Žodis kompiuteris (angl. computer) kilęs iš žodžio skaičiuoti. XVIII-XIX a. matematines lenteles (logaritmų ir trigonometrinių funkcijų) sudarinėjo ištisos matematikų komandos naudodamos primityvias priemones. Kadangi tie žmonės atlikdavo skaičiavimus, juos vadino kompiuteriais. Šiuo terminu įvardijama pareigybė vis dar egzistavo ir XX a. penktajame dešimtmetyje. Šiuolaikinių kompiuterių galimybės bei įvairovė yra labai didelė. Jais galima atlikti ne tik skaičiavimus, bet ir žaisti žaidimus, žiūrėti filmus, klausyti muzikos ir kt… Renkantis komputerį mes visi susiduriame su tapacia problema. Kokį rinktis? Koks geresnis? ….Dauguma gyventojų galvoja, kad perkant kompiuterį reikia rinktis kuo brangesnį, nes jis bus kokybiskesnis, geresnis, ilgiau galėsime naudotis. Bet ar tai tiesa? – mes pabandysime issiaiskinti. Rinkdama informaciją norejau sužinoti koks kompiuteris yra geresnis, į ka reikia atsižvelkti perkant kompiuterį ir galų gale kokį rinktis. Rinkausi tarp dviejų kompiuterių “stalinio” ir “nešiojamojo”. Perkant stalinį kompiuterį reikia gerai žinoti jo sudedamasias dalis, kurios geresnės, kokybiskesnės…Stalinis kompiuteris:Procesorius- turbūt neapsimoka pirkti rinkoje esančio galingiausio, greitaeigiškiausio procesoriaus, dirbančio didžiausiu dažniu (matuojamo GHz). Procesorius yra vienas greičiausiai senstančiu kompiuterio elementų, todėl, susivilioje pigiu, prieš dvejus metus buvusiu populiariu modeliu, galite greitai nusivilti. = 999,00 lt.Vidinė atmintinė- jei planuojate daug žaisti, tai reikėtų kuo didesnės atmintinės grafiniams vaizdams saugoti. Pavyzdžiui, 2005 m. optimalu buvo pasirinkti 256-512 MB talpos atmintinę, tačiau jei žadate dirbti tik su tekstais ir naršyti internete, pakaktų ir perpus mažesnės talpos. Pasidomėkite, ar pagrindinėje plokstėje yra pakankamai vietos (laisvų lizdų) vėlesniam atmintinės papildymui.
Vaizdo plokstė- jei žadate ne tik dirbti, bet ir daug žaisti, programose naudosite daug grafikos. Tuomet rekomenduotina atskira (neintergruota) plokstė, turinti kuo didesnę atmintinę, o įprastiems darbams pakanka ir integruotos plokstės.
Garso plokstė- jei kursite muziką, įsigykite papildomą patikimos kompanijosgamybos neintergruotą plokstę.
Tinklo plokstė- ją pirkite tik tuo atveju, jei ketintumėte prisijunkti prie vietinio (namo, laiptinės, mikrorajono, kabelinės televizijos) tinklo. Šią plokstę galima nusipirkti ir įdiegti vėliau.
Modemas- modemą įsigykite, jie norėsite telefono linija jungtis prie interneto. Vidinis modemas pigesnis ir patogesnis, jam nereikia papildomo elektros maitinimo. Tačiau jei tą patį modemą norėsite dažnai perjunginėti nuo vieno kompiuterio prie kito, tai patartina įsigyti ir išorini modemą.
Standieji diskai- nereikėtų taupyti lėšų standžiojo disko sąskaita. Naujesnės programos reikalauja vis daugiau ir daugiau laisvos vietos atmintinėje. 2005 m. perkamiausi buvo 80 GB talpos standieji diskai.
Lankščiųjų diskelių skaitlys- lanksčiųjų diskelių skaitlys nėra brangūs. Jis labai praverčia nedidelės apimties informacijai saugoti.
Kompaktinių diskų įrenginys- 2005 m. tai tapo būtina kompiuterio duomenų laikmena, nors prieš metus jie buvo laikomi prabanga. Nuolat mažėjant tuščių kompaktinių diskų ir įrašančių į kompaktinius diskus įrenginių kainomis, beveik neapsimoka pirkti tik diskų grotuvės, verta galvotiapie įrašymo įrenginį – RW. Juo labiau kad grafnės rinkmenos ir daugialypės terpės dokumentai į lanksčiuosius diskelius jau nebetelpa. O jei norėsite kompiuteriu žiūrėti filmus – jums reikės įsigyti DVD įrenginį.
