Naujausi monitoriai

Jei skystųjų kristalų monitoriai turi NEC ir “Mitsubishi” logotipus, iš jų lauk ko nors ypatingo. Juolab jei tie monitoriai ką tik sukurti. Neseniai Lietuvoje pasirodę du bendrovės “NEC-Mitsubishi Electronics Display” gamybos LCD modeliai “NEC LCD1501” ir “NEC LCD1701” išsiskiria ypač originaliomis ir sudėtingomis valdymo galimybės.

Monitoriai paprastai valdomi juose esančiais mygtukais ir meniu. “Samsung” kažkada rinkai mėgino pasiūlyti įrenginius su USB sąsaja, kuri leido monitoriaus parametrus keisti iš kompiuterio, tačiau šie modeliai neprigijo. NEC pasimokė iš “Samsung” klaidų ir žengė dar toliau. Abu NEC įrenginiai suderinami su DDC/CI protokolu, kuris monitorių leidžia valdyti iš kompiuterio per įprastą RGB kabelį. Jokių USB ar kitų papildomų jungčių – pakanka tik iš “NEC-Mitsubishi” tinklapio atsisiųsti ir kompiuteryje įdiegti “NaViSet” programą, ir “Display Properties” lange atsiras papildoma valdymo skiltis. Tiesa, iš kompiuterio galima keisti tik dalį NEC monitorių parametrų. NEC neapsiriboja vien tik paprastu monitoriaus valdymu iš kompiuterio. Sistemos administratoriams siūloma patobulinta “NaViSet” programos versija “NaViSet Administrator”, kuri leidžia monitorių parametrus keisti iš nutolusio tame pačiame tinkle esančio kompiuterio. Tad naujieji NEC LCD įrenginiai yra tiesiog tikras saldainiukas didelius kompiuterių ūkius prižiūrintiems IT inžinieriams. Dar vienas, žemiškesnis NEC monitorių valdymo patobulinimas – sudėtinga NTAA technologija (No Touch Auto Adjustment). Įrenginiai su NTAA ypatybe sugeba ne tik pastebėti gaunamo vaizdo parametrų pokyčius ir pagal tai automatiškai suderinti ekraną, bet ir suprantama kalba vartotojui praneša apie neteisingai pasirinktą raišką arba atnaujinimo dažnį.Profesionalų monitorius mėgėjams15 colių įstrižainės “NEC LCD1501” turi paprastą, stilingą ir kompaktišką korpusą. Pagrindinę dalį galima atskirti nuo kojos ir pakabinti ant sienos, o ant stalo pastatytą ekraną – palenkti į priekį arba atlošti atgal. Nepaisant gražaus dizaino, LCD1501 valdyti nepatogu dėl apačioje išdėstytų mygtukų, kurie sunkiai spaudomi ir pažymėti sunkiai įžiūrimomis žymomis. Vidinis meniu dėl simbolinių žymų irgi painokas. Vis dėlto šiuos nepatogumus su kaupu kompensuoja minėta “NaViSet” programa, dalį monitoriaus parametrų leidžianti keisti iš kompiuterio.

