aromaterapija

ŠIAULIŲ KOLEGIJA

SVEIKATOS FAKULTETAS

AROMATERAPIJA

Referatas

Šiauliai 2004

ĮVADAS

Nuo neatmenamų laikų buvo žinomas kvapo poveikis žmogaus fiziologineiir psichinei būsenai. Jau daugiau nei 5000 metų atgal Indijos senoviniuosetekstuose “Machabharati” ir “Ramajana” minimas aromatų panaudojimas. Tengalima aptikti pirmąsias užuominas apie aromatines žvakes ar lazdeles,kurių pagalba buvo kuriama palanki atmosfera patalpose ar masiniuose tometo renginiuose. Jos buvo naudojamos ir mistinėms apeigoms bei įvairiųnegalių gydyme. Senovės egiptiečiai, vėlaiu romėnai ir graikai vertinosmilkalus, kaip auksą, sidabrą ar prieskonius. Aromatinės lazdelės buvoteikiamos kaip labai brangios dovanos.

Senovės išminčius Anakrionas (570-478 m. p.m.e.) teigė, kadkvapniosios lazdelės teigiamai veikia ir jausmus ir mintis. Kinų filosofasVan Vėj’us laiškuose savo mokiniui rašė: “ Aromatai teigiamai veikia tave.Jie valo ir atstato tavo energiją, sustiprina ją ir pripildo tavas mintisramybe.” E.I. Rerichas savo laiškuose rašė, jog kvapas sugeba valdyti tavasnuotaikas bei paveikti tavo darbingumą, o Korane sakoma : “ Kvapas – taimaistas, žadinantis tavo dvasią…”

           Kiekvienas iš mūsų jaučiam, kaip kvapas gali įtakoti nuotaiką arsavijautą, sukelia prisiminimus ar nugramzdina į svajas. Žydinčios alyvoskvapas gali mums priminti pirmąjį pasimatymą, nepažystamosios kvapas galisukelti romantines svajas ar kepamo obuolių pyrago kvapas perkelti įvaikystę.

          Šiais laikais aromaterapija – tai greitai besivystantinetradicinės medicinos kryptis, kurią paprasta naudoti kasdieniniamegyvenime.

ISTORIJA Aromaterapija – augalinių ekstraktų ir aliejų naudojimo mokslas irmenas. Aromaterapija paliečia kūną ir sielą, padeda susitvarkyti supsichologinėmis ir emocinėmis problemomis. 1928 metais Rene Morisas Gotefosas padėdamas tėvui parfiumeriuinusidegino ranką ir įmerkė pirštus į artimiausią indą, kuriame pasirodėbesąs levandų aliejus. Jis pastebėjo, kad skausmas netrukus nurimo, ožaizda po keleto dienų išnyko be pėdsakų. Nuo tos dienos visą savo gyvenimą

Rene skyrė mokslui, kurį pavadino aromaterapija. Nepaisant susiklosčiusio fantastiškai mistiško aromaterapijosįvaizdžio, aromaterapijos poveikyje nėra nieko paslaptingo. Aliejaus kvapasveikia emocijas ir, priklausomai nuo panaudojimo, sukelia įvairius efektus.Aliejai lengvai įsiskverbia į odą, o įkvepiami veikia nikotino receptorius.Keliaudami kraujo indais aliejai veikia emocijas ir sielos būseną ir gerinakūno būklę. Be to, aliejai turi antiseptinių savybių. Šiuo metu gydymui aliejais naudojami apie 300 augalų. Iš gėliųišgaunamas rausvas aliejus, iš lapų – mėtinis aliejus, iš vaisių –citrininis, iš medienos – rausvojo medžio, iš žievės – sandalo, iš smalos –pušų. Aromaterapiniai aliejai būna skysti, šviesūs ir skaidrūs. Grynialiejai išdžiūvę nepalieka dėmių ant popieriaus. Antropologų teigimu, aromaterapija prasidėjo nuo sakų ir augalų sulčiųdeginimo. Tai buvo pirmieji žmonijos istorijoje žinomi smilkalai.Palaipsniui kvapnūs augalai buvo pradėti naudoti drauge su gyvuliniaisriebalais ir augaliniais aliejais. Šiais mišiniais tepdavo kūną religiniųceremonijų metu. Neolito žmonės pradėjo naudoti alyvuogių ir sezamo aliejuskartu su aromatiniais augalais. Šiuolaikinė tradicinė aromaterapija skirstoma į

