Pilietinio dalyvavimo svarba socialinio kapitalo teorijos kontekste

ĮvadasVisada ir visur, buvo ir bus kaupiamas socialinis kapitalas. Tai viena iš svarbiausių socialinių santykių varomųjų jėgų. Be pasitikėjimo, socialinių normų ir socialinių tinklų nebūtų visuomenės, o gyvenimas nebūtų pilnavertis. Todėl socialinis kapitalas yra toks svarbus.

Pilietinio dalyvavimo svarba socialinio kapitalo teorijos kontekste

Socialinis kapitalas kaip ir kitos kapitalo formos yra produktyvus, leidžiantis pasiekti tam tikrų tikslų, kurie be jo nebūtų pasiekiami.

Pvz.: Grupė, kurios nariai aiškiai rodo savo patikimumą ir jaučia didelį pasitikėjimą vieni kitais, galės nuveikti daug daugiau nei grupė, kuriai tokio pasitikėjimo trūksta. (Putnam D.R., 2001)

Socialinis kapitalas šiuo atveju reiškia organizacijų ypatybes (tokias kaip pasitikėjimas, normos ir tinklai), kurios gali padidinti visuomenės produktyvumą ir palengvinti koordinuotus veiksmus. Socialinis kapitalas palengvina spontanišką bendradarbiavimą.Bendradarbiavimas remiasi labai stipriu savitarpės vertės tokio bendradarbiavimo dalyviams pajautimu, o ne visuotine žmonių bendrystės etika ar organišką visuomenės samprata.

Pvz.: Kiekviename žemyne aptinkama neformali taupymo institucija, vadinama rotacinio kredito asociacija. Ją sudaro grupė žmonių, kurie sutaria reguliariai mokėti įnašus į fondą, kuris visas arba jo dalis suteikiama kiekvienam prisidėjusiam rotacijos tvarka. (Putnam D.R., 2001)

Daugeliu atveju nariai gali įvykdyti savo įsipareigojimus tik tikedami kitų pasitikėjimu, nes vieni apie kitus beveik nieko nežino tarpusavio pasitikėjimas duodamas skolon.Socialiniai tinklai leidžia pasitikėjimui plisti tolyn: aš pasitikiu tavim, nes aš pasitikiu ja, o ji užtikrina mane kad pasitiki tavim.Tarpusavio pagalbos, praktika, tokia kaip rotacinio kredito asociacijos ir pati yra investicija į socialinį kapitalą.Kaip ir su įprastiniu kapitalu, tie kurie turi socialinio kapitalo paprastai sukaupia jo dar daugiau.Dauguma socialinio kapitalo formų tokių kaip pasitikėjimas, yra, anot A.Hiršmano „moraliniai resursai“, t.y. resursai, kurių kiekis nemažėja, o didėja juos naudojant ir kurie išsenka, jei nėra naudojami. Kuo du žmonės rodo didesnį pasitikėjimą vienas kitu, tuo daugiau jie vienas kitu pasitiki, ir atvirkščiai.

Kitos socialinio kapitalo formos – socialinės normos ir tinklai – taip pat didėja naudojami ir mažėja nenaudojami. Viena ypatinga socialinio kapitalo, tokio kaip pasitikėjimas, normos ir socialiniai tinklai savybė yra ta, kad ji paprastai yra viešoji gėrybė, priešingai nei įprastinis kapitalas, kuris paprastai yra privati gėrybė. Pasitikėjimas yra esminis socialinio kapitalo komponentas. Socialinis pasitikėjimas sudėtingoje šiuolaikinėje aplinkoje gali kilti iš dviejų tarpusavyje susijusių šaltinių: savitarpiškumo normų ir pilietinio anguožatumo tinklų. Normos yra įdiegiamos ir palaikomos su modeliavimo, socializacijos (įskaitant pilietinį ugdymą) bei sankcijų pagalba.

Pvz.: Lapkričio mėnuo yra vėjuotas ir mano lapai galimas dalykas nuklos kitų žmonių kiemus. Tačiau mano kaimynams sunku sunku susiorganizuoti pasiūlyti man juos sugrėbti. Vis dėl to mano kaiminystėje taisyklė, reikalaujanti nusigrėbti lapus nuo savo vejos, turi didelę galią ir ji varžo mano sprendimą praleisti šeštadienio popietę prie televizoriaus. Šios normos nemoko vietinėse mokyklose, tačiau kaimynai apie ją užsimena, kai įsikelia naujakuriai, ir įtvirtina dažnai rudenį apie tai šnekučiuodamiesi ir aistringai grėbdami savo kiemus. Negrėbiantys rizikuoja būti ignoruojami vietinių renginių metu, ir negrėbiančių pasitaiko retai. Nors norma neturi teisinės galios ir aš daug mieliau žiūrėčiau televizorių, nei grėbčiau lapus, paprastai aš paklūstu normai.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 554 žodžiai iš 1079 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?