Sako, kad vaiko organizmas, dar nesugadintas aplinkos teršalų, neprifarširuotas kenksmingų maisto papildų, geriausiai žino, kiek ir kokio maisto jam reikia. Todėl nereikia grūsti dar vieno papildomo košės šaukšto už mamytę, už tėvelį per prievartą, jeigu mažasis jau ir taip sėdi kelis prieš tai buvusius šaukštus užmarinavęs už žando.
Tačiau ką daryti, jeigu vaikas nuolat jaučiasi alkanas ir sukdamas ratus aplink virtuvę vis ką nors nusigriebia skanaus. Juk mylinčiai mamai kur kas lengviau vaikui duoti, nei neduoti. O NEDUOTI VALGYTI – ne vienai iš viso yra didžiausias išbandymas ir kančia. Nes tenka eiti prieš prigimtį. Tačiau jeigu matai, kad tavo vaikas yra linkęs tukti, pasistenk perjungti smegenis į griežtos kontrolės režimą. Ir pradėti teks nuo visos šeimos valgiaraščio, ne tik nuo paties mažylio raciono.
Svarbiausia – laiku susizgribti. Jeigu pavyks normalizuoti vaiko svorį iki paauglystės, tuomet vėliau jis galės valgyti visus maisto produktus nebijodamas sustorėti.
Normalu – tai kiek?
7-erių metų mergaitės yra maždaug 123 cm ūgio. Normalus svoris turėtų būti 24 (+/- 4 kg). Berniukų ūgis turėtų būti apie 124 cm, svoris – 25 (+/- 4 ) kg.
10-ties metų mergaitės turėtų būti apie 140 cm ūgio, 34 (+/- 6) kg svorio. Tokio amžiaus berniukų ūgis taip pat turi siekti apie 140 cm, svoris – 34 (+/- 5) kg.
Beje, linkę tukti vaikai dažnai būna aukštesni: didelis maisto kiekis priverčia juos greičiau augti. Tačiau tai visai nereiškia, kad ateityje jie bus aukštesni už bendraamžius.
Pradėk nuo emocinės vaiko būsenos
Psichologai išskiria keletą veiksnių, galinčių skatinti polinkį nuolat ką nors kramtyti.
1. Gal tavo vaikas jaučiasi vienišas? Nuolat valgo nelaimingi, negaunantys pakankamai tėvų dėmesio ir meilės vaikai. Tuomet maistas tampa galimybe nusiraminti.
2. Gal vaikui nuobodu. Vaikas, kuris turi daug užsiėmimų, piešia, konstruoja, kažką žaidžia, stato, prižiūri naminį gyvūną dažnai visai pamiršta, kad virtuvėje ant stalo yra indas su sausainiais.
3. Mylinti mama, močiutės, tetos draugės – visi nori mažulį popunėlį palepinti. Ir vis bruka jam į delniuką ką nors skanaus. O, deja, ir kaloringo. Be to, dažnai močiutei atrodo, kad raudonskruostis pūstažandis anūkėlis ilgiau bus mažutis, jeigu primins Rubenso angeliuką. Štai ir grįžta mažis po atostogų pas senelius gerokai panašesnis į Rubenso angeliuką, jau spėjęs įprasti ką nors nuolat kramsnoti.
4. Jeigu patys tėvai labai sureikšmina maistą, mato jame pagrindinį gyvenimo džiaugsmą, natūralu, kad ir vaikas pripras valgyti daug, sočiai ir riebiai.
Keisk šeimos požiūrį į maistą
Dietologai tvirtina, kad vaikas, net ir labai norėdamas sugebės laikytis tam tikros dietos tik kelias savaites, jeigu visi kiti namuose valgys įprastą, kaloringą maistą. Anksčiau ar vėliau vaikas palūš ir nenustebk, jeigu duoninėj staiga dings pusė batono.
Pirmiuasia išanalizuok, iš ko susideda įprastas Jūsų šeimos racionas, o tada reguliuok jį, žinodama, ko labiausiai reikia organizmui.
1 Gyvulinės kilmės baltymai – mėsa, žuvis, paukštiena, kiaušiniai – būtini produktai augančio ir sparčiai besivystančio vaiko racione.
2. Riebalus teks riboti: atsisakykite dešryčių, sardelių, gaminkite tik iš neapdorotos mėsos. Tačiau 10 gr tikro sviesto vistik galite palepinti vaiką – tai vitamino A šaltinis, reikalingas sveikai odai ir regėjimui.
3. Skirkite lengvai ir sunkiai įsisavinamus angliavandenius. Pastarieji: daržovės, vaisiai (išskyrus vynuoges ir bananus), uogos, įvairios kruopos, makaronai iš kietagrūdžių kultūrų yra tinkami jūsų racionui. Tuo tarpu lengvai įsisavinami angliavandeniai – saldumynai, balta duona, manų košė, saldūs kepiniai – turi būti išbraukti iš valgiaraščio.
Tačiau nereikia persistengti ir visai išbraukti iš gyvenimo terminą saldu. Neversk vaiko gerti visai nesaldintos arbatos. Įdėk šaukštelį uogienės ar marmelado. Tarp pagrindinių valgymų duok morką ar obuolį.
Daugiau judėjimo
Vien tik pasikliaujant sportu svorį numesti sunku. Tačiau drauge su dieta gali tikėtis labai neblogo rezultato. Jeigu vaikas jau turi antsvorį, bėgioti straksėti jam, ko gero, bus sunku. Todėl geriausia būtų pasirinkti plaukimą. Bet būtent plaukimą, o ne šiaip pasipliuškenimą kūdroj. Tai turėtų būti rimti užsiėmimai su treneriu bent jau du kartus per savaitę. Be to, rytais vaikas tegu daro mankštą, vasarą kuo dažniau važinėja dviratuku arba žaidžia su kamuoliu.
Kaip bebūtų keista – vaikai kartais būna labai žiaurūs. Ir kas jau kas, o storuliukai pirmiausia patenka į bendraamžių erzinimo objektų sąrašą. Nerangus, turintis nemenką antsvorį vaikas yra priverstas nuolat kęsti pažeminimą ir patyčias. Jis užsisklendžia, nepasitiki savo jėgomis, tačiau nepaisant to, jį nuolat lydi… alkio jausmas. Argi tu linki savo vaikui tokios ateities? Tuomet tuojau pat atsikratyk visų nesveikų ir kaloringų pagundų, saugomų virtuvės spintelėse, apsišarvuok kantrybe ir įvykdyk savo šeimos mitybos perversmą. Tam, kad tavo vaikas augtų laimingas ir sveikas.