VS stebejimo ir kontroles iranga

Mykolo Romerio universitetas Kauno policijos fakultetas Policijos veiklos katedra

VSA(n)1 kurso 1 grupės studento

Rašto darbasTema:Valstybės sienos stebėjimo ir kontrolės techninės priemonės

Darbą tikrino: Lektor. A. Baltrūnas

Kaunas2007TURINYS

Įvadas 3Naktinio matymo žiūronai 4Pagrindiniai terminio vaizdo gavimo komponentai 6Veidrodiniai žiūronai 7Monokliai 9Stebėjimo kameros 10Infraraudonųjų spindulių kontrolės sistema 12Lietuvos valstybės sieną iš oro žvalgo pasieniečių „Kolibris“ 13Išvados 14Literatūros sąrašas 15

Įžanga

Svarbiausias VSAT veiklos tikslas – palaikyti nustatytą valstybės sienos teisinį režimą bei pasiekti narystės Europos Sąjungoje reikalaujamą sienų kontrolės lygį. Tam reikalingas ne tik geras pasienio darbuotojų pasirengimas, bet ir gera, šiuolaikiška stebėjimo įranga t.y. kameros, naktinio matymo žiūronai ir panašiai.Valstybės sienos apsaugos tarnybai (toliau VSAT) stiprinant Lietuvos sienų apsaugą ir kontrolę, išaiškinama vis daugiau pažeidimų. Tai rodo efektyvų pasieniečių darbą ir naujų technologijų pritaikymą. Absoliuti dauguma valstybės sienos pažeidimų buvo fiksuojama sausumoje.Pastaruoju metu sienos ruožuose su Baltarusija ir Rusija imamasi aktyviausių priemonių siekiant užkardyti sienos pažeidimus – sėkmingai intensyvinamas operatyvinis darbas, esant būtinumui didinamas patrulių skaičius permetant pajėgas iš kitų VSAT padalinių, efektyviai naudojami turimi techniniai resursai – naktinio ir dieninio vaizdo stebėjimo įranga, mobilios termovizorinės sistemos, tobulinama sienos apsaugos taktika, stiprinama VSAT Aviacijos eskadrilė ir pan. Pasienyje su Baltarusija Lietuvos pusėje valstybės ženklais nužymėtos sienos atitinkamuose ruožuose įrengtas patrulinis takas, pėdsakų juosta, pažeidžiamiausiose vietose – apsauginės tvoros, specialūs grioviai, stebėjimo bokštai ir kitos fizinės bei techninės priemonės.Šiuo metu VSAT vyksta intensyvūs darbai kuriant ES reikalavimus atitinkančią sienos apsaugos infrastruktūrą pasienyje su Rusija. Čia statomi stebėjimo bokštai, skiriami papildomi techniniai ir personalo resursai, plečiama infrastruktūra. Žmogiškieji ištekliai valdomi pagal Šengeno sutarties reikalavimus.

Naktinio matymo žiūronai

Naktinio matymo prietaisų ar sistemų pagalba galima matyti objektus, esančius tamsoje, net iki 200 m. atstumu.

1 pav. Naktinio matymo žiūronai NVB 2,5х42.

