PASIRINKTO VADOVĖLIO ANALIZĖ

PASIRINKTO VADOVĖLIO ANALIZĖ

Autoriai: Gintaras Kaselis, Ramojus Kraujelis, Stasys Lukšys, Arūnas Streikus, Mindaugas Tamošaitis.

Knygos pavadinimas: Istorijos vadovėlis II dalis

Leidybos metai: 2010

Leidykla: Baltos lankos

Klasė: 12

ISTORIJOS VADOVĖLIO ANALIZĖ

HIGIENINIAI REIKALAVIMAI

BENDRIEJI REIKALAVIMAI PASIRINKTOS KNYGOS ANALIZĖ
Dydis Knyga atitinka A4 formatą.
Šriftas Šriftas vadovėlyje yra skirtingas. Vienuose puslapiuose yra parašyta 12 šriftu, kitose 9. Raidės turėtų būti vienodos visame vadovėlyje, išskyrus antraštes.
Svoris Knygos formatas yra dideli. Knyga yra ganėtinai sunki, mokiniui gali būti per sunku nešiotis šį vadovėlį savo kuprinėje, nors knygos viršelis nėra storas, tačiau knyga turi nemažai puslapių.
Popierius Knygos puslapių popierius, , nei per plonas, nei per storas. Kai yra storesnis popierius, yra geriau išlaikytas vadovėlis ir jį patogiau vartyti, ir knyga taip greitai nesusidėvi.
Spalvos Šiame vadovėlyje spalvų yra pakankamai nemažai. Tačiau kai kurios fotografijos blaško dėmesį per ryškiomis spalvomis. Juk tai istorijos vadovėlis, ir ankstesniais laikais nuotraukos buvo juodai-baltos. Manau ši tradicija turėtų būti išlaikyta. Tačiau gerai, kad žemėlapiuose yra ryškios spalvos, taip mokiniai gali juos lengviau analizuoti.

DALINIAI REIKLAVIMAI

BENDRIEJI REIKALAVIMAI PASIRINKTOS KNYGOS ANALIZĖ
Dalykinis tikslumas Peržvelgus knygą, klaidas sunku pastebėti, tačiau vadovėlio pradžioje rašoma, kad vadovėlis atitinka kalbos taisyklingumo reikalavimus.
Pristatomų sąvokų, teorijų, interpretacijų šiuolaikiškumas

 

Manau, kad visos fotografijos esančios vadovėlyje, leidžia labiau suvokti ir įsivaizduoti kaip viskas vyko anksčiau. Todėl mokiniams taip lengviau įsiminti informaciją. Datos parašytos atskirai, taip mokiniams labai sunku jų paaiškinimų ieškoti tekstuose.
 

Pristatomos medžiagos

 

Knygoje nėra pristatomosios medžiagos apie patį vadovėlį, tačiau yra turinys.
Tolerantiškas lyčių, amžiaus grupių, mažumų, kitų valstybių, tautų, rasių vertinimas

 

(tolerantiškas lyčių, amžiaus grupių, mažumų, kitų valstybių, tautų, rasių vertinimas) dalykų nepastebėjau,

PSICHOLOGINIAI REIKALAVIMAI

BENDRIEJI REIKALAVIMAI PASIRINKTOS KNYGOS ANALIZĖ
Kalbos stiliaus, sudėtingumo, ir šio amžiaus grupės moksleivių ypatumų atitikimas.

 

Kadangi ši knyga yra skirta dvyliktokams, tai ji ir pritaikyta jų gebėjimams, tačiau tekstuose būna keletas sudėtingesnių sąvokų, kurių paaiškinimų neradau, todėl tenka ieškotis informacijos kituose šaltiniuose.
Medžiagos orientavimas į moksleivių gyvenimo patirtį ir kontekstą.

