badmintono raida pasaulyje

KLAIPĖDOS UNIVERSITETAS

KLAIPĖDOS UNIVERSITETAS

PEDAGOGIKOS FAKULTETAS

KŪNO KULTŪROS KATEDRA

referatas

Badmintono, kaip sportinio žaidimo, istorinė raida pasaulyje

Darbą parengė:

Aivaras Vaičikauskas

Neakiv.sk.I k.studentas

Darbo vadovas:

Lekt.J.Kuliešius

Klaipėda

2009

Turinys

Įvadas

Istorija

Badmintono taisyklės

Turnyrai

Olimpinis badmintono turnyras

Literatūra

Įvadas

Badmintonas– sportinis žaidimas, kurį žaidžia 2 arba 4 žaidėjai rakete per tinklą smūgiuodami plunksninuką – kamuoliuką, padarytą iš plunksnų arba plastiko ir kamščio galvutės. Žaidimo tikslas – permušti kamuoliuką per tinklą į varžovo aikštelės pusę taip, kad varžovas negalėtų atmušti atgal, ir neleisti jam nukristi savo aikštelės pusėje.Tai labai populiarus žaidimas. Badmintonas tinkamas žaisti įvairaus amžiaus žmonėms. Fizinis krūvis, žaidimo tempas, situacijos ir eiga yra įvairaus intensyvumo bei gali būti kaitaliojami netolygiai. Šis žaidimas tobulina fizines ypatybes, kompleksinius gebėjimus. Badmintono privalumas tas, kad žaidėjas savo veiklą reguliuoja pats. Kiekvienas žaidėjas gali kūrybingai pritaikyti asmenines fizines ypatybes, techninius gebėjimus, reakciją.Badmintonas sudegins apie 350 kcal/val.

Šiuolaikinio badmintono pradžia – 1872 metai. Mūsų šalyje šis badmintonas pradėtas žaisti po 1957 metų. Tais metais Maskvoje vyko pasaulinis jaunimo ir studentų festivalis. Programoje buvo ir lig tol nematyta sporto šaka – badmintonas, kurį virtuoziškai žaidė į festivalį atvykę kinai. Vėliau jis pasiekė ir Lietuvą. 1962 metais buvo įkurta Lietuvos badmintono federacija, pradėti rengti ir šalies čempionatai.

Istorija

Badmintonas – vienas iš seniausių žaidimų. Dėl jo atsiradimo istorijos egzistuoja daugybė versijų. Pagrįsti faktai byloja apie tai, kad šiuolaikinis badmintonas atsirado iš seno žaidimo kamuoliuku. Dar prieš du tūkstančius metų kamuoliuku žaidė suaugusieji ir vaikai senovės Graikijoje, Kinijoje, Japonijoje, Indijoje, Afrikoje.

Prieš 600 metų japonai medinėmis raketėmis mušinėjo kamuoliuką, kuris buvo daromas iš plunksnų ir vyšnios (į prisirpusios vyšnios uogą įbesdavo 5-6 plunksnas ir išdžiovindavo saulėje). „Ojbane“ – taip vadinosi šis žaidimas, o išvertus iš japonų kalbos reiškė „skraidanti plunksna“. Šį žaidimą žaidė ir Malaizijoje, ir Indijoje. Vėliau šis žaidimas pasiekė ir Europą. Prancūzijoje žaidimas su plunksniniu kamuoliuku buvo toks populiarus ir įgavo tokį ažiotažą, kad dėl jo susipyko karališkosios Gizų ir Burbonų šeimos. Nuo 1887 badmintonas buvo žaidžiamas Anglijoje pagal iš Indijos parsivežtas taisykles, tačiau pritaikytas anglų visuomenei, todėl prieštaringos ir labai painios. Kiek vėliau susibūrusi nedidelė žaidėjų grupė įkūrė pirmą badmintono klubą – “Bath Badminton Club”. Šis klubas supaprastino taisyklės, pritaikė tuo metu galiojusius Anglijos įstatymus ir prižiūrėjo šį sportą.

Šiuolaikinio badmintono pradžia – 1872 metai. Tais metais iš Indijos į nedidelį Anglijos miestelį Badmintoną grįžo hercogas Bofortas ir parsivežė rakečių ir kamuoliukų su plunksnomis. Buvo sugalvotos taisyklės, žaidimas buvo pavadintas badmintonu (pagal miestelio pavadinimą). 1893 metais Anglijoje buvo įkurta ir pirmoji pasaulyje badmintono asociacija (pirmasis badmintono klubas – ten pat 1887metais). 1899 metais Anglijos Badmintono Asociacija pradėjo pirmąjį pasaulinio lygio badmintono turnyrą – “Anglijos atvirasis badmintono čempionatas” (All England Open Badminton Championship).