Naktinio matymo žiūronai NVB 2,5х42 – naujiena naktį naudojamų prietaisų srityje. Esminė NVB 2,5х42 konstrukcijos ypatybė – savarankiškai fokusuojančių dviejų optinių traktų su sustumta optine ašimi panaudojimas smūgiams atspariame vieningame korpuse. Toks sprendimas sąlygojo prietaiso konstrukcijos išskirtinį lengvumą ir kompaktiškumą. Žiūronų charakteringa ypatybė – specialūs didelio šviesingumo naktiniai veidrodžių – linzių objektyvai ir okuliarai su didele akute (8мм). Tai leidžia naudoti NVB 2,5х42 nekeičiant atstumo tarp akučių ir todėl dirbti su šiuo prietaisu žymiai paprasčiau ir patikimiau. Didinimas 2,5 kartų yra idealus naktiniams prietaisams su 0-inės kartos EOP-ais ir leidžia pasiekti platų regos lauką bei puikios kokybės vaizdą natūralaus naktinio apšvietimo sąlygomis. Nuodugniai apgalvotas ergonominis monolitiškas gumuotas korpusas užtikrina prietaiso apsaugą nuo drėgmės įvairiose klimato sąlygose ir aukštą komforto lygį stebėtojui.NVB 2,5х42 įmontuotas galingas infraraudonųjų spindulių šviestuvas, leidžiantis atlikti stebėjimus “aktyviam režime” visiškos tamsos sąlygomis (uždaros patalpos, rūsiai ir kt.), taip pat efektyviai apšviečiantis objektus, nutolusius iki 100 metrų atstumu.Žiūronų konstrukcijoje numatyta galimybė tvirtinti NVB 2,5х42 prie tarptautinio standarto stovo su 1/4 colio sriegiu..NVB 2,5х42 pakuojamas į individualius atsparius smūgiams dėklus, pagamintus iš Karduro audinio ir puraus putų polistirolo.

Parametrai ReikšmėsModelis Nr. 20005 AIlgis 165 mmPlotis 160 mmAukštis 76 mmSvoris 0,8 kgVaizdo išdidinimas 2,5хVertikalioji raiška 30 linijų/mmRegos lauko kampas 15°Maksimali stebėjimo distancija 200 mDarbinė įtampa 3 V (2 АА)IRS šviestuvo veikimo nuotolis 90 mTvirtinimo sriegio dydis 1/4 colioNepertraukiamo darbo trukmė iki 20 val.

Naudojamos 2 naktinio matymo technologijos:Vaizdo išryškinimas – tai nedidelių šviesos kiekių surinkimas, įskaitant artimųjų infraraudonųjų spindulių spektro dalį, ir sustiprinimas į vaizdą, kurį mes galime matyti.

Terminis vaizdo gavimas – tai terminių infraraudonųjų spindulių spektro dalies, kurią spinduliuoja objektų išskiriama šiluma, surinkimas ir vaizdo suformavimas.

2 pav. Šviesos spektras.

Infraraudonieji spinduliai skirstomi į 3 kategorijas:Artimieji-infraraudonieji (artimieji-IR) – artimiausi matomai šviesai, artimų – IR bangos ilgis nuo 0.7 iki 1.3 mikronų.Vidutiniai-infraraudonieji (vidutiniai-IR) – vidutinių-IR bangos ilgis nuo 1.3 iki 3 mikronų.Terminiai-infraraudonieji (terminiai-IR) – užima didžiąją infraraudonųjų spindulių spektro dalį, terminių -IR bangos ilgis nuo 3 iki 30 mikronų.Terminis vaizdo gavimas:Specialūs lęšiai fokusuoja terminius-IR spindulius spinduliuojamus nuo objektų.Sufokusuoti spinduliai skenuojami infraraudonųjų spindulių detektoriumi. Detektorius sukuria išsamią temperatūrų skalę, vadinama termograma. Informacija gaunama iš keletos tūkstančių taškų.Termograma verčiama elektriniais impulsais.Impulsai siunčiami į signalų apdorojimo įrenginį.Signalų apdorojimo įrenginys siunčia informaciją į displėjų, kuriame suformuojamas vaizdas.

3 pav. Terminio vaizdo gavimo schema.

Pagrindiniai terminio vaizdo gavimo komponentai

Yra 2 terminio vaizdo gavimo sistemų tipai:Nešaldoma – tai labiausiai žinoma terminio vaizdo gavimo sistema. Infraraudonųjų spindulių detektoriaus elementai nustatyti dirbti patalpos temperatūroje. Šio tipo sistemos nedidelės, aktyvuojamos nedelsiant ir su įmontuotu maitinimu.Kriogeninio šaldymo – daug brangesnės ir jautresnės sistemos, kurių elementai patalpinti šaldomame konteineryje. Tokios sistemos pranašumas – nepaprastai didelė skiriamoji geba ir jautrumas.

