Šiek tiek iš matematikos istorijosMatematika – tai mokslas, nagrinėjantis skaičius, jų dėsnius, loginius sąryšius, geometrines figūras bei jų savybes. Sudaro: aritmetika, algebra, geometrija, logika, matematinė analizė, diferencialinės lygtys, kombinatorika, tikimybių teorija, matematinė statistika.Žodis “matematika” kilęs iš graikų kalbos žodžio μάθημα (máthema), reiškiančio “mokslą, žinias, ar pažinimą”; μαθηματικός (mathematikós) reiškia “pažinimo meilę”. Matematikos raidą galime nagrinėti kaip vis labiau abstrakčių idėjų raidą. Pirmoji tokia abstrakcija greičiausiai yra skaičiai. Pagrindinės matematikos disciplinos išaugo iš poreikio daryti komercinius skaičiavimus, matuoti žemę bei numatyti astronominius įvykius. Šie trys poreikiai gali būti susieti su plačiomis matematikos dalimis – struktūros, erdvės ir pokyčių tyrimus.Struktūros tyrimas prasideda skaičių, pirmiausiai natūrinių ir sveikųjų bei aritmetinių operacijų su jais tyrimu, kas yra elementariosios algebros tyrimų objektas. Detaliau skaičius tiria skaičių teorija. Lygybių sprendimo metodų paieška veda į abstrakčiąją algebrą, kur taip pat tiriami žiedai, grupės bei klasės, struktūros, apibendrinančios žinomų skaičių savybes. Svarbi vektoriaus sąvoka bei vektorių erdvės tiriama tiesinėje algebroje (tiek struktūros, tiek ir erdvių tyrimo sritis).Erdvių tyrimas prasideda nuo geometrijos, pirmiausiai Euklido geometrijos ir trigonometrijos.
Žymiausi matematikaiEuklidas Aleksandrietis (graik.: Εὐκλείδης) (apie 365–275 pr. m. e.) buvo graikų (Helėnų civilizacija) matematikas, dabar žinomas kaip “Geometrijos tėvas”.Greičiausiai gyveno kai valdė Ptolomėjus I, (306-233 pr. m. e.). Jo žinomiausias darbas yra Elementai, visuotinai pripažįstamas kaip sėkmingiausias istorijoje vadovėlis. Jame geometrinių kūnų ir sveikųjų skaičių savybės yra išvedamos iš mažo rinkinio aksiomų, tuo numatydamas (ir iš dalies inspiruodamas) šiuolaikinės matematikos aksiomatinį metodą. Taip pat kituose jo darbuose nagrinėjama: vizualinė perspektyva, kūgio pjūvis, sferinė geometrija, ir greičiausiai keturkampė plokštuma.
Kuo mūsų protėviai skaičiuodavo?
Kasdieniniam gyvenimui žmonės taip dažnai vartoja skaičius ir skaičiuoja, jog sunku net įsivaizduoti, kad tai tūrėjo būti išrasta. Kokia idėja žmonių galvose gimė anksčiau, negu buvo išrasti skaičiai. Žmonės galėjo pasakyti, kad bandoje gyvūlių yra daugiau nei kitoje, bet nemokėjo suskaičiuoti, keliais daugiau. Jie galėjo įsivaizduoti tokius skaičius, kaip vienas, du ir galbūt trys. Jei buvo daugiau už tris, jie turbūt suvokė tik, kad tai ,,daug’’. Pirmas būdas, kuriuo žmonės užrašydavo kiekį, koks nors įbrėžimas ar rantelis ant pagaliuko, plokštelės ar kur kitus – kiekvienas rantelis reiškė vienetą, vieną daiktą. Tai vadinama skaičiavimu ranteliais. Peru inkai skaičiuodavo savo gyvulius ir derlių virvelių mazgeliais. Šiuos mazgelius vadino kipais. Juk tikriausiai irgi kai kada taip skaičiuojate. Pavyzdžiui, brukšneliais žymime žaidimo rezultatą – kiekvieno žaidėjo gautą tašką. Po skaičiavimo ranteliais žmonės išrado simbolius, vadinamus skaitmenimis. Juos vartojo įvairiam daiktų kiekių žymėti. Įvairios civilizacijos sukūrė savo skaitmenis.
Graikiški A B
E F Z H IRomėniški I II III IV V VI VII VIII IX XIndiški
Z
Viduramžių arabiški I
4 6 ^ 9 I
Arabiški skaitmenys 1 2 3 4 5 6 Y 8 9 I0Dvejetainė sistema I I0 II I00 I0I II0 III I000 I00I I0I0
Ar žinote?Seniausi žinomi užrašytieji skaičiai yra apie 5000m. senumo ir rasti Šumero mieste (Irakas). Jie buvo įbrėžti drėgnuose molio plokštelėse, kurios vėliau išdžiovintos.
Skaičių magija
Apie tai, kad mūsų likimui svarbus ne tik horoskopo ženklas, bet ir gimimo datoje esantys skaičiai, tikrai esate girdėję. Pasirodo, įtakos mūsų asmenybei turi ne tik visų tų skaičiukų suma, bet ir kiek jų yra. Štai kaip juos reikia suskaičiuoti:
Tarkim, esate gimusi 1971 04 29.
Pirmiausia, sudėkite juos visus: 1+9 +7+1+0+4+2+9=33. Gautą rezultatą dar sudėkite: 3+3=6. Jei suma didesnė kaip 10, sudėkite skaičius trečią kartą. O dabar, žiūrėdamas į visus veiksmus, suskaičiuokite pačius skaičius: vienetai – du; dvejetas – vienas; trejetai – du; ketvertas – vienas; penketų – nėra; šešetas – vienas; septynetas – vienas; aštuonetų – nėra; devynetai – du.
