V. M. Putino eilėraščio „Spalis” analizė ir interpretacija

SPALIS

Tavo paletėj visoki dažai.Liepas ir beržus prie kelio,Klevus ir kaštonus pakiemiaisGeltonai, rudai ir raudonai paišai,O dangui nesigaili pilkoSu mėlynom properšomIr šitais lengvais debesėliais Iš balzgano šilko.Pro juos į pakalnės šešėlius antaiDar spindulius saulėsKur ne kur barstai.

Dėkoju tau, spali,Už tuos stebuklingus dažus,Kad, baigiantis mano šių metų kelionei,Palydi mane į tamsą ir šaltįŠviesiai nusiteikęsIr toks gražus!

Eilėraštis nėra ilgas, jis sudarytas iš dviejų strofų, kurios yra ne vienodo dydžio. Pirmoje strofoje piešiamas rudenėjančios gamtos vaizdas. Daug rudeniškų spalvų:

„Tavo paletėj visoki dažai.Liepas ir beržus prie kelio,Klevus ir kaštonus pakiemiaisGeltonai, rudai ir raudonai paišai”.

Geltona, ruda ir raudona spalvos dominuoja žemėje, o danguje dominuoja rudeška melsvai pilka spalva:

„O dangui nesigaili pilkoSu mėlynom properšomIr šitais lengvais debesėliais Iš balzgano šilko”.

Pagrindinė eilėraščio mintis yra tokia: gyvenimas yra gražus ir šviesus, tačiau neišvengiamai grėsmingas ir turi nežinomą baigtį. Nežimybė kelią nerimą. Lyrinis „aš” tarsi kreipdamasis tiesiogiai į „Saplį”, kreipiasi į nežinomą gamtos jėįgą. Ta nežinoma gamtos jėga galėtų būti Dievas. Lyrinis „aš” yra keliautojas, keleivis: „Kad, baigiantis šių metų mano kelionei, palydi mane į tamsą ir šaltį”. Šis keleivis keliauja per žemę ciklišku ratu: „Į tamsą ir į šaltį”. Tai nuoroda į žmogaus gyvenimo pabaigą. Ruduo pereina į žiemą – metų pabaigą. Ruduo simbolizuoja žmogaus gyvenimo brandą, artėjančia senatvę, neišvengiamai artėjančia mirtį. Tai yra parabolė tarp žmogaus ir gamtos gyvenimo. Gamtoje viskas cikliška. Amžinai besisukantis gyvybės ratas vis kartojasi – po pavasario ateina vasara, po rudens – žiema. Gamta pavasarį vėl atgimsta, sužaliuoja, o žmogaus gyvenimas tiesiškas – visas gyvenimas tai ėjimas link mirties. Po mirties tik nežinomybė.

Eilėraščio strūktūra, tai žmogaus, kaip šio gyvenimo keleivio egzistancijos priešprieša: šviesa ir tamsa.