Vaizdo išryškinimas Vaizdo išryškinimo technologija labiausiai žinoma kalbant apie naktinio matymo prietaisus (NMP). NMP priklauso specialus vamzdelis, vadinamas vaizdo intensyvinimo vamzdeliu, kuris surenka ir sustiprina artimuosius infraraudonuosius ir matomus spindulius.

Veidrodiniai žiūronai

4 pav. Veidrodiniai Fujinon Techno-Stabi 12×32 žiūronai.

Šiuolaikiniai žiūronai su vaizdo stabilizavimo sistema pasižymi aukščiausios kokybės optika bei naujausios technologijos elektronika. Stebint objektą nuo judančios platformos, visas matomas vaizdas pro žiūronus yra labai nestabilus. Stabilizavimo sistemos pagalba netgi važiuojant automobiliu ar skrendant malūnsparsniu vaizdas pro žiūronus nešokinėja. Šios sistemos pagalba panaikinamos tiek didelės tiek ir labai menkos vaizdo vibracijos. Šis “Techno-Stabi” lengvas bei kompaktiškas modelis gali būti naudojamas daugelyje veiklos sričių.

Charakteristikos:32 mmŽidinio nuotolis: 0 mm1070 kg12x

5 pav. Veidrodiniai Celestron Oceana 7×50 IF/RC žiūronai.

Celestron Oceana serijos jūriniai žiūronai yra rimtas stebėjimo prietaisas pritaikytas naudoti bet kokiomis oro sąlygomis. Nerasojantys, visiškai nepralaidūs vandeniui ir užpildyti azotu žiūronai yra tikrai aukštos konstrukcinės kokybės. Aukštos kokybės BAK-4 prizmių bei daugiasluoksnio padengimo technologijos užtikrina nepriekaištingą vaizdą net prie mažo apšvietimo.Oceana 7×50 IF/RC žiūronų, su atskiru kiekvienam okuliarui fokuso reguliavimu, kompasu bei graduota skale, specifikacija:Nerasojantys, visiškai nepralaidūs vandeniui ir užpildyti azotu.Magnetinis kompasas su apšvietimu – įdealus navigacinis priedas tiek jūroje, tiek ir sausumoje. Horizontali bei vertikali skalė, padedanti nustatyti objektų dydį.Integruotas priedas, padedantis nustatyti atstumą iki objektų arba jų dydį.Atskiras kiekvieno okuliaro fokuso reguliavimas su dioptrijos nustatymo galimybe.Vandeniui atsparus, minkštos medžiagos, žiūronų dėklas.Objektyvų dangteliai.Pritaikyti naudoti kartu su stovu.

Monokliai

6 pav. Monoklis TS Zoom 20-60x/80mm.

Šis mononoklis – tai aukštos kokybės, tvirtas įrenginys, puikiai pritaikytas stebėjimams lauke. Daugiasluoksnis multipadengimas suteikia aiškų vaizdą net esant prieblandai ar naktį. Dėl pritraukimo galimybės Zoom galite matyti nuo 20 iki 60 kartų padidintą vaizdą. Taigi, šiuo monokliu galima apžvelgti net smulkias stebimo objekto detales. Prijungus fotokameros adapterį, šiuo žiūronu galima fotografuoti. Yra galimybė pritaikyti ir skirtingus židinio nuotolio okuliarus, kurie suteikia norimą vaizdo pritraukimą ir ryškumą. Keičiamų okuliarų didinimai: 25mm (19x), 15mm (25x), 9mm (53x) , 6mm (80x) ir 5mm (96x)Charakteristikos:80 mm20x-60x (Zoom)35- 17,5 / 1000 m (Zoom)Daugiasluoksnis multipadengimas1.4 kg

Stebėjimo kameros

2002 metų vasarį Lietuvos pasieniečiams buvo perduota Vokietijos techninė pagalba – tai stacionarios vaizdo stebėjimo sistemos, kurias sudaro 10 dieninio matymo kamerų.Ši stebėjimo ir kontrolės įranga sumontuota prie Lietuvos valstybės sienos su Baltarusija ir Kaliningrado sritimi.

