Taip ir Ne||Santykių dilemos

Gražūs ir darnūs santykiai su mylimuoju (mylimąja) turbūt yra jei ne kiekvieno, tai bent jau kas antro žmogaus troškimas. Kai ką nors myli, norisi, jog šis jausmas vis augtų, tobulėtų ir niekada neišsektų.

Tačiau ne visuomet santykių scenarijus susiklosto pagal idealistinį planą ir baigiasi kaip pasakoje “.ir jie ilgai ir laimingai gyveno.”  

Apie tai, kaip sunku skirtis, ir kokias dilemas apsvarsto tiek norintis palikti, tiek tas, kuriam tai gresia, jau nemažai rašėme. Galite pasiskaitinėti čia, čia, čia arba čia. Tačiau filosofiniai pasvarstymai ne visuomet padeda ištverti išsiskyrimą. Lygiai taip pat jie e ne visuomet pagelbsti apsispręsti, ar tikrai jau atėjo laikas pabaigai. Kartais praverstų labiau konkretūs veiksmai.

Vienas iš tokių – partnerio gėrybių ir dorybių sąrašas. Visų pirma – kaip jį pasirašyti: pasiimkite lapą popieriaus, padalinkite jį per pus. Vieną dalį paskirkite partnerio pliusams, kitą – minusams. Pagal tai, ko bus daugiau, ir priimsite sprendimą. Gerai žinau, kad lygiai tokią pačią užduotį skiria savo klientams psichologai, kai žmogus kreipiasi būtent dėl santykių keliamų problemų ir negali apsispręsti, kaip elgtis.

Gėrybių ir dorybių sąrašas ne mažiau reikšmingas gali būti ir r tada, kai prireikia susitaikyti su jau įvykusiomis skyrybomis. Dažnai tokiais atvejais “paliktajam/jai” prireikia nemažai laiko, kad atsigautų ir išmoktų gyventi be buvusios meilės. Labai dažnai buvęs partneris idealizuojamas, jam priskiriamos savybės, kurių, regis, negali turėti joks kitas pasaulio žmogus.

. Ir nors protu suvokiame, kad tai – netiesa, širdžiai juk nepaaiškinsi.

Visgi net ir širdį galima paveikti argumentais. Ir būtent tokių argumentų darbą, mano galva, gali atlikti štai toks sąrašas.

Atrodo, būdas visai paprastas. Tačiau jo griebiamasi tikrai ne taip ir dažnai. Viena vertus, taip gali būti todėl, kad nesinori santykių vertinti kaip kokio televizoriaus, kai prieš pirkdami įvertiname visas technines galimybes.

Tačiau mano galva, ne mažiau svarbus ir baimės aspektas. Baisu, kad ilgai mylėtas žmogus gali surinkti daugiau minusų, nei pliusų. Ir tuomet nesmagu tiek prieš save, tiek apskritai – kodėl tiek ilgai mylėjau žmogų, kuris yra BLOGAS?

Tačiau būtent čia atsiranda esminis dalykas, kurį būtina suvokti – vertindami ir rašydami pliusus-minusus nevertiname šio žmogaus kaip kad žmogaus. Privalome vertinti jį kaip partnerį. Pasverti tai, ko g>ieškome ir tikimės iš santykių ir pažiūrėti kritiškai į tai, ką patiriame, kai juos kuriame būtent su šiuo žmogumi. Jeigu žiūrime į skirtingas puses, jeigu ieškome ne tų pačių dalykų, tai ir eiti tuo pačiu keliu sudėtinga.

Ir visai nesvarbu, kad KAIP ŽMONĖS tiek vienas, tiek kitas esame puikūs.

Kiekvienas yra vertas pyrago, o ne trupinių. Tad tereikia įvertinti, ar tai, ką gauname, galime vadinti pyragu.

10 thoughts on “Taip ir Ne||Santykių dilemos”

 1. Kasdienai, man regis, labiau tinka ne pyragas ir ne (turbūt pyrago?) trupiniai, bet duona kasdieninė. Lietuviška juoda rupi saldžiarūgštė,- ji skani ir šviežia, ir padžiūvus, ir sužiedėjusi 🙂

  Reply
 2. Pabandžiau kažkada… Perlenkiau gabalą tapeto, išpešiau plunksną vištai iš uodegos, pamirkiau į mėlynių uogienę ir suraičiau pirmąją dorybę į pliuso skiltį. Truputį pagalvojau, išbraukiau ir perrašiau į minusų skiltį. Dar pagalvojau ir perrašiau atgal. Niekaip nenusprendžiau pagal ką vertinti. Pagal save? Kaimynus? Tautinę prizmę? Bendražmogiškąsias vertybes? Vienu atveju ta savybė – pliusas. Kitu minusas. O trečiu atveju ji išvis nematuojama dorybė – nuodėmė, geras – blogas kategorijomis…. Viskas mainosi ir keičiasi priklausomai nuo vertintojo? Tada įklijavau tapetą atgal, o va višta manęs neprisileido, kad plunksną grąžinčiau…:)) O širdį paveikiau mėlynių uogiene…:)

  Reply
 3. Danute: kaip pavadinti – pyragu ar duona – tai jau nebedidelis klausimas. Tai tik pavadinimas, o esme nedaug tekinta. Svarbu tai, kad kiekvienas esame nusipelne tureti kazka tikto, o ne si ta, kas atlieka nuo daugybes kitu dalyku.

  Reply
 4. kas man sutrukdė viską perskaityti? sakinys “<…” pasiskaitinėti čia, čia, čia arba čia. “. nuorodos yra gerai. bet norisi jų aiškesnių, nei žodelis “čia”.
  nors ir pats tokių esu įdėjęs…

  šios akimirkos mano nuomonė 🙂 nieko pikto 🙂

  Reply
 5. Rokui:
  gal ir nebeskaitysi, bet pamaniau – inesiu siek tiek aiskumo:
  CIA nr.1: Mylėti netinkamą žmogų
  CIA nr.2: Ką daryti, jei draugauji, bet sutikai kitą?
  CIA nr.3: Kodėl taip sunku išsiskirti?
  CIA nr.4: Pabaiga yra pabaiga||Santykių dilemos

  Reply
 6. Visai teisingai Egi – ”nuo vertintojo”, o dazniausiai pastebim tas zmogaus ”dorybes” kurias turim savyje….tik gal sunkoka pripazint.

  Reply

Leave a Comment