Mama, aš išteku už užsieniečio…

Šįkart nusprendžiau pasigilinti į mūsų tinklapyje dar mažai analizuotą temą, kuri greitai taps labai aktuali, nes visai netrukus startuos tarptautinė DarniPora.lt versija. Šio straipsnio tikslas – padėti Jums įvertinti šeimos kūrimo su kitos kultūros žmogumi privalumus, iššūkius ir pavojus. Ieškodama informacijos interneto platybėse, buvau nustebusi, kiek daug egzistuoja tinklapių, siūlančių nuotakas iš skurdesnių pasaulio šalių prakutusiems europiečiams ar amerikiečiams. Bet apie viską iš pradžių…

Pradžia kaip pasakoj

Kaip prasideda tarptautiniai meilės romanai? Netikėtai, aistringai ir užburiančiai – kelionės, nuotykiai, dovanos – Jums gali atrodyti, kad susitikinėjate su geriausiu iš visų užsienio šalies tobulų vyrų/moterų įsikūnijimu. Čia slypi didelis pavojus, nes svarbu, kad konkrečiai giliai pažintumėte būtent tą žmogų, su kuriuo bendraujate, o ne tik automatiškai priskirtumėte jam stereotipines tam tikros kultūros vyrų/moterų savybes. Taip pat įvertinkite aplinkybes, kuriomis susipažinote, – jei tai buvo atostogų romanas, jis gali tiesiog išblėsti…

Kitas būdas susipažinti, žinoma, – internetas. Bet nepakanka laiškų ir skambučių – prieš prisiimdami rimtesnius įsipareigojimas būtinai pasistenkite žmogų, jo šeimą ir kultūrą kuo labiau pažinti asmeniškai.

Einant drauge, visos kliūtys įveikiamos

Kiekvienuose santykiuose, nesvarbu, ar kalbama apie tos pačios, ar apie skirtingų šalių gyventojus, svarbiausia yra bendravimas. Tai raktas į tarpusavio supratimą, todėl iš tiesų sunku įsivaizduoti darną, pavyzdžiui, amerikiečio ir angliškai vos kelias frazes mokančios rusės poroje.

Kitas kritinis veiksnys yra kultūrų papročiai, gyvenimo būdas, socialinių vaidmenų skirtumai. Prieš tuokiantis svarbu iki galo išsiaiškinti, ko tikitės vienas iš kito, nes kai kuriose šalyse savaime suprantami dalykai kitose gali atrodyti nepriimtini. Pavyzdžiui, ne visur normalu, kad moteris siektų karjeros, todėl po vedybų galite atsidurti uždaryta virtuvėje. Taip pat labai skiriasi bendravimas tarp giminių: Jums gal užtenka porą kartų metuose aplankyti močiutę, o sutuoktinio šeimoje vaikai nuolat rūpinasi pagyvenusiais tėvais. Dar teks užsitarnauti abiejų pusių artimųjų pritarimą, ištverti apkalbas, kurios neišvengiamai kils, bei peršokti kitas kliūtis. Visa tai galima įveikti tik pasitelkiant tarpusavio pasitikėjimą, pagarbą ir supratimą. Poros dalinimasis sunkumais bei baimėmis, susijusiais su kuriama šeima, padės nesijausti izoliuotais svetimoje vietoje.

Kai prasideda praktinės problemos…

Kurioje šalyje gyventi? Paprastai dėl profesinių galimybių įsikuriama vyro šalyje, tačiau būtų labai gerai kurį laiką pagyventi ir žmonos gimtinėje, kad jis geriau pažintų partnerės tautos kultūrą ir visuomenę.

Susilaukus vaikų iškyla nauji klausimai. Kokia kalba jie kalbės, kokie bus jų tikėjimas, tautybė? Kaip šeimoje bus švenčiamos religinės šventės, jei tėvų tikėjimas skiriasi? Čia teks pasitelkti kūrybingumą ir atrasti unikalų būdą paminėti tiek vienas, tiek kitas šventes arba ieškoti kompromisų ir vienais metais švęsti vienaip, kitais – kitaip. Svarbiausia pagarba sutuoktinio tikėjimui bei geranoriškumas stengiantis pažinti jo religiją.

Kas skyrybų atveju bus su vaikais? Žmona, gyvenanti vyro šalyje ir nesusipažinusi su tos šalies teisine sistema, gali būti priversta vaikus atiduoti auginti tėvui. Tokie atvejai pastaruoju metu garsiai nuskambėjo ir Lietuvos žiniasklaidoje.

Nesitikėkite, kad bus lengva…

Jei vis tik nusprendėte tekėti/vesti už užsieniečio/užsienietę ir persikelti gyventi į kitą šalį, būkite pirmiausiai patys sau atviri realistai. Ar esate tvirtai pasiryžę atsisakyti karjeros ir pradėti siekti profesinio pripažinimo kitoje šalyje nuo pat pradžių? Ar tikrai norite keisti gyvenamąją vietą? Ar esate pasiryžę savo gimines ir draugus lankyti tik kartais per atostogas bei šventes? Ar nuo santuokos su užsieniečiu neatbaidys daugybė oficialių procedūrų ir popierių tvarkymų?

Žmonės yra taip sutverti, kad pastovūs įpročiai tampa jų gyvenimo ašimi, o tokie staigūs sukrėtimai, kaip išvykimas gyventi naujoje šeimoje kitoje kultūroje, tampa sunkiu, ne kiekvienam pakeliamu išbandymu. Prisitaikyti bus lengviau, jei turėsite kažką savo, pavyzdžiui, hobį, kurio neatsisakysite net vykstant tokiems dideliems gyvenimo pasikeitimas. Nepamirškite, kad esate tik žmonės: leiskite sau išsigąsti ir ilgėtis namų, nusiteikite ilgam streso laikotarpiui, – nes kad ir kokie stiprūs bebūtumėt, santuoka su užsieniečiu privers Jus dvejoti. Praeis ne vieneri metai, kol susirasite naujų draugų ir galėsite šalį, į kurią persikelsite, vadinti namais.

Stereotipai: jauna ilgakojė rusė ir aptukęs pinigingas amerikietis

Grįžtant prie to, nuo ko pradėjau, naršant internete susidarė įspūdis, kad vienas aktualiausių tarptautinių pažinčių klausimų šiuo metu yra santuokos tarp merginų iš Rytų Europos ar Rusijos ir turtingųjų pasaulio šalių piliečių. Į tokias poras paprastai žiūrima neigiamai ir ne be priežasčių: ištekėti už pasiturinčio užsieniečio dažniausiai veržiasi moterys, turinčios psichologinių problemų, užaugusios problematiškose šeimose, nusivylusios santykiais su bendrataučiais vyrais, turinčios finansinių sunkumų bei nebesitikinčios rasti tinkamo vyro tėvynėje. Tačiau šių merginų viltys dažnai pasmerktos žlugti. Kodėl normalus vyras ieško žmonos iš skurdžios šalies? Gal jam tereikia sekso vergės ir tarnaitės… Gal jis nesugeba užmegzti santykių su lygiavertėmis tautietėmis… Gal todėl tarptautinės santuokos išyra dažniau už kitas…

Pabaigai linkėčiau nepamiršti, kad vis tik tuokiasi ne du skirtingų šalių piliečiai, o du ŽMONĖS. Todėl svarbiau už visus išvardintus dalykus yra jų asmeninės savybės. Sėkmės ieškant poros po visą pasaulį!