1. LicencijaLicencija (lot. litentia) – dokumentas, oficialus leidimas, suteikiantis teisę vykdyti tam tikras dažniausiai komercines operacijas. Licenciją išduodantis fizinis ar juridinis asmuo vadinamas licenciaru, o ją gaunantis – licenciatu.
Kiekviena įmonė turi bent keletą licencinių sutarčių. Jų prekybos balansas nerodo įmonės atsilikimo, kartais ekonomiškai naudingiau būna įsigyti teisę gaminti, pardavinėti objektą, taip pat gauti techninę dokumentaciją, gamybos paslaptis, negu patiems konstruoti ir eikvoti lėšas bei laiką. Autorių teisė2. Autoriaus teisė bendru atveju – teisės mokslo šaka. Siaurąja žodžio prasme – autoriaus teisė į intelektinį (meninį, techninį ar kitą) kūrinį (autorių teisių objektą).
Autorių teisėms taikomos Berno konvencijos (1971 m. Paryžiaus Aktas) nuostatos. Autoriaus teisė saugo išraiškas, tačiau ne idėjas, procedūras, veiklos metodus ar matematines koncepcijas. Išimtinių teisių apribojimai ar išimtys gali būti pritaikytos tik tam tikrais specialiais atvejais, kai nesudaromos kliūtys įprastam rezultatų naudojimui ir nekelia pavojaus teisės turėtojo teisėtiems interesams.
3. Istatymai Lietuvoje.
Šiandien šalies vadovas Valdas Adamkus paskutinį kartą kaip Prezidentas susitiko su žurnalistais. Jis surengė jiems spaudos konferenciją. Bet žiauriausia ir atviriausia tiesa apie įstatymų leidybą Lietuvoje buvo pasakyta lyg tarp kitko… Baisi tiesa.
Kap rašo Delfi.lt, V. Adamkus teigė, jog per dvi kadencijas įsitikino, kad visi svarbiausi sprendimai Lietuvoje ir už jos ribų priimami ne oficialiuose susitikimuose, o asmeniškai šnekučiuojantis, tad be asmeninių pažinčių esą negalima pajudėti nė iš vietos.
dar labiau V. Adamkus nustebino, kai visiškai atvirai išdėstė, jog „naujajai prezidentei jau pasakiau, kad į akis nelįsiu, tačiau jeigu ji ras reikalą pasinaudoti mano patirtimi ar viena kita mano pažintimi – bet kada esu pasiruošęs jai padėti“.
Lieka tik keletas klausimų. Kam mes žaidžiame demokratiją, kai numatome įstatymų projektų svarstymus komitetuose, darbo grupėse, plenariniuose posėdžiuose? Juk ten jau niekas nesprendžiama. Maža to, dabartinis Prezidentas tokią patirtį ruošiasi draugiškai perduoti ir D. Grybauskaitei. Įdomu, ar ji pasinaudos?
4. Laisvai platinama programine iranga.
KOMPIUTERIAI IR PROGRAMINĖ ĮRANGA
Apie Tornado Ofisui, verslui Namams Serveriai Programinė įranga PASLAUGOS
Jungimas į tinklus Įjungimas į internet Kompiuterių priežiura Taisymas APTARNAVIMAS IR PALAIKYMAS
Garantinisaptarnavimas Tvarkyklės FAQ Laisvai platinamaprograminė įranga KUR ĮSIGYTI?
