoti sandėlį ( jį planuojame įsigyti Šiaurės miestelyje, Žygio gatvėje)
Išsinuomoti arba įsigyti automobilių ( mums reikės 3 krovininių mikroautobusų)
Pasirūpinti kuro atsargomis
Įsigyti navigacijos sistemą
Kai internetinė parduotuvė pradės veikti, MB “Smart life” veiklą vykdys pagal šiuos etapus:
Priimame užsakymą
Jei neturime reikiamos prekės sandėlyje, užsakome
Kuo greičiau pristatome klientui
Vis atnaujiname prekių asortimentą ir papildome svetainės turinį
1.7. Verslą veikiantys veiksniai
Mūsų pardavimų apimtys priklausys nuo paklausos, nes tik tuo atveju, jei ji bus pakankamai didelė, produkcijos gamintojai norės su mumis bendradarbiauti. Tačiau jei sutriks mūsų partnerių veikla, taip pat sutriks ir mūsų verslas, nes nebegausime produkcijos. Taip pat labai didelę įtaką daro vartotojų skaičius bei poreikis, jei nebus pakankamai pirkėjų, mūsų verslas taps nuostolingas. Kaip ir daugumą, su transportavimu susijusių įmonių, MB “Smart life” veikia ir kuro kainos, juk mums reikia prekes išvežioti po visą Lietuvą, todėl mums palankios yra žemos kuro kainos. Negalima pamiršti ir konkurentų, jeigu jų padaugės, mūsų parduotuvei iškils grėsmė prarasti daug klientų. Kadangi mes nežinome, kaip vartotojai sureaguos į naujos internetinės parduotuvės atsiradimą, labai svarbus suprasti, kad ne viskas gali klostytis taip, kaip norima. Būtent todėl yra kuriami galimi veiklos scenarijai. Scenarijus, tai galimas įvykių išsidėstymas įmonės veikimo eigoje. Atsižvelgdami į pateiktus kriterijus, mes sudarėme tris galimus veiklos scenarijus.
Aplinkos veiksniai:
1) Naujų technologijų poreikis:
Žmonėms labai reikės įvairių naujų išradimų
Visuomenė atsisakys naudotis naujausiomis technologijomis
Poreikis nesikeis
2) Kuro kainos:
Didės
Mažės
Nesikeis
3) Konkurentų kiekis:
Atsiras daugiau panašia veikla užsiimančių įmonių
Dabartiniai mūsų konkurentai bankrutuos
Išliks toks pat konkurentų skaičius
1.7.1. I scenarijus- “Viskas, kaip per sviestą”
Netolimoje ateityje žmonėms dar labiau reikės naujausių technologijų, ypatingai interaktyviųjų stalų, atsiras didelis poreikis įsigyti įvairius naujus išradimus. Sumažės kuro kainos. Kas geriausia, tai ne tik kad neatsiras konkurentų, bet ir dabartiniai iškris iš rinkos.
1.7.2. II scenarijus- “Po senovei”
Laikui bėgant žmonės pripras prie esamų naujų technologijų, mokės jomis naudotis, tačiau jiems nereikės didesnio jų pasirinkimo, užteks tiek, kiek yra. Kuro kainos nesikeis, bus stabilios. Nors technologijų rinka didės, tačiau konkurencija neaugs, išliks tiek pat panašias paslaugas teikiančių įmonių.
1.7.3 III scenarijus- “Katastrofa”
Visuomenė atsisakys naudotis naujausiomis technologijomis, pradės vertinti žmogaus gebėjimus. Kuro kainos augs. Nors žmonės nebesinaudos išmaniais įrenginiais, įmonės norės, kad jie grįžtų į rinką ir todėl atsiras dar daugiau panašia veikla užsiimančių įmonių.
