1
Turinys
CD-RW įrenginiai
Įžanga………………………………………………………………………………………………2CD-RW įrenginiai…………………………………………………………………………………2CD-RW garso takelių redagavimo režimas……………………………………………………..3CD-MRW………………………………………………………………………………………….3CD-R ir CD-RW diskų ypatybės…………………………………………………………………3CD-RW…………………………………………………………………………………………….4CD-RW stacionarioms sistemoms………………………………………………………………..5Programinė įranga……………………………………………………………………………..….6Kompaktinių diskų formatai……………………………………………………………………..6Perrašyta dar kartą………………………………………………………………………………………………………….7Literatūra………………………………………………………………………………………………………………………..9
2
Įžanga
Lanksčiųjų magnetinių diskelių įrenginiai vis dar laikosi savo vietos kompiuterio korpuse,bet jaisbesinaudojančių vartotojų gretos tiesiog nykste nyksta akyse.Kai kurie kompiuterių gamintojai jau atsisako šių iš skaitmeninės technikos istorijos glūdumos atkeliavusių duomenų įrašymui skirtų įrenginų ir vietoj jų siūlo pažangesnes,keliasdešimt arba šimtus kartų talpesnes technologijas:įrašančius kompaktines plokšteles kaupiklius (CD-RW), „flash“ atmintį ar netgi įrašančius skaitmeninius universaliuosius diskus įrenginius (DVD+RW arba DVD-RW).
CD-RW įrenginiai
Be jokios abejonės,dabar pagrindinė kompiuterinės informacijos pranešimo laikmena yra kompaktinės plokštelės (CD-ROM).Programos,žaidimai,enciklopedijos,muzika jau seniai platinama šiuo ( ir dažnai tik šiuo) formatu.Tačiau vis dažniau kompiuterių vartotojams prireikia įrašyti savą plokštelę:skaitmeninėms nuotraukoms,svarbių failų atsarginės kopijos padarymui arba tiesiog duomenų pernešimui į kitą kompiuterį.Įrašantys kompaktines plokšteles įrenginiai kaip tik tam skirti.Tik kelis kartus už lanksčiųjų diskelių kaupiklius brangesni įrašantys kompaktines plokšteles (CD-RW ) įrenginiai yra puiki ir,svarbiausia, pigi duomenų pernešimo alternatyva.Įsivaizduokite,kad į vieną įrašomąją plokštelę galite sutalpinti 486 lanksčiuosius diskelius.Kita vertus,šių dvejų duomenų laimenų kaina praktiškai yra ta pati. Nuo pat pradžių optiniai diskai buvo pritaikyti tik skaitymui:duomenys keliaudavo tik viena kryptimi-iš nuskaitymo įrenginio į kompiurerį.tik po kurio laiko buvo sukurtos technologijos,leidžiančios nukreipti šį procesą kita kryptimi.Taip atsirado įrašantys optinius diskus įrenginiai:kompaktiniš plokštelių įrašymui-įrašantis kompaktines plokšteles (CD-RW) įrenginys.Su įrašančiasi kompaktines plokšteles įrenginiasi galite perrašyti į kompaktinę plokštelę iki 700 MB duomenų.Palyginus su dabartiniais standžiaisiais diskais,kuriš talpa matuojama dešimtimis gigabaitų (GB- tai 1000 megabaitų) ,kompaktinės plokštelės talpa nėra didelė,tačiau jos vis dar pakanka svarbiausiems kompiuteryje saugomiems duomenims įrašyti.Be to,Įrašantys kompaktines plokšteles įrenginiai puikiai tinka skaitmeninėms nuotraukoms,paveiksliukams archyvuoti.Galų gale,į kompaktines plokšteles galima įrašyti geros kokybės muziką ( iki 80 minučių trukmės) ir vėliau ją perklausyti buitiniu kompaktinių plokštelių grotuvu.