Iš įdomesnių LCD1501 valdymo funkcijų minėtinos vaizdo suvedimo, raiškumo ir stabilumo koregavimo priemonės (“Fine”), OSD meniu užrakinimas (monitorius nereaguoja į mygtukų paspaudimus), net šeši skirtingi spalvų temperatūrų deriniai, kuriuos galima laisvai pakoreguoti kiekvienam RGB kanalui.1024×768 raišką ir 75 Hz atnaujinimo dažnį turintis “NEC LCD1501” pasižymi ypač ekonomišku elektros energijos suvartojimu. Darbo režimu įrenginys sunaudoja tik 20, o budėjimo – 2 W (palyginimui – kitų gamintojų LCD monitoriai darbo režimu sunaudoja nuo 25 iki 35 W). Įrenginio korpuse net yra specialus jungiklis (“Vacancy Switch”), skirtas monitoriui išjungti ilgesniam laikui. LCD1501 turi automatinio išsijungimo galimybę aparatiniame lygmenyje, kurios trukmę galima keisti iš OSD meniu.Naujasis ekonominės klasės NEC monitorius turi 250 cd/m2 šviesumo, 350:1 kontrasto ir 30 ms atsako laiko ekraną, kurio apžvalgos kampas vertikalia ir horizontalia kryptimi sudaro 160 laipsnių. Šie parametrai nėra ypatingi, tačiau monitorius perduoda labai geros kokybės, ryškų vaizdą. LCD1501 ypač tiksliai atkuria spalvas. Vienintelis didesnis šio įrenginio trūkumas – švytėjimo susilpnėjimas ekrano viršuje ir apačioje, kuris, dirbant su įprastomis programomis ir žaidimais, beveik nepastebimas.Atrodytų, tokios geros kokybės ir gerą gamintojo vardą turintis skystųjų kristalą monitorius turėtų būti brangus. Tačiau “NEC LCD1501” kaina yra 1335 litai – tai tikrai nedaug už kone profesionalų lygio gaminį.LCD greituolisKitas NEC modelis LCD1701 iš išorės labai primena savo mažesnįjį broliuką, tik yra dviem coliais didesnis. Dar viena LCD1701 konstrukcijos ypatybė – galimybė pasukti ne tik apie horizontaliąją, bet ir apie vertikaliąją ašį.17 colių įstrižainės LCD1701 dirba 1280×1024 raiška ir 60 Hz atnaujinimo dažniu. Ekrano ryškumas – 260 cd/m2, kontrasto koeficientas – 450:1, žiūrėjimo kampas – 160 laipsnių. Vieno taško ekrane atsako laikas – 16 sekundžių. Pagal pastarąjį parametrą LCD1701 yra vienas geresnių dabartinėje rinkoje ir, pasak gamintojo, puikiai tinka DVD filmų, vaizdo peržiūrai ir žaidimams.
Iš tiesų “NEC LCD1701” perduodamos spalvos atrodo natūralios, ne per ryškios. Bet pasižiūrėjus į ekraną iš arčiau, pasirodė, kad jam trūksta tikslumo. Pagrindinis mūsų pastebėtas monitoriaus trūkumas – vaizdas ekrane pernelyg juodas, todėl beveik išnyksta skirtumas tarp kai kurių pilkos spalvos pustonių. Žinoma, tokie vaizdo parametrai kaip geometrija, vertikalių ir horizontalių linijų lygumas yra idealūs (vis dėlto tai LCD, o ne kineskopinė technologija). Kaip ir daugelis LCD monitorių, NEC modelis netiksliai atvaizduoja žalią ir, kas mums pasirodė keista, geltoną spalvas. Be to, ekrano viršus ir kraštai buvo kiek paraudonavę, taip iškreipdami spalvas ir užtamsindami vaizdą. Gali būti, kad mūsų testams teko šiek tiek brokuotas monitorius (kas mažai tikėtina iš NEC) arba modelio konstrukcija tiesiog ne iki galo ištobulinta. Minėti trūkumai daugiau aktualūs profesionaliems dizaineriams, o ne paprastiems vartotojams – LCD1701 kuo puikiausiai tinka darbui su taikomosiomis programomis ir žaidimais. Tad nors šis NEC monitorius (2144 Lt) ir pasižymi profesionalams skirtomis ypatybėmis, tokiomis kaip RGB spalvų režimas, dėl vidutinių vaizdo kokybės parametrų jį būtų galima rekomenduoti daugiau kasdieniams darbams.

Nauja kartelė profesionalų monitoriams2003-01-28Valdemaras Kriukovas(“Naujoji komunikacija” Nr.19 (119), 2002 lapkričio 26 – gruodžio 10 d.)

Monitorių su kineskopais kainos krinta kaip musės rudenį. Bet net ir atsižvelgiant į tai, 1003 litai už 19 colių profesionalams skirtą monitorių verčia suklusti ir pradėti abejoti jo ekrano kokybe. Tačiau naujausias „Sampo“ kūdikis „AlphaScan 871SDT“ greitai išsklaido šias abejones.

Iš išorės paprastas monitorius turi puikų kineskopą. Paveikslėlius „AlphaScan“ perteikia nuostabiai, gerai susitvarko ir su daugiau nei 9 punktų tekstu. Vienintelis vertikalios raiškos (muaro) rodiklis mums sukėlė šiokių tokių abejonių.871SDT pritaikytas dirbti su 1200×1024 raiška ir 85 Hz ekrano atnaujinimo dažniu, nors reikalui esant raišką galima padidinti iki 1600×1200 taškų. Paskutinis rodiklis nėra labai didelis, nes ekrano taškas yra 0,25 mm dydžio. Iš 19 colių įstrižainės matomi 18 colių. Pats ekranas padengtas antistatiniu ir nuo atspindžių saugančiu filtru. Monitoriaus viduje yra invarinė „šėšėlinė kaukė“, todėl vaizdas pasižymi gana aukštu kontrastu.

871SDT turi paprastą, bet truputį nepatogų meniu. Iš įdomesnių valdymo funkcijų minėtina galimybė keisti visų trijų spalvų temperatūrą („Colorkey“ sistema).Susumavę visas naujojo „Sampo“ monitoriaus ypatybes, jam skyrėme tvirtą ketvertuką. Vis dėlto tenka pripažinti, kad „AlphaScan 871SDT“ yra labai patrauklus pasirinkimas dėl puikaus kokybės ir kainos santykio.

