Žiniasklaida

Žiniasklaida

Šiandien žiniasklaida – gerai visiems žinomas žodis. Jį nuolat girdime per radiją, televiziją, įvairaus pobūdžio renginiuose, politikų kalbose ir taip pat skaitydami laikraščius. Žiniasklaida operatyviai perduoda informaciją, reikalingą visuomenės ir valstybės valdymui, teikia pasiūlymus ir rekomendacijas, padaro žmogaus gyvenimą įdomesnį ir skaidresnį, padeda atitrūkti nuo kasdienybės ir, žinoma, praplečia žmogaus akiratį. Žiniasklaidos pagrindinis tikslas – informuoti visuomenę apie valstybės organų ir privačių asmenų veiklą ir kitus įvykius visame pasaulyje. Dabar žiniasklaida užima vieną svarbiausių vietų mūsų gyvenime. Anksčiau informacija judėdavo žmogaus greičiu, tačiau dabar, sparčiai tobulėjant technologijoms, jai sklisti nebėra jokių kliūčių. Šiuolaikiniame pasaulyje, tobulėjant technologijoms, didėjant apsikeitimo informacija greičiams, mes galime sužinoti ne tik apie įvykius mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje. Užtenka įsijungti televizorių, radiją, internetą ar papraščiausiai nusipirkti laikraštį. Pagrindinės žiniasklaidos priemonės yra: radijas, televizija ir internetas. Radijas ypatingas tuo, kad jis skirtas plačiai žmonių auditorijai vienu metu klausytis ir suvokti perduodamą informaciją. Radijo „kalba“ turi klausytojui pateikti pačią aktualiausią informaciją, jį sudominti ir sukelti emocijas. Televizija – šiuo metu populiariausia žiniasklaidos priemonė – suteikia ne tik visuomeninio, politinio, kultūrinio gyvenimo naujienas, bet yra ir meninė priemonė, rodanti žiūrovų laisvalaikiui ir poilsiui skirtas pramogines, kultūrines laidas. Naujausia žiniasklaidos priemonė yra internetas. Ji pateikia ne tik tekstus, bet ir vaizdinę informaciją. Internetas padeda išplėsti skaitytojų, klausytojų ir žiūrovų auditoriją vienoje erdvėje. Neretai žmonės žinias suvokia kaip pramogą – iš pramogų gauna žinias, o reklama tampa tiek pramogos, tiek žinių gavimo šaltiniu.Šiandien smurto vaizdai, necenzūrinė kalba, pornografija pateikiami žiniasklaidos kur kas lengviau nei kada nors anksčiau. Nuolat kalbama, kad televizijos rodomas smurtas gali sukelti agresyvų žmonių elgesį, bet man atrodo, kad to tik daugėja ir niekad nesvarbu, kad reikia tai išstumti iš televizijos ekranų. Pvz.: rusų laida „Okna“ – čia nuolat rodomi smurtaujantys, besikeikiantys žmonės, filmai kupini žiaurumo, net animaciniai filmukai vaikams paremti smurtu. Kartais tėvams net baugu leisti savo vaikus žiūrėti televizorių.

Dabar televizija, radijas, laikraščiai, internetas ir kitos žiniasklaidos formos mirga nuo reklamų gausos. Reklamas stengiamasi daryti kuo patrauklesnes, kad žmonės susidomėtų. Reklama padeda žmonėms lengviau apsispręsti, kokią prekę nusipirkti ar paslauga pasinaudoti. Tačiau mano nuomone yra ir neigiama reklamų savybė. Mano manymu dažniausiai reklamuojamos mažiausiai pirkėjų dėmesio sulaukusios prekės arba tos, kurios tik ką pasirodė parduotuvėse. Todėl žiniasklaidoje reklamos užima labai svarbią vietą. Dažnai žurnalistai kišasi į asmeninį žmogaus gyvenimą, norėdami suintriguoti žmones. Pvz.: siekdami sužinoti apie V. Uspaskicho praeitį, žurnalistai nuvyko net į Rusiją, buvo atskleidžiamos Paksų dukros asmeninio gyvenimo detalės, ryšiai su kitais žmonėmis ir daugybė kitų dalykų. Tai nėra labai tolerantiška, net įžūlu, nes nemanau, kad kam nors patiktų, jei apie jį žinotų visa Lietuva.Pagrindinis žiniasklaidos tikslas – rašyti ir viešinti žmonėms tiesą apie politiką, švietimą, kultūrą, sportą. Žurnalistai negali vaikytis šlovės, pripažinimo rašydami ne tiesą, paviešinę asmeninius žmogaus gyvenimo momentus. Spauda skirta tam, kad atliktų švietėjišką darbą, o ne kištųsi į asmeninį žmogaus gyvenimą, kiršintų juos. Spauda turėtų būti tars pačiu teisingiausiu gynėju žmogui.Yra ir neigiamas žiniasklaidos bruožas. Ne visuomet reikia ja pasitikėti, nes būna atvejų, kai ji pateikia nepatvirtintus faktus. Todėl dažnai ji vadinama „purviasklaida“. Tokiu atveju, kai žiniasklaida remiasi nepatvirtintais duomenimis, labiausiai nukenčia asmenys, kurie yra su tuo susiję. Galima sakyti, jog tie žmonės tampa žiniasklaidos „aukomis“ ir yra sekamas kiekvienas jo žingsnis. Šio žmogaus žingsnis turi būti gerai apgalvotas, nes žiniasklaida yra negailestinga.Taigi žiniasklaida turi gerų ir blogų savybių. Todėl mano nuomone – tai vienintelė priemonė, kuri žmogų informuoja geriausiai. Mes vis dėl to ja pasitikime ir ta informacija, tos žinios, kurias gauname, padeda mums gyventi.
Kaip pasakė vienas mokslininkas Vikamas Stidas: „Žiniasklaida – tai daugiau nei amatas ar pramoninė gamyba, tai kažkas tarp meno ir valdžios. Tikrieji žurnalistai yra neoficialūs pareigūnai, kurių tikslas – tarnauti visuomenei“.