Skaičius, kuris yra tik vienas (arba jo nėra visai) sako, kad toje srityje jūs ypatingų gabumų neturite. Du skaičiai – tam tikra jūsų savybė išreikšta stipriau. Turite kuo pasigirti. Trys ir daugiau skaičių – ši savybė dominuoja ir valdo jūsų gyvenimą. Tik neaišku, gerai tai ar blogai.
Taigi, vienetas – jūsų “aš”, asmenybė ir mokėjimas neišduoti savo principų jokiomis aplinkybėmis.
Trys vienetai ir daugiau – jūs arba lyderis, arba didybės manija sergantis žmogus.
Dvejetas – emocinė sfera. Mokėjimas ne tik galvoti, bet ir jausti. Trys ir daugiau dvejetų – labai geras, nuoširdus žmogus, mokantis mylėti ir užjausti lygiai taip pat stipriai, kaip ir neapkęsti. Kitas variantas – emociškai nestabilus, isteriškas žmogus.
Trejetas – jausmų ir proto harmonija. Kuo daugiau šių skaičių, tuo vientisesnė ir harmoningesnė asmenybė esate.
Ketvertas – mokėjimas išgyventi sudėtingas situacijas. Trys ketvertai ir daugiau reiškia, kad sugebėtumėte išgyventi ir dykumoje, ir ledynuose. Kita vertus, gali būti, kad negyvenamoje saloje suvalgytumėte nelaimės draugą…
Penketas – intuicija, “šeštasis” pojūtis. Mokėjimas pajusti kitus žmones. Trys penketai ir daugiau – esate ekstrasensas, magas ar žmogus su parapsichologiniais sugebėjimais.
Šešetas – loginis mąstymas. Trys šešetukai ir daugiau išskiria žmogų, kurio smegenys taip išvystytos, jog visi kiti dalykai seniai atrofavosi kaip nereikalingi.
Septynetas – talentas arba mokėjimas daryti ką nors geriau nei kiti. Trys ir daugiau šių skaičių reiškia, kad jūs arba Leonardas da Vinčis, arba galite iš 50 metrų atstumo nušauti skrendančią musę.
Aštuonetas – tikslo siekimas ir valia. Kuo daugiau tokių skaičių, tuo lengviau jums pasiekti užsibrėžtą tikslą.
Devynetas – gebėjimas mokytis, pasisavinti ir pritaikyti praktikoje gautas žinias. Daug šių skaičių reiškia, kad 20-ties turėjote apsiginti disertaciją, o 30-ties tapti akademiku.
Jei dėl kokių nors priežasčių rezultatas jus nuvylė, nenusiminkite. Ši schema įvardija tik tai, kas jums yra užkoduota nuo gimimo. Bet dabar jau žinote, kokias savybes turite vystyti, ar atvirkščiai, ką turėtumėte keisti.
Įdomieji skaičiai
Ar žinai, kaip bet kokį dviženklį skaičių (išskyrus besibaigiantį 9) padauginti iš 11? Ogi, sudėti dauginamojo skaitmenis tarpusavyje ir įrašyti gautą skaičių į jo viduriuką.
Pvz.: 15 11=165, nes 1+5=6; 52 11=572, nes 5+2=7; 11 11=121, nes 1+1=2;111111111 111111111=12345678987654321.
Jeigu devynetą padauginsi iš bet kurio kito skaičiaus, tai gauto skaičiaus skaitmenų suma visuomet bus lygi 9.
Pvz.: 13 9=117, o 1+1+7=9; 42 9=378, o 3+7+8=18, 1+8=9;
Įdomus ir skaičius 8.
1 8=8 (0+8=8); 2 8=16 (1+6=7); 3 8=24 (2+4=6); 4 8=32 (3+2=5); 5 8=40 (4+0=4); 6 8=48 (4+8=12, 1+2=3); 7 8=56 (5+6=11, 1+1=2); 8 8=64 (6+4=10, 1+0=1); 8 9=72 (7+2=9).
Likimo skaičiai. Okultinė skaičių reikšmė
Pradėta kurti: 13-07-2005
Okultinė skaičių reikšmė atskleidžia žmogaus prigimties paslaptis. Žmogaus gimimo diena susijusi su tam tikro skaičiaus vibracija, kuri lydi jį visą gyvenimą.
1 Žmonės, kurie gimė 1, 10, 19, 28 bet kurio mėnesio dieną (skaičių suma lygi vienam), yra individualistai, susiję su kūryba. Vienetas simbolizuoja Saulę. “Vieneto žmonės” yra kūrybingi, išradingi, užsispyrę, ryžtingi, griežtai laikosi savo pažiūrų, be to, garbėtroškos. Jie nemėgsta priklausyti kitiems, kyla aukštyn karjeros laiptais, nesvarbu, kokia profesija. Jie siekia būti lyderiai ir paprastai yra gerbiami pavaldinių. Žmonėms, kurių gimimo diena siejama su 1, geriausiai tinka visų atspalvių auksinė, geltona ir bronzinės spalvos. Laimingiausi akmenys – topazas, gintaras, geltonasis deimantas ir visi šios spalvos akmenys.
2 Šis skaičius simbolizuoja Mėnulį. Žmonės, kurie gimė 2, 11, 20 ir 29 bet kurio mėnesio dieną (skaičių suma lygi dviem), apdovanoti vaizduote, yra artistiški ir romantiški.