Vaizduoklis(monitorius)- tai labai svarbus išvesties įrenginys. Kad apsaugotumėte akis nuo pervargimo, geriau pirkite vaizduoklį, kurio ekrano atstumas tarp artimiausių vaizdo taškų yra kuo mažesnis. 2005m. gero vaizduoklio parametrai buvo tokie: ekrano įstrižainė-17 colių, vaizdo taško matmenys – 0,24 mm, ekrano skiriamoji geba ir kadrų dažnis – 1280×1024 ir 65 Hz. Populiariausi – plokštieji ekranai (LCD) = 799.00 lt Spausdintuvas- jei žadate spausdinti retai, maždaug keletą lapų per dieną, tai pakaks ir rašalinio spausdintuvo. Rašaliniai spausdintuvai yra nebrangūs, spausdina ir spalvotai. Tačiau jei spausdinate daug (ir nespalvotai), rinkitės lazerinį spausdintuvą. Beje, spalvotas lazerinis spausdintuvas yra žymiai brangesnis už rašalinį, tačiau jo naudojamos medžiagos (dažai ir t.t.t.) yra pigesnės, skaičiuojant 1 lapui.
= 179.00 ltAusinės, garsiakalbiai- ausinės kainuoja nedaug, todėl, jas įsigiję, dirbsite su garsu, žaisite, netrukdydami aplinkiniams. Jei norite visus aplink pradžiuginti iš kompiuterio sklindančia muzika, pirkite ir garsiakalbius, = 13,99 lt = 55,98 ltKlaviatūra- atkreipkite dėmesį į ergonomines jos savybes (patogumą dirbti), pasirūpinkite, kad klavišai turėtų lietuvių k. abėcėlės raides, išdėstytas jums įprastu būdu. = 55,99 ltPelė, vairalazdė- pelės darbui užtenka dviejų klavišų, tačiau idealu, jei ji turi ir ratuką, skirtą ekrano vaizdui perstumti. Žaidimams patogiausia isigyti vairalazdę. = 19,59 lt = 39.99 ltSkaitytuvas- skaitytuvas būtinas, jei jums tenka dažnai perkelti informaciją iš popieriaus i kompiuterį. Tačiau jei to prireikia retai, galite pasinaudoti ir draugo skaitytuvu ar užeiti į kompiuterines paslaugas teikiančią įmonę, interneto kavinę. = 189,99 ltMikrofonas- mikrafona pirkite, jei planuojate įrašinėti garsus, išbandyti balso atpažinimo programas. = 7.49 ltPrograminė įranga- svarbu kartu su kompiuteriu iš karto įsigyti ir programinę įrangą, ypač operacinę sistemą, nes, perkant su kompiuteriu, ji yra pigesnė (OEM versija). Greičiausiai įsigysite operacinę sistemą “Windows”, nes ji kol kas plačiausiai naudojama. Bet jei esate smalsus, galite įsidiegti ir operacinę sistemą “Linux”. Susimąstykite apie taikomąsias programas: kažin ar apsieisite be teksto rengyklės, skaičiuoklės. Kai kurie žmonės naudoja nemokamai platinamus paketus “Open Office” ir kt., tačiau nemažai vartotojų įsigyja ir “Microsoft” produkciją (paketą “Microsoft Office”). Grafinę rengyklę “Paint”, naršyklę, pašto programą gausite nemokamai, kartu su operacine sistema “Windows”.Nešiojamasis kompiuteris:
Stilingas, baltos spalvos, pagamintas iš kokybiško plastiko, turintis 7 colių ekraną, jis pozicionuojamas kaip antras, arba mobilusis pilnavertis kompiuteris, kuriame jus galite įdiegti Windows XP, Office bei kitas programas ir pilnaverčiai dirbti kelyje.Pagrindiniai kompiuterio parametrai:Procesorius: Intel Mobile CeleronAtmintis: 512 Mb DDR IIKietasis diskas: integruota 4Gb skaitmeninė korta
Ekranas: 7 coliųPrograminė įranga: Linux(ASUS)Tinklo įranga: LAN, WLANJungtys: 3xUSB2.0/VGA/1xSD,MMC Card Reader/Audio In, Out/Stereo speaker/Microphone/0.3M CameraDarbo laikas nuo baterijos: apie 3,5 valSvoris: 0,900 kgKaina: 1099 LtAš jus supažindinau tik su dviem kompiuterio modeliais. Todėl negaliu jums patarti kuris geresnis, rinkitės pagal savo poreikius ir norą.
Informacija gauta knygose:1. “Kompiuterinės programos chemijoje”2. “Kompiuteris musų draugas”3. ”Kompiuteris”Interneto svetainėse