KAUNO KOLEGIJA
VADYBOS IR EKONOMIKOS FAKULTETAS
ĮSTAIGŲ IR ĮMONIŲ ADMINISTRAVIMO KATEDRA
INOVACIJŲ VALDYMO VERTINIMAS „FACEBOOK“ KOMPANIJOJE
Inovacijų valdymo individualus darbas – projektas
Darbą parengė:
AD-3 grupės studentė
Ernesta Andriuškaitė
Darbą tikrino:
Doc. dr. Edmundas Jasinskas
Kaunas, 2015
TURINYS
LENTELIŲ IR PAVEIKSLŲ SĄRAŠAS……………………………………………………………………………………3
ĮVADAS 4
BENDRA INFORMACIJA APIE KOMPANIJĄ…………………………………………………………………….5
ORGANIZACIJOS INOVACIJŲ VALDYMO ANALIZĖ………………………………………………………9
ORGANIZACIJOS BŪSIMOS PERSPEKTYVOS………………………………………………………………..11
IŠVADOS IR PASIŪLYMAI………………………………………………………………………………………………….12
LITERATŪROS SĄRAŠAS……………………………………………………………………………………………………13
LENTELIŲ IR PAVEIKSLŲ SĄRAŠAS
LENTELĖS
2.1. lentelė. Inovacijų vertinimas mikroekonominiu ir makroekonominiu lygmeniu 10
PAVEIKSLAI
1.1.1. pav. socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas 6
1.1.2. pav. „Facebook“ logotipas 7
ĮVADAS
Vis dažniau išgirstame, kad atsiranda naujos technologijos, nauji produktai, kurie pakeičia arba pagerina kiekvieno žmogaus gyvenimą. Visa tai kas keičiasi ir tobulėja lemia inovacijos. Inovacijos – tai sėkmingas naujų idėjų panaudojimas, naujų technologijų apjungimas, dizainas ir geriausia technologija – tai pagrindiniai verslo procesai, padedantys mums efektyviai konkuruoti pasaulinėje aplinkoje. Kiekviena įmonė ar organizacija siekia savų tikslų, tokių kaip pelno siekimas, vartotojų poreikių patenkinimas bei kt. Pasirinkta analizuojama kompanija ,,Facebook‘‘. „Facebook“ – tai internetinis socialinis tinklalapis, interneto platforma arba bendruomenė, kuriame galima įkelti nuotraukų, paveikslėlių video failų. Taip pat socialiniame tinklalapyje „Facebook“ galima bendrauti su draugais, pažįstamais asmenimis ir t.t.
Darbo tikslas: išanalizuoti „Facebook‘‘ kompaniją, jos inovacijas bei pateikti jų valdymo vertinimą.
Darbo uždaviniai:
Pateikti pasirinktos organizacijos istoriją;
Išanalizuoti organizacijos inovacijas bei pateikti jų vertinimą;
Įvertinti organizacijos būsimas perspektyvas.
Metodai: literatūrinės medžiagos ir internetinių šaltinių analizė, palyginamoji analizė.
1.Bendra informacija apie KOMPANIJĄ
Šiuo metu pats populiariausias pasaulyje socialinis tinklas yra „Facebook“ , kurį 2004 metais sukūrė Markas Zuckerbergas ir jo kambariokai iš Harvardo universiteto. M. Zuckerbergas pasižymėjo itin dideliu pažangumu programavimo srityje jau nuo pat vaikystės, kada pradėjo kurti įvairiausias kompiuterines programas bei žaidimus. Būdamas paaugliu jau lankė įvairius kursus gretimame „Mercy“ koledže. Dar nebaigęs vidurinės mokyklos gavo pirmuosius pasiūlymus dirbti Microsoft ir AOL kompanijose. „Facebook“ dėka, Markas Zuckerbergas 23 metų tapo jauniausiu milijardieriumi pasaulyje.
Didžiausias pasaulyje soc. tinklas „Facebook” siekdamas vartotojams suteikti itin kokybiškas paslaugas, atidarė duomenų centrą (poliarinio rato krašte) Švedijos mieste Lulea. Vieta buvo pasirinkta neatsitiktinai: subarktinis klimatas, kuris padarys minimalų energijos suvartojimą serveriams vėsinti. Tai pirmasis duomenų centras už JAV ribų, ir „Facebook” vadina jį „vienu iš efektyviausių pasaulyje”.
