Alkoholizmas

Kaip bebūtų liūdna, alkoholizmas  yra ganėtinai dažna Lietuvos šeimų problema. Geriantis vyras, žmona ar netgi – ankstyvas vaikų išgėrinėjimas – sukelia daug rūpesčių ir tampa nuolatinių nesutarimų priežastimi. Visgi kodėl alkoholikų šeimose skyrybos – retas svečias? Moteris padejuoda, kad vyras girtauja, pagrasina jam, ir gyvena toliau, nė nemanydama skirtis.

Priklausomas ar ko-priklausomas?

Pasak Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologės Daivos Balčiūnienės, alkoholikų šeimą visada sudaro savotiška personažų pora: „priklausomas“ (dažniau vyras) ir „ko-priklausomas“ (dažniau moteris). Priklausomas priklauso nuo alkoholio, ko-priklausomas – nuo priklausomo. Toks simbiotinis ryšys sukuria užburtą ratą – vvienas geria, kitas kenčia ir „gelbsti“. Tačiau kentėdamas ko-priklausomasis jaučiasi reikalingas, stiprus, pasąmoninga jo gyvenimo prasmė – būti šalia žmogaus, kuriam jo nuolat reikia, nuolankiai kentėti, „tikėti“ priklausomojo pažadais, kad nebegers ir atleisti, kai šie pažadai bus laužomi.

Anot psichologės, jei priklausomas nuo alkoholio sutuoktinis iš tiesų vieną dieną mestų gerti, labai tikėtina, kad jo santuoka su ko-priklausomu partneriu tiesiog subyrėtų! Kodėl? Nes jų santykiai netektų įprastinės prasmės, o ieškoti naujų bendravimo formų – reikia pastangų.

Kaip susiformuoja priklausomas ar ko-priklausomas stilius?

Psichologai teigia, kad pollinkį į priklausomąjį ar ko-priklausomąjį stilių nusižiūrime dar vaikystėje. Ir nebūtinai tai reiškia, kad gerti, ar kentėti nuo kito priklausomybę turi mūsų tėvai. Gali būti, kad linkę į įvairias priklausomybes buvo, pavyzdžiui, seneliai, ir nors tėvų šeimoje alkoholio išvengta, bendravimo modelis – nuolankumas, poreikis ken

ntėti, būti „gelbėtoju“ ar „auka“ ir panašiai, įsitvirtina vaikų pasąmonėje.

Priklausomi vienas nuo kito

Priklausomas ir ko-priklausomas negali vienas be kito. Abu jie iš savo būsenos, patys to nesuvokdami, gauna emocinį pasitenkinimą. „Gelbėtojo“ vaidmens atlikėjas ar atlikėja, kaip taisyklė, būna linkęs pasiaukoti žmogus. Deja, jo pasiaukojimo medalis turi ir antrą pusę – praradęs žmogų, kuriuo rūpinosi, jis praranda savo paties vertę ir pasijunta niekam nereikalingas, neturinis kuo užsiimti, bevertis.

Vaikų, įnikusių į narkotikus tėvams psichologai dažnai pataria leisti atžalai nusiristi iki dugno. Drastiška priemonė, nes tėvai nuogąstauja dėl vaiko gyvybės. Panašus procesas vyksta alkoholikų šeimose. Dažnai išgyvenama gėda – dėl savęs, dėl vaikų, dėl savo pasirinkimo, su kuo gyventi. Deja, šie išgyvenimai verčia slėpti problemą, dangstyti alkoholiką, traukti jį iš to „dugno“ ir. nieko nekeisti.

Alkoholikų šeima byrrėtų ne tik tuo atveju, jei priklausomasis nebegertų. Kokie nors ko-priklausomo veiksmai taip pat priartintų skyrybas, todėl jo pasąmonė dažnai kužda nieko nedaryti. Alkoholis tarsi suvienija šeimą, ji susiburia spręsdama šią problemą. Be to, metę gerti, alkoholikai dažnai išgyvena nuotaikų svyravimus, tampa pikti, grubūs, ir santykiams pasikeitus artimieji gali imti manyti, kad tam tikra prasme buvo geriau, kai žmogus gėrė.

Priklausomybė ir pasirinkimas

Priklausomo ir ko-priklausomo partnerių šeimoje būna kelios bėdos. Viena – alkoholis (ar kokia kita priklausomybė). Kita – pasirinkimas. Turima galvoje pasirinkimą, kai

ip ir su kuo gyventi.

