Nutukimas, jo priežastys ir profilaktika

Tikėkimės, kad posakis „gero žmogaus turi būti daug”, nugrims gilion užmarštin. Požiūris į nutukimą keičiasi. Tolimoje praeityje sugebėjimas kaupti riebalus buvo evoliucinis privalumas, leidžiantis žmogui išgyventi ilgais priverstinio badavimo periodais. Apkūnios moterys, įamžintos garsių dailininkų drobėse, simbolizavo vaisingumą ir sveikatą, o pilni vyrai – buvo didybės ir turtingo gyvenimo simbolis. Tačiau vystantis medicinos mokslui palaipsniui keitėsi požiūris į pilnumą. Dabar nutukimas vertinamas kaip chroniška liga, turinti neigiamos įtakos sergamumui diabetu ar širdies ligomis bei priešlaikinės mirties rizikos padidėjimui. Tai yra didžiulė problema; liga, kuriai apibūdinti pasitelkiama itin daug skaičių: kasmet auga ne tik kenčiančių nuo antsvorio žmonių kiekis, bet ir išlaidos, skiriamos šiai ligai gydyti.

Nutukimo epidemija Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje daugiau nei 1,7 milijardo(!) žmonių kenčia dėl antsvorio ar nutukimo. Didžiausias susidomėjimas nutukimu bei su nutukimu susijusiomis problemomis yra Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kas trečias amerikietis kenčia nuo antsvorio. JAV Nacionalinės sveikatos ir mitybos tyrimų duomenimis, nutukusių per metus padaugėja 1 proc. Tai reiškia, kad 2230 metais absoliučiai visi, t. y. 100 proc. amerikiečių bus nutukę. Panaši situacija ir Europoje. Anglijos sveikatos departamento duomenimis, 34 proc. 16-64 metų amžiaus moterų ir 45 proc. to paties amžiaus vyrų kenčia nuo antsvorio, o 16 proc. vyrų ir 17 proc. moterų yra ypatingai nutukę. Europoje nutukimo problema ypač aktuali pietinės ir rytinės Europos gyventojams (tai reiškia, kad ir mums), kur net 40 proc. gyventojų kenčia nuo nutukimo. Lietuvoje antsvorį turi 42 proc. vyrų ir 32 proc. moterų. Net 17 proc. Lietuvos moterų ir 11 proc. vyrų yra nutukę. Tačiau nutukimas yra rimta problema ne tik išsivysčiusiose šalyse. Britanijos medicinos žurnale „Lancet” pateikiami duomenys, jog per paskutiniuosius 8 metus Kinijoje moterų, turinčių antsvorį, padvigubėjo, o vyrų – patrigubėjo. Nerimą medikams kelia ir tas faktas, kad arterinės hipertenzijos susirgimų skaičius dabar praktiškai prilygsta JAV.

Daugiau nei pusė naujų susirgimų cukriniu diabetu atvejų, užregistruota Indijoje ir Kinijoje, skelbia žurnalas „Lancet”. Egipte tiek pat sergančių cukriniu diabetu, kiek ir Amerikoje. Meksikoje visuose visuomenės sluoksniuose nutukimo atvejų sparčiai daugėja, o tuo pačiu ir sergančių diabetu. Net ir labai vargingose šalyse, kurios yra į pietus nuo Sacharos, skaičius, kenčiančių nuo antsvorio daugėja.

Kas yra nutukimas? Nutukimu vadiname per didelį kūno svorį dėl riebalinio audinio kiekio padaugėjimo. Kūno svorį galima įvertinti apskaičiuojant Kūno masės indeksą (KMI). KMI – tai kūno masės ir ūgio santykis. Jį galima apskaičiuoti kūno masę kilogramais padalinus iš ūgio metrais pakeltais kvadratu. Žmogaus svoris yra idealus, jeigu jo KMI yra 22,5 kg/m². Pagal KMI žmonės atitinkamai klasifikuojami bei galima numatyti jų susirgimo įvairiomis ligomis riziką:Liesi – mažiau nei 18,5 kg/m²Normali kūno masė – 18,5 – 24,9 kg/m²Antsvoris – 25,0 – 29,9 kg/m² I laipsnio nutukimas – 30,0 – 34,9 kg/m²II laipsnio nutukimas – 35,0 – 39,9 kg/m²III laipsnio nutukimas – daugiau nei 40 kg/m² Vertinti kūno masę, naudojant KMI, netinka augantiems vaikams, senyvo amžiaus žmonėms, kuriems sunku išmatuoti ūgį, sportininkams, sunkumų kilnotojams, kurių labai išsivystę raumenys, taip pat nėščioms moterims. Populiarus ir kitas – paprastesnis metodas. Nutukimas konstatuojamas, jei moters liemens apimtis viršija 88 cm, o vyrų – 102 cm.