Įrašantys kompaktines plokšteles įrenginiai tiesiog idealiai tinka norint apsikeisti informacija.Visi dabar parduodami kompiuteriai komplektuojami kartu su optinių diskų įrenginiais (CD-ROM arba DVD-ROM ),tad nuskaityti komapktinės plokįtelės turinį praktiškai gali jau visi.Į kompaktinę plokštelę jūs galite įrašyti bet ką:pradedant teksto failais,paveiksiukais ir baigiant skaitmeniniais trumpametražiniais filmais bei garso įrašais. Tiek įrašantys kompaktines plokšteles,tiek ir įrašantys skaitmeninius universaliuosius diskusįrenginiai ne tik gali įrašyti optinius diskus,bet ir juos nuskaityti.Kitais žodžiais tariant,CD-RW įrenginys gali dirbti kaip CD-ROM įrenginys.3
CD – RW garso takelių redagavimo režimas
CRW3200 aprūpintas unikalia nauja ypatybe, kuri leidžia naudotojams neištrynus disko turinio redaguoti įrašytus garso takelius CD – RW diskuose. Vartotojai gali papildyti garso takelių arba juos ištrinti iš bet kurio CD – RW disko.
CD – MRW
CD – MRW (CD Galingas Rainerio Perrašymas) leidžia CD – RW panaudoti funkcija “perkelk ir palik”, kaip ir lanksčiuose diskuose. Yamaha CRW3200 modelis yra pirmasis CD – RW įrašymo įrenginys, kuris leidžia atlikti šį veiksmą.
CD – R ir CD – RW diskų ypatybės
Įrašomi ir perrašomi kompaktiniai diskai, arba CD – R ir CD – RW: optinės laikmenos skirtos garsui, vaizdui ir kitai informacijai saugoti.• Plačiai naudojami standartai;• Didelė talpa, maža kaina;• Mažesnis talpumas negu DVD.Personalinių kompiuterių vartotojai susiduria su šių dienų problema: ką pasirinkti informacijos saugojimui pradedant nuo DAT iki ZIP formatų , saugant juos magnetinėse juostelėse, lanksčiuose diskuose, Jaz, Orb, SyQuest ar Travan laikmenose. Bet nepaisant šių pasirinkimų, kompaktiniai diskai – tai universaliausi, nebrangūs ir ilgalaikiai informacijos kaupikliai, taigi CD–R, CD – ROM ir CD – RW diskų formos toliau klesti. Kaikurių rūšių kompaktinia diskai pardavinėjami šiandien yra pritaikyti beveik visiems kompiuteriams. Ir patys paskutiniai pretendentai į sostą DVD yra standartų ginčų įkarštyje. Kompaktinia diskai greičiausia liks didžiausios talpos diskais, kurie bėgant metams bus prienami daugeliui vartotojų.
Dauguma kompaktinių diskų gali saugoti 650 MB informacijos. Tuo metu kai CD – ROM diskų turinį namų vartotojai keisti negali, CD – R gali įrašyti tik kartą, o CD – RW galima įrašinėti šimtus kartų. CD – RW įrenginia papildomai leidžia įrašinėti ir CD –R diskus taip pat.4
Visų trijų tipų diskuose informacija saugoma grioveliuose, kurie yra 1,6 mikronų dydžio (mikronas yra viena tūkstantoji milimetro dalis, kai žmogaus plauko storis yra apie 50 mikronų). Skirtingai negu magnetiniai informacijos saugojimo įrenginiai (kietieji diskai HDD), kurie informaciją saugo magnetinėje plokštumoje poliarizuodami daleles, CD – R ir CD – RW diskuose informacija saugoma: takeliuose mikroskopiniais atspindinčiais ir neatspindinčiais šviesą taškais. Įrenginys skaitydamas informacija iš kompaktinio disko į jo paviršių nukreipia lazerio spindulį ir pagal tai ar griovelis, ar iškilimas takeliuose atkuria informaciją.Masiškai gaminant audio kompaktinius diskus ir CD – ROM diskus jie tiesiog štampuojami mažais presais, kurie sukuria smulkius iškilimus (vadinamus plokštumomis) ir skylutes (žinomas kaip įdubos) takeliuose. Duobutės skirtingai negu lygumos atspindi šviesą nuo aliuminio arba auksinio paviršiaus ir lazeris pagal šviesos šviesumą atstato informaciją. CD – R ir CD – RW diskai turi šviesai jautrius dažymo medžiagas arba chemikalus, kurie yra žemiau apsauginio plastiko. Kai aukšto sutelktumo įrašantis lazeris pasiekia šviesai jautrias medžiagas jos tampa atspindinčios šviesą arba ne. CD – ROM, CD – R, CD – RW ir netgi DVD gali skaityti bet kurio tipo diskus. Išskyrus kai kuriuos ankstesnius CD – ROM ir pirmuosius CD – R įrenginius, kurie negali skaityti perrašomuosius diskus. CD – RW paviršiuje tarp atspindinčių ir neatspindinčių taškų yra mažas kontrastas ir ankstesnių, mažiau sudėtingesnių lazerių galvutės negali rasti skirtuma tarp jų. Šie įrenginiai tiesiog atmes šiuos CD – RW diskus.
