Pramoginė muzika

Rokenrolas

Rokenrolas (angl. rock and roll arba rock ‘n’ roll) – muzikos kryptis, atsiradusi XX a. šeštajame dešimtmetyje Šiaurės Amerikoje ir greitai išplitusi po visą pasaulį. Rokenrolas apjungia daugybę JAV muzikos stilių: kantri, liaudies muziką, bažnytinę muziką, darbo dainas, taip pat bliuzą ir džiazą. Iki pat 1990 tai greičiausiai buvo populiariausias Vakarų pasaulio muzikos stilius. Iš jo vėliau vystėsi naujos muzikos kryptys, kurių visuma šiuo metu vadinama tiesiog roku.Šiam stiliui būdingas nesikeičiantis ritmas, paprastai atliekamas bosine gitara ir mušamaisiais. Antruoju instrumentu paprastai būdavo elektrinė gitara. Dauguma grupių turėjo ir vokalistą.Rokenrolo ištakosŠeštojo dešimtmečio pradžioje gerokai padidėjo ritmenbliuzo, kuris buvo atliekamas juodaodžių dainininkų ir muzikantų, populiarumas. Šis stilius tapo ypatingai išpopuliarėjo tarp jaunų baltaodžių. Jie ritmenbliuzo muzikos klausydavosi per radijo stotis, kurios ją transliuodavo vėlai naktį. Kadangi ši muzika labai skyrėsi nuo tos, kurios klausėsi jų tėvai, dalis baltųjų paauglių pradėjo pirkti ritmenbliuzo įrašus, taip priešindamiesi įprastai tvarkai. Naujoji muzika buvo jaudinanti, turėjo labai energingą ritmą ir taktą, o kai kurios dainos buvo apie seksą. Kai kurie suaugsieji buvo griežtai nusistatę prieš ritmenbliuzo muziką, jie nemanė, kad jaunimas turėtų klausytis tokios „juodųjų muzikos“.Manoma, jog sąvoką „rokenrolas“ (angl. – rock and roll) apibūdinant muzikos stilių pirmasis oficialiai pavartojo Alanas Freedas vienoje savo vedamoje Klivlendo radijo laidoje 1951 metais. Jo laida buvo viena pirmųjų transliuojančių ritmenbliuzo muziką, kurią jis pats vadino rokenrolu, bei orientuota į visų rasių atstovus. Alanas Freedas taip pat suorganizavo pirmąjį rokenrolo koncertą Klivlende 1952 metais.Kaip bebūtų, JAV gyventojai ne iš Freedo pirmąjį kartą išgirdo žodį „rokenrolas“; ir iki 1951-ųjų buvo išleistos kelios dainos tokiu pavadinimu, šis žodis buvo neretai vartojamas ritmenbliuzo dainų tekstuose.