Vokietijos vyriausybės Lietuvos pasieniečiams perduota dieninio matymo įranga stebimi ir kontroliuojami Lietuvos valstybės sienos ruožai su Baltarusija ir Kaliningrado sritimi.Lietuvos pasienį su Baltarusija stebi septynios pasieniečių kameros. Pasienyje su Kaliningrado sritimi naudojamos dvi, o pajūryje – viena stebėjimo sistema.Kameros įrengtos ir stebi pasieniečiams strategiškai svarbias ir geografiškai patogias vietoves.Tokios technikos panaudojimas įgalina skirti daugiau pareigūnų vadinamosios „žaliosios“ sienos apsaugai.Laidiniais kanalais valdoma kamera esant normaliam matomumui ir lygiam reljefui galima matyti objektus, nutolusius iki 7 kilometrų atstumu, bei priartinti stebimą vaizdą 20 kartų.Kameros transliuojamą vaizdą galima įrašyti į sistemos atmintį.Ilgainiui minėtą stebėjimo sistemą numatoma tobulinti.Kameros gali būti nespalvoto ir spalvoto vaizdo, analoginės ir skaitmeninės, stacionarios ir valdomos, pritaikytos vidinėms ir lauko sąlygoms, standartinės ir padidintos skiriamosios gebos, normalaus ir padidinto jautrumo, 1/4″, 1/3″ ir 1/2″ formatų, su integruotais objektyvais ir be jų, su įvairiom maitinimo įtampom, įvairaus tipo sinchronizacijom ir papildomomis funkcijomis.

7 pav. Įvairios lauko stebėjimo kameros

Prie kamerų komplektuojama visa eilė atitinkamų objektyvų: 1/4″, 1/3″ ar 1/2″ formatų, C ir CS standartų, su rankinėm ar automatinėm diafragmom, norimo fiksuoto ar valdomo židinio nuotolio, standartiniai ir specialių paskirčių. Įvairūs kamerų gaubtai, laikikliai, valdymo mechanizmai ir kita papildoma įranga leidžia kameras montuoti bet kokiu būdu ir bet kokioms veikimo sąlygoms. Kamerų vaizdų stebėjimui naudojami įvairiausių tipų monitoriai: juodai – balto ir spalvoto vaizdo, standartinės ir padidintos skiriamosios gebos, nuo 9″ iki 20″ įstrižainių, įvairių vaizdo standartų, maitinimo įtampų ir papildomų funkcijų. Stebimos informacijos išsaugojimui naudojami vaizdo magnetofonai. Juostiniai vaizdo magnetofonai norimą informaciją gali rašyti 3, 9, 12, 24, 48, 72, 120, 168, 240, 480, 720 ar 960 valandų režimu, nustatytu skiriamosios gebos lygiu, su aliarminiais aįvykiais, parinktu vaizdo standartu ir įvairių tipų valdymu.

Infraraudonųjų spindulių kontrolės sistema

2001 m. pasieniečiai gavo ir pradėjo eksploatuoti mobiliąsias infraraudonųjų spindulių kontrolės sistemas, kurios naudojamos rytinių šalies sienų apsaugai ir kontrolei.