Pigiau grybų – tik CRT monitoriai2003-06-03Valdemaras Kriukovas(“Naujoji komunikacija” Nr.6 (127), 2003 m. Balandžio 16 -30 d.)

Pingantys skystųjų kristalų ekranai kineskopinių monitorių gamintojus verčia griebtis desperatiškų veiksmų. Kur tai matyta, kad 17 colių monitoriaus kaina siekia vos pusę tūkstančio litų?

Tačiau tai realus faktas, o ne ištrauka iš fantastinio romano. Monitorių gamybos asams, pavyzdžiui, “Sony” traukiantis iš CRT rinkos, kiti siūlo ekonominės klasės sprendimus. Du naujausius LG modelius su 17 colių įstrižainės invariniais kineskopais “FLATRONez F710BH” ir “FLATRONez F710PH” galima įsigyti atitinkamai už 550 ir 600 litų.Žinoma, mažėjančios kineskopinių monitorių kainos dar nereiškia, kad ir jų kokybė gerėja. Gerai dar, jei vaizdo kokybė išlieka tokia pati. Abu LG monitoriai turi įprastą ypatybių rinkinį: 16 colių matomą įstrižainę, 0,25 mm ekrano taško dydį, VGA jungtį, antirefleksinį stiklą ir atitikimą TCO’99 ergonomijos standartui. Vaizdo kokybė ir F710BH, ir F710PH ekrane – vidutinė. Stiprioji šių LG monitorių savybė – tikslus spalvų ir pilkų pustonių atvaizdavimas bei ryškus ir gyvas vaizdas. Tačiau tikslesniems darbo su grafika darbams įrenginiai netinka dėl prastos vaizdo geometrijos. Priimtino tikslumo pasiekti nepadeda net ir gausybės geometrijos koregavimo parametrų keitimas. 1024×768 optimalios darbo raiškos ir 85Hz atnaujinimo dažnio F710BH kampuose dar ir užtamsėja, o jo šiek tiek brangesnis giminaitis F710PH dėl didesnės optimalios darbo raiškos (1280×1024 taškai, 75 Hz) pasižymi geresne kokybe, nes mažiau reikšmės turi muaro efektas.

“FLATRONez” serijos monitoriai turi akiai patrauklų pastelinių spalvų korpusą. Abu modeliai – kompaktiški (32,5×24,4 cm) ir lengvi (15,7 kg). Pagirtinas ir valdymo paprastumas: nesudėtingas, lengvai perprantamas meniu, patogūs mygtukai. Viena pagrindinių šios LG serijos ypatybių – darbo režimų sistema “BrightView”. Vieno mygtuko paspaudimu galima pasirinkti keturis monitoriaus šviesumo derinius – “Text”, “Photo”, “Movie” ir “Normal”. “Photo” režimu ekrano ryškumas siekia 350 cd/m2. Iš kitų valdymo parametrų minėtinas plačios geometrijos derinimo bei spalvų kiekvienam kanalui parinkimo galimybės.Ir LG 710BH, ir LG 710PH yra ekonominės klasės monitoriai, iš kurių reikalauti vaizdo kokybės stebuklo nėra prasmės. Tai du paprasti, ryškų vaizdą perduodantys namams skirti “arkliukai”, gebantys patempti žaidimus, DVD filmų peržiūrą arba biuro programas. Jei rinksitės vieną iš jų, rinkitės 710PH, kuris tėra tik 50 litų brangesnis, bet suderinamas su didesne raiška ir pasižymi geresne kokybe.

“Acer” ekranas staliniams kompiuteriams2003-04-29Valdemaras Kriukovas(“Naujoji komunikacija” Nr.4 (125), 2003 m. kovo 13 – 27 d.)

“Acer” skystųjų kristalų ekranai iš nešiojamųjų kompiuterių keliauja į stalinius. Ši Taivanio bendrovė – viena iš nedaugelio gamintojų, kurie į savo LCD monitorius deda nuosavos gamybos ekranus. Anksčiau pigiam rinkos segmentui skirti “Acer” nešiojamieji AK subrendo ir smarkiai patobulėjo. Skystųjų kristalų monitoriai – irgi.

17 colių įstrižainės ir 1280×1024 raiškos “Acer AL707” nepasižymi išskirtiniu dizainu ar galimybėmis. Tai monitorius, skirtas paprastam vartotojui, – 1649 litai už tokio dydžio skystųjų kristalų ekraną tikrai nėra daug. Tačiau nedidelė kaina beveik neturi reikšmės AL707 kokybei. 250 cd/m2 šviesumo ir net 500:1 kontrasto koeficiento ekrane vaizdas atrodo ryškus, spalvos – sodrios. Darbui su įprastomis programomis ir žaidimais monitoriaus kokybės tikrai pakanka. Profesionalai AL 707 ekrane gali pasigesti spalvų atkūrimo ir vaizdo suvedimo tikslumo, bet, kita vertus, šis produktas ir neskirtas sudėtingiems grafikos darbams.