1. pav. socialinio tinklo įkūrėjas Markas Zuckerbergas
Savo kelią svetainė pradėjo nuo thefacebook.com pavadinimo, tačiau vėliau buvo pervadinta į facebook.com. Šis tinklapis veikia ir šiai dienai. Pradžioje „Facebook“ buvo Harvardo universiteto studentų socialinis tinklas, vėliau tapo prieinamas ir kitiems Bostono universitetų studentams , o neužilgo (2006) ir visiems asmenims, kuriems virš 13 metų bei turintiems elektroninį paštą. 2011 metų duomenimis „Facebook“ tinklas turėjo apie 600 mln. registruotų vartotojų ir didžiuliu pagreičiu jų vis daugėja. Vidutinis vartotojų amžius yra 28,2 metai. Kiekvienam „Facebook“ vartotojui vidutiniškai tenka po 130 draugų. Be abejo ne visi užsiregistravę vartotojai yra aktyvūs, bet kaip skelbia „Facebook“ apie 50% profilių yra aktyvūs vartotojai.
Šiuo metu „Facebook“ kompanijos darbuotojų skaičius yra beveik 2000 darbuotojų. Kalbėdamas „Mobile World Congress 2015“ renginyje Barselonoje, 30-metis „Facebook“ įkūrėjas ir vadovas atskleidė, kas turi didžiausią įtaką renkantis potencialius darbuotojus. „Aš samdysiu kažką dirbti tiesiogiai man tik tuo atveju, jei aš pats dirbčiau tam žmogui, – sakė M. Zuckerbergas. – Tai pakankamai geras testas ir, sakyčiau, ši taisyklė gana gerai man pasitarnavo.“ ,,Facebook“ įkūrėjas, kurio turtas vertinamas apie 35 mlrd. dolerių, pridūrė, kad „Facebook“ vadovų komanda ieško tik tokių darbuotojų, kurių vertybės sutampa su kompanijos vertybėmis. „Facebook“ nėra ta kompanija, kuri tiktų bet kam pasaulyje“, – teigė M. Zuckerbergas. Šiuo metu M. Zuckerbergas yra „Facebook“ prezidentas.
„Facebook” logotipas buvo sukurtas Kubos Tarybos 2006 m. bendradarbiaujant su Joe Král ir Peter Markatos. Kaip sako socialinio tinklo ,,Facebook“ įkūrėjas : ,,Aš padariau jį mėlyną, nes aš skirtas šiai spalvai“. Logotipas pavaizduotas 1.1.2. pav.
1.1.2. pav. „Facebook“ logotipas
Įmonei konkurencingumas tai galimybė konkuruoti pasaulinėse rinkose. Politikai ekonomikos konkurencingumą mato kaip teigiamą valstybės prekybos balansą. (Inovacijų valdymo konspektas)
Kiekviena įmonė, vykdydama savo veiklą susiduria su kitomis įmonėmis – konkurentais besistengiančiais klientams pasiūlyti tuos pačius ar panašius poreikius tenkinančias prekes ar paslaugas. „Facebook“ taip pat turi nemažai konkurentų. Pagrindiniai „Facebook“ konkurentai pasaulinėje rinkoje yra „Twitter“ ir „Google“, kurie atsilieka daugiau nei pusę milijardo vartotojų.