Šio šimtmečio trečiąjį dešimtmetį badmintonas labai paplito Azijoje: Kinijoje, Indonezijoje, Korėjoje, Japonijoje, Malaizijoje. Ir dabar Azijos badmintonininkai dominuoja pasaulyje.

1934 metais Londone įkurta Tarptautinė badmintono federacija (IBF). Ją įsteigė 9 šalys: Anglija, Airija, Danija, Kanada, Naujoji Zelandija, Nyderlandai, Prancūzija, Škotija, Velsas. IBF – tai tarptautinė sporto organizacija, vienijanti nacionalines badmintono federacijas ir plėtojanti šią sporto šaką pasaulyje. Dabar joje – 156 narės. Aukščiausias IBF organas – kongresas, šaukiamas kasmet.

Mūsų šalyje šis badmintonas pradėtas žaisti po 1957 metų. Tais metais Maskvoje vyko pasaulinis jaunimo ir studentų festivalis. Programoje buvo ir lig tol nematyta sporto šaka – badmintonas, kurį virtuoziškai žaidė į festivalį atvykę kinai. Vėliau jis pasiekė ir Lietuvą. 1962 metais buvo įkurta Lietuvos badmintono federacija, pradėti rengti ir šalies čempionatai.

Atkūrus nepriklausomybę, po kelerių metų – 1992 m. Lietuva buvo priimta ir į Tarptautinę badmintono federaciją. Lietuviai pradėjo dalyvauti beveik visose oficialiose pasaulio ir Europos varžybose.

Didžiausias mūsų badmintoninkų laimėjimas – kaunietės Aušrinės Gabrėnaitės bronzos medalis Europos jaunimo čempionate Anglijoje 1989 metais (dar tada TSRS rinktinės sudėtyje).

Badmintonas nuo 1992 metų yra ir olimpinių žaidynių programoje. Lietuviai pirmą kartą badmintoną žaidė Pekino olimpinėse žaidynėse ir pasiekė gana gerų rezultatų.

Badmintonotaisyklės

Aikštelė   

Taškų sistema.Susitikimas žaidžiamas iš 3  setų, jei nesusitarta kitaip.Visuose dvejetų ir vienetų susitikimuose setą laimi pusė, pirma surinkusi 21 tašką.

Bet kuris, nukritęs ant žemės kamuoliukas – 1 taškas. Esant rezultatui 20 – 20, laimi tas, kuris paeiliui pelno 2 taškus. Esant rezultatui 29 – 29, laimi tas, kuris pirmas surenka 30 taškų.Pusė laimėjusi setą, sekančiame sete pirma atlieka padavimą.

Aikštelės pusių pasikeitimas.–   po pirmo seto. Suteikiama 2 min. pertrauka;

–   prieš trečią setą (jei jis reikalingas). Suteikiama 2 min. pertrauka;    –   trečiame sete, arba vieno seto susitikime, kai pirmaujantis surenka 11 taškų. Šio pasikeitimo metu žaidėjams suteikiama 60 sekundžių pertraukėlė.

Jeigu pasikeitimo momentas praleistas (pamirštas), pasikeitimas pusėmis atliekamas tuoj pat pastebėjus tai, ir tuo momentu esantis rezultatas išlieka.

Padavimas.

Teisingas padavimas:nei viena pusė negali ilgai delsti padavimo, jei žaidėjai atsistojo į padavimo priėmimo poziciją.padavimą atliekantis ir jį priimantis žaidėjas turi stovėti įstrižai padavimo aikštelei, neužminant ant linijų, skiriančių padavimo zonas, o priimant negalima judėti iš vietos, kol varžovas nesmūgiuos kamuoliuko;atliekant padavimą ir jo priėmimo metu kojos kulnis gali būti atitraukiama nuo aikštelės paviršiaus, tačiau negalima pakelti virš aikštelės visos kojos;padavimą atliekančio žaidėjo raketė pirmiausia turi smūgiuoti kamuoliuko galvutę;padavimo metu kamuoliukas turi būti žemiau juosmens;raketės galvutė turi būti žemiau rankos, kuria atliekamas padavimas, riešo;padavimą atliekančio žaidėjo raketės judesys galimas tik į priekį nuo padavimo pradžios  iki pabaigos;padavimas turi skrieti už varžovo trumpojo padavimo linijos ir pataikyti į aikštelės pusę.Jeigu padavimas atliktas neteisingai pagal, bet kurias  taisykles nurodytas fiksuojama „Klaida“ nusižengusiai pusei.„Klaida“, jeigu padavimą atliekantis žaidėjas nepataikys į kamuoliuką.Kai žaidėjai atsistoja į savo pozicijas, padavimą atliekančio žaidėjo pirmas raketės galvutės judesys yra padavimo pradžia. Kol varžovas nepasiruošęs (stovi pakėlęs ranką ar šiaip dar neatsistojęs į padavimo priėmimo poziciją) negalima padavinėt, bet reik laikyt jį pasiruošus, jei jis bandė atmušti paduotą kamuoliuką.