AL707 pilkos spalvos korpusas leidžia sukinėti ekraną tik apie horizontaliąją ašį ir nedideliu kampu. Įprastas ir vaizdo ekrane apžvalgos kampas: 150 laipsnių horizontalia ir 125 – vertikalia kryptimis. Įrenginio valdymas nesudėtingas ir beveik nereikalauja papildomų vartotojo vadovo studijų: keturiais mygtukais galite paderinti įprastus vaizdo parametrus, pakeisti visų spalvų kanalų temperatūrą. Monitorius turi du spalvų atvaizdavimo režimus (“Cool” ir “Warm”) bei specialų režimą darbui su DOS programomis (“DOS-Mode”).Paprastas, aukštos kokybės ir pigus “Acer AL707” puikiai tinka vidutinio lygio kompiuteriams. AOC monitoriai keičia veidą2002-11-05Virginijus Petrauskas(“Naujoji komunikacija” Nr.12 (112), 2002 liepos 18 d. – rugpjūčio 15 d.)

Gegužės mėnesį bendrovė AOC Berlyne pristatė naują 17” monitoriaus modelį AOC 7A+ su plokščiu „Mitsubishi Diamondtron“ kineskopu, kuris ir išskiria jį iš kitų šios bendrovės gaminių.

Agentūros „Market Intelligence Center” duomenimis, 2001 metų pirmajame ketvirtyje AOC buvo antra pagal dydį pasaulyje CRT monitorių gamintoja po „Samsung“ bei penkta – LCD monitorių sityje. šios kompanijos produkcija – daugiau nei 100 skirtingų pavadinimų – nuo 14” iki 19” įstrižainės CRT ir LCD įrenginių, pelniusių nemažai įvertinimų dėl kainos ir kokybės santykio. AOC 7A+ (942 Lt) – šiuo metu brangiausias 17” AOC gaminys. Kaip visada saikingo dizaino, baltas, net neišvaizdus monitoriaus korpusas niekuo neišsiskiria. Neblogo, palyginti su kitais AOC modeliais, spalvų atkūrimo bei vaizdo ryškumo pakanka ne tik įprastiems raštinės darbams, bet ir DVD peržiūrai bei žaidimams. Puiki ir ekrano kraštinių geometrija.Horizontalus 95 kHz skenavimo dažnis su 0,25 mm AG žingsniu sukuria gana švarų vaizdą, kai raiška įprasta. Didžiausia AOC 7A+ raiška – 1600×1200, kai dažnis siekia 75 Hz, tačiau ergonomiškiausias šio monitoriaus darbo režimas – ne daugiau kaip 1024×768 arba 1158×864, kai dažnis – 100 Hz. Nustačius 1280×1024 taškų raišką, vidinė ekrano geometrija iškraipoma, vaizdas praranda ryškumą ir vargina akis.

Maloniai nustebino AOC 7A+ spalvų suvedimo testo rezultatai, atitinkantys profesionalų monitorių lygį, ko nepasakytume apie fokusavimo testą. Atliekant fono tolygumo testą, niekaip nepavyko atkurti balto fono: nei derinant spalvų santykį ir ryškumą pačiame monitoriuje, nei vaizdo plokštėje. Fonas vis tiek likdavo pilkšvai melsvas.Monitorių valdyti paprasta, OSD meniu nesudėtingas, lengvai perprantamas. Profesionalai jame gali pasigesti laisvo spalvų nustatymo: jos nustatomos po vieną – tik raudona ir mėlyna, o spalvų temperatūrų skalėje tėra 6300 ir 9300OK reikšmių pasirinkimas. Nepaisant kai kurių trūkumų, palyginti aukštos kokybės kineskopas liedžia sukurti tikrai kokybišką ir ryškų vaizdą, tinkantį žaidimams bei įprastiems biuro darbams, tačiau reiklus vartotojas ar grafikos profesionalas ras trūkumų. Kita vertus, AOC 7A+ galima būtų pavadinti sveiku požiūriu į produktą funkcionalumo prasme. Dauguma namų ar biuro kompiuterių vartotojų net nesapnavo didesnė ekrano skiriamoji geba nei 1158×864 taškų ir 100 Hz dažnis, o profesionalui turbūt vertėtų įsigyti monitorių, kainuojantį bent 20 proc. brangiau.