Mums visiems labai norisi rūpintis savo burnos higiena ir kvepėti gaiviai , todėl žiaumojame kramtomąją gumą, čiulpiame ledinukus, ryjame kapsules. Deja, šiais sugedusiais laikais gaiviai kvepia tik vaikai. O apie gaivius atodūsius rašo tik poetai.
Burnos kvapas – nemaloni tema
Kodėl mes jos taip vengiame? Bijome įžeisti. Draugė geriau pastebės, kad gerokai pastorėjai, nei pasiūlys išsivalyti dantis. Ji įsitikinusi, kad jūs šios pastabos niekada nepamiršite. Dėl jūsų burnos kvapo nuo bučinių muistosi ir mylimoji (-asis). O jūs nieko nesuprantat. Tokio sunkiai paaiškinamo elgesio priežastis – klausimo intymumas. Juk kvėpavimas – žmogaus esmė. Justi kito žmogaus kvėpavimą reiškia kvėpuoti kartu.
Kai kurios senovės tautos tikėjo, kad iškvėpdamas orą, žmogus iškvepia dalelę savęs. O kam norisi prisipažinti, kad tavo siela supuvusi?
Kodėl mes patys to nejaučiame
Jei vakar gėrėme vyną, valgėme sūrį, salotas su česnakais, kitą rytą burnoje jaučiame kvapą. Jaučiame todėl, kad jis svetimas. Liaudiškas patarimas – papūsk į kietai sunertas delnų rieškutes ir pasitikrink. Tačiau tai negali tapti tavo asmeninio blogo burnos kvapo testu. Jį jaus aplinkiniai, o tu jo neužuosi, nes jis – tavo.
Kodėl genda burnos kvapas?
Dažniausia priežastis (90 proc.) – burnos ertmės problemos. 6-8 proc. žmonių tokią nemalonią reakciją sukelia nosies ir gerklės ligų problemos, o 2-4 proc. – virškinimo sutrikimai.
Natūralios halitozės priežastys:
- Rytinė. Naktį seilių liaukos, kuri valo burnos ertmę nuo bakterijų ir užsiima jos dezinfekcija, veikla sulėtėja. Todėl kiekvienas sveikas žmogus vos tik prabudęs tikrai nekvepės kaip pavasario vėjas. Prabudę iš karto čiupkite dantų šepetėlį ir uoliai valykite ne tik dantis, bet ir liežuvį – didįjį bakterijų kaupėją. Tuomet išgerkite stiklinę vandens.
- Higieninė. Ji aktuali tiems, kuriems tenka daug kalbėti, o jie ne ypač atsakingai valosi dantis. Ilgo pokalbio metu oro srautai patenka į burną ir pasiekia iki galo neišvalytus maisto likučius. O kvapą jaučia pašnekovas. Todėl dantis valykite mažiausiai du kartus per dieną po penkias minutes. Jei ir to nepakanka – vaistinėje įsigykite burnos dezodorantų. Nors ir nedideliais kiekiais nuolat gerkite vandenį.
- Gastronominė. Beveik viso maisto – nuo picos iki avižinės košės lieka tarp mūsų dantų ir tai skleidžia aplinkiniams nemalonų kvapą. Specifinius aromatus skleidžia pieno produktai: sūris, varškė, jogurtai. Eteriniai česnako, svogūno, kopūsto aliejai, kari prieskonis patenka tiesiai į kraują ir išsiskiria pro plaučius iškvėpimo metu. Popietinių burnos aromatų panaikinimui yra sukurta ištisa pramonė kramtomųjų gumų, pastilių, kapsulių. Yra įvairių aerozolių.
- Stresinė. Nuo jaudulio, baimės, streso, nerimo dažnai išsausėja burna ir atsiranda halitozė. Kol stresas dar nepraėjo, gerkite daug vandens ir citrusinių – citrinų, greipfrutų, apelsinų – sulčių. Jos paskatins seilių liaukų darbą.
- Vaistinė. Burnos kvapas sugenda vartojant tam tikrus vaistus. Ypač nemalonų kvapą skleidžia vitaminas B. Burnos mikroflorą sutrikdo ilgalaikis antibiotikų vartojimas. O kai kurie antidepresantai ir antialergenai sumažina seilių liaukų – burnos skalautojų veiklą. Blogas burnos kvapas neturėtų trikdyti gydymosi proceso. Daugiau gerkite vandens, skalaukite burną ir žinokite, kad tai – laikina.
- Dietinė. Kai staiga liesėji – tavo organizme tirpsta riebalai ir tu iškvepi jų suskilimo kvapą. Papildykite racioną nors 300 kcal ir gerkite kuo daugiau vandens, kad galėtumėte iš organizmo išsivalyti toksinus.
Klinikinės halitozės priežastys:
- Ėduonis. Ištrupėję senos plombos – puikiausia slėpynė mikrobams. Todėl reikia kuo greičiau keliauti pas odontologą ir lankytis pas jį porą kartų per metus.
- Paradontozė. Kiekvienas jos paaštrėjimas – blogas kvapas, nes tai yra lėtinis visų aplink dantis esančių audinių uždegimas. Profilaktine tokios burnos priežiūra užsiima higienistai, o kai liga paaštrėja – reikia kreiptis pas odontologą. Jis nustatys, kokie mikrobai skleidžia blogą kvapą ir paskirs individualų gydymą. Kai kuriais atvejais skiriama ozono terapija – gydymas aktyviuoju deguonimi.
- Virškinimo sistemos sutrikimai. Iš tiesų šios ligos yra rečiausia halitozės priežastis. Jei kankina rėmuo, skrandžio ir pilvo skausmai, kreipkitės pas gastroenterologą.
Išvada. Artimam žmogui privalai pasakyti teisybę. Juk po to, kai artimasis išspręs savo problemą nereikės jam šnekant mandagiai nusisukti, vengti jo bučinių, artumo. O jei tau pačiam delikačiai pasiūlė prasiskalauti dantis ar pasitikrinti skrandį – nuoširdžiai padėkok žmogui už padorumą. O pats imkis šios problemos.