Ankstyvasis rokenrolasDaugelis ekspertų mano, kad „tikrasis“ rokenrolas atsirado Memfyje, kur gyveno baltaodis įrašų prodiuseris Sam Phillips, prodiusavęs vietinių juodaodžių atliekamus kūrinius. Vieną dieną į jo studiją atvyko aštuoniolikos metų sunkvežimio vairuotojas, norėjęs įrašyti dainą savo mamai. Jaunuolis buvo vardu Elvis Presley. Pirmąjį Elvio Presley įrašą Phillips išleido 1954 metais. Dauguma ekspertų laikosi tos nuomonės, kad tai ir buvo pirmoji rokenrolo daina pavadinimu That’s All Right.Ekspertai nurodo ir kitą datą, svarbią rokenrolo istorijoje. Tai — 1954-ieji. Tai metais gupė Bill Haley and his Comets įrašė dainą Rock Around the Clock. Iš pradžių ši daina netapo populiaria, tačiau vėliau ji buvo panaudota filme apie maištaujančius paauglius, pavadintame The Blackboard Jungle. Filmas, sukėlęs daugybę diskusijų, išpopuliarino šią dainą. Rock Around the Clock tapo paauglių pasipriešinimo simboliu.Šeštąjį dešimtmetį taip pat iškilo ir daugybė kitų rokenrolo dainininkų, tarp jų Buddy Holly, Jerry Lee Lewis ir Chuck Berry, kuriems rimtenbliuzo rėmai pasidarė per ankšti. Kiekvienam atlikėjui buvo būdingas savitas muzikos stilius. Tai padėjo dar labiau išpopuliarinti rokenrolo muziką, ypač tarp baltųjų. Chuck Berry kūriniai buvo apibūdinami kaip mišinys, padarytas iš kantri ir ritmerbliuzo muzikos. 1955-aisiais jo daina Maybellene užkariavo visos JAV aukščiausias muzikos topų vietas.Rokenrolas septintajame dešimtmetyjeSeptintajame dešimtmetyje juodaodžių muzikantų atliekama muzika tapo pripažįnta kaip svarbi JAV muzikos kultūros dalis. Tai smarkiai įtakojo Detroito įrašų kompanija „Motown Records“, išleidus keletą ypač išpopuliarėjusių kūrinių. „Motown Records“ įkūrėjas buvo Berry Gordy pirmasis pateikė juodaodžių kuriamą muziką taip, kad ji būtų patraukli visiems: tiek juodaodžiams, tiek baltaodžiams. Viena iš sėkmingiausių jo kompanijos grupių buvo The Supremes, kurios lyderė buvo Diana Ross.
Skirtingos rokenrolo muzikos rūšys vystėsi pietų Kalifornijoje. Penki jauni vaikinai iš Los Andželo įkūrė grupę The Beach Boys. Brian Wilson rašė, atliko ir prodiusavo grupės įrašus. The Beach Boys dainos buvo sudėtingos muzikos ir paprastų žodžių derinys. Žodžiai buvo apie vietos paauglių kultūrą, pavyzdžiai grupė dainavo apie plaukiojimą banglentėmis per vandenyno bangas. Viena iš grupės populiariausių dainų vadinasi „Surfin’ USA“.Septintajame dešimtmetyje rokenrolas pradėjo keistis: žodžiai dainose tapo tokie pat svarbūs kaip ir muzika. Bob Dylan pradėjo rašyti žodžius, dėl kurių poetiškumo buvo vertinamas daugybės jaunų žmonių. Dylano kūrybai įtaką darė folkloro dainininkai ir dainų rašytojai, pavyzdžiai Woody Guthrie. Dylan’o kūryba buvo apie svarbias visuomenines problemas, jis rašė apie karą ir rasinę nelygybę. Kai kurios jo dainos JAV buvo naudojamos protestuose prieš karą ir kovai už žmonių teises. Vėliau Bobo Dylano dainos tapo labiau asmeniškesnės.1964 metais nauja britų rokenrolo grupė The Beatles užkariavo JAV muzikos gerbėjų širdis. Bitlai rokenrolą ir visą muziką pakeitė amžiams.Rokenrolo įtaka naujiems stiliamsSeptinto dešimtmečio antrojoje pusėje ir aštunto pradžioje rokenrolas ir daugelis iš jo evoliucionavusių muzikos stilių pradėti vadinti vienu žodžiu — roku. Susikūrė daug naujų muzikai milžinišką įtaką padariusių atlikėjų, tokių kaip The Who, Led Zeppelin, Pink Floyd, The Doors, Jimi Hendrix ir kt.Tuo metu labai išpopuliarėjo psichodelinis rokas, kuriuo bandyta perteikti haliucinogenų, dažniausia tokių psichodelikų kaip LSD poveikį žmogui. Vėliau daugelis šio stiliaus atlikėjų persiorientavo prie progresyviojo roko. Rokenrolo taip pat smarkiai įtakojo sunkiojo metalo, disko, pankroko stilių susikūrimą.

Regis

Regis (Reggae) – muzikos žanras, išsivystęs XX a. šeštojo dešimtmečio pabaigoje Jamaikoje.

