Kalbos kultūra

Kalbos kultūros namų kontrolinis darbas

1 klausimas. Iš administracinės kalbos tarnybinių dokumentų, šnekamosios kalbos pasirinkite po 10 sakinių su kalbos klaidomis ir pateikite taisymus.

Leksikos klaidos

1. Vakar vakare buvo atėjęs Tomas ir atnešė didelį bukietą tulpių. ( =Vakar vakare buvo atėjęs Tomas ir atnešė didelę puokštę tulpių.)2. Labai svarbu teisingai maitintis.( =Labai svarbu tinkamai maitintis.)3. Nemaišyk man dirbti ( =Netrukdyk man dirbti.)4. Senelė iškepė krustų.(=Senelė iškepė žagarėlių.)5. Kambaryje reikia prikalti plintusus.( =Kambaryje reikia prikalti grindjuostes.)6. Dina gerai žino anglų kalbą.( =Dina gerai moka anglų kalbą.)7. Nusipirkau pomidorų rasotos.( =Nusipirkau pomidorų sodinukų.)8. Mano sesuo labai mėgsta čipsus.( =Mano sesuo labai mėgsta traškučius.)9. Vakar mano kompas nusprogo.( =Vakar mano kompiuteris sugedo.)10. Mūsų sode auga čerešnės, slyvos ir obelys.( =Mūsų sode auga trešnės, slyvos ir obelys.)

Žodžių darybos klaidos

1. Parduotuvėje mačiau gražų ružavą megztuką. (= Parduotuvėje mačiau gražų rožinį megztuką.)2. Senelė nedavalgė pietus.(= Senelė nebaigė valgyti.)3. Draugai baliavojo visą naktį.( =Draugai puotavo visą naktį.)4. Ligoninėje tėvui padėdavo medsesuo.(= Ligoninėje tėvui padėdavo medicinos sesuo.)5. Šitas tortas buvo nedakepęs.( =Šitas tortas buvo neiškepęs.)6. Mama nusipirko dėmių valytoją. (=Mama nusipirko dėmių valiklį.)7. Dadėk dar saldainių, kad visiems vaikams užtektų.( =Įdėk dar saldainių, kad visiems vaikams užtektų.)8. Kiekvieną mėnesį išmokamos stipendijos.( =Kiekvieną mėnesį mokamos stipendijos.)9. Sutuoktiniai gyveno nedatekliuje, bet laimingai.( =Sutuoktiniai gyveno nepritekliuje, bet laimingai.)10. Taip mes ir nedaėjome iki parduotuvės.( =Taip mes ir nenuėjome iki parduotuvės.)

Morfologijos klaidos

1. Architektas Žilienė vakar buvo atleista iš pareigų.( =Architektė Žilienė vakar buvo atleista iš pareigų.)2. Koks įdomus katies muziejus.( =Koks įdomus kačių muziejus.)3. Ar mes važiuosime lapkričio antro į parodą?( =Ar mes važiuosime lapkričio antrą į parodą?)

4. Viskas išaiškėjo praėjus keletai dienų.( =Viskas išaiškėjo praėjus keletui dienų.)5. Dabar svarstoma, kiek dar šalių ateityje taps ES nariais. ( =Dabar svarstoma kiek dar šalių ateityje taps ES narėmis.)6. Jau praėjo penkeri mėnesiai ir dvėjos savaitės.( =Jau praėjo penki mėnesiai ir dvi savaitės.)7. Mano mamai trisdešimt aštuoni metai.( =Mano mamai trisdešimt aštuoneri metai.)8. Ji keliais metais jaunesnė.( =Ji keleriais metais jaunesnė.)9. Ar tas pastatas parsiduoda?( =Ar tas pastatas parduodamas?)10. Romanas labai ilgas ir sunkiai skaitosi.( =Romanas labai ilgas ir sunkiai skaitomas.)

Linksnių vartojimo klaidos

1. Dabar Lietuvoje susirgimai gripu vis daugėja.(= Dabar Lietuvoje susirgimų gripu vis daugėja.)2. Pirkėja paklausė, ar yra pienas.( =Pirkėja paklausė, ar yra pieno.)3. Kiekvienoje šeimoje yra problemos.( =Kiekvienoje šeimoje yra problemų.)4. Gyvenime pasitaiko įvairūs nesusipratimai.( =Gyvenime pasitaiko įvairių nesusipratimų.)5. Per atostogas reikia perskaityti ne mažiau penkių knygų.( =Per atostogas reikia perskaityti ne mažiau kaip penkias knygas.)6. Sužinojusi egzaminų rezultatus, priėjau išvados, kad nepakankamai mokausi.( =Sužinojusi egzaminų rezultatus, priėjau išvadą, kad nepakankamai mokausi.)7. Referatas neatitiko raštvedybos reikalavimus .( =Referatas neatitiko raštvedybos reikalavimų.)8. Vairuotojas, atidarykit duris. (=Vairuotojau, atidarykit duris.)9. Ataskaitą turiu parašyti savaitės bėgyje.( =Ataskaitą turiu parašyti šią savaitę.)10. Galėtumei man užjausti.( =Galėtumei mane užjausti.)

Prielinksnių vartojimo klaidos

1. Muzikos mokykloje mokiausi skambinti ant pianino.(=Muzikos mokykloje mokiausi skambinti pianinu.)2. Pas mane yra kompiuteris.( =Aš turiu kompiuterį.)3. Pirkau pas jį dviratį.( =Pirkau iš jo dviratį.)4. Dokumentai išduodami po parašu.(=Dokumentai išduodami su parašu.)5. Ginkis prieš visus kaltinimus. ( =Ginkis nuo visų kaltinimų.)6. Visi daiktai yra po spyną.( =Visi daiktai užrakinti.)7. Į Palangą važiavome ant mašinos. (=Į Palangą važiavome mašina.)8. Prie progos aplankykite šią parodą.

( =Progai pasitaikius aplankykite šią parodą.)9. Prie anginos negalima gerti karštų gėrimų. ( =Sergant angina negalima gerti karštų gėrimų.)10. Jis ilgai jautė neapykantą prieš tikrą brolį.( =Jis ilgai jautė neapykantą tikram broliui.)

Sakinių sudarymo klaidos

1. Mano tėvai buvo labai ir labai pavargę.( =Mano tėvai buvo nepaprastai pavargę.)2. Turėjome peržiūrėti tūkstančiai ir tūkstančiai bylų.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 673 žodžiai iš 1322 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?