Menopauzė

Šiame straipsnyje bandysime apžvelgti kai kuriuos psichosocialinius veiksnius, darančius įtaką moters psichologinei būsenai menopauzės laikotarpiu. Tai ir amžiaus vidurio problemos, savo vaidmens ir gyvenimo tikslo klausimai, tarpasmeniniai santykiai, libido ir asmenybė, psichologinė gyvenimo istorija ir esama psichologinė būklė, savo kūno suvokimas ir socialinės-kultūrinės problemos.

1-as klinikinis atvejis

Janinai yra 49 m. Ji ištekėjusi ir turi dvi – 26 ir 23 m. amžiaus – dukras. Vyras dirba įmonėje ir pastaruoju metu daug keliauja. Jų santuoka ne visada buvo stabili, ypač šis klausimas buvo aktualus prieš 5 m., kai jis turrėjo romaną. Jie bandė kartu spręsti iškilusias problemas, tačiau Janina suvokia, kad jai sunku pasitikėti savo vyru. Janina pusę darbo dienos dirba banke, savo darbo nekenčia. Jos mama prieš 4 m. mirė nuo krūties vėžio, o dabar ji rūpinasi savo 75 m. amžiaus tėvu. Po darbo, namų ruošos ir pagalbos tėvui sau lieka nedaug laiko. Jai pavyksta apsilankyti jogos užsiėmimuose kartą per 2 sav., kartą per mėnesį susitikti su draugais pavakarieniauti ar nueiti į kiną. Janina priešinasi net minčiai, kad jos gyvenime prasideda menopauzė, ir bijo pasenti. Ji patyrė naktines karščio bangas ir prakaitavimą, dėl kurių tapo neįmanoma miegoti. Paskutinės menstruacijos buvo prieš pusmetį. Jos nuotaika bloga, ji dirgli ir nerimastinga, todėl net neabejoja, kad susirgo depresija. Ji net nenori galvoti apie seksualinius santykius, tač

čiau baiminasi, kad vyras vėl gali užmegzti romaną, ir ji praras šeimą. Ar tai ir yra menopauzė?

2-as klinikinis atvejis

Birutė yra 53 m. amžiaus; prieš penkerius metus ji išsiskyrė, tačiau dabar yra užmezgusi naujus santykius. Ji turi 23 m. amžiaus sūnų, o dukra mirė prieš 5 m., būdama 16 m. Birutė išgyveno pogimdyminę depresiją po abiejų vaikų gimimo. Ji dirba mokytoja vidurinėje mokykloje ir žada po dvejų metų išeiti į pensiją. Jaučiasi pavargusi, pablogėjusios nuotaikos, dažnai jai sunku rasti motyvą keltis ryte iš lovos. Retkarčiais ji patiria karščio bangas, o menstruacijų nebuvo jau 14 mėn. Birutė nenori lytinių santykių, ir tai labai sunkina jos draugystę su naujuoju vyriškiu. Iki šiol ji vengė hormonų terapijos, tačiau dabar svarsto galimybę ja pasinaudoti. Ar tai yra menopauzė?

Menopauzė – ypatingas laikotarpis

Beveik nėra abeejonių, kad šių abiejų moterų fiziologiniai pojūčiai yra tiesiogiai susiję su endokrininės sistemos pokyčiais, vykstančiais menopauzės metu. Tačiau kaip dėl depresijos, nerimo, nuotaikos svyravimų, sumažėjusio libido? Ar tai dėl menopauzės? Janinos ir Birutės pavyzdžiai parodo, kaip svarbu yra suprasti ir įvertinti, kas dar vyksta moters gyvenime ir kokie psichosocialiniai veiksniai gali daryti įtaką šiuo amžiaus periodu.

Vaidmuo ir gyvenimo tikslas, socialinė aplinka

Moterys, kurios savo vaidmenį gyvenime suvokia kaip reikšmingą, ypač jei tai susiję su šeima, tarpasmeniniais santykiais ir karjera, labiau save ver

rtina, yra geresnės sveikatos ir patiria mažiau menopauzės simptomų.

Grįžkime prie pavyzdžių – Janina nemėgsta savo darbo, Birutė galvoja apie pensiją. Motinos vaidmuo šių abiejų moterų gyvenime keičiasi, ir tai gali paveikti jų nuotaiką. Janinos, kaip dukters, vaidmuo taip pat pakito, dabar ji turi rūpintis savo ligotu tėvu.