Terminas „regis“ kartais vartojamas plačiąja prasme, turint galvoje didžiąją dalį Jamaikos muzikos, tame tarpe ska, rokstedį ir dabą. Siauresne prasme tai konkretus stilius, išsivystęs iš rokstedžio. Regis skirstomas į dvi rūšis: roots, arba „šaknų“ regį ir dancehall, arba „šokių salės“ regį, atsiradusį 7 deš. pabaigoje. Regio ritmas lėtesnis nei jo pirmtakų – ska ir rokstedžio. Regis dažnai siejamas su Rastafari judėjimu, padariusiu įtaką daugeliui žymių regio atlikėjų 7-8 dešimtmetyje. Tačiau regio dainų žodžiuose galima rasti ne tik šią, bet ir meilės, seksualumo bei bendro visuomenės komentavimo temas.KilmėRegis kilęs iš tradicinės Afrikos ir Karibų muzikos bei amerikiečių ritmenbliuzo. Jo pirmtakai – šeštajame dešimtmetyje susiformavę ska ir rokstedis. 1963 m. muzikos įrašų prodiuseris Koksonas Dodas paprašė Džekio Mitu, ska grupės „The Skatalites“ pianisto, surengti jo įrašų studijoje Studio One sesiją ir sukurti originalios muzikos. Mitu, padedamas būgnininko Loido Nibso, pavertė tradicinį ska ritmą regiu jį sulėtindamas. Bobas Marlis (Bob Marley), išpopuliarinęs regį visame pasaulyje, karjeros pradžioje grojo rokstedį.Manoma, jog žodį „regis“ pirmoji pavartojo grupė „Toots and the Maytals“ savo 1968 m. hito „Do the Reggay“ pavadinime. Pasak kitų teorijų, kad terminas kilo iš žodžio streggae, kuris Jamaikos slengu reiškia prostitutę, arba iš Regga, Bantu kalba kalbančios genties, gyvenančios prie Tanganikos ežero.Regis LietuvojeRegio muzikos Lietuvoje istorija yra gana nesena ir sietina visų pirma su pirmaisiais atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metais, kuomet čia apsilankė pirmosios užsienio regio muzikos grupės ir kolektyvai. Žinoma, būtų galima kalbėti ir apie tam tikrą regio įtaką tokioms kultinėms grupėms kaip Antis ar Hiperbolė, tačiau bendra šių grupių stilistika tikrai nėra tai, ką vadiname regio muzika.Lietuvoje regio muzikos pradžią konkrečiai būtų galima sieti su 1994–1995-aisiais metais. Viena pirmųjų grupių buvo Lipnūs Maharadžos pirštai, nors dėl šito fakto irgi būtų galima ginčytis, kadangi panašiu metu gyvavo ir toks projektas kaip Vibracijah. LMP pasižymėjo kaip gana tvirtą ideologinį pamatą turinti grupė, kurios tekstai išreiškė tam tikrą protestą aktualiais politikos klausimais (ypač tai pasakytina apie vieną iš žymiausių šios grupės dainų „Nušoviau Brazauską“), taip pat nagrinėjamos teisingumo, teisybės temos, yra ir Geru gražių dainų kaip užteks kariaut . Šiuo metu grupė nebegyvuoja.
Vėliau atsiranda projektas (ar grupė?) Green Sun Club, kurios vienas iš lyderių Kipishas kiek daugiau žinomas pop scenos gerbėjams. 2005 m. pasirodė Kipisho solinis albumas „Lyriškas gangsteris“, o taip pat ir Green Sun Club darbas „Nebo Jamaiki“. Tais pačiais metais pasirodė ir dar vieno Lietuvos regio atlikėjo Hokshilos ir jo grupės BJ Fighters albumas „Babylon DC“. Hokshilos darbas su Linu Adomaičiu „Pasaulis gražus“ tais metais buvo vienas sėkmingiausių pop regio stiliaus darbų Lietuvoje apskritai. Tiesa, pats Hokshila nelinkęs savęs vadinti vien tik regio atlikėju, o kritiškesni jo gerbėjai vertina ankstesniuosius, dar iki albumo „Babylon DC“ pasirodžiusius jo solinius darbus, tokius kaip „Unite“, „Nomansland“ ar „Fairy Tales“.Pogrindyje labiau žinoma ir grupė Kaya, surengusi nemažai koncertų ir pasirodymų įvairiuose Lietuvos miestuose ir klubuose.Apie 2000 metus Lietuvoje atsiranda ir pirmasis Soundsystemas – Jahzrockers (dabar Soulstar), smarkiai prisidėję ir dar dabar prisidedantys prie regio kultūros propagavimo Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje aktyviai reiškiasi taip pat Šidlas (Lukas Šidlauskas) ir Zion explorers, Champion Sound, Shotta Sound, minėtas Soulstar ir kiti soundsystemai.

Hiphopas

Hiphopas − kultūros judėjimas, kuris prasidėjo Niujorko rajone Bronkse 1970 m. Nuo to laiko išpopuliarėjo visame pasaulyje. Pagrindiniai hiphopo elementai: MC (vokalas), graffiti, beatbox, b-boys (breiko šokis), DJ.Hiphopo istorijaHiphopo istorija prasidėjo 1969 metais Pietų Bronkse, Niujorke. Tiesa, žodžio „hiphopas“ tada dar nebuvo, jis atsirado tik po penkerių metų (jį pasiūlė DJ Afrika Bambaataa). 1969 metais kitas legendinis didžėjus, Kul Herkas, sugalvojo kitą žodį: „b-boys“ – sutrumpinimas nuo „break boys“. Kul Herkas į Bronksą atvyko iš Jamaikos ir savitą gatvės vakarėlių supratimą, kur didžėjus suka plokšteles, o poetai kalba pagal muziką. Kul Herkas pradėjo naują pigių slaptų vakarėlių Niujorko getuose erą. Į rūsius ar apleistus namus, kuriuose jie vyko, ateidavo daug jaunimo, žmonės rinkdavosi prie klubų durų, kur grojo jų pamėgti didžėjai. Vis labiau tarp Niujorko „bibojų“ populiarėjo hiphopo šokis, vadinamas breiku, o jau 1972 metais Bronkse ir Harleme buvo daug breiko brigadų, kurios dalijo miesto teritoriją ir šoko kiekviena savo sankryžoje.