– holistinę – bendrąjį gydymo būdą – masažai, inhaliacijos, kompresai,tepalai bei aplinkos aromatizavimas ir valymas;

– medicininę – prancūziškąją – kuomet bendrosios praktikos gydytojai skiriaeterinius aliejus į vidų. Prancūzijoje dažnai eteriniai aliejai išrašomivietoje antibiotikų. Atliekamos aromatogramos – spektrometrijos būdunustatoma, kurie aliejai geriausiai veikia mikroorganizmo pasėlį. Aromaterapija žmogų veikia trimis lygiais:

– kūną – per odą – masažų, vonių, tepalų pagalba arba geriant į vidų,naudojant žvakutes;

– protą, intelektą, smegenų veiklą – per uoslę;

– dvasią – per energetinius kūnus – vibracinė aromaterapija. Iš sociologinių tyrinėjimų matyti, kad aromaterapija užsiima keliosgrupės žmonių:

– masažistai, žolininkai, kosmetikai;

– profesionalūs medikai: gydytojai ir medicinos seserys;

– žmonės, norintys geriau pažinti save ir keičiantys profesiją (dažniausiai

25 – 40 metų moterys).Apie aromaterapiją prirašyta nemažai įdomių ir naudingų knygų, tačiaugeriausias būdas susipažinti su aromaterapija – praktiškai ją patirti,išgyventi. AROMATERAPIJOS METODAI Aromaterapinius preparatus – eterinius aliejus gali naudotiaromaterapeutai, gydytojai, medicinos seserys, psichoterapeutai,masažuotojai, žolininkai, kosmetologai, parfumeriai. Aromaterapija veikiakūną, protą ir sielą, gali padėti žmogui juos sujungti. Reikia stengtiseteriniais aliejais suteikti žmogui energijos, kad jis atrastų savąjį “AŠ”.Eteriniai aliejai yra skirti vartoti išoriškai ir jų vartojimo būdų yradaug: vonia, veido ir kūno masažas, sauna, inhaliacija, karšti ir šaltikompresai, įtrynimai, probleminės odos ir plaukų priežiūra, kosmetika,aromatinės lempos, patalpų dezinfekcija bei aromatizavimas. Eteriniaialiejai gali patekti į organizmą per odą, kvėpavimo sistemą, virškinimotraktą. – Difuzija

– Vonios

– Masažas

– Inhaliacijos

– Kompresai

– Kosmetika

– Naudingi patarimai

Difuzija

Difuzija – vienas populiariausių aromaterapijos metodų, tai yraeterinių aliejų išsklaidymas pripildant orą aromato. Paprasčiausias būdas –užlašinti keletą eterinio aliejaus lašų ant audinio skiautės. Priklausomainuo situacijos ir poreikių pasirinkus atitinkamą aromatą galima išvengtinemigos, vidurių užkietėjimo ar kitų problemų. Kambariams aromatizuotinaudojami eteriniai aliejai sukuria malonią atmosferą, tuo pačiu metuveikia nuotaiką. Kai kurie eteriniai aliejai padeda dezinfekuoti orąsergant infekcinėmis ligomis.

Yra ir daugiau difuzijos metodų – orą eterinių aliejų aromato galimapripildyti naudojant specialiai tam skirtas žvakes ar tiesiog į karštąįprastos žvakės vašką įlašinus keletą lašų eterinio aliejaus. Tai padedasukurti romantišką nuotaiką.