Jei moteris turi ją palaikančių draugų, ji dažniausiai būna mažiau linkusi pasiduoti blogai nuotaikai ir teigiamiau vertina menopauzę.

Ar yra partneris?

Našlės, išsiskyrusios ir vienišos moterys dažniau serga depresija nei moterys, turinčios intymius santykius, nepaisant menopauzės. Janinos vyras neseniai buvo užmezgęs romaną, ir tai sukelia nepasitikėjimą ir nepasitenkinimą tarpusavio santykiais (šiuos jausmus gydytojui svarbu išsiaiškinti). Gali būti, kad nepasitenkinimas vyru kai kuriuos menopauzės simptomus pastiprina. Birutės istorija kitokia – gali būti, kad ji jaudinasi dėl menopauzės įtakos jos naujiesiems santykiams.

Remiantis atliktais tyrimais, tokios moterys dažniau naudojasi hormonų terapija, siekdamos išsaugoti naujai užmegztus santykius su partneriu. Taip pat pastebėta, kad moterys, patiriančios sunkumų intymiuose santykiuose, dažnai serga depresija, neatsižvelgiant į tai, ar yra menopauzė, todėl, siekiant suteikti pagalbą moteriai, labai svarbu išsiaiškinti jos turimų santykių kokybę bei suprasti jos pačios vertinimą.

Vaikai ir jų amžius

Kai kurios moterys menopauzę suvokia kaip vaisingumo pabaigą, galimybės tapti motina netekimą. Kadangi dalis moterų, esančių 35 m. amžiaus, dar neturi vaikų (ir gali niekada neturėti), o kai kur

rios moterys laukia 40-ties, kad pagimdytų pirmąjį vaiką, daugelis moterų sulauks menopauzės neturėdamos vaikų ar turėdamos jų mažiau nei norėtų. Kai kurioms tai yra palanku ir priimtina, todėl jos yra patenkintos, kad nebereikės jaudintis dėl kontracepcijos. Kitoms, deja, menopauzė yra kaip paskutinis prarasto vaisingumo ženklas, ir tai sukelia didelį stresą ar depresiją.

Daugelis pastarųjų tyrimų patvirtino „tuščio lizdo” poveikį išgyvenimams menopauzės metu. Vienas menopauzė aplanko tebeturint „lizdą”, o kitas ji ištinka gal tuo momentu, kai jos dukrai prasideda menstruacijos. Vaikų įtaka yra labai svarbi. Prisiminkime Birutę – ji išgyveno dukters mirtį ir menopauzė jai priminė klausimus, susijusius su mirusios dukros planuota ateitimi. Ji nėra artima su savo sūnumi ir net mano, kad jam mama nebereikalinga.

Lytiniai santykiai

Seksualinį potraukį lemia daug veiksnių, tarp kurių yra ir menopauzė. Psichosocialiniai veiksniai, tokie kaip ankstesnė seksualinė patirtis, santykiai ir pasitenkinimas, pasitikėjimas savimi ir savo kūno vertinimas, asmenybė ir nuotaika taip pat turi įtakos moters seksualinio gyvenimo sėkmei. Tyrimai rodo, kad menopauzės metu moterys linkusios spręsti iškylančias lytinio gyvenimo problemas.

Grįžtant prie pateiktų pavyzdžių, – Janinai sumažėjęs lytinis potraukis gali būti susijęs su menopauze, tačiau tam gali turėti įtakos ir vyro turėti santykiai su kita moterimi, sunkumai tarpasmeniniuose santykiuose ir galų gale jos pačios savęs vertinimas. Birutė yra pavargusi ir tik

kriausiai serga depresija, tai nulemia seksualumo problemas. Taigi, vertinant menopauzės įtaką, derėtų atsižvelgti ir į anksčiau patirtus išgyvenimus bei aplinkybes.

Nuotaika ir endokrininiai pokyčiai menopauzės metu

Daug moterų kreipiasi pagalbos į medikus, teigdamos, kad jų nuotaika bloga, jas vargina nerimas dėl menopauzės sukeltų pokyčių. Moteris menopauzės metu gali patirti nuotaikos svyravimus dėl hormonų pokyčių, tačiau paprastai tai nėra diagnozuojamos depresijos priežastis. Jei moteris menopauzės metu kenčia nuo depresijos ar nerimo, tai dažniausiai ji jau anksčiau būna patyrusi panašių sutrikimų.