CD-RW
Kai tik pasirodė CD – R tapo beveik vartotojų produktu, tačiau 1997 metų viduryje išleistas CD – RW sukėlė rimtą grėsmę jo ateičiai ir sąlygojo varžymąsi tarp įvairių superlanksčių alternatyvų.
Bendradarbiaujant Hewlett-Packard, Mitsubishi Chemical Corporation, Philips, Ricoh ir Sony CD – RW leido vartotojui perrašyti pasenusius duomenis arba ištrinti individualius failus. Oranžinės knygos III dalyje garantuojama, kad CD – RW specifikacijos yra suderintos su visais CD produktais ir netgi su DVD.CD – RW technologijos yra optinės fazės pakeitimas ir nieko čia radikalaus. Technologijos naudojamos CD – RW nesusiję su jokiu magnetiniu lauku, kuris naudojamas MO technologijose. Diskai paprastai nesiskiria nuo CD – R diskų savo metaline pilka spalva ir turi tą pačią struktūrą kaip ir CD – R diskai, tačiau skiriasi keliomis detalėmis. CD – RW disko viršutinis sluoksnį sudaro polikarbonato substratas su spiraliniu grioveliu informacijos įrašymui, kur yra keli (paprastai penki sluoksniai) sluoksniai. Įrašymo sluoksnis yra tarp dielektrinių sluoksnių, kurį galvutė pasiekia fazės pakeitimo sluoksnio įrašymo proceso metu. Vietoje CD – R disko dažų sluoksnio, CD – RW dažniausiai naudojama kristalų mišinys, kuris pagamintas iš sidabro, indžio, stibio ir telūro. Šis gerokai prabangus mišinys turi labai ypatingą ypatybę: kai jis įkaitinamas iki reikiamos temperatūros ir atšaldžius tampa kristalinis, bet jei jį paveikus aukštesne temperatūra, kai jis atvėsta tampa amorfinis. Kristalinis paviršius leidžia metaliniui paviršiui atspindėti lazerio spindulį geriau, kai nekristalinis dalį spindulių absorbuoja lazerio spindulį, taigi šviesa nebe atsispindi. 5Kad pasiekti šių efektų įrašymo sluoksnyje CD – RW įrenginys naudoja skirtingą lazerio galią:aukščiausia lazerio galia, kuri vadinama “Įrašymo Galia”, padaro įrašymo sluoksnyje nekristalinę (absorbcinę) būsenąvidutinė galia, žinoma kaip “Trynimo Galia”, tirpdo įrašymo sluoksnį ir paverčia jį kristaline atspindinčia būsenąpati mažiausia galia, kuri yra “Skaitymo Galia”, nekeičia įrašymo sluoksnio taigi ji naudojama informacijos skaitymui.Įrašymo metu fokusuojamas “Įrašymo Galios” lazerio spindulys atrankos būdu šildo paviršinį disko plotą virš lydymosi temperatūros (500 – 7000C), taigi visi atomai plote skystoje būsenoje pradeda greitai judėti. Tuomet jei pakankamai greitai ataušta atsitiktinai skystoje būsenoje išsidėsto “užšala” ir tokia būsena vadinama amorfinė. Amorfinėje būsenoje medžiaga traukiasi palikdama duobutes kur lazeriu taškas buvo įrašytas, rezultate gaunama atpažįstamas kompaktinio disko paviršius. Kai viršutinį paviršių lazerio spindulys kaitina “Trynimo Galia” žemiau lydymosi temperatūros, bet aukštesne negu kristalizavimosi temperatūra (2000C) tam tikrą laiką (mažiausiai ilgiau negu minimalus kristalizavimosi laikas), atomai grįžta į tvarkingą būseną (t.y. kristalinę būseną). Įrašymas atliekamas vieną karta praėjus fokusuojančio lazerio spinduliui, kartais minima kaip ”tiesioginis perrašymas” ir šis procesas gali būti atliekamas kelis tūkstančius kartų.