Aromatinė lempa – tai žvake kaitinamas molinis, metalinis, ar stiklinisindas, į kurį įpilamas vandens ar eterinio aliejaus mišinys. Garuojantaliejaus molekulės išsisklaido ir aromatizuoja bei drėkina patalpų orą.Eterinio aliejaus garai ne tik pašalina nemalonius kvapus (cigarečių,naminių gyvūnų) ir teigiamai veikia žmogaus psichologinę būklę, bet ir

dezinfekuoja orą. Į 50 – 100 g. vandens (priklauso nuo indo talpos)įlašinama 1-2 lašai eterinio aliejaus (5m2 patalpų ploto).

Vonios

Vonios – maloniausia ir lengviausia procedūra, turinti dvigubąpoveikį organizmui: greitas aliejų įsiskverbimas per odos poras irkvėpavimas garais (inhaliacija). Galimos paprastos vonios, sėdimos vonios,taip pat rankų ar kojų vonios. Kadangi eteriniai aliejai vandenyjenetirpūs, prieš pilant į vonią juos reikia ištirpinti stiklinėje pieno,kefyro, grietinėlės, ar valgomajame šaukšte augalinio aliejaus, arsumaišyti su trupučiu medaus.

Eterinių aliejų negalima pilti į karštą vonią, nes jie greitai išgaruos,geriausia vandens temperatūra yra 36-37° C. Rekomenduojama išbūti vonioje10-20 min. Eterinio aliejaus kiekis priklauso nuo konkretaus aliejaus irgali būti nuo 6 iki 12 lašų. Prieš vonią reikia nusiprausti po dušu,aromatinėje vonioje jokie prausikliai nenaudotini, nes sumažina procedūrosefektyvumą. Po vonios nereikia persipilti vandeniu, o tik lengvainusišluostyti minkštu rankšluosčiu. Aromatines vonios procedūras galimataikyti 2-3 kartus per savaitę.

Vonios su eteriniais aliejais – tai ne tik nuostabus būdas atsipalaiduoti,jos gali pašalinti daugelį negalavimų. Pagal tai, koks aliejus parenkamas,vonia gali raminti ar sužadinti. Tokia vonia padeda šalinti toksinus,pagerina sąnarių judrumą, padeda peršalus, kilus galvos skausmams, pašalinanuovargį. Esant suskilusioms rankoms, padės vonelė su 3-4 lašais pačiolio.Kojų nuovargį ir prakaitavimą sumažins kojų vonia su 4-5 lašais eteriniųaliejų: kipariso, arbatmedžio ar čiobrelio.

Masažas

Masažas eteriniais aliejais kaip ir vonia duoda dvigubą poveikį:pats masažas – daugelio ligų gydymo metodas ir – eterinio aliejausįsiskverbimas į organizmą per odą. Veiksmingosios medžiagos, įsiskverbusiosgiliai į odą, veikia jos funkcijas: gerina kraujo apytaką ir limfostekėjimą, stangrina ir tonizuoja, didina organizmo atsparumą. Eterinisaliejus turi būti parenkamas pagal kiekvieno asmens poreikius, jo odą,

psichinę būseną, nes eteriniai aliejai gali atpalaiduoli ir, atvirkščiai,labai sužadinti organizmą. Tuo pačiu metu aromatai įkvepiami – tai veikianervų sistemą, švelnina stresą, šalina nemigą, suteikia dvasinių ir fiziniųjėgų, gerina daugelio organizmo sistemų funkcionavimą. Eteriniai aliejai,naudojant juos vietiškai, pasiskirsto po visą organizmą per 20 min.

Turint rimtų sveikatos sutrikimų reikia kreiptis į profesionalųmasažuotoją, o atpalaiduojamąjį masažą galima atlikti ir patiems.

Ant kūno visi eteriniai aliejai tepami tik atskiesti! Namų sąlygomisatliekant masažą kaip pagrindą geriausiai naudoti kukurūzų, sojų ar alyvųaliejų. Į 20 gramų pagrindinio aliejaus dedama nuo 3 iki 9 lašų eterinioaliejaus pagal jo rūšį.