Kita visiems žinoma ankstyvojo hiphopoo kryptis buvo graffiti. Ši kryptis atsirado 1970 metais, kai 16-metis juodaodis Demetrivsas iš Vašingtion Hajtso pradėjo dažais rašyti savo pravardę – Taki 183 – ant Niujorko pastatų sienų. Tokios žymos buvo vadinamos „tagais“, ir jos dažniausiai buvo siejamos su breikerių pravardėmis. Bet pats didžiausias hiphopo iškilimas buvo, žinoma, repo muzikos atsiradimas. Prasidėjo viskas 1975 metais, kai Kul Herkas vakarėlyje klube „Hevalo“ paėmė mikrofoną ir pradėjo breiko metu kalbėtis su šokančia minia. Visiems patiko. Iš pradžių tai buvo kokios nors palaikančios frazės, vėliau į šį monologą buvo įtrauktos ir kitos improvizacijos. Tai anuomet buvo vadinama ne repu, o žodžiu „emceeing“.Repo šaknys glūdi tradicinėje Afrikos kultūroje, bet literatūroje apie repą ir jo formas („dozens“ ir „signifying“, dar vadinami „talking shits“) pradėta rašyti maždaug 1930 metais Harleme ir Pietų Bronkse. Jaunimas varžėsi, kad kiek galima geriau improvizuotų eiliuotą tekstą pagal griežtas taisykles. Du varžovai pakaitomis keitėsi savo tekstais, kol vienas pralaimėdavo. Tuo metu repo tikslu buvo kiek galima stipriau įžeisti savo varžovą, o dar geriau – jo motiną ar seserį.Palaipsniui repo žanras pasirodė ir Niujorko diskotekose. Taigi viename iš tokių vakarėlių (tiesa, jis vyko gryname ore) susitinka Grendmasteris Flešas ir jo draugelis Kovbojus su Mele Melu (Mele Melas – vienas iš pirmiausių repo skaitytojų) ir dar su trimis vaikinais sukuria pirmąją pasaulyje repo grupę „Grand Master Flash & The Furious 5“. Tiesa, repą įrašinėjo ir anksčiau, tai buvo poetas – bitnikas Amiri Baraku (dar vadinamas Leroj Džons), Haki Madhubuti, taip pat grupė „Last Poets“.Laikui bėgant hiphopas ėmė keistis. 1974 metais DJ Afrika Bambaataa įsteigė pusiau religinę organizaciją „Zulu Nations“- ir tai buvo repo ideologizacijos pradžia. Būtent tada ir atsiranda pats hiphopo terminas, apjungęs muziką, šokį, gyvenimo būdą ir ideologiją. „Zulu Nations“ uždaviniu buvo breiko, repo, graffiti ir kitų afrikietiškų menų išaukštinimas, su tikslu juodaodžiuose vaikinuose ugdyti nacionalinį išdidumą ir atriboti juos nuo agresijos, nusikalstamumo ir kokaino. Vėliau ir repas, ir pats hiphopas, įgauna daugiau militaristinį pobūdį.
Po kelerių metų į hiphopą pradėjo skverbtis komercija. Hiphopas tampa komercijos žaidimu. Bet 1988 metais jauna West Coast grupė „NWA“ („Niggas Wit‘ Attitude“), kurios lideriu buvo Eazy-E, taip pat į jos sudėtį įėjo Dr. Dre ir Ice Cube, iš Los Andželo getto Kompton išleido savo pirmąjį relizą „Straight outta Kompton“ ir be jokių kalbų išsprendė klausimą apie hiphopo likimą.Prasidėjo gangsta-repo istorija. Dabar dainų tekstai buvo vien tik apie merginas, kokainą ir „drive-by shooting“ (kai kilerio mašina sustoja prie švesoforo šalia aukos mašinos). Buvo demonstruojamas ne gėris ir teisingumas, bet banditų amoralumas. Žymiausi to meto reperiai buvo 2Pac, Liuteris Kempbelas ir Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube. Laikui bėgant, ypač po 2Pac mirties, gangsta-repas ėmė gesti. Bet visgi gangsta tematika išliko, nors jau be kraujo ir mėsos. Kaip tik remiantis šia gangsta tematika atsirado dar vienas žymus repo atlikėjas Puff Daddy ir kiti.Hiphopas LietuvojeViskas prasidėjo 1988-aisiais, byrant TSRS. Tuo laikotarpiu per sieną sunkėsi vis daugiau informacijos apie Vakaruose gyvuojančias kultūras ir subkultūras, bet jaunimui svarbiausia jų sudėtinė dalis buvo muzika. Viena tokių subkultūrų – hiphopas, o būtent su šiuo reiškiniu susijusi Sindikato gyvastis, suleidusi šaknis ir pas mus. Pačioje pradžioje jos pasekėjus suskaičiuoti būtų pakakę dviženklio skaičiaus per visą Lietuvą, bet palaipsniui tas skaičius tendecingai didėjo. Šis didėjimas galų gale virto taip vadinamąja „pirma banga“, savotiška mada. Hiphopą propaguojančio jaunimėlio buvo nemaža, tačiau daugelis, keičiantis muzikos stilių dominavimui, keitė ir savo įvaizdį gatvės visuomenėje. Laikas bėgo, banga nuslopo, tačiau „tikrieji“ – tie, kurių širdžių ritmas iš tikro plakė „ritmą“, liko.Gatvės pradeda puoštis pirmaisiais tagais ir graffiti, kur ne kur galima išvysti keistus žmones, šokančius dar keistesnį šokį, vadinamą breiku. Pirmasis laisvės gurkšnis virsta galinga banga, miestuose ir miesteliuose pridygsta įvairių „squad“, „crew“ ir „family“, kurių šviežiai iškepti MC pradeda varyti pirmąjį lietuviškąjį repą.

