Šalčio poveikyje organizmas greičiau praranda šilumą, nei ją pagamina, todėl gali sumažėti kūno temperatūra. Ši būklė vadinama hipotermija arba bendras kūno sušalimas. Šiurpulys ar drebulys – pirmasis ženklas, kad kūnas praranda šilumą ir gali sušalti. Na o kokia gi būtų pirmoji pagalba nušalus? Kaip sumažinti šalčio sukeltas pasėkmes?
Šalčio aukomis dažniausiai tampa:
- pagyvenę žmonės, kurių prasta mityba, netinkama apranga bei būsto šildymas;
- naujagimiai, jei laikomi šaltose patalpose;
- keliautojai, medžiotojai;
- benamiai, daug alkoholio bei narkotikus vartojantys asmenys.
Pirmoji pagalba nušalus:
- kuo greičiau stenkitės patekti į šiltas patalpas;
- esant lengvam nušalimui pirmiausia žmogų reikia sušildyti (aplinkos temperatūra turi būti ne žemesnė nei 26-27 laipsniai), užkloti antklodėmis ar šiltais drabužiais. Nuo pažeistų vietų būtina nuvilkti drabužius, o nušalusias vietas galima apvynioti švaria marle, vata arba vilnoniu audiniu. Jei žmogus nušalo galūnes, nepamirškite nuimti žiedus ar laikrodžius, kadangi atšildant nušalusias galūnes, jos tinsta ir papuošalus gali būti sunku numauti;
- jeigu žmogus sąmoningas, reikia jam duoti šilto (bet ne karšto) gėrimo;
- nedaug nušalus, kai arti nėra šiltų patalpų, veidą, nosį, ausis galima šildyti delnais;
- galima šildyti nušalusią kūno dalį priglaudžiant prie šiltos kūno dalies, pvz. pažasties;
- atšildymą galima užbaigti, kai nušalusių kūno dalių oda suminkštėja ir grįžta jutimai;
- jei nušalusi vieta neatgauna jautrumo, kreipkitės į medikus;
- kai nušalimas yra sunkus, nukentėjusįjį pirmiausia reikia perkelti į šiltą patalpą. Jei žmogus be sąmonės, bet kvėpuoja, būtina jį paguldyti ant šono, o jei kvėpavimas nutrūkęs – tuojau pat atlikti dirbtinį kvėpavimą. Smarkiai nušalusį žmogų reikia šiltai susukti į storą audeklą ir kuo skubiau vežti pas gydytoją.
Svarbu:
- Nušalusių kūno vietų netrinkite (ypač sniegu ar šiurkščia medžiaga), nes tai gali padidinti audinių pažeidimus.
- Nerekomenduojama kaitinti nušalusių vietų karšta pūsle ar laikyti prie ugnies, glausti prie radiatorių, guminių šildyklių, merkti į karštą vandenį, šildyti naudojant plaukų džiovintuvą ir pan., kadangi pažeistos vietos yra nejautrios ir gali lengvai nudegti.