Kartą įrašius informaciją amorfiniai plotai atspindi mažiau šviesos, tai leidžia “Skaitymo Galios” lazerio spinduliui rasti skirtumus diske tarp plokštumų ir duobučių. Vienas kompromisas tas, kad diskas atspindi mažiau šviesos negu CD – ROM arba CD – R. taigi CD – RW diskus gali skaityti tik CD grotuvai, kurie atitinka naują daugkartinio skaitymo specifikaciją. Netgi DVD – ROM įrenginiai, kurie naudoja UDF failų formatą turi turėti dvigubos bangos ilgio galvutę, kad galėtų skaityti CD – RW diskus.CD – RW įrenginiai yra dvigubos paskirties leidžiantys atlikti CD – R ir CD – RW funkcijas, taigi vartotojas gali pasirinkti kuris įrašymo būdas bus geriausias būtent tam darbui. 1998 metų viduryje įrenginiai galėjo skaityti 6 greičiu, įrašinėjant CD – R ar CD – RW būdu 4 greičiu. Tų metų pabaigoje greitis buvo padidintas iki 16. 2000 metų pabaigoje geriausias įrenginys sugebėjo įrašinėti CD-RW/CD-R būdais ir skaityti CD –ROM 10/12/32 greičiais. Po šešių mėnesių geriausių įrenginių duomenys buvo 10/24/40.Taip pat UDF leidžia vartotojams perkelti failus į diskus, tačiau CD – RW nėra lengva naudotis kaip kietu disku. Pirminis UDF standarto apribojimas ir susijusios su įrenginio programine įranga, tai reiškia kai informacija buvo ištrinta iš CD – RW, šie disko plotai buvo paprasčiausiai ištrinti ir neiškarto buvo prienami. Diską buvo galima naudoti kol jo talpa užimta, bet tuomet disko turinį reikia ištrinti atstatant saugojimo talpa naudojant “nuoseklaus trynimo” funkciją. Aparatinės įrangos terminu disko ištrynimas atliekamas kaitinant paviršių žemesne temperatūra, bet ilgiau, kad paverstu į kristalinę būseną.UDF standarto evoliucija ir išplėtotas įrenginio programinės įrangos susivienijimas žymiai pagerino dalykus darančius CD – RW labiau patinkančius, bet vis dar nelabai populiarius kaip kietų diskų įrenginys arba lanksčius diskelius.CD-RW stacionarioms sistemoms
Kiti trys “Hewlett-Packard” CD-RW įrenginiai skirti montuoti stacionariųjų kompiuterių 5,25 colio skersmens lentynėlėse arba naudoti išoriškai. “CD-Writer Plus 9210i” ir “CD-Writer Plus 9210e” savo techniniais parametrais yra identiški, tik pirmasis yra vidinis, o antrasis – išorinis įrenginys.