Hip – hop ` asHip- hop`o subkultūra atsirado 7 ir 8 dešimtmečių sandūroje Niu Jorko juodaodžių ir emigrantų iš Lotynų Amerikos kvartaluose, taip vadinamuose getuose . Išskiriamos trys sudedamosios hip-hop`o dalys : diskžokėjų ( dj ) veikla , breiko šokis (breakdance ) , repo muzika ir graffiti piešiniai .Hip hop` o pradininku laikomas išeivis iš Jamaikos Dj Cool Herc , pradėjęs vesti diskotekas 1969 m . Repas atsirado ir išpopuliarėjo vėliau , 8 dešimtmečio viduryje , kai dalis diskžokėjų pradėjo rečitatyvu kalbėti nesudėtingas frazes muzikos fone . Nors hip-hop`as atsirado labiau kaip juodaodžių subkultūra , nuo praeito dešimtmečio jo gerbėjų yra vis daugiau ir tarp baltaodžių , daugiausiai paauglių iš pasiturinčių šeimų .ĮvaizdisDidžiausią įtaką judėjimo atstovų (jie dar vadinti b-boys , nuo break boys) aprangos stiliui padarė tai , kad jie nuolatos šokdavo . Tam reikėjo laisvų , judesių nevaržančių drabužių .

8 deš. susiformavęs stilius populiarus iki šiol . Tai sportiniai kostiumai , sportiniai batai , keliais dydžiais per didelės striukės , atvirkščiai apsuktos beisbolo kepuraitės . Iš juodaodžių muzikos stiliaus funky perimti siauri plastmasiniai akiniai nuo saulės ir sunkios grandinės . Vėliau išpopuliarėjo bliuzonai su kapišonais ir plačios kelnės .PasaulėžiūraIš pradžių hip-hop`as buvo tiesiog būdas neturtingiems jaunuoliams išreikšti save per šokį ir muziką . Judėjimui populiarėjant įvyko keletas mėginimų susieti hip-hop `ą su viena ar kita ideologija :

Rasinio pasididžiavimo skatinimas . 1974 m . Dj Africa Bambaataa sukūrė organizaciją Zulu Nation . Tai buvo pusiau religinė organizacija , bandžiusi breiko , graffiti ir kitų judėjimo atributų pagalba sukelti juodaodžiams pasididžiavim savo šaknimis ir praeitimi . Muzikos ir šokio pagalba siekta atitraukti geto gyventojus nuo nusikaltimų ir prievartos . Iš religinės pusės Zulu Nation buvo islamo , voo-doo ir kitų tikëjimų mišinys . Breikas tarnavo kaip ritualas . Dabar Zulu Nation – tarptautinė breikerių organizacija .

Islamas. Kadangi tarp geto gyventojų ir pasiturinčių baltaodžių egzistavo priešprieša , kaip alternatyvą jų religijai – krikščionybei – daugelis juodaodžių pasirinko islamą . Daug hip-hop` o atstovų įtraukė dar 4 deš . įkurta ” Islamo nacijos ” organizacija , teigusi , kad juodaodžiai – tikrieji musulmonai , o Afrika – tikroji Meka . 9 deš . ” Islamo nacija ” ypač sudomino repo muzikantus . Maždaug pusė JAV reperių priklauso šiai organizacijai .

Politinis repas . Nuo 9 deš . pradžios hip-hop`e , ypač repo muzikoje , atsiranda politinis kontekstas . Kaip ir daugelis iš neturtingų šeimų kilusių muzikantų , reperiai pradėjo savo tekstuose minėti socialines temas , akcentuodami nelygybę ir dar neišnykusį rasizmą . Dešimtmečio antroje pusėje grupė Public Enemy pradėjo propaguoti marksizmo ir militarizmo mišinį . Militarizmas pasireiškė sukarinta apranga , skustomis galvomis , o marksizmas – revoliuciniais antikapitalistiniais tekstais . Kartais pasitaikydavo antisemitizmo . Public Enemy skelbė revoliuciją , bet patys jos nesistengė sukelti , kaip ir jais pasekusios grupės .

Hip-hop`o judėjimas daug kuo primintų pankus , jei ne pasitaikanti netolerancija ir agresyvumas . Reperių tarpe moterys dažnai nelaikomos lygiavertėmis būtybėmis , būna išpuolių prieš homoseksualistus .

Antirasizmas dažnai perauga į juodąjį rasizmą . Netikima rasine lygybe , juodaodžiai iškeliami virš kitų rasių , o į baltuosius žiūrima kaip į amžinus skriaudėjus . Tai jaučiama , pvz . , juodaodžio režisieriaus S . Lee filmuose , kurių dauguma laikomi hip-hop` o kultūros dalimi .