Po padavimo, jis skaitomas atliktu ,jeigu kamuoliukas buvo paliestas rakete ar atliekant padavimą žaidėjas nepataikė į kamuoliuką.Žaidžiant dvejetus padavimą atliekančio ir jį priimančio žaidėjo partneris gali užimti, bet kokią poziciją , tik neužstojant kamuoliuko matomumo paduodančiam ar priimančiam  priešingoj pusėj.

Vienetų žaidimas.

Padavimo atlikimo ir jo priėmimo pusės.Iš dešinės į dešinę yra padavinėjamaesant savo lyginiams taškams: 0, 2, 4, 6 ir t.t. Iš kairės į kairę – esant savo nelyginiams taškams: l, 3, 5 ir t.t.Kamuoliukas smūgiuojamas padavimą atlikusio ir jį priėmusio žaidėjo tol, kol kažkuris suklys.Taškai ir padavimas.Jei taisykles pažeidė padavimą priimantis žaidėjas, ar kamuoliukas paliko aikštelę lietęs jo aikštės pusę, padavimą atlikęs žaidėjas pelno tašką; padavimą atlieka vėl tas pats žaidėjas tik iš atitinkamos padavimo pusės.Jei taisykles pažeidė padavimą atlikęs žaidėjas, ar kamuoliukas paliko aikštelę lietęs jo aikštės pusę, jis praranda teisę į padavimą, ir priimantysis gauna tašką ir teisę padavimui.  Klaida

   Jeigu padavimas atliktas ne pagal taisykles;Jeigu žaidimo metu kamuoliukas: krenta ne aikštelėje;lekia šalia tinklo ar po juo;neperlekia tinklo;liečia lubas ar sienas;liečia žaidėjo kūną ar drabužius.liečia bet kokį daiktą ar asmenį, esantį šalia aikštelės.Jeigu žaidimo metu pirminis raketės ir kamuoliuko kontaktas yra ne atakuojančioje pusėje (atakuojantis žaidėjas gali, bet tik palydėti kamuoliuką rakete per tinklą smūgio kryptimi);Jeigu žaidėjas, kai kamuoliukas žaidime:liečia tinklą ar atramas rakete, kūnu ar drabužiais;negali įlįsti į varžovo aikštelės pusę virš tinklo rakete ar kūnu taip, kad trukdytų varžovui ar nukreiptų jo dėmesį.

negali įlįsti į varžovo aikštelės pusę po  tinklu rakete ar kūnu taip, kad trukdytų varžovui

ar nukreiptų jo dėmesį.trukdys varžovui smūgiuoti, kai kamuoliukas  virš tinklo.jeigu žaidėjas tyčia žaidimo metu nukreipia dėmesį, bet kokiais veiksmais pvz.: šauksmais ar gestais.Jeigukamuoliukas žaidimo metu: bus užlaikytas ant raketės , o po to vėl grąžintas smūgiui užbaigti;bus atmuštas du kartus paeiliui vieno ir to paties žaidėjo dviem smūgiais;bus atmuštas paeiliui žaidėjo ir jo partnerio;lies žaidėjo raketę ir  skris link to žaidėjo galinės linijos.Padavimo metu, kamuoliukas perlėkė tinklą ir liko kyboti, arba smūgio metu įstringa į tinklą.

Turnyrai

Nuo 1977 m. rengiami pasaulio čempionatai (kas dveji metai), pasaulio jaunimo čempionatai (kas dveji metai). Kaip ir lauko tenise, vyksta pasaulio taurės turnyrai: „Thomas Cup“- nuo 1948 m. vyrų komandoms, pavadintas pirmojo IBF prezidento Džordžo Tomo (Anglija) garbei; „Uber Cup“- nuo 1956 m. moterų komandoms, pavadintas įžymios badmintonininkės Betti Uber (JAV) garbei, ir „Sudirman Cup“- mišrių komandų turnyras. Europos čempionatai rengiami nuo 1968 m., vyksta kas dveji metai.