Inhaliacijos

Garų inhaliacijos yra vienas efektyviausių metodų, ypač jeikankina įtampos sukelti galvos skausmai, stresas ar nerimas. Smegenųsistemos dalyje, atsakingoje už atmintį ir emocijas, yra du uoslėsnerviniai traktai, todėl aromaterapijos poveikis gali būti labai stiprus.

Inhaliacijos yra ir vienas iš seniausių persišaldymo ligų, sinusito, gripoefektyvus gydymo metodas. Į verdantį vandenį įpylus keletą arbatmedžio areukalipto aliejaus lašų ir per nosį pakvėpavus šiais garais kvėpavimosistema atsilaisvins. Ankščiau inhaliacijoms buvo naudojami eukaliptų irkėnių aliejai, šiandien yra daug ir kitų eterinių aliejų gydant viršutiniųkvėpavimo takų uždegimą, bronchitą, sinusitą, astmą, gripą ir kt. Į indąįpilama 1 litras karšto (bet ne verdančio) vandens, įlašinama nuo 2 iki 5lašų eterinio aliejaus (dozė priklauso nuo konkretaus eterinio aliejausrūšies). Palenkti galvą ties indu, užsidengti ranksluoščiu, kad neliktųtarpo orui praeiti, užsimerkti ir kvėpuoti garais. Inhaliacijos procedūrostrukmė 5-10 minučių. Galima daryti trumpas pertraukėles, tuo laikupakvėpuoti oru ir išsišnirpšti nosį. Ši procedūra tinka ir kaip valomojiveido priemonė. Beveik visi eteriniai aliejai pasižymi antibakteriniupoveikiu, o keletas – netgi antivirusiniu, taigi be garų teikiamos naudos

dar ir naikinami nepageidaujami mikrobai ir stiprinama imuninė sistema.

Kompresai

Kompresai gali būti šalti ir šildomieji. Šildomieji kompresaipadeda sergant reumatu, artritu, skaudant dantį ar ausį. Šalti kompresaidedami esant minkštųjų audinių traumoms, sąnarių ar kitokiems pabrinkimams,sukeltiems uždegimo. Kompresams naudojamas didelis gabalas flanelės arbaminkštas rankšluostis. Į 200-300 gramų vandens lašinama nuo 2 iki 8 lašųeterinio aliejaus (priklauso nuo konkretaus aliejaus). Audinys merkiamas įskystį, nuspaudžiamas ir uždedamas ant skaudamos vietos.

Šildomasis kompresas padengiamas kompresiniu popieriumi, šiltuaudiniu ir užfiksuojamas tvarsčiu. Šildomojo kompreso trukmė – 2 valandos.Šaltas kompresas fiksuojamas tvarsčiu ir laikomas 10-20 minučių.

Kosmetika

Aromaterapiją kosmetikoje taiko daugybė pasaulio kosmetologų.Jie naudoja augalinį aliejų, pritaiko bičių vaško gydomąsias savybes,gamina augalinį kremą kartu su eteriniais aliejais. Preparatai ruošiamipasitelkus šimtmečiais pasirinktą receptūrą ir šiuolaikinius metodus

Naudingi patarimai

Kiekvieno konkretaus eterinio aliejaus vartojimo paskirtis,būdai ir dozės yra nurodomos jų vartojimo instrukcijoje, pridėtoje priealiejaus pakuotės. Atidžiai ją perskaitykite ir tiksliai laikykitės tųnurodymų, tačiau būtina laikytis ir bendrųjų pagrindinių saugos sveikataireikalavimų:

1. Nevartoti neskiesto eterinio aliejaus. Aromaterapinių aliejų niekuometnegalima naudoti tiesiai ant odos. Visuomet naudokite juos su kitu,pavyzdžiui, kviečių gemalų, migdolų ar netgi alyvų ar saulėgražų, aliejumi.Bendrai galima patarti skiedžiant į šaukštą aliejaus – pagrindo pilti trislašus eterinio aliejaus.