2. PASLAUGA
MB “Smart life” planuoja bendradarbiauti su įmone “Ideum” ir tapti šios įmonės produkcijos tiekėju Lietuvoje. Visų pirma, pasiūlysime vartotojams interaktyviuosius stalus. Žinoma, neapsiribosime vien tik šia technologine naujove. Taip pat bendradarbiausime ir su kitomis užsienio kompanijomis. Mūsų įmonė vartotojams galės pasiūlyti įvairiausių naujausių technologijų iš viso pasaulio. Kadangi pagrindiniai užsakymai vyks internetu, mes kaip galėdami greičiau prekes pristatysime klientams. Be to, vartotojai, neradę norimos naujovės mūsų internetiniame puslapyje, tačiau radę ją užsienio įmonių portaluose, galės su mumis susisiekti ir pareikšti savo norus. MB “Smart life”, jei tai bus įmanoma, sudarys kontraktą su norima įmone ir pristatysime prekę. Taip vartotojai sutaupys pinigų bei laiko.
Šiuolaikiniame pasaulyje išmanieji daiktai yra kasdienybė, be kurios neįsivaizduojame savo gyvenimo, būtent todėl ši mūsų paslauga yra tokia patraukli vartotojams. Ja galės naudotis tiek jaunimas, tiek senyvo amžiaus žmonės, juk naujausi technologiniai įrenginiai gyvenimą palengvina visiems, nesvarbu kokio amžiaus žmonėms.
Kadangi MB “Smart life” daugiausia pardavimų atliks internetinėje erdvėje, savo paslaugas teiksime visoje Lietuvoje. Mūsų pagrindinis prekių laikymo sandėlis bus įrengtas Vilniuje, tačiau ateityje planuojame įsigyti sandėlių ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, taip, mūsų manymu, darbas vyks sklandžiau ir efektyviau. Mūsų įmonė teikia tik paslaugą, nesame sukūrę jokio naujo išradimo, todėl mūsų įmonei nereikės patento. Taip pat nereiks ir licencijos, kadangi prekyba internetu nėra numatyta veiklų, reikalaujančių licencijos, sąraše.
Mūsų siūloma paslauga yra įnovatyvi vien tuo, kad teikiame įnovatyvius įrenginius. Tačiau svarbu paminėti, ir tai, kad mes prekiaujame internetinėje erdvėje. Klientams nereiks išeiti iš namų, kai norės užsisakyti norimą prekę. Taip pat nereikės rūpintis ir prekės gavimu, mes pristatysime ją į namus.
Kaip jau minėjome, mes savo verslo negalėsime pradėti be tam tikro inventoriaus: pačios el parduotuvės, sandėlio, automobilių.
3. RINKOS APŽVALGA IR RINKODARA 3.1. Potencialūs vartotojai
Šiuolaikiniame pasaulyje žmonės siekia kuo labiau pažinti naująsias technologijas, todėl jų paklausa yra gana didelė ir mūsų šalyje. Norint įsitvirtinti rinkoje svarbu rasti tinkamą sritį ir numatyti būsimuosius klientus. MB ,,Smart life“ pagrindiniais klientais bus šiuolaikiški žmonės, kurie domisi moderniosiomis technologijomis ir siekiantys tobulinti save. Vartotojų grupės kurios naudosis mūsų įmonės paslaugomis yra nuo jaunimo iki pensijinio amžiaus žmonių. Priežastys tokios: šiais laikais viskas siejasi su technologijomis, kiekvienas jomis naudojamės. Ir visai nesvarbu, esi jaunas ar senas, išmanieji įrenginiai gyvenimą palengvina visiems. Taip pat numatome, kad mūsų prekėmis domėsis ne tik pavieniai asmenys, bet ir verslo įmonės. Labai tikimės populiarumo švietimo srityje. Dėmesys bus sutelktas į kiekvieną klientą, atsižvelgiant į jo poreikius ir įmonės galimybes.