Vilnius Kaunas Klaipėda Šiauliai APIE GAMINTOJĄ
Aiva Sistema
LitWin 4.16Windows 98 sulietuvinimo priemonėSavaime išsipakuojanti programa su Windows 98 lietuviškais priedais. Leidžia dirbti lietuviškai Windows ir DOS aplinkoje. Palaiko Windows 95, Windows 95 PE ir Windows 98. Atstato “Pan European” aplinką amerikiniame Windows 95 variante.w98lt416.exe (301 KB)Oficialus tinklapis: www.kada.lt/litwin/
——————————————————————————–
WinAMP 2.5eMP3 ir kitu Internete palitusių muzikos farmatų grotuvasPats populiariausias MP3 grotuvas. Juo galima klausyti ir daugeli kitų muzikinių formatų. winamp25e_full.exe (1,8 MB)Oficialus tinklapis: www.winamp.com
——————————————————————————–
Far Manager 1.62Be galo patogi ir paprasta failų tvarkymo programaPrograma dirba tekstiniu režimu, be galo panaši į Norton Commander, tačiau turinti daug daugiau patogiu funkcijų. Ji yra nemokama tik buvusios TSRS šalių gyventojams, naudosiantiems programą nekomerciniais tikslais. Kaip programą užregistruoti, skaitykite pridėtoje dokumentacijoje.far162.exe (569 KB)Oficialus tinklapis: www.rarsoft.com
——————————————————————————–
DirectX 7Tvarkyklės (drivers)Daugelių atvejų jų prireikia, ypač žaidžiant žaidimus. Šių tvarkyklių rinkinio pagalbą Windows95/98 leidžiama daug efektyviau išnaudoti “geležies” galimybes.DX70eng.exe ( ~ 6 MB)Oficialus tinklapis: www.microsoft.com/directx/default.asp
——————————————————————————–
Acrobat Reader 4Failų su pdf išplėtimu peržiuraInternete ir ne tik paplites failo formatas, todėl gali jo prireikti ir pas Jūs kompiuterije. Intergruojasi su naršyklę, todėl norint peržiūrėt kur nors Internete esantį failą nereikia atlikti daug veiksmų.ar40eng.exe (5,20 MB)Oficialus tinklapis: www.adobe.com
5. laikinai neapmokama programine iranga.
Laikinai nemokama programinė įranga – programinės įrangos licenzijos tipas kuris suteikia teisę tam tikrą laiką nemokamai išbandyti programinę įrangą, o po bandomojo periodo reikia sumokėti vienkartinį ar pradėti mokėti mėnesinį mokestį. To neatlikus programos veikimas blokuojamas arba apribojamos programos galimybės.
Tokio licenzijos tipo programos dažnai tampa piratų grobiu, yra „nulaužiamos“ ir taip tampa „warez“.
Rodomas puslapis “http://lt.wikipedia.org/wiki/Laikinai_nemokama_programin%C4%97_%C4%AFranga”
6. Atviroji programine iranga.
Terminas “Atviroji programinė įranga” naudotinas vietoj terminų
· Laisvoji programinė įranga
· Atvirojo kodo programinė įranga pagal OSI apibrėžimą
· Kitos atvirojo kodo licencijos
kai nėra kalbama apie veną iš šių licencijų grupių.
Angliškai norint apimti abi licencijų grupes sakoma FLOSS (Free Libre Open Source Software).
7. Pasenusi programine iranga.
Neseniai įdiegta “Intel” Motina valdyba, kuri yra senesnė, bet resonably kaina.Jis atėjo su komunalinių diską, kuriame buvo Kaspersky Antivirue versija 4.5 versija. Programinę įrangą ir prisijungęs klavišą, tada iš karto pasakė, kad rakto galiojimas baigėsi 2006 m. gruodžio mėn. Po bandydami naudoti Add / Remove Programs pašalinti nereikalingas programas, gavau klaidos, kad dauguma failai negali būti pašalintas (dalinis sąrašas pateiktas). Bandžiau naudoti KAV pašalinti jokių rezultatų. Kad aš išbraukta failus, kad galėčiau rasti, kurie buvo įtraukti į sąrašus.Kai aš paleisti sistemos, mano nuotolinis spausdinimas užblokuota ir keletas kitų keistų dalykų.
