Toksoplazmozė

558 0

Vilniaus centro poliklinikos Naujamiesčio filialo bendrosios praktikos gydytoja Daiva Berškienė:

– Toksoplazmozė – lėtinė infekcinė liga, sukelianti nervų sistemos, kepenų, blužnies ir dažnai skeleto raumenų pažeidimus. Ligą sukelia mikroorganizmai toksoplazmos, kurie gali daugintis tik kitų gyvų organizmų ląstelėse.

Į mūsų aplinką šie parazitai patenka tik su katės išmatomis ir ilgai išlieka gyvybingi. Iš kačių užterštos aplinkos gali užsikrėsti įvairūs naminiai gyvuliai, paukščiai. Žmogus gali užsikrėsti nuo nešvarių rankų, valgydamas neplautas daržoves ar vaisius, gerdamas užterštą vandenį.

Tačiau bene dažniausiai užsikrečiama valgant termiškai nepakankamai apdorotą gyvulių ar pauukščių mėsą, kurioje būna toksoplazmų cistų. Šitaip šie parazitai patenka į žmogaus virškinamąjį traktą, o iš čia prasiskverbia į kraują. Su juo toksoplazmos nukeliauja į įvairius organus. Parazitas ardo ląsteles ir apykaitos produktais nuodija organizmą. Jei moteris tuo metu nėščia, pro placentą parazitų gali pakliūti ir į vaisių, kurio pažeidimo sunkumas priklauso nuo nėštumo laiko ir kada įvyko užsikrėtimas. Didžiausias pavojus kyla užsikrėtus nėštumo pradžioje, nes galimas savaiminis persileidimas ar kitos komplikacijos.

Toksoplazmozė pasireiškia akies dugno pakitimais, bendru negalavimu, prasidėjusia gelta, karščiavimu, atsiradusiu ra. . .

  • gyvenamose patalpose nelaikykite katėms tuštintis skirtos dėžės su smėliu,
  • nevalgykite termiškai neapdorotos mėsos, neragaukite žalio faršo ar pusžalių mėsos gaminių – nepavojinga tik virta, troškinta ir gerai iškepta mėsa.
  • Join the Conversation