Išoriniai įrenginiai turi tą privalumą, kad gali būti pernešami nuo vieno kompiuterio prie kito, bet jie yra gerokai brangesni, nes, be paties CD-RW mechanizmo, privalo turėti saugantį korpusą ir atskirą maitinimo šaltinį. Šiuo atveju išorinį modelį vertėtų įsigyti tik tiems, kas visuose reikiamuose 6kompiuteriuose turi SCSI plokštes ar SCSI modulius pagrindinėse plokštėse. Kitiems labiau tiktų išorinis “Hewlett-Packard CD-Writer Plus 8210e”, nes jis prie AK jungiamas per USB jungtį (tokio modelio kaina yra 1215 Lt, bet jis yra lėtesnis – rašo 4x, perrašo 4x, o skaito – 6x sparta).Abu “CD-Writer Plus 9210” įrenginiai kompaktinius diskus rašo 8x, perrašo – 4x, o skaito – 32x sparta. Vadinasi, bet kuris modelis gali būti naudojamas kaip pagrindinis ir vienintelis kompiuterio CD įrenginys. Nors paprastų CD-ROM sparta pasiekė x48 ir net x50, tačiau dar nėra nė vienos programos ar žaidimo, kuriam reikėtų tokios didelės kompaktinių diskų įrenginio spartos.Viena sritis, kurioje spartos niekada nebus per daug, yra pačių CD įrašymas ar perrašymas. Todėl naujų didesnės spartos modelių pasirodymas visuomet yra gera žinia. Šioje apžvalgoje vienas “Hewlett-Packard” modelių buvo visiškai naujas, o jo rašymo į CD-R diskus sparta yra net dešimt kartų didesnė už duomenų gavimo iš paprasto muzikinio CD.Kaip ir kiti “Hewlett-Packard” CD-RW įrenginiai, “CD-Writer Plus 9310i” gali rašyti vieną muzikos takelį, visą diską iš karto, laipsniškai rašyti duomenis į diską paketiniu arba “multisession” režimu. Pastarieji du yra alternatyvios disko rašymo ne iš karto technologijos. Pirmoji yra patogi tuo, kad į diską galima duomenis rašyti tiesiai iš “Windows Explorer” lygiai taip, kaip kopijuojami failai į diskelius. Be to, rašoma informacija gali būti suglaudinama, tad bent teoriškai į vieną CD gali tilpti iki 1,3 GB ar dar daugiau duomenų. Paketiniu režimu įrašytą diską perskaitys toli gražu ne visi CD-ROM įrenginiai, ypač senesni, tad naudoti jį reikia atsargiai. Daug geresnis suderinamumo prasme yra laipsniškas daugkartinis “multisession” rašymas. Taip įrašytų kompaktinių diskų neatpažįsta tik patys seniausi CD-ROM įrenginiai. Kita vertus, rašant “multisession” režimu kiekvieną kartą dalis CD talpos skiriama turinio ir failų adresų įrašams, todėl į kompaktinį diską telpa mažiau duomenų, nei paprastai.
10x sparta reikštų, kad pilnas kompaktinis diskas turi būti įrašomas per nepilnas 8 minutes. Taip iš tikrųjų ir yra, tačiau programinė įranga prieš rašymą turi sukurti būsimo disko ruošinį kietajame diske, patikrinti, ar visi failai atitinka ISO 9660 ar kokio kito formato reikalavimus ir įrašyti reikalingą failų sistemos informaciją į kompaktinį diską. Kartais dėl šių papildomų darbų rašymo trukmė padidėja beveik dvigubai – turėkite tai omenyje, kai skaičiuosite, kiekgi laiko užtruks CD įrašymas.Programinė įranga
“Hewlett-Packard” tradiciškai su savo CD-RW įrenginiais pateikia labai daug naudingos programinės įrangos. Kai kurios programos pridedamos prie visų modelių, o kitos – pagal įrenginio paskirtį arba papildomai kaip paskata jį įsigyti. Visi “CD-Writer Plus” modeliai kompaktinių diskų įrašymui ir perrašymui naudoja “Adaptec” programinę įrangą: “Direct CD” yra skirta laipsniškam rašymui paketiniu režimu, o “Easy CD Creator” – visiems kitiems režimams. “Easy CD Creator” yra bene populiariausia CD rašymo programa. Ji yra paprasta naudoti, suderinama su visais pagrindiniais standartais ir turi pakankamai galimybių. Kita programinė įranga yra skirta atsarginių duomenų kopijų darymui kompaktiniuose diskuose, CD dėžučių įdėklų ar pačių diskų etikečių kūrimui ar grafikos failų kūrimui ir peržiūrai. Pažymėtina, kad modeliai, kurių numeris baigiasi “10”, taip pat turi “Sonic Foundry ACID” programą, skirtą savos elektroninės muzikos kūrimui. Visų “CD-Writer Plus” įrenginių programų komplektas yra visiškai pakankamas kompaktinių diskų kūrimo reikmėms.