Infraraudonieji spinduliai (IR) – tai elektromagnetiniai spinduliai, kurių spektras yra tarp regimosios šviesos ilgabangių raudonųjų spindulių (bangos ilgis 0,75 X 10-6 m) ir trumpabangių radijo spindulių (bangos ilgis 1,5 mm). Jis skirstomas į 3 sritis: artimąją (bangos ilgis 0,75-2,5 X 10-6 m), viduriniąją (b.i. 2,5 – 50 X 10-6 m) ir tolimąją (b.i. 50-1500 X 10-6 m). Svarbiausia IR spindulių savybė – šiluminis poveikis Sužadintų atomų (jonų) spektras yra linijinis, sužadintų molekulių – juostinis, įkaitusių kietųjų kūnų ir skysčių – ištisinis. IR spinduliai absorbuojami, jei jų dažnis ir medžiagos, kurioje sklinda IR spinduliai, savųjų virpesių dažnis sutampa. Medžiagos ir IR spindulių sąveikos optinės savybės (skaidrumas, atspindys, lūžis, absorbcija, dispersija) skiriasi nuo atitinkamų regimosios šviesos ar UV spindulių savybių. Pvz., germanio ar silicio plokštelės nepraleidžia regimosios šviesos, bet gerai praleidžia IR spindulius. Žemės atmosfera IR spindulius sklaido ir absorbuoja; pvz., vandens garai, anglies dioksidas IR spindulius absorbuoja, o azotas, deguonis, dūmai, dulkės, smulkūs vandens lašai – sklaido. Į organizmo audinius IR spinduliai prasiskverbia 4-5 mm. Švitinant IR spinduliais, dirginami odos receptoriai, atsiranda termoreguliacinių refleksų, odoje gaminasi biologhiškai aktyvios medžiagos, kurios, patekusios į kraują, skatina medžiagų apykaitą, kartu ir šilumos susidarymą; odos kraujagyslės išsiplečia, oda po 1-2 min. parausta (nutraukus švitinimą, paraudimas po 0,5-1 h išnyksta), pakyla jos temperatūra. IR spindulius skleidžia visi įkaitę kūnai. Pagrindinis IR spindulių šaltinis yra Saulė. 70-80% energijos, kurią spinduliuoja vakuuminės kaitinamosios lempos su volframo siūleliu, tenka IR spinduliams. Galingi IR šaltiniai yra elektrinis lankas tarp anglies elektrodų (temperatūra apie 3900 K), įvairios elektros išlydžio lempos. IR spindulius emituoja neodimio stiklo lazeriai (bangos ilgis 1,06 X 10-6 m), puslaidininkiai idžio stibido lazeriai (b.i. 5 X 10-6 m). Moksliniuose tyrimuose IR spinduliams ir jų spektrams gauti naudojamos specialios volframo lempos, didelio slėgio gyvsidabrio garų lempos. IR spinduliai registruojami ir matuojami šiluminiais imtuvais (termopora, bolometru, radiometru), fotoelektriniais imtuvais (fotonarveliu, fotoelementu) ir IR spinduliams jautriomis fotografinėmis medžiagomis.
Pagal sutartį su Vokietijos firma “Zeiss Optronik GmbH” Lietuvos pasieniečiai įsigijo tris mobiliasias infraraudonųjų spindulių kontrolės sistemas. Jos kainavo beveik 1,3 mln. eurų, lėšų tam skyrė PHARE programa. Ši naktinio matymo aparatūra, sumontuota “Volkswagen T4 Synchro” tipo mikroautobusuose, bus naudojama rytinių šalies sienų apsaugai ir kontrolei. Analogų Lietuvoje neturinti termovizorinė sistema, be sienos kontrolės ir stebėjimo, gali būti naudojama ir kaip mobilus valdymo postas, taip pat objektų apsaugai, įkaitų išlaisvinimo operacijų kontrolei, narkotinių medžiagų paieškai, aplinkos apsaugai.