,,Twitter“ atrodo panašus į „Facebook“ tuo, nes abu portalai pabrėžia siekiantys padėti vartotojams kuo greičiau dalintis informacija tarpusavyje. Tačiau esminis skirtumas yra toks, kad „Twitter“ žmonės netampa „draugais“. Jie gali padėti „prenumeruoti“ bet kokio kito vartotojo žinutes. „Twitter“ vartotojai nebutinai turi būti žmonės. „Twitter“ gana nemažas procentas sukurtų profilių naudoja slapyvardžius ar kompanijų pavadinimus. Be to, skirtingai nei „Facebook“ ryšiai portale „Twitter“ yra vienkrypčiai. „Facebook“ principas yra toks, kad šis portalas – tikrų žmonių tapatybėmis paremtų profilių platforma, skirta bendrauti su žmonėmis, kuriuos pažįsta realiame gyvenime, o „Twitter“ yra informacijos platinimo platforma – ideali priemonė kompanijoms, firmoms, rašytojams, žymiems žmonėms ir bet kam, kas nori, kad apie juos žinotų kuo daugiau žmonių. Tačiau yra vienas esminis panašumo kriterijų, toks kaip statuso atnaujinimas – tai yra svarbiausia abiejų portalų funkcija. „Twitter“ kaip ir „Facebook“ persikvalifikavo į platformą kitų kuriamoms programoms. Portalai panašūs į savo požiūrį pajamoms – 2009 m. , po trijų metų nuo portalo sukūrimo, jis praktiškai nenešė jokio pelno, kadangi vizija buvo vartotojų augimas. Buvo manoma, kad 2007 – 2008 m. , „Twitter“ išstums „Facebook“. Tuomet Zuckerbergas su komanda norėjo nupirkti „Twitter“ , tačiau sandėris neįvyko, kadangi „Twitter“ vadovai nebuvo tikri dėl „Facebook“ turto. (D. Kirkpatrick, 2011, p. 388)
Kitas „Facebook“ konkurentas yra „Google“. Pagrindinis portalų skirtumas yra, kad „Google“ kaupia viso pasaulio informaciją, o kas vyksta „Facebook“ – tas ir lieka „Facebook“. „Google“ turi problemą, kurią vadina „didžiausiu amžiaus uždaviniu“ , tai yra sugalvoti, kaip atlikti paiešką, kaupti ir pateikti visuomeninį turinį, kuris, pavyzdžiui, sukuriamas „Facebook“. „Google“ erzina tai, kad „Facebook“ kūrėjai ir toliau skatina vartotojus leisti savo informaciją matyti visiems. Tai erzina ne tik „Google“, bet ir „Twitter“ konkurenciją. Atlikdamas internetinę paiešką iš paties portalo, „Facebook“ „Google“ beria dar daugiau druskos ant žaizdos, naudodama „Bing“ paieškos sistemą, sukurtą „Microsoft“ – amžino „Google“ varžovo. „Google“ ir „Facebook“ varžosi dėl internetinės rinkos dalies, kaip ir dėl geriausių darbuotojų bei inžinierių. Nemažai „Facebook“ darbuotojų yra dirbę „Google“. (D. Kirkpatrick, 2011, p. 414)
„Facebook“ inovacijos:
Informacijos platinimo svetainė – „Facebook“ svetainėje nepaliaujamai platinama informacija – kiekvieną dieną nariai pasidalina apie 20 milijardų įvairaus turinio pranešimų, tarp kurių yra nuorodos į tam tikrus puslapius, naujienas ir pan.
Nuotraukų dalijimosi funkcija – kiekvieną mėnesį pridedama maždaug po 3 milijardus nuotraukų, jau nekalbant apie nesuskaičiuojamus pranešimus, politines provokacijas, gimtadienio sveikinimus, flirtą, įžeidinėjimus, sąmojus, nevykusius juokelius, gilias mintis bei žinoma, bakstelėjimus.
Bendravimas su žmonėmis, pažįstamais, taip pat galimas bendravimas ir grupėse. Pagal įrašus, nurodant savo padėtį, keletas draugų gali iškart sužinoti apie jūsų esamą buvimo vietą, nors patys nesiunčiate informacijos draugams, nes tai parodo „Facebook“ programinė įranga. (D. Kirkpatrick, 2011, p. 23)
Vartotojų profiliuose atsirado vadinamoji „siena“, ant kurios galima rašyti bet ką, kadangi kompanijos tikslas – kad vartotojai neatsijungtų. (D. Kirkpatrick, 2011, p. 122)
Mobilieji telefonai – „Facebook“ įrodė, jog dabar mobilieji telefonai yra pagrindinis šios kompanijos tikslas. Visų pirma, „Facebook“ tobulina savo mobiliąsias aplikacijas, o neseniai buvo išleistas ir „Facebook Home“ bei „Facebook“ telefonas – „HTC First“. Tokiu būdu kompanija bando užkariauti ir mobiliąsias platformas.