3.2. Konkurencinė aplinka
Pradėję domėtis mūsų konkurentais, pastebėjome, kad yra pakankamai daug panašias paslaugas teikiančių įmonių, tačiau kiekviena parduotuvė prekiauja kiek skirtinga išmania technologija. Būtent tokiais stalais prekiauja vos kelios parduotuvės. Taigi, pastebėjusios, kad: 1. Santykinai didelis įmonių, tiekiančių rinkai panašią, bet nevienodą tam tikros rūšies produkciją, skaičiaus šakoje
2. Produkto diferenciacija, įgyjanti įvairias skirtingas formas. 3. Naujų įmonių įėjimas į monopolinės konkurencijos šaką palyginti lengvas, nors yra tam tikrų kliūčių patekti į monopolinės konkurencijos , padarėme išvadą, jog mūsų konkurencija yra monopolinė.3.2.1. Konkurentai
Konkurentus turi dauguma įmonių, ne išimtis esame ir mes. Kadangi mes nekuriame naujo produkto, tai neišvengsime konkurentų. Pagrindiniais mūsų konkurentais yra įmonės, užsiimančios panašia veikla. Kadangi savo veiklos pradžioje planuojame užsiimti interaktyvių stalų prekyba, todėl nusprendėme pasidomėti savo konkurentais būtent šioje srityje. Taigi, pasidomėję sužinojome, kad tokiais stalais prekiauja dar keletas įmonių Lietuvoje, todėl trumpai pateiksime jų teikiamas prekes ir pagrindinę informaciją apie paslaugų teikimą.
http://parduotuviusprendimai.lt
Siūloma prekė – Interaktyvus Multi-touch stalas FIDA (55″) TAT20.55S. Kaina – 16.559,00 € Suteikiama dviejų metų garantija, prekė yra pristatoma per keturias savaites. Sandėlyje turi 15 interaktyvių stalų. Be to, klientas neturi pasirinkimo, nes jam yra siūlomas tik vieno modelio interaktyvusis stalas. Ši internetinė parduotuvė užsiima ne tik interaktyvių stalų prekyba, todėl bus konkurentė ir ateityje, kai praplėsime savo teikiamų prekių asortimentą.
Siūloma prekė – SMART 442i interaktyvus stalas. Ši konkurentų įmonė, kaip ir ankstesnė, siūlo tik vieno dizaino interaktyvų stalą. Daugiau informacijos apie šią prekę nėra pateikiama, norint sužinoti apie prekę detaliau reikia kreiptis nurodytais kontaktais. Ši įmonė siūlo ne tik šią prekę, todėl ši, kaip ir pirmoji, bus konkurentė ateityje.
Peržiūrėjus mūsų konkurentų tinklalapius nesunkiai galime pastebėti pagrindinius trūkumus ir mūsų pranašumus prieš juos:
Abejos konkurentų įmonės turi tik vieno modelio interaktyvų stalą, tuo tarpu mes siūlysime įvairių modelių ir įvairaus dizaino interaktyviuosius stalus, kadangi mes ruošiamės specializuotis būtent šioje srityje.
Pirmoji internetinė parduotuvė nurodo, kad prekes pristatys per keturias savaites, mes prekę pristatyti pažadame savaitės laikotarpyje.
Antroji konkurentų įmonė nenurodo išsamios informacijos apie savo teikiamą prekę, todėl klientui, mūsų nuomone, dėl to kyla nepatogumų. Siekdami, kad mūsų būsimi klientai nesusidurtų su šia problema, mes žadame klientams pateikti detalią informaciją apie kiekvieną savo siūlomą prekę.
3.2.1.1. MB „smart life“ palyginimas su konkurentais
Išanalizavus konkurentus galime pateikti savo pranašumus (žr. 1 lentelė).
Konkurentai
Rodikliai |
http://parduotuviusprendimai.lt
|
http://www.bmk.lt/ | MB Smart Life |
Prekės pristatymas | Per keturias savaites | – | Per savaitę |
Dizainas | Vieno modelio stalai | Vieno modelio stalai | Keli modeliai |
Išsami informacija | Neišsamu | Neišsamu | Išsamu |
1 Lentelė “Konkurentai”
Mūsų pasirodymas rinkoje gali paveikti konkurentus. Jie gali pradėti teikti ir kito dizaino stalus, tačiau mes stengsimės įgauti vartotojų pasitikėjimą, atsižvelgsime į klientų lūkesčius, bei kainų prieinamumą.
Tam, kad užsitikrintume stabilią poziciją rinkoje, stengsimės būti išskirtiniais. Mes norime, kad žmonėms nereiktų ilgai ieškoti kaip užsisakyti stalą, todėl pateiksime kuo paprastesni įsigijimo būdą. Mūsų svetainėje bus pateikti skirtingų modelių stalai, todėl žmonės turės galimybę juos palyginti. Taip pat bus galimybė kreiptis į konsultantą, kuris atsakys į visus pateiktus klausimus.