8. Kompiuterio programos: takomoji programine iranga ir sistemine programine iranga. ( BIOS)
Taikomoji programinė įranga (taikomoji programa arba kompiuterinė programa, programa) Programinė įranga tai kompiuterio vykdomų instrukcijų seka, skirta tam tikriems veiksmams atlikti. Dažniausiai tokia įranga parašoma naudojant programavimo kalbas, o vėliau kompiliuojant ar interpretuojant parašytą kodą. Klasifikuojant programinę įrangą, pirmiausia ją galima suskirstyti į dvi grupes: sisteminę (bendrąją) ir taikomąją., terminai dažniausiai vartojami kaip sinonimai, neatsižvelgiant į programinės įrangos klasifikaciją. Taikomosios programos skirtos atlikti tam tikras funkcijas vartotojams (paprastiems vartotojams, ne IT profesionalams).
Tipiški taikomųjų programų pavyzdžiai yra:
skaičiuoklės, teksto apdorojimo programos (tekstų redaktoriai), buhalterinės programos. Tam tikrai sričiai taikytinos programos, turinčios bendrų savybių, dažnai apibrėžiamos programų paketu (pvz., MS Office programų paketas).
Taikomųjų programų terminas naudojamas siekiant atskirti atitinkamą programų grupę nuo sisteminių programų, tokių kaip operacinės sistemos, tvarkyklės, kompiliatoriai ir pan., kurios skirtos paties kompiuterio ir taikomųjų programų veikimui užtikrinti.
Kai kuriose integruotose sistemose gali būti sudėtinga ar net neįmanoma atskirti sisteminę ir taikomąją programinę įrangą, pvz., videomagnetofonuose ir mikrobanginėse krosnelėse naudojama programinė įranga.
Basic Input/Output System (BIOS) – bazinė įvesties/išvesties sistema – tai sisteminė programa, kuri saugoma kompiuterio pastovios atminties (informacija nedingsta išjungus elektros maitinimą) mikroschemoje. Ją galima perprogramuoti ir taip atnaujinti BIOS programą. BIOS atlieka tokias funkcijas:
kompiuterio tikrinimo testo POST (Power On Self Test), kuris įjungus AK tikrina visus svarbiausius sistemos komponentus, vykdymas (šioje stadijoje sistema gali pateikti garsinius signalus, kurie reiškia tam tikras klaidas ir pagal kurių kiekį galima nustatyti klaidos tipą ir vietą); kompiuterio aparatūros parametrų konfigūravimas bei derinimas (BIOS Setup); operacinės sistemos (OS) pakrovimas. Viena dažniausiai keičiamų BIOS nuostatų yra įrenginio, iš kurio pirmiausia turi būti bandoma pakrauti sistemą, nurodymas. aparatinių tvarkyklių (drivers) (programų, valdančių kompiuterio aparatines sudedamąsias dalis) pateikimas operacinei sistemai ir programiniam aptarnavimui; sisteminės plokštės suderinimas su kitais kompiuterio komponentais; sisteminių įrenginių aparatinių pertraukčių aptarnavimas;
BIOS sauganti atminties mikroschema, paženklinta gamintojo lipduku
Šiuolaikiniai kompiuteriai gali turėti įvairių aparatinių priemonių, kurios reikalauja programinio konfigūravimo. BIOS parametrų ir aparatinės AK konfigūracijos nustatymui naudojama BIOS’e saugoma programa Setup. Dalis šia programa nustatytų konfigūracijos parametrų visada saugoma atmintyje CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Šioje mikroschemoje taip pat patalpintas laikrodis (Real Time Clock). Energiją, skirtą CMOS, teikia mažas maitinimo elementas, kad CMOS saugomi duomenys nebūtų prarandami įšjungus PC.
Jei dėl kokių nors priežasčių buvo išgadinta BIOS (pvz., po nesėkmingo bandymo ją atnaujinti), tai kompiuteris visai nebesikraus. Šuolaikiniai kompiuteriai gaminami su dviguba BIOS (Dual-BIOS) – jei atnaujinant BIOS kompiuteris „pakibo“, tai kitą kartą įjungiant kompiuterį bus galima atstatyti BIOS iš atsarginės kopijos.