Mobiliosios reklamos – šiuo metu „Facebook“ jos reiškia viską. Buvo paskelbta, jog kompanijos pajamos paskutinį ketvirtį padidėjo 38 proc., t. y. iki 1,46 mlrd. JAV dolerių, ir visa tai – dėka mobiliųjų reklamų. Pajamos už mobiliąsias reklamas sudaro 30 proc. „Facebook“ bendrų pajamų.
Vaizdo pokalbiai „Facebook“ svetainėje – tai dar viena funkcija, kuri yra labai naudinga vartotojams, kadangi ši funkcija atstoja telefoninius pokalbius, tik dar prisideda vaizdas iš kitapus ekrano.
(http://įdebesis.lt/kaip-facebook-keicia-savo-verslo-strategija)
Apibendrinus galima teigti, kad socialinis tinklas ,,Facebook“ tapo populiariu dėl savo daugiafunkciškumo, inovacijų, dėl to sulaukė nemažai konkurencijos. 2011 metų duomenimis „Facebook“ tinklas turėjo apie 600 mln. registruotų vartotojų ir didžiuliu pagreičiu jų vis daugėjo. Iš to galima spęsti, jog vargu ar „Facebook“ kompanijai gresia išnykimas.
2.Organizacijos inovacijų valdymo analizė
Šiuo metu „Facebook“ vartotojai kalba 75 pasaulio kalbomis. Didelis vartotojų skaičius yra iš JAV, tačiau kitos iš viso pasaulio. Iš eilės jos pasiskirsto taip: Didžioji Britanija, Turkija, Indonezija, Prancūzija, Kanada, Italija, Filipinai, Ispanija, Australija ir Kolumbija. Nors ir kritikai gąsdino, kad nepasiseks ir portalas praras savo savitumą, tačiau „Facebook“ vis nesiliauja augęs savo galia ir mastu.
(Kirkpatrick, 2011, p. 423)
Pasirinktos kompanijos ,,Facebook“ inovacijos veiklos modelis versle yra tarptautinė tarpfirminė kooperacija.
2.1. lentelėje nagrinėjamos „Facebook“ inovacijos, mikroekonominiu ir makroekonominiu lygmeniu.
2.1. lentelė. Inovacijų vertinimas mikroekonominiu ir makroekonominiu lygmeniu (sudaryta autorės)
Inovacija | Reikšmė | |
Mikroekonominis lygmuo | Makroekonominis lygmuo | |
Informacijos platinimo svetainė | Vartotojų pritraukimas | Populiarumas, nauda verslui |
Mobilieji telefonai | Vartotojų pritraukimas pagaminus naują produktą, išaugęs pasitikėjimas įmone | Įmonės pripažinimas, populiarumo didėjimas |
Nuotraukų dalijimosi funkcija | Vartotojų pritraukimas, informacijos persiuntimo patogumas | Populiarumas, teikiama nauda vartotojui |
Bendravimas su žmonėmis | Vartotojų pritraukimas, informacijos persiuntimo patogumas, naujienų pasidalijimas | Populiarumas, nauda verslui ir vartotojams |
Vartotojų profiliuose atsirado vadinamoji „siena“ | Informacijos persiuntimo patogumas | Populiarumas |
Mobiliosios reklamos | Informacijos persiuntimo patogumas, naujienų pasidalijimas | Populiarumas, nauda verslui |
Vaizdo pokalbiai | Vartotojų pritraukimas, žinių ir naujienų pasidalijimas, patogumas | Teikiama nauda vartotojui, populiarumas, įmonės pripažinimas |
Įvertinus „Facebook“ inovacijas galima teigti, kad makroekonominiu lygmeniu kompanija yra populiarinama, siekiama nauda verslui bei vartotojams, kompanija yra labiau pripažinta. O mikroekonominiu lygmeniu – kompanija pritraukia daugiau vartotojų, informacija patogiai persiunčiama, pasidalijamos naujienos, gerinama kokybė ir kt.