Olimpine sporto šaka badmintonas tapo 1992 m. po to, kai 1972 m. ir 1988 m. vyko tik parodomosios varžybos. Dar Pjeras de Kubertenas (1863-1937 m.), šiuolaikinių olimpinių žaidynių organizatorius, badmintonui pranašavo gražią ateitį – tai nepaprastai naudinga, visiems prieinama, įdomi ir patraukli sporto šaka.

Badmintonas Lietuvoje pradėtas žaisti po 1957 metų. Tais metais Maskvoje vyko pasaulinis jaunimo ir studentų festivalis. Festivalio programoje buvo ir lig tol nematyta sporto šaka – badmintonas, kurį virtuoziškai žaidė į festivalį atvykę kinai. Vėliau jis pasiekė ir Lietuvą. 1962 metais buvo įkurta Lietuvos badmintono federacija, pradėti rengti ir šalies čempionatai. Atkūrus nepriklausomybę, po kelerių metų – 1992 metais Lietuva buvo priimta ir į Tarptautinę badmintono federaciją (IBF). Lietuviai pradėjo dalyvauti beveik visose oficialiose pasaulio ir Europos varžybose.

Aukščiausias mūsų badmintonininkų laimėjimas – kaunietės Aušrinės Gabrėnaitės bronzos medalis Europos jaunimo čempionate Mančesteryje (Anglija) 1989 metais. Dar tada TSRS rinktinės sudėtyje žaidžiant mišrų dvejetą su Sergejumi Melnikovu iš Rusijos.

Kitas kaunietis Aivaras Kvedarauskas 1999 m.-2002 m. pateko į stipriausių pasaulio badmintonininkų šimtuką.

2003 m. Danijos Esbjergo mieste vykusiame Europos jaunimo iki 19 metų badmintono čempionate Lietuvai atstovavęs Kęstutis Navickas per plauką liko nuo bronzos medalio. Tačiau šį jauną ir gabų badmintonininką pastebėjo Europos badmintono sąjunga (EBU). K. Navickas buvo įtrauktas į perspektyviausių žemyno jaunųjų žaidėjų sąrašus, todėl dalyvavo EBU programoje „Pekinas 2008“,o vėliau dalyvavo ir Pekino olimpinėse žaidynėse.

Lietuvos badmintono žaidėjai dalyvauja ir Pasaulio Kurčiųjų Olimpinėse Žaidynėse. 2001 metais Romoje (Italija) vykusiose žaidynėse Kristina Dovydaitytė moterų vienete buvo trečia. 2005 m. Lietuvos badmintonininkė Kristina Dovydaitytė Melburne vykusių XX Pasaulio kurčiųjų olimpinių žaidynių badmintono varžybose iškovojo visų trijų spalvų medalius. 19-metė buvo nenugalima moterų vienetų turnyre, mišrių dvejetų varžybų finale K.Dovydaitytė kartu su broliu Tomu nusileido P. Korėjos duetui ir turėjo tenkintis sidabro medaliais,o moterų dvejetų varžybų mače dėl trečiosios vietos K.Dovydaitytės ir Jevgenijos Novik duetas nugalėjo Rusijos badmintonininkes bei pasipuošė bronzos medaliais.

Olimpinis badmintono turnyras

Badmintono varžybos 2008 m. vasaros olimpinėse žaidynėse vyko nuo rugpjūčio 9 d. iki rugpjūčio 17 d.

Olimpinėse žaidynėse vyko 5 badmintono rungtys:

vyrų vienetų

vyrų porų

moterų vienetų

moterių porų

mišrių porų

Pagrindinis sportininkų atrankos į olimpines žaidynes kriterijus – Tarptautinės badmintono federacijos 2008 m. gegužės 1 d. sudarytas reitingas. Pagal šį reitingą į olimpines žaidynes patenka po 16 porų dvejetų varžybose, bei po 38 sportininkus vienetų varžybose.

Taip pat olimpinėse žaidynėse yra garantuojama 1 vieta sportininkui iš kiekvieno kontinento, jei šie nepatenka pagal pasaulio reitingą.

Taip pat kiekvienoje vienetų rungtyje gali būti skirti 2 papildomi kvietimai dalyvauti olimpinėse žaidynėse.

Iš viso olimpinėse žaidynėse badmintono važybose dalyvavo 173 sportininkai iš 50 pasaulio šalių.