Dėmesys bet kokiai ideologijai sumažėjo , 9 deš . pabaigoje atsiradus ir greitai išplitus naujam stiliui – gangsta repui . Jo atstovai daugiausiai repuodavo apie nusikaltimus , narkotikus , merginas , afišavo savo ryšius su nusikalstamu pasauliu . Siūlyti kokių nors pozityvių idėjų gangsta reperiai nesistengė . Dauguma senosios mokyklos reperių jų nepalaikė , tačiau būtent gangsta repas sugebėjo masiškai patraukti baltųjų jaunimą .Hip-hop`o šaknysAtsirandant hip hop`ui , beveik visos jo sudedamosios dalys buvo perimtos iš senų afroamerikiečių tradicijų . Tarkim , panašus į breiką šokiai buvo populiarūs jau tarp vergų Niu Orleane . Repavimo šaknys siekia 4 deš . , kai Niu Jorke vykdavo žodinės varžybos , siekiant kuo labiau įžeisti priešininką ir išgirti save . Jei nugalėtojas nepaaiškėdavo , varžybos baigdavosi masinėmis muštynėmis . Politinio repo atsiradimą įtakojo 7 deš . militaristinė organizacija ” Juodosios panteros” , kuri kovojo su policija ir bandė ją išstumti iš getų .

Santykiai su teisėsaugaIš visų jaunimo judėjimų nebent skinheadai ( skustagalviai ) gali konkuruoti su hip- hopu pagal nusikaltimų skaičių . Gatvės gaujos juodaodžių rajonuose turėjo senas tradicijas ir daugelis muzikantų nori nenori buvo su jomis susiję . Dj Africa Bambaataa prieš įkurdamas Zulu Nation buvo gaujos vadas . Tarp teritorijomis getą pasiskirsčiusių gaujų nuolat vykdavo susirėmimai . Atsiradusios breikerių gaujos stengdavosi šokti kiekviena savo kvartale . Dėl gaujų konfliktų 1977 m . judėjimo pradininkas Dj Cool Herc buvo nužudytas prie įėjimo į klubą .

Nusikaltimų banga ypač išaugo , išpopuliarėjus gangsta repui . Šio stiliaus atstovų sąskaitoje daug nužudymų , plėšimų , išprievartavimų .

Grupės atvirai propaguodavo prievartą , tačiau valdžia bijodavo būti apkaltinta rasizmu ir nesiimdavo griežtų priemonių . Kadangi gangsta repas atsirado Los Andžele , prasidëjo dar ir konfliktas su senosios Niu Jorko mokyklos atstovais . 1996 m . Las Vegase nušautas vienas garsiausių gangsta reperių Tupac`as Shakur` as . Keršijant nužudytas Niu Jorko reperis Biggi Small`as . Konfliktas tuo baigėsi , tačiau iki šiol reperiai kartas nuo karto suimami už įvairius nusikaltimus .Santykiai su kitais judėjimais ir masine kultūraMaždaug dešimtmetį nuo savo atsiradimo hip-hop`as neperžengdavo getų ribų ir buvo izoliuotas nuo kitų judėjimų . Pirmi su šiuo judėjimu užmezgė ryšius pankai , tuo metu buvę įtakingiausia jaunimo subkultūra . Su hip-hop`o muzikantais bendradarbiavo viena garsiausių pankų grupių The Clash . Sex Pistols menedžeris M . McLarenn`as pradėjo populiarinti breiką . Tarp hip-hop`o bei pankų ir toliau išlieka neblogi santykiai . Tarkim , Lietuvoje pagrindiniame pankų internetiniame puslapyje galima rasti nuorodą į hip-hop`o puslapį .

Su dauguma jaunimo judėjimų santykiai beveik nepalaikomi . Kartais kuriami bendri muzikiniai projektai su metalistais .

Palyginti su kitomis subkultūromis , hip-hop`o atstovai labai tampriai susiję su masine kultūra . Nuo 9 deš . vidurio repo muzikos albumai pardavinėjami milijoniniais tiražais ir užima daug vietos MTV programoje .

1996 m . vien gangsta repo įrašų pardavimo apyvarta viršijo milijardą .Hip hop`as LietuvojeŠis judėjimas Lietuvą pasiekė tik atgavus nepriklausomybę . Iš pradžių jis pasireikšdavo tik tuo , jog kai kurios grupės bandydavo savo dainose naudoti repą . Organizuoti hip-hop`o pasekėjai atsirado neseniai . 1996 m . įkurta įrašų studija , leidusi įvairių pakraipų alternatyvią muziką .

Pastaraisiais metais ji užsiima daugiausiai hip-hopu . 1999 m . pradžioje Vilniuje įkurta nepriklausoma pogrindinė Lietuvos hip-hop`o organizacija ” Sindikatas ” . Šiuo metu Lietuvos scenoje yra viena garsi hip-hop`o grupė ” G&G Sindikatas” , tačiau apskritai judėjimas yra mažai pastebimas .