Apklausiant tokias moteris išaiškėja, kad jos dažniausiai neigiamai vertina senėjimą ir menopauzę, dažnai jos rūko, susiduria su įvairiais stresoriais, yra nepatenkintos savo partneriu ar jo neturi. Pateiktuose pavyzdžiuose Birutė išgyveno pogimdyminę depresiją ir dukros netektį. Tai gali nulemti jos labiau prislėgtą nuotaiką menopauzės metu. Janina neigiamai vertina savo gyvenimo pokyčius, yra daug kitų stresorių gyvenime, kas taip pat turi įtakos jos nuotaikos pokyčiams.

Dažnai fiziologiniai pojūčiai, tokie kaip karščio bangos, paveikia miegą, tai savo ruožtu verčia moterį jaustis apsnūdusia, turinčia mažiau motyvacijos ar prastesnės nuotaikos. Karščio bangos gali būti supainiotos su nerimo ar panikos priepuoliais. Atlikto tyrimo metu pastebėta, kad moterys, kurių nerimas buvo intensyvesnis, dažniau patirdavo karščio bangas menopauzės metu. Dažnai yra veiksminga paprašyti moterį menopauzės metu pildyti nuotaikos dienoraštį. Tai padeda įžiūrėti skirtumą tarp fizinių ir emocinių simptomų.

Požiūriai skirtingi

Daugelis moterų teigia: „Aš negaliu patikėti, kad man smogė menopauzė; aš nežinau, ar esu laiminga, ar liūdna!” Kai ateina menopauzė, dauguma moterų yra vidutinio amžiaus, ir dažnai yra sunku atskirti šių dviejų veiksnių (amžiaus ir menopauzės) įtaką. Kai kurios žiūri į tai kaip į perėjimą, kaip į kitą savo gyvenimo etapą, kitos tai mato kaip neigiamą veiksnį ir vertina kaip krizę.

0 thoughts on “Menopauzė”

 1. Labai jau nekokia, labi lietuvisko mentaliteto nuotrauka ideta prie sio straipsnio.Vyrai, paziureje i ja visi vienu balsu nutars, kad kai tik menopauze-tai moteriske tampa sena, baisi, depresiska, susiraukslejusi ir visiskai netinkama ne tik seksui bet ir bendravimui:)Siulyciau nuotrauka pakeisti, rimtai.
  O kas del pacio menopauzes fakto, tai gal as nenormali, bet mano libido zymiai sustiprejo.Esu visiskai atsipalaidavusi(gal kad jau trys metai nepastoju?) , is pozymiu jauciu tik karstpylis naktimis keleta kartu savaiteje, o visa kita-kaip buvo.Nei depresijos, nei baimiu-nieko.Turiu partneri, intensyviai dirbu, bendrauju, lankau ivairius seminarus, konferencijas, tiesiog nera kada buti tokiai, kaip si nelaimele nuotraukoje.
  Jei taip atrodyciau, tur but, paziurejusi i veidrodi susirgciau depresija:)

