PLAUCIU UZDEGIMAS

Vilniaus sveikatos priežiūros fakultetas

Parengė: ……………….

Vilnius 2002

50 metų vyras K.D. paguldytas į stacionarą. Jis skundžiasi: silpnumu ir galvos skausmu. Jis smarkiai kosti, atsikosėja gleivinių pūliniais skrepliais. Temperatūra 38 – 39º, prakaituoja. Vyriškis kartais dūsta.

Gydomas stacionare. Diagnozuojama jam plaučių uždegimas, tiksliau.židininė pneumonijaJam atliekami subjaktyvūs ir objaktyvūs tyrimai

Pono K.D.slaugos planas

Problemos Tikslai Slaugos planas pagrindimas1.Skaudą galvą Suteikti psichinę ir fizinę ramybę Numalšinti skausmą Suteikti ligoniui patogią padėtį. Pasakyti gydytojui, kad skirtų galvos skausmą malšinančius vaistus Kad pacientas jaustusi geriau ir jam neskaudėtų galvos 2.Karšiavimo sukeltas organizmo nusilpimas Užtikrinti elektrolitų atsistatymą · Duoti gerti koloringų ir vitamingų gėrimų · Maitinti dažnai mažomis porcijomis ir visaverčiu koloringu maistu · Pagerima baltymų pusiausvyrą ir regeneraciją· Karčiavimo metu pacientas, neturi apetito 3.Galima dehidratacija Palaikyti skysčių balansą 1 Vesti skysčių apskaitos lapą:· Įvertinti skysčio netekimą prakaituojant ir kvėpuojant.· Įvertinti skreplių kiekį. · Nes pacientas didžiąją skysčių dalį praranda prakaituojant ypač karščiojant.· Parodo pusiausvyrą tarp išgertų ir išskirtų skysčių 4.Prakaitavimas Sumažinti prakaitavimą. · Keisti suprakaitavusią patalynę, rūbus .· Apiplauti veidą bei rankas. · Kad pacientas neperšaltų ir nesijaustų nemaloniai.5.Dusulys Atstatyti normalų kvėpavimą · Sėdima padėtis. · Sudrėkito deguonies tiekimas per kaukę · Išsiplėčia geriau krūtinės ląsta, mažina diafragmos spaudimą į kvėpavimą geriau įsijungią papildomi raumenys.· Pagerina kraujo įsotinimą deguonimi.6.Pūliniai skrepliai. Pagerinti sekreto išsiskyrimą. · Fizioterapiniai kvėpavimo pratimai.· Tapšnojimas, vibracija.· Pozicinio drenažo padėtys.· Paduoti spjaudyklę, servetėles ir pamokyti kaip naudotis.· Pažymėti skreplių kiekį, spalvą.· Įvertinti sekreto išsiskyrimo efektyvumą.· Skalauti burnos ertmę antiseptikais. · Surinkti skreplius bakteriologiniam ir citolologiniam tyrimui. Gerina krūtinės ląstos judrumą ir kraujotaką.Išjudinamas sekretas ir gerėja kvėpavimo takų praeinamumasPagerina sekreto išsiskyrimą.Perspėja užkrato išplytimą ir pagerina sekreto pašalinimą iš kvėpavimo takų.Padedą įvertnti ligos eigą ir gydymo efektyvumą.Apsprendžia ir nulemia gydymo sėkmę ir komplikacijas.Perspėja gerklės infekavimą.Indentifikuojama flora, galimybė parinkti efektyvius antibiotikus, aptinkamos patologinės, atipinės ląstelės.

7.Kosulys Palengvinti atsikosėjimą. · Vėdinti palatą.· Duoti gydytojo paskirtus vaistus nuo kosulio. · Kad palatoje būtų grynas oras.· Kad pacientas geriau atsikosėtų.

ATLIEKAMI PACIENTUI ŠIE TYRIMAI:

1. Šlapimo tyrimai2. Kraujo tyrimai3. Rengenograma

PROFILAKTIKA

Patarti pacientui nerūkyti, neperšalti, negerti alkoholinių gėrimų, grūdintis. Laiku ir visiškai pašalinti burnos ertmės ir viršutinių takų užkrato židinius(sinusitą, nesveikus dantis )gydyti ligas kurios linkusios komplikuoti.

Naudota literatūra

1. “Medicinos enciklopedija” Vilnius 1993m.2. “Klinikinė slauga” – sudarė Hallbjorg Almas Vilnius 1999m.3. “Kvėpavimo organų ligomis sergančių ligonių slauga” – Danutė Kalibatienė Vilnius 2001m.