2. Eterinių aliejų, esančių kituose preparatuose, kiekis ribojamas iki 3-5%.

3. Reikia žinoti, kad kai kuriems aliejams (citrusiniams, bergamočių)būdingas fitotoksinis poveikis.

4. Vaikams vartoti tik levandų, ramunėlių ar garais distiliuotų rožiųeteriniai aliejai, ne daugiau kaip 1-2 lašai į 10 šaukštelių aliejaus.

5. Eteriniai aliejai netirpsta vandenyje.

6. Pirma kartą vartojant eterinį aliejų būtina atlikti to aliejaustoleravimo testą.

7. Jei vartojant preparatą su eteriniu aliejumi buvo sudirginta oda ją

reikia valyti ne vandeniu, o augaliniu (kukurūzų, saulėgrąžų, sojų)aliejumi.

8. Eteriniai aliejai turi būti laikomi sandariai uždarytuose flakonuose,saugoti nuo ugnies, vaikų ir naminių gyvulių.

9. Jei pasireiškė alergija, susidirginimo reakcija, nustoti vartojimą irateityje nevartoti reakciją sukėlusio eterinio aliejaus.

10. Sergantiems lėtinėmis ligomis ar alergija dėl eterinių aliejų vartojimobūtina konsultuotis su gydytoju.

11. Eksperimentuokite – vartokite įvairius aliejus ir suraskite efektyvųterapinį poveikį, nes kiekvieno eterinio aliejaus poveikis organizmui yraindividualus.

12. Vis dėl to nereikia eterinių aliejų laikyti panacėja nuo visų ligų, irjeigu jūs rimtai sergate, kreipkitės į gydytoją ar profesionalųaromaterapeutą.

13. Vartokite tik šimtaprocentinius natūralius aukštos kokybės aliejus,kurie yra visapusiškai išanalizuoti ir kliniškai ištirti.

POPULIARIAUSI ETERINIAI ALIEJAIIšskiriamos kelios eterinių aliejų grupės: –Raminamieji – levanda, melisa, ramunėlė, rožės medžio, arbatos krūmo, pelargonijos, valerijono. –Šildomieji ir dirginamieji – cinamonas, garstyčia, paprika, imbieras, lauras, rozmarinas. –Gaivinamieji – citrusiniai: mandarinas, apelsinas, citrinas, greipfrutas, citrininė žolė. –Spygliuočių – eglė, pušis, kedras, kiparisas, eukaliptas. –Jausmingumą skatinantys – rožė, sandalmedis, kananga, mimoza.Kadagių eterinis aliejus Eterinis kadagių aliejus gaminamas iš kadagių, paplitusių Europoje,Šiaurės Azijoje ir Amerikoje, šviežių uogų hidrodistiliacijos metodu.Kadagiai jau seniai traukė žmonių dėmesį savo smulkiasluoksne mediena iruogomis, kurias naudojo ir tebenaudoja gydymo tikslams, spiritiniamsgėrimams aromatizuoti, jos taip pat suteikia pikantišką skonį sūdant žuvisir rūkant maisto produktus.

Eterinis kadagių aliejus pasižymi stipriomis antiseptinėmis irpriešuždegiminėmis savybėmis, todėl plačiai vartojamas gydant įvairiaspersišaldymo ligas ir susilpnėjusį imunitetą. Eterinį kadagių aliejųrekomenduojama vartoti žmonėms, sergantiems hipertenzija, nes jis pagerinakraujotaką ir sumažina arterinį kraujo spaudimą, stiprina kraujagysliųsieneles, didina jų elastingumą.

Reguliuodamas organizmo medžiagų apykaitą padeda esant celiulitui ir

nutukimui. Kadagių aliejus turi šlapimą varančių ir priešedeminių savybių,todėl teigiamai veikia šlapimo sistemos uždegimus. Jis normalizuojavirškinimo trakto funkcijas ir numalšina dieglius, atsirandančius dėlvidurių pūtimo.