Psichologai teigia, kad vienintelis kelias iš šio užburto rato – įsisąmoninimas: ką aš darau su savo gyvenimu. Banaliausias pavyzdys, – kai tekėdama mergina galvoja, kad jos meilė išgydys mylimąjį nuo gėrimo. Ne, neišgydys, – tai reikia žinoti. Jei jau ištekėjo už geriančiojo, pabandė atsikratyti priklausomybės ir nepavyko, – laikas sąmoningam sprendimui.

Reikia atsakyti sau į klausimą: ar aš sutinku taip gyventi, ar kažką darau. Ką galiu padaryti? Pirmiausia, pasak D. Balčiūnienės, verta kreiptis į paramos grupes. Kitų patirtis leis suvokti savo padėtį, įmanomas išeitis, galų gale – pasidalinti išgyvenimais.

0 thoughts on “Alkoholizmas”

 1. “Kodėl alkoholikų šeimose skyrybos – retas svečias?” – ogi todėl, kad toks vyras visada kaltas. Vadinasi bus paklusnus, nekels jokių reikalavimų žmonai, nepriekaištaus, visada klausys ir visus sunkiausius darbus nudirbs. Kaltu būdamas negalės pasiskųsti, mažiau teisių ir laisvių turės. Blaivininkai yra tinginiai, kaip ir aš.

  Reply
 2. Juliau norėčiau tau paprieštarauti. Ne visos moterys aukoja savo ir vaiku gyvenimus tokiems alkoholikams, tai per nelyg sunki našta visai šeimai. Jie neturi kada dirbti, nes jie randa užsiėmima “butelyje”. Užauge vaikai nepasakys ačiū už toki išsaugota tėva. Čia ne auka, o moters nevykes pasirinkimas toliau viska tempti ant savo pečių.

  Reply
 3. labai idomiai viskas sudeliota i stalciukus : priklausomas ir ko-priklausomas. kartais deja buna ir kitokiu situaciju nei ”taip arba ne”. ka daryt jei tiesiog neturi galimybes istrukti? mesti kartais ishgerianti vyra, ir eiti nuomotis buta su vaikais? ar vazhiuoti i provincija gyventi, kur vaikai tiketina susides su abejotinos morales draugais? ar geriau tegu pasimoko is tevu klaidu? deja musu pasirinkima su kuo gyventi siai dienai lemia ne tik ”noras padeti ir jaustis pilnaverte, del to, kad padedi” bet ir materialus dalykai.

  Reply
 4. Kartais tiesiog pritruksta stiprybes numoti ranka i skestanti savo partneri vien todel ,kad seimoje auga du sunus kurie ta skestanti myli ir tuo paciu yra ko-priklausomu pozicijoje. Jie bando ji gelbeti, deje. Metams begant daugedienes dazneja, vaikai jau nebe vaikai i teva ziuri kaip i serganti problemu turinti zmogu bet jo nesmerkia tik gaili. Uzburtas ratas ir manau as jame liksiu ne del pripratimo ,bet todel kad tas zmogus be manes pabaigtu gyvenima patvari.

  Reply
 5. pries du su puse metu meciau gerti lankausi pas anoniminius alkoholikus tai pastebėjau kad tikrai julius teisus ne visi gi alkoholikai musa zmonas ir viska prageria o va manipuliuot jais labai lengva nes jaucia kalte ,atrodytu labai keista moteris turėtu dziaugtis kad vyras nustojo gert bet va ne issiskyrė būtent tada kai metė gert , pabuves ilgiaui blaivas zmogus pradeda save gerbt ir nebūt tuo skuduru kuriuo galima grindis valyt ir nesileidzia manipuliuojamas ,issipagirioja kaip reikiant pradeda blaiviai mastyt ir pamato su kuo gyvena taIGI PRASIDEDA KONFLIKTAI IR SEIMOS ISYRA ZIBNAU TOKIA NE VIENĄ.

  Reply
 6. laba.mano vyras alkoholikas.riejkie tik noro ir tas kodavimas ir viskas padies.tik kaip sustabdit kaip uzgeria savaitemis tada neko neriejkie tik gert be sustoimo.o neissiskieriu nes myliu ir vis tikiu kad supras ir pasikieis.nezinau kiek mane dar uzteks.kaip negerie buvau laiminga,o pries dvi dienas viel…balionas sprogo.virai gerdamos jus netik savo gyvenima zlugdot bet ir vaiku,zmonos,tevu…pagalvokyt kad yra kam blobiau nueikit i onkologini vaiku skiru suprasit.

  Reply

Leave a Comment