RepasRepas- muzikos žanras, buvęs itin populiarus 1990 metais. Atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose.Dažniausiai dainos tekstai yra šiek tiek provokuojantys, kartais netgi įžeidžiantys. Daina panaši daugiau į ritmišką šnekėjimą.Repo atlikėjai (reperiai) mėgsta tatuiruotes, auskarus bei sportinio stiliaus drabužius.

Repas (Rap) – tai šokiu muzikos forma, kuriai harekteringas plešytas, tiksliau laužytas ritmas, paprastos ir trumpos muzikines frazes, idetos i nesustojanti refrena ([poetinio vokalinio kurinio (dainos, balades) teksto ir melodijos dalis, kuri desningai kartojasi tam tikrose jo vietose]). Klasikiniuose repo kompozicijose (kaip ir dabar) naudojamas vinilu grotuvas, kuris atlieka pagrindine role instrumentalikos “ritmo-sekcijoje”. Vokaline dalis yra uždedama ant irašyto instrumentalinio kurinio.

Kalbant apie repo muzikos amžiu, šiam muzikiniam stiliui yra ne 10 ir ne 20 metu, kaip daugelis galvoja. Savo rima (kalbu apie žodžiu rimavima, ne dainavima) dar 1940 metais, bendraudamas su savo klausytojais, naudojo garsus radijo vedejas – Cab Calloway. Panašiai su savo publika bendravo ir Arlo Gutherie, Bo Diddley, Charlie Daniels ir Lou Rawls. Iš tikruju, laužytas rimavimas gyvuoja musu žemeje jau ne viena šimtmeti. Tokio pobudžio kalbejimas buvo naudojamas ivairiose ceremonijose ir apeigose daugelyje pasaulio tautu. Taciau toks stilius kaip repas oficialiai atsirado deka vieno Dj’ejaus prijomo, kuris labai populerus Jamaikoje. Vadinasi jis – toasting (daugelio žmoniu nuomone jis buvo “nukirstas” nuo kito muzikinio stiliaus Ska). Toasting’as buvo atrastas deka garso aparaturos, ir jo pagrindas susidejo iš to, kad ant grojancios muzikos buvo uždedamas balsas, tiksliau sakant – eilerašciai, poemos, lyrika. Pirma karta repo muzika galima buvo išgirsti juoduju disko klubuose, šiauriniame Bronxe (New York’as), ’70-uju viduryje. Nuo to laiko naujas muzikinis stilius pradeda savo egzistavima ir kelione po visa platuji pasauli…

1976 metai. Africa Bambaataa ir kompanija suarganizavo pirmaji savo pasirodyma ir vakareli Bronx River Community centre. Kas be ko, ši legendine akcija iejo i hip-hopo istorija, kaip pirmieji repo muzikos koncertai.

1977 metai. Pasirodymai persikelia i gatves, jie vykdavo New Yorko gatvese ir igauna neregeta populeruma. Pirmieji kas surengia tokio pobudžio akcijas, buvo tokie repo pionieriai, kaip Grandmaster Flash ir Kool DJ Herc.

1979 metai. Kolektyvas Sugarhill Gang pirmieji išleidžia komercini repo albuma – “Rapper’s Delight”, kuris tapo pirmuoju disku, papuoliusiu i Didžiosios Britanijos ir JAV Top 40-ukus, bei buvo grojamas per radijo stotis. Šis albumas tuo paciu buvo ir “Sugarhill” leiblo debiutas. Ši leibla ikure Silvija Robinson, New Jarsey’je, kuria daugiau domino R’n’B muzikinis stilius. Ta pati menesi išleidžiamas kitas repo albumas – “Fatback XIII”, kuri irašo Fatback Band. Grupes kuriniai be konkurencijos pakluna i viso pasaulio pop-chartus. Šiu dvieju relizu unikalumas buvo tame, kad tai nebuvo kažkoks semplavimas, o kompozcijos buvo persmelktos gyva alternatyve muzika, su specialiai kompozicijoms pakviestais bugnininkais ir gitaristais.

Tu paciu metu lapkriti, Sweet Tee (tikrasis vardas Tania Winley), savo tevo – Paul Winley leible, irašo kompozicija – “Vicious Rap”, iejusia i istorija, kaip pirmas repo kurinys, kuri atliko moteris Mc.

1980 metai. “Nekarunuoto repo karaliaus” Kurtis Blow singlas – “The Breaks”, pirma karta per repo istorija tampa auksiniu. Šis pasiekimas šiam Mc padeda pasirašyti sutarti su tikru “monstru” tarp irašu studiju – “Mercury Records”. Tais paciais metais visa Break-Dance’o komanda – High Times Crew – yra suimami už šokius Washington Heights metro. Šio incidento ir pacio šokio nuotraukos pasirodo dienraštyje – “New York Post”. Daugelio žmoniu nuomone, ši nuotrauka yra pirmoji, kurioje buvo nufotagrafuoti B-Boy. Tuo metu visu pajegumu isivažiuoja repuojancios gražiosios lyties atstoves, grupe – Sequence. Kai ši repo grupe prasimuše i chartus, atsidare durys ir kitoms to laimecio repo grupems, kurias sudare merginos: Roxanne Shante (pirma karta pasirode scenoje 1981 metai, Grand Master Flash irašo ižymuji “Adventures on the Wheels of Steel” albuma – kuriame pirma karta galima buvo išgirsti sckratch’a.