Dermatologijoje eterinis kadagių aliejus vartojamas esant įvairiemsodos pažeidimams, pagreitina jų sugijimą, skatina ląstelių regeneraciją,tinka gydant egzemas, dermatitus, inkštiruotą odą.

Indikacijos:

• Persišaldymo ligos, susilpnėjęs imunitetas; • Hipertenzija; • Varikozinės venos, artritas, reumatas, hemorojus; • Celiulitas, nutukimas; • Šlapimo organų uždegimai; • Stresas, nervinė įtampa, nemiga; • Egzema, dermatitai, inkštirai, odos pūliniai, slenkantys plaukai.

Vartojimas:

Voniai: 3- 6 lašai išmaišomi vienoje kefyro, jogurto, pieno argrietinėlės stiklinėje. Taip pat galima sumaišyti su valgomuoju šaukštuaugalinio aliejaus arba trupučiu medaus.

Masažui: 4- 6 lašai į 10g pagrindinio masažo aliejaus.

Kosmetikai: 5 lašai į 10g kremo, toniko ar skalavimo skysčio.

Aromatinei lempai: 4-5 lašai.

Levandų eterinis aliejus Levandų eterinis aliejus gaunamas hidrodistiliacijos būdu iš vaistinėslevandos žiedų. Levandų aliejus pasižymi, šviežiu, vėsiu kvapu. Vartojamaskaip antiseptinė, antivirusinė, regeneruojanti priemonė. Naudojama esantnudegimams, efektyvi nuskausminanti priemonė, mažina kraujo spaudimą, gerapriešuždegiminė priemonė, stimuliuoja smegenų kraujotaką ir gerina atmintį.

Levanda ramina ir pakelia dvasią ir yra puikus antibakterinisvaistas gydant įpjovimus ir nudegimus. Ją patariama turėti ir greitosiosmedicininės pagalbos vaistinėlėje. Įkandus vabzdžiams, užlašinti lašąlevandos eterinio aliejaus, prispaudus pirštu palaikyti arba užklijuotipleistru. Ant žaizdos galima dėti medaus ir levandos mišinį. Išvalo žaizdąir gydo. Nudegus – dėti levandos eterinį aliejų. Buityje dar naudojama kaippriemonė prieš kandis, o taip pat audinių ir kambarių aromatizacijai.Levandų kvapas ypatingai ramina kūdikius ir mažus vaikus.

Vartojimas: Kūno masažui – 5-8 levandų aliejaus lašus sumaišyti su 1 šaukštu bet

kokio aliejaus (alyvų, kukurūzų ir kt.) arba Jums tinkančiu kremu. Naudotitoki mišinį darant kūno masažą.

Vonioms – į pripildytą 37 – 38°C temperatūros vandens voniąįlašinti 5-8 lašus levandų aliejaus, kadangi eteriniai aliejai netirpstavandenyje patartina prieš pilant į vonią sumaišyti juos su pienu,grietinėle ar medumi. Tokios aromatinės vonios trukmė 10 – 15 minučių.

Saunoms – levandų eterinis aliejus maloniai prisotins orą gaiviuaromatu, jeigu sumaišysite 5 -10 lašų aliejaus su trupučiu karšto vandensir indą pastatysite ant viršutines plautų lentynos.

Inhaliacijoms – 2-3 lašus levandų eterinio aliejaus įlašinti įindą su karštu vandeniu, uždengti galvą ir indą rankšluosčiu, kad garaineišeitų per tarpus ir kvėpuoti garais.

Pušų ekstraktas Pušų ekstraktas naudojamas tonizuojančių, gydomųjų, inhaliacinių voniųruošimui, esant centrinės ir periferinės nervų, širdies kraujagysliųsistemų sutrikimams, reumatiniams skausmams, bendram organizmo nuovargiuiar peršalimui, sloguojant. Vonių ruošimui skiesti 10 ml. ekstrakto 20 litrų30 – 40° C temperatūros vandens. Procedūra užtrunka 20 – 25 min.