 

Šis istorijos vadovėlis su moksleivių patirtimi susijęs tuo, kad galbūt mokinių tėvai, seneliai ar proseneliai yra susiję su kažkuriais istoriniais įvykiais ir juose dalyvavę, tačiau tai puiki proga įsigilinti kaip buvo seniau, ką teko išgyventi jų proseneliams, taip jie gali susipažinti iš arčiau, todėl šis reikalavimas išpildytas.
Tinkamas ir visapusis vaizdinės medžiagos panaudojimas

 

Kaip ir minėjau vaizdinė medžiaga galėtų būti pateikta šiek tiek kitokiomis spalvomis, nes kai kurie piešiniai neprimena to meto laikotarpio, apie kurį kalbama. Ir ryškesni paveikslėliai blaško dėmesį.
 

 

PEDAGOGINIAI REIKLAVIMAI

BENDRIEJI REIKALAVIMAI PASIRINKTOS KNYGOS ANALIZĖ
Dermė su Bendrosiomis programomis Siejant bendrąsias programas ir vadovėlį, tai vadovėlis visų reikalavimų neatitinka, nes reikalavimai yra nepilnai išpildyti. Šiame vadovėlyje nėra paaiškintų sąvokų, spalvos tinkamos tik iš dalies, vadovėlio svoris per didelis.
Amžiaus ypatumų atitikimas Šis vadovėlis atitinka dvyliktokų lygį, tačiau yra visokių mokinių, ne visų galimybes šis vadovėlis gali atitikti. Beto dvyliktoje klasėje istorijos dalykas yra skirstomas į A ir B lygius. B lygyje turi būti bendroji programa tiems mokiniams, kurie galbūt nesiruošia laikyti istorijos egzamino, bet taip pat nori jos mokytis. Vadovėlyje nenurodyta koks mokymosi lygis.
Metodinės sistemos tinkamumas įvairiems mokymosi stiliams

 

Pastebėjau, kad pritaikyta mokiniams, kurie turi vaizdinę atmintį, tačiau pastebėjau ir tai, kad vaikams, kurie geriau įsimena informaciją klausantis ar rašant, ši knyga ne labai tinka. Tačiau, tai yra vyresnio amžiaus mokiniai jie gali faktus persirašinėti į sąsiuvinius arba garsiai skaityti ir taip atitikti savo mokymosi stilių.
Kūrybinių galių ugdymas(is) Šis vadovėlis nėra skirtas kūrybai, nes čia pateikti faktai, kurių iškraipyti negalima, viskas labai tikslu.
Vaizdinės medžiagos

 

Paveikslėlių yra tikrai daug, ir jie padeda įsivaizduoti apie tą laikmetį, apie kurį yra rašoma. Ši vaizdinė medžiaga padeda atpažinti apie kokį laikotarpį kalbama, nes brandos egzaminuose neretai būna šaltiniai iš kurių reikia atpažinti apie kokį laikotarpį yra kalbama.

 

Kai dar lankiau mokyklą niekada nepagalvodavau, kad vadovėliui yra duota tiek reikalavimų, ar kad jis gali būti netinkamas. Daugelis vadovėlių atrodydavo sunkiai įskaitomi, neįdomūs ir per dideli.

Išanalizavęs šį vadovėlį, supratau, kad medžiaga yra tikrai labai sudėtingai įkandama ir jos nepakeisi, bet ją galėtų pateikti lengviau, kad mokiniai geriau galėtu daugiau išmokti istorijos. Pastebėjau ir tai, kad vadovėlyje visiškai nėra sunkiai suprantamų sąvokų paaiškinimo, bet yra žodynėlis, tačiau labai siauras, o knygoje sąvokų labai daug. Keletas fotografijų pasirodė per daug šiuolaikiškos, nors tai yra istorija, ir vadovėlis skirtas dvyliktos klasės mokiniams. Per ryškūs paveikslėliai blaško dėmesį gilintis į mokymąsi, o spalvotos fotografijos neprimena istorinių laikmečių.

Taigi, vadovėliui reikalavimų yra labai daug, ir būdama pedagoge, vadovėlį mokiniams rinkčiau labai atsakingai, nes norėčiau mokiniams palengvinti mokytis istorijos, nes ji ir taip yra labai sudėtinga.