Kvaitulinis šalavijas

“Salvia – legali anternatyva”, – dar neseniai žybčiojo nuoroda kai kuriuose interneto puslapiuose. “Visi mūsų produktai yra skirti subrendusiam ir 18 metų sulaukusiam pirkėjui, kuris yra už savo veiksmus atsakanti asmenybė.

Šis augalas jau pradėtas pravardžiuoti naująja marihuana. Be to, šiandieninė chemijos pažanga leidžia pagaminti ekstraktus ir taip dar sustiprinti poveikį”, – rašoma toliau. O poveikis “stebuklingas”: nuo didesnių dozių prarandama galimybė vaikščioti, haliucinacijos, kūno palikimo pojūtis ir t.t. Jaunimas svaiginasi, žolininkai, išgirdę apie šį augalą, kraipo galvas, o Narkotikų kontrolės departamentas kurį laiką teigė, kad tai legalu.

Visagalis internetas

Lietuviškuose interneto, jau nekalbant apie užsienio, tinklapiuose pilna informacijos apie tai, kur nusipirkti Salvia Divinorum, arba kitaip – kvaitulinį šalaviją. Pasirodo, tai yra legalus narkotikas, sukeliantis haliucinacijas, netgi transą, girdimi balsai, patiriamas kūno palikimo pojūtis, prarandamas gebėjimas vaikščioti ar kalbėti… Buvome radę nuorodą, kaip susisiekti su žmogumi, parduodančiu šį augalą.

L.S. anonimiškai susisiekė ir gavo štai tokį trumpą atsakymą: “Taip parduodam lapus, kainos surašytos puslapyje. Didesnio kieko šiuo metu neturiu, liko tik dešimt g. Kitą savaitę turiu gauti papildymą”. Penki gramai kainuoja dvidešimt litų. Ir netgi siūloma iš to užsidirbti: “Turite daug draugų kuriems patinka Salvia? Kodėl neužsidirbus iš to? Susisiekite su mumis ir mes jums pasiūlysime dar patrauklesnes didmenines kainas, kurių jūs nerasite niekur kitur”.

Žolininkų kometaras

Žinomas fitoterapeutas Juozas Ruolia, paklaustas apie šį augalą pripažino nieko apie jį negirdėjęs. Jo kolegė, docentė Janina Vaičiūnienė, ilgametė Botanikos instituto darbuotoja L.S tvirtino tą patį: “Neteko girdėti. Kadangi, kaip jūs sakote, atvežamas iš Meksikos, nežinia ar kas iš mūsų specialistų kažką žinos. Dabar Lietuvoje atsiranda daugybė naujų augalų, kurie plačiai naudojami, pavyzdžiui, homeopatinių preparatų gamyboje.“

Kas gi toji SALVIJA?

O štai internete pateikiama nemažai informacijos. „Salvia“ kilo iš lotyniško žodžio „salvare“, kuris reikštų „gydyti arba saugoti“. Salvia Divinorum – tai kvaitulinis šalavijas. Šamanai, gyvenę dabartinės Meksikos teritorijoje, jį naudojo gydymui. Tikėta, kad Salvia gydo sielą, taigi visas ligas netiesiogiai.

Kita vertus, Salvia naudota ir tiesiogiai skausmui malšinti. Šamanai žinojo du būdus: tiesiog sukramtydavo šviežius lapus ir nurydavo arba išspausdavo sultis ir užsigerdami vandeniu išgerdavo. Bet šiandien išradingas jaunimas atranda begalę kitų būdų. Augalą galima gan sėkmingai rūkyti, dar perkamos alkoholinės tinktūros, kurios skiedžiamos ir geriamos. Taip pat yra ekstraktų, kurie sumažina medžiagos, kurią reikia surūkyti, kiekį. Norint rūkyti sudžiovintus lapus ir patirti poveikį, reikia tam tikros rūkymo patirties arba didelio kiekio.

Tyrimai rodo, kad veikliosios medžiagos skyla skrandyje, todėl efektyviausi būdai – tai ekstraktų rūkymas ir žalių lapų kramtymas neryjant. Poveikis trunka itin trumpai – ne daugiau 20 minučių rūkant ir ne daugiau valandos kramtant. Kramtant poveikis būna ne toks intensyvus. Augalas turi haliucinogeninių savybių, tačiau poveikis gali būti labai įvairus. Erowid.org pateikia virš 800 poveikio aprašymų ir praktiškai nėra vienodų. Emocinės pasekmės būna skirtingos: vienus nudžiugina, kitiems įvaro siaubą. Vienoje tinklapyje nurodoma, kad vartojusieji salvia apibūdina jos poveikį kaip panašų į kitas haliucinogenines medžiagas, pavyzdžiui, LSD.

Interneto tinklapiuose apie žmonių pojūčius pavartojus vieną ar kita narkotiką, patarimus, kas geriau “veža” ir pan. informacijos kiek tik nori. Tarp jų daugybės žmonių jau išbandžiusių arba norinčių išbandyti kvaitulinį šalaviją, klausiančių, kur jo įsigyti. Informacija tikrai ne vakar paskleista. Daugiausiai atsiliepimų apie Salvia Divinorum – nuo praėjusių metų vidurio.

Šaunu, kad Narkotikų kontrolės departamentas visgi sureagavo į komentarus apie kvaitulinį šalaviją ir bent kol kas galimybė įsigyti šio kvaišalo internetu uždrausta.