3.3.Pozicionavimas
Vartotojai renkasi tokius produktus, kurie jiems turi didžiausią vertę. Norint užkariauti vartotojus, reikia geriau už konkurentus žinoti vartotojų poreikius ir pirkimo procesą bei pasiūlyti vartotojams didesnę vertę turinčias prekes ir paslaugas. Būtent todėl mūsų įmonė, remdamasi P. Kotleriu, stengiamės vadovautis šiais pozicionavimo būdais:
Prekės savybės: mūsų siūloma prekė (interaktyvusis stalas) pasižymi išskirtiniu dizainu, ilgaamžiškumu, bei inovatyvumu. Mes atrenkame tik kokybiškus ir patikimus įrenginius iš viso pasaulio.
Prekės nauda: visos išmaniosios technologijos vartotojams padeda lengviau pereiti į kintantį, globalėjantį pasaulį. Jos ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bei ir padeda jį praturtinti.
Vartotojai: MB “Smart life” paslaugomis naudojasi visi šiuolaikiški ir išmanūs žmonės.
Kaina: Mes siūlome produktus už itin patrauklią kainą. Palyginus su kitomis internetinėmis parduotuvėmis, mes prekiaujame kur kas pigiau. Be to prekes pristatome tiesiai į namus.
3.4. Segmentavimas
Geografiniai požymiai
|
geografinė vietovė
miestas teritorijos dydis |
Demografiniai požymiai
|
amžius
pajamų lygis išsilavinimas užsiėmimo pobūdis |
Psichologiniai požymiai
|
Asmeninės savybės
Gyvenimo būdas |
Vartotojų elgsena
|
Lojalumas
Vartojimo intensyvumas |
2 Lentelė “Segmentai”
MB “Smart life” bandys kuo daugiau išsiplėsti, ir užimti kuo didesnę rinkos dalį numatytuose segmentuose, kurie yra:
Didieji ir mažesni Lietuvos miestai, kuriuose klientams svarbus pristatymas į namus.
Dideles pajamas gaunantys asmenys, kurie galės sau leisti išmanias technologijas
Išsilavinęs asmenys, kurie reguliariai norės pakeisti jau pasenusius išradimus į naujus.
Visų amžių grupių asmenys, norintys būti išmanūs.
3.5. SSGG analizė
Atliekant bet kurios bendrovės strateginį planavimą, vertinga atlikti analizę, kuri apžvelgia ne tik savą verslą, bet įvertina ir konkurentų veiklą bei esamus įvykius rinkoje. Šią užduotį padeda įvykdyti SSGG (SWOT) analizė (R. Stutely, 2005). SSGG analizė yra modelis, nurodantis bendrovės strateginių planų vystymo kryptį ir suteikiantis jiems pagrindą. SSGG atspindi stiprybes (ką organizacija yra pajėgi atlikti), silpnybes (ko organizacija negali atlikti), galimybes (potencialiai naudingos sąlygos organizacijai) ir grėsmes (potencialiai nenaudingos sąlygos organizacijai) (žr. 3 lentelė).
