Sinusitas

Vilniaus vaikų ligoninės (gal galėtumėte parašyti tikslų pavadinimą) medicinos daktaras, gydytojas otolaringologas Virgilijus Sakalinskas:

– Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas. Sinusitas gali susiformuoti ne tik kaip slogos komplikacija, bet ir dėl kokios nors danties patologijos (danties šaknies pūlinio).

Painioja su sloga

Dažniausiai žmonės sinusitą painioja su sloga. Sergant sloga patinsta ir parausta nosies gleivinė, iš nosies padidėja sekrecija (“teka” nosis). Tačiau sloga, net ir nenaudojant slogai skirtų vaistų, praeina be ryškesnių pasekmių maždaug per savaitę.

Ūminį sinusitą dažniausiai sukelia į viršutinius kvėpavimo takus patekę mikrobai. Todėl jei ūminė sloga užsitęsia ilgiau kaip 10-12 dienų, galima galvoti apie prisidėjusį sinusitą.

Sinusito požymiai:

  • apsunksta kvėpavimas,
  • gali pakilti temperatūra,
  • patinsta nosies gleivinė,
  • iš nosies pradeda tekėti pūliai,
  • atsiranda snargliavimasis, skausmas kaktoje, nosies šaknyje, akiduobėse,
  • patinsta skruostai, kaktos oda virš antakio.

Pavojingos komplikacijos

Sinusitas prasideda, kai patinusi nosies gleivinė “uždaro” sinusų angutes, kurios atsiveria į nosį. Tuomet gleivės susikaupia sinusų ertmėje, o žmogus jaučia nemalonų skausmą bei tempimą sinusų srityse. Sergant sinusitu būdinga kaktos, skruostų ir akių sričių tempimas ar skausmas. Tačiau skausmas ne visuomet yra pagrindinis sinusito požymis.

Jeigu ligonis nejaučia skausmo nė vienoje iš aukščiau išvardintų veido sričių, o sloga užsitęsė ir net atsirado pūlingas, nemalonaus kvapo, gausus sekretas iš nosies, taip pat galima galvoti apie sinusitą, kurio komplikacijos labai pavojingos, o jų gali būti daug. Dėl to nedelsiant reikėtų kreiptis į gydytoją. Jei patinsta akių vokai, kaktos sritis, pacientas jaučia pykinimą, gali vemti, atsiranda stiprūs pakaušio skausmai, galima įtarti sinusito komplikacijas.

Kai infekcija iš ančių patenka į smegenis, tiek ūminiai, tiek lėtiniai sinusitai gali komplikuotis. Tada gali susiformuoti pūlingas meningitas, smegenų ar smegenėlių pūlinys, voratinklinio smegenų dangalo uždegimas. O infekcijai iš ančių patekus į akiduobę, gali prasidėti regos nervo uždegimas ar akiduobės pūlinys, dėl ko galima apakti.

Slogą gydyti būtina

Kad išvengtų sinusito ir jo komplikacijų, pirmiausia reikėtų gydyti slogą, kuri taip pat turi kelias stadijas. Pirmoji slogos stadija trunka vos kelias valandas ir jos žmogus dažniausiai nepastebi. Tuomet jaučiamas tik sausumas nosyje, jos perštėjimas, čiaudulys, į kurį paprasčiausiai nekreipiama dėmesio. Po to prasideda sekrecija arba varvėjimas iš nosies. Negydant slogos, sekretas tirštėja, keičia spalvą. Todėl tik pajutus perštėjimą ir sausumą nosyje, reikėtų vartoti aliejinius nosies lašus ar sutepti nosį aliejumi. Jei nosis jau „varva“ reikėtų vartoti nosies gleivinę sutraukiančių lašų. Nepasitarus su gydytoju, juos rekomenduojama vartoti 5-7 dienas. Taip pat padėtų inhaliacijos arba jūros vandens aerozolis į nosį. Jei sloga nepraeina per 7-10 dienų, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tik jis galės paskirti tolesnį gydymą.

Tais atvejais, kai gydant vaistais gero sinusų nutekėjimo pasiekti nepavyksta, sinusai plaunami specialia adata, įkišta po apatine nosies kriaukle ir pradūrus žandinio ančių vidinę sienelę. Išplovus pūlius, į sinusą švirkščiami antibiotikai.