Kompaktinų diskų formatai
ISO 9660 – tai duomenų formatas, kuris sukurtas Tarptautinių Standartų Organizacijos 1984 metais. Tai priimtas failų ir katalogų kryžminės struktūros protokolas. Failų pavadinimams leidžiama 7
naudoti didžiąsias raides, skaičius nuo 0 iki 9 ir pabraukti simbolius, “_”. Katalogus pavadinimą gali sudaryti tik 8 simboliai (be papildymų) ir gali turėti savyje ne daugiau kaip 8 katalogus. Standartų gali nepaisyti tik Windows 95, bet senesni CD – ROM įrenginiai negalės apdoroti “nestandartinius” diskus.
Tačiau ISO 9696 failų formatas naudojamas CD, CD – R ir originaliuose diskuose neleido įrašinėti informaciją mažais kiekiais. Įrašinėjant daugybe seansų apie 13MB disko talpos buvo nepanaudojama kiekvienu seansu ir standartiškai takų limitas turėtų būti 99. Šie limitai vėliau buvo pritaikyti OSTAi (Optinio Saugojimo Technologijų Asociacija) ISO13346 universaliam disko formatui (UDF). Ši sistema nepriklausomai nuo saugojimo standarto optiniuose diskuose, įskaitant CD – R, CD – RW ir DVD įrenginius, naudoja pertvarkytą katalogų struktūrą, kuri leidžia įrenginiui efektyviau įrašinėti failus (arba paketus) tuo pačiu metu.Kompaktinis diskas yra 12 cm diametro su 15 mm diametro vidine skyle. Garsinė ir kita informacija saugoma nuo 25 mm spindulio (nuo pradžios) iki 58 mm spindulio. Oranžinėje knygoje CD – R standartus paprastai kompaktinis diskas dalinamas į dvi dalis: Sistemos Naudojamas Plotas (SUA) ir Informacijos Plotas. SUA veiksmai panašus kaip kietojo disko boot sektorius užimantis pirmuosius 4 mm kompaktinio disko ploto. Jis nuskaitymo įrenginiui parodo, kokio tipo informacijos tikėtis ir koks formatas ir savaime padalinta į dvi dalis: Galios Kalibravimo Plotas (PCA) ir Programinės Atminties Plotas (PMA):Kiekvienas diskas turi PCA, kuri testuoja įrenginio lazerį. Kiekviena kartą įdėjus kompaktinį diską į nuskaitymo įrenginį. Jo lazeris nukreipiamas į PCA plokštumą, kad nustatytų kokio intensyvumo spindulį kompaktinio disko išdeginimui pasirinkti. Daug kas priklauso nuo optimalaus pasirinkimo: Įrašymo greitis, intensyvumas, supanti temperatūra ir kokio tipo naudojamas diskas. Kas karta patikrinama disko graduotė nuo 1 iki maksimalios reikšmės 99.Tuo tarpu PMA saugoma informacija apie 99 takelių skaičių ir jų pradžios ir pabaigos taškus (muzikai), arba sektorių adresus kur informaciniai failai prasideda kompaktiniame diske.Perrašyta dar kartą…Kad ir kaip greitai didėtų naujų kietųjų diskų talpa, informacijos sankaupos asmeniniuose kompiuteriuose vis vien būna didesnės. Visko į kietąjį diską nesutalpinsime, kad ir kaip norėtume. Kita vertus, kiekvieną kartą, kai tik duomenys nebetelpa, keisti kietąjį diską į naują yra ne tik neekonomiška, bet ir neprotinga – paskui visas naujienas nesuspėsime. Vadinasi, dalis informacijos bus saugoma kitokiose laikmenose. Anksčiau tai buvo diskeliai ar magnetinės juostos; šiandien – dažniausiai kompaktiniai diskai. Įrašomas (o vėliau ir perrašomas) kompaktinis diskas duomenų saugojimo įrangos rinkoje sukėlė ne mažesnį perversmą nei MP3 formatas skaitmeninės muzikos rinkoje. Galų gale net tuos MP3 failus juk kur nors reikia įrašyti – kietajame diske jie užima nemažai brangios vietos.