Stiprybės | Silpnybės |
Mokėjimas paskirstyti darbus
Pagrįsti tikslai ir uždaviniai Inovatyvumas Idėjų gausa Finansavimo galimybės Mokėjimas bendradarbiauti Kokybė
|
Žinių trūkumas
Gebėjimų trūkumas Menki asmeniniai ištekliai Nesame niekur žinomi Tai pirmasis mūsų verslas Mažai patirties |
Galimybės | Grėsmės |
ES struktūrinių fondų parama
Palanki politinė situacija Gana daug laisvo laiko |
Galimi nauji konkurentai
Neįsitvirtinimas rinkoje Klientų stoka Mažai partnerių
|
3 Lentelė “SSGG analizė”
3.6. Reklama
Vienas svarbiausių rinkodaros elementų yra tinkamai išplėtota ir parengta reklama. Mūsų įmonės internetinę svetainę, reklaminį klipą kursime patys, bet pirksime reklamos paslaugas, samdysime šios srities specialistus. Visų pirma planuojame apie įmonės veiklą papasakoti internete, įvairiuose socialiniuose puslapiuose, kur apsilankančių žmonių skaičius itin didelis. Mes rinksimės tokias svetaines, kaip “Facebook”, “Twitter”, kuriuose reklama yra nemokama. Tokią reklamą pradėsime rodyti, prieš pradedant veikti. Tai vartotojus pritrauks pirminiam vartojimui. Kiek vėliau, reklamas rodysime ir kitu būdu. Gatvėse dalinsime lankstinukus, kviesime tiesiog apsilankyti mūsų internetinėje parduotuvėje. Vėliau rinksimės reklamą viešojo transporto stotelėse, jose reklamos yra itin gerai pastebimos (http://www.vilniausviesasistransportas.lt/lt/paslaugos/reklaminiai-tentai). Taip pat reklamuosime savo parduotuvę reklaminiuose tentuose virš gatvių.
3.6.1. Reklamos išlaidos
Reklamai svarbu skirti pakankamai lėšų, todėl svarbu apskaičiuoti kiek visa tai kainuos (žr. 4 lentelė).
Reklamos rūšis | Reklamavimo laikotarpis | Kaina, Eur | Išlaidos |
Internetiniai puslapiai | Visą laiką | Nemokama | |
Autobusų stotelės | 2 mėn. | 420 | 840 |
Tentai virš gatvių | 10 dienų | 13 | 130 |
Iš viso: | 970,00 € |
4 lentelė “Išlaidos reklamai”
3.7. Prekės kaina
Sudarius sutartį su interaktyviuosius stalus gaminančia įmone, jų kaina nėra tokia didelė, kaip kitose internetinėse parduotuvėse. Kaina siekia maždaug 10000 Eur. Mes planuojame stalus parduoti po 11000Eur. Tokią kainą pasirinkome atsižvelgiant į kitų parduotuvių kainas. Jos yra apytiksliai 15000Eur. Taigi, mūsų prekė klientui atrodys patrauklesnė kainos atžvilgiu. Verslo plano skyriuje “Finansai” pamatysite lūžio taško skaičiavimą, kuris taip pat turėjo įtakos mūsų kainos pasirinkimui.
DARBUOTOJAI Planuojamų darbuotojų pareigybės
Prieš pradedant dirbti mūsų komanda pasiskirstys šiuos darbus:
Kas bus atsakingas už sutarčių sudarymą.
Kas atliks prekių pristatymo paslaugas.
Kas taps įmonės buhalteriu.
Kas bus vyriausiasis vadovas.
Planuojamas darbo užmokesčio fondas
Kadangi mes nesamdysime darbuotojų, bandysime susitvarkyti patys, tad pirmų atlyginimų negausime. Kadangi mes pasirinkome mažosios bendrijos teisinę formą, jei bus didelis poreikis, metų bėgyje galėsime pasiimti lėšų, tuo atveju, jeigu jų bus pakankamai. Reguliarias algas pradėsime gauti, kai verslas taps pakankamai išplėtotas ir pelningas, o iki to, mes imsime išmokas kaip avansu išmokamą pelną.
5. FINANSAI 5.1. Išlaidos
Pradedant vykdyti verslą, svarbu tinkamai pasirūpinti buhalterija. Daugelis įmonių samdosi apskaitininkus, tačiau mes, pasinaudodami universiteto žiniomis, bandysime patys visa tai sutvarkyti. Prieš pradedant veikti MB “Smart life” mes jau pradedame apskaičiuoti visas finansavimo galimybes, kiek ir kokio kapitalo mums prireiks.
Kadangi verslą pradėsime nuo interaktyviųjų stalų pardavimo, visi skaičiavimai bus atlikti tik su jais. Vieno tokio stalo kaina yra apytiksliai 10,000 Eur. (tokia kaina siūloma sudarius sutartį). Mes verslo pradžioje planuojame nusipirkti 5 tokius stalus (žr.5 lentelė).