Pušų ekstraktą galima naudoti kompresams, esant reumatiniamsskausmams, sąnarių uždegimui: neskiestu 37 – 40° C temperatūros ekstraktuimpregnuotą medžiagą arba tvarstį, uždėti ant skaudamos kūno vietos,įvynioti į plėvelę ir apšiltinti, laikyti 25 – 30 min. Po procedūrosekstrakto likutį nuvalyti drėgnu medžiagos tamponu.

Beržų lapų pumpurų ekstraktas

Beržų lapų pumpurų ekstraktas tinka prakaituojančių kojų priežiūrai:20 ml. ekstrakto reikia atskiesti 37 – 40° C temperatūros 5 litruosevandens. Kojas mirkyti 15 min., po procedūros nusausinti rankšluosčiu.

Taip pat galima naudoti pleiskanojančios galvos odos, slenkančiųplauku priežiūrai: išplautus plaukus reikia įtrinti neskiestu ekstraktutaip, kad visi plaukai ir galvos oda sudrėktų. Švelniai masažuojant galvosoda, suteptus plaukus palaikyti 5 minutes, po to švariai išplauti karštuvandeniu.

Gydant stipriai pažeistus plaukus ar galvos egzemą išplautus

plaukus reiktų įtrinti neskiestu ekstraktu, aprišti skysčiams nepralaidžiamedžiaga ir šiltu rankšluosčiu. Laikyti 1 valandą, po to išplauti karštuvandeniu.

Beržų lapų pumpurų ekstraktu gydoma pažeista kūdikių odelė (pašutimai,spuogai, egzema) – vonelei 10 ml. ekstrakto skiesti 37 -40? C 20 litrųvandens. Maudyti 15 – 20 min. Po procedūros kūną nusausinti rankšluosčiu.Esant spazmams, nemigai, nervingumui, kūdikis vyniojamas į paklodę,impregnuotą šiltu ekstraktu su melisos eteriniu aliejumi (40 ml. ekstraktoskiesti 5 l. karšto vandens). Procedūra trunka 10 – 15 min. Po procedūrosnuplauti šiltu vandeniu.

Didžiosios dilgėlės ekstraktas Naudojamas stiprinti plaukų šaknis, naikinti pleiskanas – neskiestuekstraktu reikia įtrinti išplautus plaukus, kad visi sudrėktų, masažuojantpalaikyti 5 -10 minučių, po to švariai.

Dilgėlių ekstraktas naudojamas kompresams esant reumatiniamsskausmams: neskiestu 37 -40° C ekstraktu impregnuoti audinį, uždėti antskaudamos vietos, užkloti plėvele, apšiltinti. Laikyti 25 -30 minučių. Taippat vonių ruošimui, esant sąnarių, nugaros skausmams, bendram organizmonuovargiui ar peršalimui, pavargusių ir skaudančių rankų ir kojų vonelėms:10 ml. ekstrakto skiesti 5 litrus 37 – 40° C vandens. Procedūros trukmė 15-25 min.KITI ETERINIAI ALIEJAIEukaliptas, kilęs iš Australijos, turi aukščiausių ir stipriausių medžiųsavybių bei yra efektyvus antibakterinis vaistas nuo slogos, tinka visiemskvėpavimo takų susirgimams gydyti. Jis yra dezinfekuojantis ir pakeliantisnuotaiką.

Arbatmedis yra pats stipriausias eterinis aliejus, pasižymintisantivirusinėmis, antibakterinėmis ir gydomosiomis savybėmis, stiprinantisimuninę sistemą.. Jį galima naudoti gydant žaizdas ir sumušimus, taip patdezinfekavimui.

Čiobrelių eterinis aliejus turi seniausias tradicijas. Jis tinkapersišaldžius, sloguojant, didina organizmo atsparumą. Panašiai veikia ireukalipto eterinis aliejus.