Ligos priežastys Nutukimas dažniausiai siejamas su netinkamais mitybos įpročiais ir pasyviu gyvenimo būdu. Kai su maistu gaunama energija viršija poreikius, tai jos perteklius trigliceridų pavidalu kaupiasi organizmo riebaliniame audinyje. Nutukimą gali lemti daugybė veiksnių:Genetinės priežastys Daugiausia nutukusiųjų yra šeimose, todėl galima įtarti genetinį paveldimumą. Tyrimų duomenimis, apie 70 proc. nutukusių žmonių vienas iš tėvų yra ar buvo nutukęs. Genetinis nutukimo perdavimas kol kas išlieka nežinomas. Gali būti, kad nutukimui turi įtakos keletas genų, kurie yra svarbūs energijos įsisavinimui ir sunaudojimui.

Fiziologiniai veiksniai Kūno masė didėja senstant. Svorio augimas šiek tiek sumažėja senstant. Be to, moterų kūno masės indeksas didėja proporcingai gimdymų skaičiui. Įprastinėmis sąlygomis apetitas priklauso nuo suvalgomo maisto kiekio, maitinimosi režimo, maisto įvairovės. Jį reguliuoja skonio jutimas, skrandžio talpa, taip pat nervų sistema.Medikai įvardija klasikinį „organizmo suklaidinimo” pavyzdį. Nuolatinis persivalgymas sutrikdo apetito centro darbą, todėl normalaus maisto kiekio jau nebeužtenka alkio jausmui numalšinti. Žmogui tenka suvalgyti vis daugiau ir daugiau, o perteklinis maisto kiekis atsideda „atsargai”.Gyvenimo būdas Pati didžiausia problema – per didelis riebalų kiekis maiste. 1 g angliavandenių ir baltymų organizme išskiria 4 kcal, o riebalai – 9 kcal. Tačiau suvalgius vienodą kiekį riebaus, angliavandeniais ar baltymais turtingo maisto, nuo riebalų sotumas bus kur kas mažesnis, dėl to riebaus maisto norisi valgyti daugiau. Organizmas energiją kaupia tik riebalų pavidalu, todėl jų perteklius ir „nusėda” didindamas svorį. Pastebėta, kad nutukimas, kurio priežastis – dieta, turtinga sočiaisiais riebalais, dažniau sukelia įvairias komplikacijas, nei nutukimas, kurio priežastis – persivalgymas „Viduržemio jūros dietos” stiliumi. Pastarojoje dietoje gausu mononesočiųjų riebalų, alyvų aliejaus, žuvies, vaisių ir daržovių.Fizinis aktyvumas Paskaičiuota, jei moterys nedaug juda, joms 7 kartus dažniau gresia nutukimas, o vyrams – 4 kartus. Šiais laikas judame tikrai nedaug: susisiekimui naudojame įvairias transporto priemones, naujos technologinės priemonės padeda atlikti ūkio darbus, daug laiko praleidžiame prie televizoriaus ar kompiuterio. Galų gale telefonas ir elektroninis paštas apvainikavo amžių, kai žmonės eidavo vieni pas kitus pranešti žinią ar tiesiog pasikalbėti.Psichologinės priežastys Žmogaus nuotaika yra taip pat labai svarbi maitinimosi įpročiams. Daugelis žmonių pradeda daugiau valgyti esant stresinei situacijai, kiti tiesiog „sukramto” blogą nuotaiką ar vienatvę. Nemažai žmonių suvalgo neįtikėtinus kiekius maisto visai nejučia – tiesiog kramsnodami įsitaisę prieš televizorių.
Linkę persivalgyti žmonės dažniausiai neigia, jog daug valgo. Nustatyta, kad vidutinio amžiaus antsvorį turintys vyrai ir moterys, paklausti apie jų fizinį aktyvumą ir suvalgyto maisto kiekį, dažniausiai didžiąją dalį nutyli. Tai galima traktuoti kaip nesąmoningą gėdijimąsi dėl savikontrolės trūkumo, o gal užkandžiavimas tapo tokiu galingu įpročiu, jog didžiosios suvalgyto maisto dalies mes net nepastebim?