Vnt. Kaina, Eur | Iš viso: | |
Interaktyvusis stalas | 10.000 | 50.000 |
5 Lentelė “Išlaidos stalams”
Taip pat reikės kapitalo patalpų nuomai. Mes nuomosime sandėlį, kuriame įvesime signalizacijos sistemą. Bendros išlaidos penkeriems metams bus lygios 65000 eurų (žr. 6 lentelė).
1-5 metai | Nuomos kaina, Eur | Bendra kaina, Eur |
1 ketv. | 300 | 315 |
2 ketv. | 300 | 315 |
3 ketv. | 300 | 315 |
4 ketv. | 300 | 315 |
Metų suma | 1200 | 1260 |
Iš viso: | 6000 | 6300 |
Signalizacijos įvedimas ir aptarnavimas, Eur. | 200 |
6 Lentelė “Sandėlio nuoma”
5.2. Pradinis kapitalas
Norint sklandžiai pradėti MB “Smart life” veiklą, svarbu suprasti kokio pradinio kapitalo reikės. Kadangi mes prekiausime brangia elektronika, mes kreipsimės į “Medicinos banką”. Kiti bankai, tokie kaip “SwedBank”, “DNB”, “SEB” nesudaro sutarčių su naujai besikuriančiomis įmonėmis. Tam, kad gautume paskolą iš šių bankų, mūsų įmonė turėtų veikti bent metus. Bankai paskolą suteikia iki dešimties metų laikotarpiui. Palūkanų norma yra fiksuota arba kintamoji. Mes neturėjome didelio pasirinkimo dėl to, kad esame besikurianti įmonė. Būtent “Medicinos bankas” sutinka duoti paskolą, nepaisant to, kad mes tik pradedame kurti verslą (http://www.medbank.lt/verslo-klientams/). Planuojame paskolą imti penkeriems metams su fiksuota 5% palūkanų norma. Šiuo atveju bankas reikalauja 30% pradinio įnašo nuo paskolos sumos. Pradinį įnašą mes pasidalinsime ir investuosime iš asmeninių lėšų. Kadangi verslą pradėsime nuo interaktyviųjų stalų pardavimo, visi skaičiavimai bus atlikti tik su jais. Taigi iš viso verslui pradėti mums reikės 56500 eurų.
Imdami 56500 eurų paskolą banke pradinis įnašas bus 16950 eurų. Šią sumą planuojame pasidalinti. Taigi kiekvieno nario pradinis įnašas bus 4237,5 eurų, o kas mėnesį bankui turėtume sumokėti 1066,22 Eur. (žr. 7 lentelė).
Palūkanų norma | 5% | |
Paskolos suma, Eur. | 56500 | |
Paskolos terminas, mėn. | 60 | |
Mėnesiniai mokėjimai, Eur. | 1066,22 € |
7 Lentelė “Paskolos sąlygos”
5.3. Papildomos lėšos
Kadangi vykdydami savo paslaugas mes naudosime kurą, kurį sunku apskaičiuoti, bei atliksime papildomus užsakymus, mums bus reikalingas rezervinis kapitalas. Papildomų lėšų tikimės gauti iš ES paramos fondo. Verslo skatinimo įmonės INVEGA internetiniame puslapyje sužinojome kad, ES parama verslui pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Regio invest LT+“ skirta naujų gamybos ir paslaugų teikimo pajėgumui, skirtų naujiems produktams gaminti ir inovatyvioms paslaugoms teikti, kūrimui ir įrengimui. Didžiausia ES parama verslui pagal šią priemonę – 3 mln. Lt. ES parama verslui sudaro nuo 25 proc. iki 45 proc. projekto investicijų vertės be PVM. (http://www.invega.lt/lt/center-top/lengvatines-paskolos.htm).
5.4. Lūžio taškas
Pradedant veikti įmonei, labai svarbu apskaičiuoti, kiek produktų reikia parduoti, kad verslas būtų pelningas. Tai galima padaryti apskaičiuojant lūžio tašką.
Taigi, lūžio tašką apskaičiuoti galima formule:
Lūžio taškas =
Mes į formulę statome tokius vienetus:
Pastovios išlaidos = (Įmokos bankui + reklamos išlaidos)x 12 mėn. = (1066,22 + 420)x 12 = 17834,64
Vieneto kaina = 11000Eur.