  Reply
 2. Manau, kad tokio amziaus moterims lb praverstu pasidalinti, kaip dorojasi su sia naturalia gyvenimo faze.
  Man 52 – eji. Pries trejus metus supratau, kad mano gyvenime daug kas nenusiseke – karjera, asmeniniai santykiai.Mane supo niuri gyvenamoji aplinka (neidomus darbas, menkas uzdarbis, nykus zmones, skurdi buitis).Tai supratusi ikritau kuriam laikui i nevilties duobe. I ja ikristi, beje, verta, nes kai atsitrenki i dugna, iskart sokteli aukstyn. Taip buvo ir man. Supratau, kad viska noriu keisti. Samoningai emiau svajoti, ko noreciau: kito darbo, kitos gyvenamosios aplinkos, kitu zmoniu, kitokio uzdarbio, galbut naujos meiles. Eidama miegot tik apie tai ir galvodavau. Ir kas atsitiko? Pirmiausia sapnuose emiau reget save grazia, pasipuosusia, graziuose namuose, linksma, megstama kitu zmoniu, kurie buvo man geri,( visai kitokie kaip mano tuometineje realybeje, kur buvau apsupta pavydziu, piktu, paniurusi butybiu).
  Netiketai i rankas pateko skelbimas del darbo. Kitame mieste, didesniame. Nuvaziavau. Mane prieme, nepaisant amziaus. Atlyginimas – trugubai didesnis. Ishsinuomavau busta – labai jauku ir palyginti nebrangu.
  Pradejau puostis, rupintis savimi, lepinti. Netrukus mano gyvenime atsirado ir vyriskis, su kuriuo turejau audringa, bet trumpa romana, del kurio neikiek nesigailiu, nes ikvepe man noro gyventi ir dziaugtis gyvenimu toliau, nepriklausomai bus tu vyru ar :)Neseniai pradejo reikstis fiziologiniai pokyciai – karscio bangos.Bet as ju net laukiu 🙂 Visa uzkaistu ir jauciuos kazkokia palaiminga. Blogiau, kai su karsciu ispildavo ir prakaitas. To prakaitavimo atsikraciau gerdama paprasta, labai pigu rusiska zoliu preparata. Sportuoju, valgau sveikai, skaniai ir saikingai.Megstu pabuti ramybeje klausydamasi geros klasikines muzikos.Bendravima su zmonemis dozuoju,atsizvelgdama tik i tai, ar as to tuo metu noriu. Ismokau pasakyti NE, kai reikia, todel nebesijauciu auka, kas man budavo budinga, kai gyvenau tame suknistame baznytkaimy.
  Ka galiu pasakyt apibendrindama? Moterys, nepasiduokit propagandai, kad klimaksas – moters gyvenimo pabaiga. Ieskokit savyje vidiniu dziaugsmo resursu ir tikrai rasit. Bukit laimingos nepriklausomai nuo nieko (toks yra dabartinis mano gyvenimo sukis 🙂 Sekmes!Visos jus nuejote nelengva gyvenimo kelia ir tikrai esate vertos dabar atsipusti, palepinti save ir pagaliau leisti sau pasidziaugti SAVO GYVENIMU 🙂

  Reply
 3. kad visi taip mastytu kaip p. IRENA. tiesa, o kodel apie vyru klimaxa nekalbama????? daznai bunu urologiniame skyriuje… visiems gerai butu ten apsilankyti- pamatytu kaip is ereliu lieka mazgotes…

  Reply
 4. Laba diena,
  na cia paskaicius kiek ir baisoka man darosi,man tik 40 o jau visa tai tenka isgyventi,turiu jaunesni vyra 6 metais ir na nesinori taip gal sakyti kad jau ima depresija bet jau darosi baisoka del savo ateities,esu istekejusi antra kart ir gyvenu su siuo nauju vyru tik 2 metai ir jis savo vaiku dar ketino turet su manim,o kaip dabar jam tai pasakyt kad jau neteks su manimi ju turet…na apie tai pagalvojus ir darosi baisoka o as ji myliu labai.be to siuo metu dar uzsienyja gyvenu,anglu kalbos nelabai moku,pas gydytojus vaiksciot padeda vyro sesuo tai ji jau suzinos viasa mano paslaptis sioje srityja kad man jau menopauze,ka patartumete siuo atveju man?labai reikia pasaliniu zmoniu nuomones.Aciu labai

  Reply
 5. Ziauriai kenciu nuo sito prakeikto klimakso. Daug skaiciau ir ieskojau priemoniu, kurios pagelbetu nuo karscio pylimu. Ne 7 kartus per diena, o kas 20 min budavo. Naudojau harmonu pakaitine terapija. Bet tai ilgai tesiasi ir darosi pavojinga.
  JAV moterys naudoja augalines kilmes priemones, maisto papildus, kurie anot ju labai padeda. Parsisiunciau keleta pakuociu is JAV, Raudonuju dobilu ekstrakto, Macca, Black Cohosh, Soju izoflovanu. Lietuvoje nieko panasaus uz zmoniska kaina negausite. Jei kam nors idomu, parasykit i maila jurramu@gmail.com , galeciau pasidalinti siais produktais.