Šalavijo eterinis aliejus mažina prakaitavimą, kadangi gerina kraujotaką,limfos judėjimą, padidina šlapimo išsiskyrimą.

Mėlynųjų ramunėlių eterinis aliejus vertinamas dėl jo dezinfekuojamojo

uždegimą slopinančio ir raminamojo poveikio. Sumažina sąnarių skausmus,nuramina linkusią į uždegimus odą.

Pipirmėtės aliejus padeda esant galvos skausmams, virškinimo sutrikimui,tinka burnos ertmės priežiūrai. Kūdikiams iki vienerių metų kategoriškaidraudžiama naudoti mėtų aliejų arba ekstraktus su mėtų aliejaus priedais!

Sandalmedžio, pačiolio, ilang-ilang eteriniai aliejai pasižymiafrodiziakalinėmis savybėmis, veikia emocijas, pagerina nuotaiką, padedanugalėti baimę, suteikia pasitikėjimo.

Apelsinų eteriniame aliejuje yra 90% d-limoneno, cytral – cytro – nelato irkt.; juo aromatizuojami vaistai ir maisto produktai. Apelsinai naudojamiKinų medicinoje. Eterinis aliejus atgaivina odą, naikina raukšles,naudojamas odos nudegimams nuo saulės gydyti. Jis ramina, atpalaiduoja posunkios dienos.

Bergamotės eterinis aliejus yra pakeliantis dvasią, atgaivinantis irantiseptikas. Jis turi gaivinantį, švelnų, aromatingą citrinų kvapą.Naudojamas malšinti depresijai, melancholijai, nuovargiui,irzlumui,stresui. Taip pat valo riebią odą. Šalina neigiamą nuotaiką.

Imbieras jau senovės egiptiečių, romėnų ir graikų buvo naudojamaskulinarijoje ir medicinoje. Šis augalas turi antiseptinių savybių ir stabdokraujavimą. Aromaterapijoje naudojamas skatinti cirkuliaciją, sumažintiįsitempimą, sergant bronchitu, esant pilvo skausmams, pasitempus raumenisar tiesiog pavargus.

Mandarinų eterinis aliejus turi raminantį efektą. Aromaterapijojemandarinas naudojamas gydyti randams, atminčiai, malšinti stresą, irzlumą,nemigą, poilsio trūkumą ir nervų įtempimą.

Šventagaršvės eterinis aliejus padeda esant virškinimo sutrikimams,reumatui, diegliams. Aromaterapijoje šventagaršvė gerai naikina bakterijas,padeda peršalus, esant raumenų skausmui, reumatizmui. Turi raminantįefektą, padeda atsipalaiduoti, sušilti.

Snapučio ir apelsinų lapų eterinių aliejų mišinys balansuoja protą, kūną irsielą

Literatūra:Patricia Davis. Aromaterapija nuo a iki ž. Kaunas – 2004 m.

Interneto puslapiai:http://www.pirtyje.lt/http://www.medicine.lt/

TURINYS

ĮVADAS…………………………………………………………………………………..2

ISTORIJA…………………………………………………………………………………3

AROMATERAPIJOS METODAI………………………………………………………4

Difuzija………………………………………………………………………4 Vonios……………………………………………….………………………5 Masažas……………………………………………………………………..5 Inhaliacijos………………………………………………………………….5 Kompresai…………………………………………………………………..6 Kosmetika…………………………………………………………………..6

POPULIARIAUSI ETERINIAI ALIEJAI……………………………………………..7

Kadagių eterinis aliejus……………………………………………………..7

Levandų eterinis aliejus……………………………………………………..8 Pušų ekstraktas………………………………………………………………9 Beržų lapų pumpurų ekstraktas……………………………………………10 Didžiosios dilgėlės ekstraktas……………………………………………..10

KITI ETERINIAI ALIEJAI……………………………………………………………10

LITERATŪRA…………………………………………………….……………………12