Kalbant apie inovacijų kūrimo sąlygos, „Facebook“ galime vadinti naujų idėjų ieškovais bei naujovių kūrėjais. Tai yra viena iš tų kompanijų, kurių inovacijų strategija sukasi apie vartotojų pažinimą, portalo atnaujinimą siekiant pritraukti kuo daugiau vartotojų. Šis naujovių kūrimo būdas labiau remiasi tiesioginiu vartotojų stebėjimu. Apie žmonių poreikius galima daug sužinoti tiesiog bendraujant su jais ir stebint, kaip jie sąveikauja su paslaugomis, o tuomet telieka – pasinaudoti atsiradusiomis galimybėmis rinkoje išsprendus konkrečią problemą. Paprastai dauguma žmonių mano, jog būtent šios kompanijos ir yra tikrosios inovacijų kūrėjos, nes jų modelis – kurti visiškai naujas technologijas. Jų kūrimo ciklas prasideda ne tik nuo vartotojų, bet ir nuo pačios technologijos. Tokią strategiją „Facebook“ naudoja kurdami reklamas, kuriose platinama informacija, išleisdami mobiliuosius telefonus ir kt.
Analizuojama kompanija ,,Facebook“ pagal strategijos tipų erdvę priklauso raudoniesiems vandenynams. Raudonieji vandenynai – tai visos šiandien egzistuojančios industrijos. Jie – žinoma rinkos erdvė. Raudonuosiuose vandenynuose verslo sričių ribos apibrėžtos ir visiems priimtinos, konkurencijos žaidimo taisyklės – aiškios. Siekdamos atsirėžti kuo didesnę egzistuojančios paklausos dalį bendrovės bando pranokti savo varžovus, konkurentus. Rinkos erdvei pamažu užsipildant, pelno ir augimo galimybės senka. Gaminiai tampa plataus vartojimo prekėmis, o nuožmi konkurencija nudažo raudonąjį vandenyną krauju.
Raudonuosiuose vandenynuose diferenciacija kainuoja, nes bendrovės konkuruoja vadovaudamosi ta pačia „geriausios praktikos” taisykle. Šiuo atveju bendrovės turi du strateginius pasirinkimus: siekti diferenciacijos kuo nors išsiskiriant arba nedidelių kainų mažinant sąnaudas.
Raudonųjų vandenynų strategija:
Konkuravimas egzistuojančioje rinkos erdvėje;
Nugalėti konkurentą;
Išnaudoti egzistuojančią paklausą;
Pasiekti kokybės ir kainos kompromisą;
Suderinti visą bendrovės veiklos sistemą su diferenciacijos arba mažų kainų strategijos pasirinkimu. (Inovacijų valdymo paskaitų konspektas)
Apibendrinant galima teigti, kad „Facebook“ vis nesiliauja augęs savo galia ir mastu. Kompanija vis populiarinama, ji siekia naudos verslui bei vartotojams. Kompanija yra vis labiau pripažinama, pritraukiama vis daugiau vartotojų, informacija patogiai persiunčiama, pasidalijamos naujienos, gerinama kokybė ir kt. Siekdama tikslų, kompanija kuria naujas reklamas, kuriose platinama informacija, išleidžiami mobilieji telefonai.
3.organizacijos būsimos perspektyvos
Nors ir socialinis tinklas „Facebook” jau yra populiariausias, tai dar nereiškia, kad kompanija neturi planų į ateitį. Manoma, kad „Facebook” kompanija sukurs dar ne vieną inovatyvią programą, produktą ar kažką patobulins ir nustebins kiekvieną iš mūsų. Kompanijos įkūrėjas, šiuo metu esantis „Facebook” prezidentas nežada nuleisti rankų ir prarasti populiarumo, todėl kompanijoje „Facebook” yra numatomos kelios perspektyvos:
Bus skirta daugiau dėmesio vartotojų privatumui išsaugoti ir jį kontroliuoti bei atskirti tikras tapatybes nuo netikrų. Tai reiškia, jog norima, kad kiekvienas asmuo turėtų tik po vieną anketą ir ji būtų tikra, bet neišgalvota.
M. Zuckerbergas mano, kad iš lėto bus galima užvaldyti visa pasaulį, kad „Facebook” būtų netik internetinė svetainė, bet ir informacijos kaupykla, kaip bankas, informacijos agentūra, perskirstymo taškas, kaip paštas ar telefoninio ryšio kompanija. ,,Facebook” įkūrėjas nori ir toliau siekti užsibrežtų tikslų ir dar šiuos tikslus papildyti.