  Reply
 6. labai noreciau suzinot daugiau apie tuos papildus,kaip jie jums veikia,kokia kaina.Mane taipogi ziauriai kamuoja tie karscio pylimai

  Reply
 7. O man su menopauze atejo kosmariskas gyvenimas. Pradejo kamuoti karscio priepoliai, bet tokie stiprus, kad vos nealpstu. Ispila raudonis, palieku kaip pomidoras raudona. Nebegalejau darbe buti, nes negalejau bendrauti su zmonemis – kalbuosi su zmogum, ir staiga pasidarau raudona ir slapia…Jau taip keturi metai. Meciau darba, atsiskyriau nuo draugu, nebegaliu sportuoti, nes silpna, priaugau svorio…Is stiprios sveikos moters virtau ligone, kuri nekencia saves! Bandziau soju ekstrakto tabletes, trumpam padejo, bet nezmoniskai brangios. Pabandziau hormonus, kol leidausi, buvo pakenciama, o kai nustojau – dar bjauriau jauciuosi. Nezinau, kurios cia rase, kad pasikeite gyvenima i gera, o man jau net gyventi nusibodo!…

  Reply
 8. As ką galiu pasakyti,irgi keikiu šį laikotarpį kaip ir visos čia rašiusios.Bet ar tuo ka pakeisi,tikrai ne.Man tai dar būtų pakenčiama jei ne tas prakeiktas prakaitas,raudonis kiek maziau,ojau prakaitas tai nenustoja negaliu visai pajudeti varva dideliais lašais.Gerai kad dabar nedirbu darbe,slaugau namuose tėtį po insulto.
  Rašau šį komentarą todel kad gal kas patars kaip sumažinti nors per pus tą prakaitavimą.Nes ištikrųjų tuoj pradės važiuot stogas.:)
  Būčiau dėkinga,su pagarba Vida.

  Reply
 9. Labai gera priemone nuo prakaitavimo yra fantastine Marmozel, naturalus dezodorantas su aluno milteliais.
  O pats prakaitavimas labai geras dalykas organizmui, tik reikia gerti vandens ir jausites puikiai.

  Reply
 10. Rasa,dziaugiuos uz tave,kad tau vanduo padeda,o as baigiu isvirti savo sultyse(taip juokauju)Naktimis taip prakaituoju,kad net keleta kartu turiu bekt po vesiu dusu,nes visas kunas dega.O prakaitas upeliais.Vandens tik ir geriu,salia lovos pasistacius…

  Reply
 11. sveikos,

  tik prasidejo sie malonumai..kol tik rausdavau, atrode baisu.
  Taciau ,kai prasidejo tas prakaitavimas…supratau kas baisu.Tokia jautiesi visad nesiprausus i darbo dienos pabaiga atrodo, jog drabuziai dvokia.
  Dezodorantas geras dalykas, tik jis naikina kvapa , o prakaitavimo nesustabdo(ypac kaklo, nugaros srutyse)
  Taciau pagalvoju apie prezidentes , ministres , na viesus asmenis, kuriuos lygiai taip pat kankina sie prakaitavimai.
  O buna tai su zmonemis istisai- kaip tada ?
  Galvojau , jog menesiniu skausmai jau baisiau nebuna..bet juos per 2-3 d isgyveni su vaistais. O tas diskomfortas tiek nakti, tiek diena..

  Reply
 12. Man menopauzė buvo labai sudėtingas etapas, tas karščio pylimas, nuotaikų kaita kaip ir kieivienai ir aišku blogiausia – seksualinis gyvenimas tapo nykus. Šeimos gydytoja pasiūlė hormonus, bet nesiryžau jų pradėti – labai drastiška priemonė. Savijauta buvo klaiki kiekvieną dieną, jau galvojau tai niekada nesibaigs. Daugė parekomendavo Laminine maisto papildus. Biški skeptiška dėl jų buvau bet neturėjau ką prarast. Iš pradžių didelio skirtumo nepajutau, gal tik kad nuotaikų kaita susinormalizavo, tapau ramesnė, labiau atsipalaidavus. Mano vyras mažai tesuprato kad man yra, bet jaučiau kaip jis tyliai kenčia, kad nutolau nuo jo, tarp musu nebeliko imtymumo. Ir po kokiu 3 menesių visai netiketai, darbe, lyg būtų kas igėlę, taip užsinorėjau .. . Negalejau sulaukti kada greičiau grįšiu namo. Po to kokią savaite buvo labai padidejes lytinis potraukis, mano vyras buvo labai maloniai nustebes. Dabar jaučiu, kad vėl esu patenkinta savo gyvenimu.

  Reply

Leave a Comment