Vieneto kintamos išlaidos = Stalo pirkimo kaina = 10000Eur.
Lūžio taškas = = 17,834
Vadinasi, mums pakanka per metus parduoti vos 17 stalų ir mes pasieksime lūžio tašką.
5.5. Prognozuojamos pardavimo apimtys
Kaip ir kiekviena įmonė, taip ir mes turime numatytus pardavimų kiekius. MB “Smart life” planuoja per mėnesį parduoti 5 interaktyviuosius stalus. Kiekis atrodo itin mažas, tačiau mes suprantame, kad pradžioje nebūsime žinoma įmonė, todėl suvokiame pardavimų ribas. Taigi, žemiau pateikiame būsimo mėnesinio pelno skaičiavimus.
Pardavę 5 stalus, mes gausime 5 x 11000 = 55000Eur.
Kiekvieną mėnesį mokėsime pastovias išlaidas (1486,22Eur.) Mums liks (55000 – 1486,22) = 53513,78Eur. Kadangi mes pradžioje nusipirkome tik 5 stalus, kitą mėnesį, mes ir vėl turėsime juos užsisakyti. Iš likusių pajamų užsakysime dar 5 stalus, tada mūsų mėnesio pelnas bus (53513,78(5×10000)) = 3513,78Eur.
SANTRAUKA
Kiekvienas, norintis kurti savo verslą, turėtų pagalvoti apie savo verslo idėją, pasitikrinti jos gyvybingumą ir įvertinti verslo ateities perspektyvas. Siekdami padėti Lietuvai susipažinti su naujosiomis technologijomis norime įsteigti įmonę. Pagrindinis mūsų tikslas – kuo greičiau atgabenti išmaniuosius stalus bei kitas moderniąsias naujoves. Taip pat tikimės pasisekimo rinkoje ir įmonės praplėtimo ateityje.
Verslui pradėti mums reikės 56500 eurų, todėl imsime paskolą. Tokią sumą sudaro išmanieji stalai, kurių vieneto kaina apytikriai yra 10 000 eurų, ir patalpų nuoma. Taip pat mums bus reikalingas rezervinis kapitalas prekių pristatymui, todėl bandysime gauti papildomų lėšų iš ES paramos fondo.
Kadangi siekiame tapti žinomiausia įmone, turime atsižvelgti į rinką. Be abejo turime konkurentų, tačiau mes išanalizavę jų veiklą bandysime tobulėti ir pralenkti mūsų varžovus. Tai padės atlikti mūsų įmonėje dirbantys keturi darbuotojai: vadovas, jo padėjėjas, buhalteris ir prekių pristatinėtojas. Viliamės, kad mūsų įmonė įvykdys savo misiją ir pasieks užsibrėžto tikslo.
LITERATŪROS SĄRAŠAS
VĮ Registrų centras. Žiūrėta [2015 lapkričio 14]. Prieiga prie interneto: http://www.registrucentras.lt/jar/p/pav.php
Medicinos bankas. Žiūrėta [2015 lapkričio 20]. Prieiga prie interneto: http://www.medbank.lt/verslo-klientams/
Versli Lietuva. Žiūrėta [2015 lapkričio 20]. Prieiga prie interneto: http://www.verslilietuva.lt/lt/verslo-pradzia/verslo-planas/
Jovaiša. A. Kaip parengti verslo planą? 2001. Vilnius: Pačiolis.
Verslumo skatinimo fondas INVEGA. Žiūrėta [2015 lapkričio 20]. Prieiga prie interneto: http://www.invega.lt/lt/informacija/kaip-gauti-finansavima-/lengvatos-verslui.htm
Reklama viešajame transporte. Žiūrėta [2015 lapkričio 20]. Prieiga prie interneto: http://www.vilniausviesasistransportas.lt/lt/paslaugos/reklaminiai-tentai
Studely. R. Pavyzdinis verslo planas: patarimai vadovams ir verslininkams kaip išmintingai planuoti verslą. 2005. Kaunas: Smaltijos leidykla.