David Kirkpatrick knygoje „Facebook efektas: visa tiesa apie kompaniją, kuri sujungė pasaulį ir visiems laikams pakeitė žmonijos bendravimą” teigiama, kad M. Zuckerbergo nuomone, ateityje ,,Facebook” paskyra bus natūrali kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. ,,Niekas neklaus, ar tu užsiregistravęs „Facebook” , jis taps savaime suprantamu dalyku žmonių gyvenime” .
Visos šios trys perspektyvos neturėtų „Facebook” išstumti iš populiarumo, kadangi kompanija nuolat turi vis naujų idėjų kaip šį socialinį tinklalapį padaryti lyderiu. Visą tai priklauso tik nuo kompanijos vadovo keliamų tikslų, naujų idėjų kūrimo ir jų įgyvendinimo, o kol kas kompanijos veikla vystosi sklandžiai.
IŠVADOS
Šiuo metu pats populiariausias pasaulyje socialinis tinklas yra „Facebook“ , kurį 2004 metais sukūrė Markas Zuckerbergas. „Facebook“ kompanijos darbuotojų skaičius yra beveik 2000 darbuotojų. „Facebook“ kaip ir kitos organizacijos taip pat turi nemažai konkurentų, o pagrindiniai konkurentai yra šie: „Google“ ir „Twitter“. 2011 metų duomenimis „Facebook“ tinklas turėjo apie 600 mln. vartotojų ir didžiuliu pagreičiu jų vis daugėjo ir daugėja. Tik 50% užsiregistravusių vartotojų yra aktyvūs. Taigi „Facebook“ dėka, Markas Zuckerbergas 23 metų tapo jauniausiu milijardieriumi pasaulyje.
Šiuo metu „Facebook“ vartotojai kalba 75 pasaulio kalbomis. Pasirinktos kompanijos ,,Facebook“ inovacijos veiklos modelis versle yra tarptautinė tarpfirminė kooperacija. Įvertinus „Facebook“ inovacijas makroekonominiu ir mikroekonominiu lygmeniu galima teigti, kad makroekonominiu lygmeniu kompanija yra populiarinama, siekiama nauda verslui bei vartotojams, kompanija yra labiau pripažinta. O mikroekonominiu lygmeniu – kompanija pritraukia daugiau vartotojų, , informacija patogiai persiunčiama, pasidalijamos naujienos, gerinama kokybė ir kt. Kalbant apie inovacijų kūrimo sąlygos, „Facebook“ galime vadinti naujų idėjų ieškovais bei naujovių kūrėjais. Analizuojama kompanija ,,Facebook“ pagal strategijos tipų erdvę priklauso raudoniesiems vandenynams. Gaminiai tampa plataus vartojimo prekėmis, o nuožmi konkurencija nudažo raudonąjį vandenyną krauju. Raudonuosiuose vandenynuose diferenciacija kainuoja, nes bendrovės konkuruoja vadovaudamosi ta pačia „geriausios praktikos” taisykle. Šiuo atveju bendrovės turi du strateginius pasirinkimus: siekti diferenciacijos kuo nors išsiskiriant arba nedidelių kainų mažinant sąnaudas.
,,Facebook” kompanijoje yra numatomos būsimos perspektyvos: 1. vartotojų privatumo išsaugojimas; 2. viso pasaulio užvaldymas – naujų funkcijų sukūrimas; 3. ,,Facebook” paskyra bus kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Visos šios trys perspektyvos neturėtų „Facebook” išstumti iš populiarumo, kadangi kompanija nuolat turi vis naujų idėjų kaip šį socialinį tinklalapį padaryti lyderiu. Visą tai priklauso tik nuo kompanijos vadovo keliamų tikslų, naujų idėjų kūrimo ir jų įgyvendinimo, o kol kas kompanijos veikla vystosi sklandžiai.
LITERATŪROS SĄRAŠAS
Kirkpatrick. D., Facebook efektas: visa tiesa apie kompaniją, kuri sujungė pasaulį ir visiems laikams pakeitė žmonijos bendravimą. Kaunas, 2011.
Inovacijų valdymo paskaitų konspektas (dėstytojo medžiaga)
Prieiga per internetą:
http://įdebesis.lt/kaip-facebook-keicia-savo-verslo-strategija (žiūrėta 2015-05-09)