Kiek kainuoja nutukimas? Atsakymas vienareikšmiškas – daug. Manoma, kad JAV dėl nutukimo (komplikacijų gydymui, nedarbingumui ir pan.) kasmet išleidžiama virš 68 mlrd. dolerių. Australijoje nutukimui ir dėl jo išsivysčiusių gretutinių ligų gydymui išleidžiama 2 proc. nuo kasmetinių sveikatos apsaugai skiriamų išlaidų; Prancūzijoje – 2 proc.; Olandijoje – 4 proc.; Švedijoje – 7-8 proc.; Didžiojoje Britanijoje – 1-5 proc.; JAV – 5-8 proc. Nutukimas skatina kitų ligų vystymąsi: cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų (hipertenzijos, koronarinės širdies ligos), aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo (hepatosteatozės), artrozių, kojų venų trombozių, kraujo cholesterolio didėjimo ir kt. Su nutukimu taip pat siejamos ir kai kurios vėžio rūšys – krūties, prostatos, gimdos gleivinės.

Nutukimas turi būti gydomas Nutukimas yra lėtinė liga ir turėtų būti gydomas kaip ir kitos lėtinės ligos. Tai reiškia, kad nutukimui gydyti reikalinga ilgalaikė terapija. Greitas svorio metimas yra nesėkmingas, nes dėl psichologinių ir fiziologinių priežasčių svoris ir vėl greitai priaugamas. 75 proc. žmonių, kurie laikėsi itin mažo kaloringumo dietos, didžiąją dalį numesto svorio vėl priauga per vienerius metus. Gydant nutukimą labai svarbus paties žmogaus nusiteikimas, motyvacija mažinti kūno svorį ir aktyvus dalyvavimas. Priešingu atveju nebesilaikant dietos kūno svoris labai greitai vėl padidės. Dažniausiai dietos neduoda ilgalaikio rezultato. Jis pasiekiamas, keičiant gyvenimo, maitinimosi įpročius.

Norintiems atsikratyti antsvorio, gydytojai pataria laikyti subalansuotos dietos, sportuoti ir atsisakyti žalingų įpročių. Iš principo, daugeliui tai reiškia, keisti gyvenimo būdą.Nereikia toli ieškoti naujojo gyvenimo taisyklių. Pakanka įsisamoninti keletą paprastų dalykų:• Racione svarbu sumažinti riebalų kiekį;• Rinktis įvairų ir maistinės vertės atžvilgiu subalansuotą maistą;• Valgyti reguliariai (mažiausiai 3 kartus per dieną);• Padidinti fizinį krūvį (bent 30 min. trukmės intensyvi fizinė veikla, reikalaujanti vidutinių energijos sąnaudų turėtų būti įprastinio fizinio aktyvumo kiekis);• Sėslų gyvenimo būdą ir rutiną keisti į aktyvias laisvalaikio praleidimo formas;• Atsisakyti ar bent sumažinti alkoholio vartojimą. Siūlomų dietų yra daug, jų populiarumas dažnai priklauso nuo mados, reklamos, bet neretai neduoda ilgalaikio efekto. Tokiu atveju galima kreiptis į dietologą, kuris sudarytų individualią dietą, atitinkančią jūsų išeikvojamos energijos kiekį. Liesėti patariama lėtai, kad dieta netrukdytų gyvenimui ir kad išliktų sumažėjęs kūno svoris (tai padaryti yra sunkiausia). Reikėtų vengti visiško badavimo, taip pat nepatariama mažinti kūno masę, esant normaliam KMI. Medžiagų apykaita atspindi organizmo energijos poreikius. Medžiagų apykaitos greitis rodo, kaip greitai išeikvojate energiją (kalorijas). Griežta dieta jūsų metabolizmą įsuka į nesuvaldomą sūkurį. Laikoma, kad šis procesas yra mūsų tolimų protėvių, medžiojusių ir rinkusių šaknis bei vaisius, išnykusios savybės (atavizmas): kai organizmas negauna maisto, medžiagų apykaita labai sulėtėja. Priešistoriniais laikais organizmas savo riebalų atsargas išsaugodavo badmečiui. Laikantis madingų dietų, galima netekti ir raumenų masės. Kai per mažai gauname angliavandenių, organizmas tikrąja to žodžio prasme valgo pats save. Raumenų baltymai yra suskaldomi tam, kad apsirūpintumėme energija. Laikantis greitų dietų, svoris mažėja vandens ir raumenų sąskaita, riebalų netenkama palyginti nedaug. Kartu su dieta gali būti skiriami įvairūs maisto papildai, kai kurie vaistai, mažinantys kūno svorį, bet dėl jų vartojimo reikia pasitarti su gydytoju.
Jei nutukimas atsirado dėl kitų ligų, pirmiausia reikia gydyti pagrindinę ligą.