Lietuvos valstybės sieną iš oro žvalgo pasieniečių„Kolibris“

Pasieniečiai Lietuvos sienų apsaugai ir kontrolei įsigijo šiuolaikinį ir populiarų, Prancūzijoje pagamintą lengvąjį penkiavietį „Colibri EC 120 B” sraigtasparnį.Manevringumu pasižymintis ir analogų Lietuvoje neturintis „Colibri“ ypač tinka Lietuvos valstybės sienos apsaugai.Palyginti erdvioje „Colibri“ kabinoje įrengti specialūs langai, padidinantys ne tik piloto, bet ir kitų 4 keleivių matomumo lauką – tai svarbu sienos kontrolei ir žvalgymui iš oro.Prie sraigtasparnio korpuso sumontuota moderni naktinio stebėjimo kamera, kurios dėka net ir naktį patruliuojant iš oro galima matyti ir filmuoti Valstybės sienos pažeidėjus, kontrabandos gabentojus.Skrisdamas vidutiniu 100 kilometrų per valandą greičiu „kolibris“ ore gali praleisti daugiau kaip 4 valandas. Esant būtinumui, sraigtasparnis gali skristi kreiseriniu daugiau kaip 220 kilometrų per valandą greičiu.Nenutūpdamas ant žemės pasieniečių „Colibri“ iš viso gali nuskristi daugiau kaip 700 kilometrų.Orlaivis taip pat pasižymi ir itin žemu variklio sukeliamo triukšmo ir vibracijos lygiu.Šį universalų lengvąjį sraigtasparnį VSAT naudos patruliavimui, paieškos ir nukentėjusiųjų gelbėjimo darbams, persekiojimui, jis taip pat tinkamas antiteroristinėms užduotims vykdyti, masinių riaušių metu.Iki šiol VSAT Aviacijos eskadrilė skrydžiams, susietiems su Lietuvos sienos apsauga sausumoje ir jūroje, viešosios tvarkos užtikrinimu, paieškos ir gelbėjimo darbais, turėjo rusiškus sraigtasparnius „Mi-2“, „Ka-26“ ir JAV gamybos lėktuvą „Cessna“.

Šis VSAT padalinys taip pat organizuoja skrydžius siekiant išsiaiškinti sienos pažeidimų atvejus, kontrabandos kelius, pasieniečiai lakūnai stebi pasienio ruožą ir vykdo tikslines prevencines operacijas.

8 pav. Sraigtasparnis „Colibri EC 120 B“.

Išvados Pastaraisiais metais Lietuvos VSAT savo technikos priemonių parką papildė įvairios paskirties transportu, modernia sienos apsaugos technika ir ginkluote, šiuolaikiškais sraigtasparniais ir kitomis priemonėmis. Prie išorinės ES sienos, Lietuvos pasienyje su Rusija ir Baltarusija, atidaryta naujų užkardų, pastatyta prieplaukų naujiems pasieniečių laivams. VSAT visiškai apsirūpino ir pagrindinėmis pasieniečių patruliavimo priemonėmis – visureigiais.Stiprinant šalies sienos apsaugą ir tam panaudojant Europos Sąjungos (ES) bei Lietuvos lėšas ir toliau gerokai mažėja bandymų ją neteisėtai pažeisti. Taip pat mažėja ir Lietuvos sienos pažeidėjų.Tai, kad potencialūs sienos pažeidėjai pastaruoju metu bijo įvykdyti šį nusikaltimą, tiesiogiai susiję su nuolat tobulinama sienos apsaugos ir stebėjimo infrastruktūra, naujų techninių kontrolės priemonių įsigijimu, augančiu Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnų profesionalumu bei gausėjančia sienos apsaugos priemonių įvairove. Šiemet per pirmąjį pusmetį Lietuvos pasieniečiai užfiksavo 251 valstybės sienos pažeidimą, arba 16 proc. mažiau nei 2006 m. per tą patį laikotarpį. Tuomet VSAT pareigūnai išaiškino 300 sienos pažeidimų, o 2005 m. sausį – birželį nustatė 393 tokius atvejus.Šiemet VSAT pareigūnai iš viso sulaikė 157 Lietuvos sienos pažeidėjus, tai 25 proc. mažiau nei pernai per tą patį laiką, kai įkliuvo 209 pažeidėjai. Lyginant su I-uoju 2005 m. pusmečiu, kai neteisėtas žygis per sieną nesėkmingai baigėsi 293 tokiems asmenims, šiemet Lietuvos sienos pažeidėjų sumažėjo net dukart. Šie skaičiai parodo kokį vaidmenį atlieka stebejimo ir kontrolės infrastruktūra VSAT gyvenime, ir šie skaičiai linki tikėtis gero…

Literatūros sąrašas

1. www.pasienis.lt;2. www.kam.lt;3. www.vkontrole.lt;4. www.teleskopai.lt;5. www.eurocopter.com;6. http://www.ebiblioteka.net/resursai/DB/VK/VK_veiklos_auditai/2004/23.pdf7. http://www.vrm.lt