1982 metai. Grand Master Flash ir jo Furious Five išleidžia – “The Message”. Šis gabalas buvo pirmasis polit-repas, per visa Hip hopo egzistavima. Kompozicija padejo pamatus naujai repo erai, Hip Hop’as tapo savotiškas ginklas politineje kovoje. Reikia pamineti, kad repas vis dar buvo instrumentaline muzika, ir repo atlikejai savo irašams vis dar kviete gyvus ansamblius, o semplavimas buvo dar nepraktikuojamas. O tuo paciu metu Hip Hopo tevas Africa Bambaataa kartu su Sonic Force irašo – “Planet Rock”, pirma kompozicija, kuri išlaikyta Electro Funk (arba Techno Funk) stiliuje, specealioje muzikineje formoje, kuri tiesiog labai tiko ir prilipo Break-Dance’ui. Tais paciais metais dienos šviesa išvysta kurinys “Cold Wind Madness”, kuri iraše jaunas mc iš New Jersey’io – Ice T. Nuo to lako prasideda gangsta repo era.

1983 metai. Herbie Hancock & Grandmaster D.S.T. pirma karta istorijoje “sukryžmina” Hip Hop’a ir Jazza, tai gi gimsta kompozicija pavadinimu – “Rockit”. O Africa Bambaataa irašo savo darba – “Looking for the Perfect Beat”, pirmas irašas, kuriame galima užtikti kažka panašaus i semplavima. Kompozicija buvo irašyta “Tommy Boy Records”, kas padejo šiam Hip Hop leiblui pakelti savo statusa bei kartele.

1984 metai. Repo grupe UFTO išleidžia singla – “Roxanne, Roxanne”, pasakojanti apie kažkokia išgalvota super gražuole vardu Roxanna. Deka šios kompozicijos, kuri buvo labai populeri, jaunosios reperes, kurios pasirinkdavo sau “Roxanne” pasiaudonima, dygo kaip grybai po lietaus. Vienintele talentinga Mc iš visos tos “Roxannu” sroves buvo Roxanne Shante, tapusi dar populeresne už pacius UFTO ir priežastimi to, kad šie reperiai paliko repo scena. Tais paciais metais Los Angel’e ikurta pirmoji repo-radio stotis – KDAY, o Run DMC, Kurtis Blow, Whodini, Fat Boys ir Neweleus koncertinis turas – “Fresh Fest”, tampa pirmas repo turas atnešes didelius pinigus (3,5 milijonu doleriu už 27 koncertus). Tuo metu baltaodis Rika Rubinas ir vieno iš Run DMC grupes nario brolis Rasselas Saimonsas ikuria – “Def Jam Recordings” leibla. Ši kompanija po savo stogu priglaudžia tokius Hip Hopo grandus, kaip Run DMC ir LL Cool J, ir greitu laiku tampa vienu iš kieciausiu leiblu Hip Hopo gretose, pradejo tampriai bendradarbiauti su “CBS Records” leiblu.

Kalbant apie tolimesni Hip Hop’o ir repo muzikos vystymasi – šis muzikinis stilius pradeda isibegeti ir daro tai ne tik Amerikos ribose, bet ir visame pasaulyje. Nuo 1984 metu iki šiu dienu ivyko labai daug pasikeitimu. Muzika keitesi, tobulejo tiek mc tiek prodiuseriai, atsirado kokybe, atsirado vis daugiau klausytoju bei aišku rinka.

84-aisiais) , Salt-n-Pepa (pirma karta atsirado scenoje ’85-aisiais) ir MC Lyte, kuri pradejo repuoti ’87-aisiais metais. Tuo laiku atsiranda ir viena iš pirmuju repo radio laidu, kuri pilnai buvo skirta repo muzikai, triju valandu laida “Mr. Magic’s Rap Attack ” radio stotyje – WHBI. Šiek tiek veliau atsiranda ir baltaode atlikeja Blondie, kuri atakavo ivairiausius viso pasaulio pop chartus su singlu “Rapture”, kuriame buvo repo elementu, ir greitai jis tapo hitu.Kuo skiriasi repas nuo hiphopo?

Reperiu save vadinantis kaunietis Valdas Kazakevičius iškart įspėja – suplakti į vieną šių stilių nevalia, nors, tiesą sakant, jie turi daug ką bendra. Hiphopas – tai jaunimo judėjimas, repo muziką derinantis su graffiti menu ir breiko šokiu. Taigi repas tėra tik viena hiphopo atšakų.

„Yra žmonių, kurie rengiasi tokiais pat drabužiais, kaip ir reperiai, klausosi tos pačios muzikos. Tačiau to nepakanka. Repas – tai ne tik hobis, bet ir gyvenimo būdas.