Ciklinius priešmenstruacinio sindromo (PMS) pokyčius jaučia apie 70-90 proc. reprodukcinio amžiaus moterų. Apie 40 proc. visų moterų šiuos simptomus jaučia labai aiškiai, ir tik maždaug 5 proc. moterų tomis dienomis negali ramiai gyventi.
Amerikiečių mokslininkai pastebėjo, jog hormonų kiekio kaita organizme ir mityba yra glaudžiai susiję.
Atlikę tyrimus jie įrodė, kad ribodamos kai kurių maisto produktų vartojimą prieš prasidedant mėnesinėms, moterys gali sumažinti nuotaikų svyravimus ir net atsikratyti poros kilogramų.
Prasidėjus priešmenstruaciniam sindromui, moterys tampa nervingesnės, piktesnės ir irzlesnės. Todėl prieš mėnesines reikėtų atsisakyti gėrimų, kuriuose yra kofeino (kavos, stiprios arbatos, koka kolos) – mat jis gali padidinti agresiją bei nuotaikų kaitą.
Taip pat pastebėta, kad prieš mėnesines dauguma moterų skundžiasi ne tik nuotaikų kaita, bet ir gerokai padidėjusiu apetitu. Ypač norisi tų maisto produktų, kuriuose gausu angliavandenių (vartojant angliavandenius, padidėja serotonino kiekis smegenyse, o kartu ir gerėja nuotaika).
Pasibaigus mėnesinėms, moters organizmas netenka daug kalcio ir geležies, todėl reikėtų daugiau valgyti pieno ir tų produktų, kurie savo sudėtyje turi šių elementų, vartoti geležies preparatų, B ir C vitaminų.
Specialūs augaliniai preparatai
Dėl hormonų svyravimų atsirandančius simptomus dar efektyviau galima nuslopinti specialiai tam sukurtais preparatais.
Vienas tokių yra augalinis preparatas, pagamintas iš Viduržemio jūros pakrantėje paplitusio augalo – tikrojo skaistminio – vaisių ekstrakto.
Jau net keturis dešimtmečius atliekami tyrimai įrodo, kad šis augalas ypač efektyviai mažina krūtų skausmingumą, pabrinkimą, skysčių susilaikymą organizme, dėl to nebetinsta kūnas, nebepriaugama prieš mėnesines papildomų kilogramų, taip pat ramina nuotaikų kaitas, irzlumą, agresyvumą, padidėjusį apetitą ir kt. simptomus.
Kaip maitintis:
- per mėnesines moterims patariama gerti daugiau žolelių (ramunių, aviečių) arbatų, kurios palengvina pilvo spazmus ir mažiau kavos ar stiprios arbatos,
- gerti daugiau negazuoto mineralinio ar stalo vandens, o gazuoto tomis dienomis nereikėtų gerti iš viso,
- vartoti mažiau druskos, nes druska stabdo skysčių pašalinimą iš organizmo.
PMS požymiai bus mažiau juntami, jei:
- į dienos racioną įtrauksite daugiau daržovių, vaisių,
- rinksitės avižų, grikių, ryžių košes,
- nepamiršite baltymų turinčių produktų – sojos, pupelių, žirnių,
- iki mėnesinių likus kelioms dienoms mažiau vartosite druskos,
- ribosite riebų maistą – riebalai turėtų sudaryti iki 10 proc. dienos raciono, be to, riebaus maisto ribojimas pagerins nuotaiką ir sumažins skausmus per mėnesines.
Tomis dienomis reikėtų:
- ypač vengti tų produktų, kurie savo sudėtyje turi daug augalinių riebalų (sviesto, saulėgrąžų sėklų, avokadų, riešutų),
- mažiau valgyti mėsos, žuvies, grietinės, pieno produktų,
- visiškai atsisakyti bulvių traškučių, riebaluose kepto maisto,
- taip pat reikėtų atsisakyti saldumynų, ypač šokolado ir saldžiųjų gėrimų – jei labai sunku tai padaryti, bent sumažinkite porcijas arba pakeiskite saldumynus saldžiais vaisiais (pavyzdžiui, abrikosais, bananais, kriaušėmis),
- labai riboti alkoholį – iš alkoholinių gėrimų valgiaraštyje galite palikti tik vyną.