Po 86-is geriausią reitingą pasaulyje turinčius vyrus ir moteris žaidė vienetų, dvejetų ir mišrių dvejetų rungtyse. Jos vyko atkrintamųjų varžybų tvarka. Tik kovoje dėl bronzos medalių varžėsi pralaimėjimą patyręs žaidėjas ar žaidėjų pora.

Kiekvieną badmintono mačą sudarė trys partijos. Kiekvieną partiją laimi tas žaidėjas arba žaidėjų pora, kuri greičiausiai pasiekia 21 taško ribą. Partijos rezultatui esant 20 – 20, nugalėtoju bus skelbiamas tas žaidėjas arba pora, kuri greičiausiai įgis 2 taškų pranašumą. Pasiekus rezultatą29 – 29 nugalėtoju skelbiamas žaidėjas arba pora greičiausiai pasiekianti 30-ąjį tašką.

2008 metai Lietuvos badmintono atstovams buvo sėkmingiausi per visą šios sporto šakos gyvavimo laikotarpį. Pekino olimpinėse žaidynėse pirmą kartą šalies istorijoje debiutavo Akvilė Stapušaitytė ir Kęstutis Navickas. Krikštas lietuviams buvo nelengvas.

Dvi pirmąsias dvikovas laimėjęs K. Navickas aštunfinalyje suklupo prieš Azijos čempioną Chongui Wei Lee iš Malaizijos ir liko už pajėgiausių badmintono žaidėjų aštuoneto ribų. Tuo tarpu A. Stapušaitytė baigė pasirodymą žaidynėse po pirmo mačo.

Badmintono federacijos prezidentas Juozas Špelveris pasakojo, jog jo auklėtiniai sunkiu darbu sugebėjo pasiekti aukštų rezultatų ir prasibrauti tarp stipriausiųjų planetos sportininkų.

„Pirmą kartą istorijoje prasibrovėme į olimpiadą. Pekine turėjome net du atstovus – Akvilę Stapušaitytę ir Kęstutį Navicką. Iki didžiausios sporto šventės pasaulyje nuo antikos laikų teko nueiti sunkų ir alinantį kelią. Žaidynėse mes ne tik dalyvavome, bet ir kovojome. K. Navickas pateko tarp šešiolikos geriausių planetos sportininkų. A. Stapušaitytė liko tarp trisdešimt dviejų pajėgiausiųjų. Iškart du atletai ir dar aukšta vieta… Tai išties puikius debiutas“, – teigė J. Špelveris.

A.Stapušaitytė – absoliuti Lietuvos badmintono čempionė, Europos jaunimo čempionatuose užkopusi iki 17-osios vietos. Į olimpiadą Akvilę pakvietė Pasaulio olimpinis badmintono komitetas, patvirtino Lietuvos olimpinis komitetas. 

Pekino žaidynėse mūsiškiai galutinėje įskaitoje užėmė atitinkamai 9-16 bei 17-32 vietas.

22-ejų metų Akvilė Stapušaitytė olimpiadoje žaidė 22 minutes. Kaunietės varžovė buvo 4-oji pasaulio raketė Tine Rasmussen iš Danijos. Pasauliniame reitinge 100-ojoje pozicijoje esančiai A.Stapušaitytei pirmą kartą gyvenime teko varžytis su pajėgiausių pasaulio dešimtuko žaidėja.

0x01 graphicTuo tarpu 24-erių K. Navickas 1/32 finalo etape trijų partijų kovoje įveikė ispaną Pablo Abianą 23-21, 12-21, 21-9, šešioliktfinalyje nugalėjo rusą Stanislavą Puchovą 21-12, 21-17, bet trečiame susitikime per 26 minutes 5-21,7-21 pralaimėjo Lee Chong Wei iš Malaizijos.

Neseniai Pasaulio badmintono federacijos paskelbtoje geriausių pasaulio žaidėjų reitingų lentelėje lietuvis užima 44 vietą.

Tarp europiečių Kęstutis – dvyliktas. Tai iki šiol aukščiausia vieta per Lietuvos badmintono istoriją.Specialistai K. Navicko dar geresnio žaidimo laukia po metų kitų. 2012 metų Londono olimpiadoje, kur europiečiams rungtyniauti bus lengviau, lietuvis gali pateikti staigmenų.

Literatūra

VitkauskasV.Badmintonas visiems-Vilnius,1996.

Špelveris J.Žaiskime badmintoną-Kaunas,1999.

Internetinėsvetainė Vikipedija

Interneto paieškos naršyklė Google