Jei norite suliesėti, treniruokitės su svoriais 1998 metais žurnalas “Fitness Management Magazine” atliko tyrinėjimus su padalintais į dvi grupes 72 vyrais ir moterimis, norėdamas įvertinti treniravimosi su svoriais poveikį kūno sandarai. Abiejų grupių tiriamieji valgė tą patį ir 8 savaites po 30 minučių per dieną mankštinosi. Vienoje grupėje buvo laikomasi tipiškos svorį mažinančios mankštos programos ir jos metu per visas 30 minučių buvo atliekami aerobiniai pratimai. Tuo tarpu kitoje grupėje 15 minučių buvo atliekami aerobiniai pratimai su stacionariniu dviračiu, o per kitas 15 minučių buvo treniruojamasi su svoriais “Nautilus” tipo prietaisais. Pateikiame rezultatus:

MANKŠTOS PROGRAMA Vien tik ištvermės Ištvermės ir jėgos lavinimo pratimai pratimai

TIRIAMŲJŲ SKAIČIUS 22 50

KŪNO SVORIO POKYČIAI -1.5kg -3.6kg

RIEBALŲ SVORIO POKYČIAI -1.3kg -4.5kg

RAUMENŲ SVORIO POKYČIAI – 0.2kg +0.9kg

Intensyvi mankšta žadina apetitą. Kadangi mankšta mažina gliukozės koncentraciją kraujyje, organizmas reikalauja daugiau maisto nei paprastai. Tačiau keli neseniai atlikti tyrinėjimai parodė, kad saikinga mankšta iš tikro kelioms valandoms sumažina apetitą. Priežastis yra ta, kad kraujas yra nukreipiamas iš skrandžio į dirbančius raumenis. Štai kodėl per pietų pertrauką naudinga pasivaikščioti. Jei norite suliesėti ir pradedate mankštos programą – kartu pakeitęs ir dietą – svarbu, kad suprastumėte, kuo skiriasi riebalų ir liesojo audinio sumažėjimas. Jei nesimankštinate, tai sendamas netenkate liesojo audinio – daugiausia kaulų ir raumenų masės. Tai ypač dažnai atsitinka žmonėms, kurie didžiąją dienos dalį prasėdi. Pradėjęs mankštintis, jūs įgyjate liesojo (be riebalų) svorio. Todėl mankštos programos pradžioje svarstyklės keletą savaičių ar net kelis mėnesius nerodys svorio mažėjimo. Tai normalu ir rūpintis nederėtų. Riebiojo svorio mažėja, bet maždaug tokiu pat greičiu priauga liesojo. Jūs netenkate riebalų ir įgyjate raumenų – todėl nesikrimskite!

JŪS FIZIŠKAI STIPRUS • Stiprūs eikvoja riebalus • Kai stiprūs valgo cukrų, jis virsta glikogenu • Stiprūs turi daug riebalus sudeginančių fermentų • Stiprūs valgo daugiau nei riebūs• Stiprūs efektyviai naudoja riebalus • Kai stiprūs mankštinasi, pratimai paprastai būna aerobinio pobūdžio • Stiprūs kasdienėje veikloje energiją eikvoja • Stipriųjų raumenys ilgi, liesi, gražios formos • Stiprūs gali turėti antsvorį ir nebūti per riebūs • Stipriems dėl mankštos mažėja alkis

JUS “RIEBUS”• Riebūs degina angliavandenius• Kai riebūs valgo cukrų, jis virsta riebalais• Riebūs turi mažai riebalus sudeginančių fermentų• Riebūs dažnai laikosi dietos ir badauja, ir dėl to lėtėja medžiagų apykaita• Riebūs efektyviai kaupia riebalus• Kai riebūs mankštinasi, pratimai dažnai būna anaerobinio pobūdžio• Riebūs per visą dieną energiją “konservuoja”• Riebiųjų raumenys trumpi, apvalūs, aptekę riebalais• Riebūs gali būti per riebūs, nors ir neturėti antsvorio• Riebiems dėl mankštos atsiranda alkis

Profilaktika Jau nuo vaikystės stengtis vaiko nepermaitinti, pratinti saikingai ir įvairiai maitintis, sportuoti. Svarbu būti fiziškai aktyviam visą gyvenimą. Su amžiumi lėtėja medžiagų apykaita ir mažėja fizinis aktyvumas. Reiktų tai prisiminti, jei pradeda didėti svoris – galbūt reikia mažinti suvartojamų kalorijų kiekį, atsisakyti kai kurių maisto produktų.

Naudota literatūra:1. http://www.kmi.lt/spec/straipsnis.php?id=62. http://www.kvsc.lt/04_sveikata/a_sveik_gyvens/kmi.htm3. http://www.medicine.lt/straipsnis.asp?StraipsnioID=57814. http://www.kalifornija.com/index.php?id=895. http://www.eksmosmtc.lt/gydanciam/Bendras%20cholesterolis.html6. http://bodybuild.tinklapis.lt/maistas/svorio_reg_bimba.htm