Todėl per pastaruosius kelerius metus CD-R ir CD-RW įrenginių populiarumas padidėjo keliasdešimt kartų, o įrangos kainos nukrito iki kadaise buvusių paprastų CD-ROM įrenginių kainų. Technologijos šuolis taip pat labai įspūdingas: nuo pirmųjų vos muzikinio CD įrenginio sparta (1x) rašančių ir atkuriančių įrenginių iki modelių, kurie duomenų skaitymo sparta varžosi su paprastais8
CD-ROM, o informaciją gali rašyti ir perrašyti 8x ar net 10x sparta. Kitą kartą net įrašomų diskų gamintojai nebespėja su įrangos gamintojais.
Daugiau kaip prieš metus atliktoje daugialypės informacijos techninės įrangos apžvalgoje dominavo įprastiniai CD-ROM įrenginiai ir keletas naujų DVD įrenginių, na, o šiemet pagrindinis akcentas tenka CD-RW modeliams, kurių kainos pagaliau tapo visiems prieinamos, o sparta – kaip jau minėta – pagaliau patenkina vartotojų poreikius. Be to, kompaktiniai diskai iki šiol išlieka pačia pigiausia ir duomenų saugojimo laikmena, o tai plačiajai publikai taip pat svarbu. Kompaktinių diskų įrenginiai yra tiek paplitę, kad visada galime būti tikri, jog bent vienas kompiuteris svečioje įmonėje ar šiaip pas ką namie sugebės perskaityti įrašytą informaciją.Šiai apžvalgai iš “Hewlett-Packard” gavome keturis įrašančius/perrašančius kompaktinių diskų įrenginius, kurių vienas yra skirtas nešiojamiesiems kompiuteriams. Tai pirmasis toks įrenginys “Naujosios komunikacijos” laboratorijoje, bet seniai lauktas. Mat turėti CD-RW įrenginį prie nešiojamojo kompiuterio yra labai paranku – galima bet kada įrašyti CD su partneriams ar klientams reikalingais duomenimis ir palikti juos nesijungiant į svetimą vietinį tinklą (tai ne visuomet yra galima ar pageidaujama). Lygiai taip tarnybinėje kelionėje gali būti pravartu įrašyti kompaktinį diską su skubia medžiaga ir ekspreso paštu išsiųsti jį į savo biurą – svečioje šalyje jungtis iš viešbučio prie interneto ne visada įmanoma.“Hewlett-Packard CD-Writer Plus M820e” modelis yra labai kompaktiškas, antracito spalvos, kuri gerai dera prie nešiojamojo kompiuterio korpuso (bent jau “Hewlett-Packard OmniBook” modelių). Su kompiuteriu CD-RW yra sujungtas per specialią SCSI kortelę, dedamą į vieną iš PCMCIA lizdų. Nepaisant mažo formato ir nedidelio svorio (M820e sveria apie 400 gramų), šis CD-RW įrenginys yra gana spartus. Kompaktinius diskus jis skaito 20x sparta, rašo ir perrašo 4x sparta. Vadinasi, jis yra pakankamai spartus, kad būtų naudojamas kaip pagrindinis nešiojamojo kompiuterio CD įrenginys. Kadangi vidiniai nešiojamųjų kompiuterių moduliai dažnai būna keičiami, tai vietoj standartinio CD įrenginio, galima įdėti papildomą maitinimo elementą arba papildomą kietąjį diską – nelygu, ko labiau reikia – ilgesnio darbo su elementais (pvz., transatlantiniame skrydyje), ar didesnės talpos duomenims.
Prie kelioninio krepšio svorio prisidės papildomi 400 gramų, bet ši auka, mūsų galva, apsimoka. Nors už komponentus nešiojamiesiems kompiuteriams esame pratę mokėti gerokai didesnius pinigus nei už atitikmenis stacionariems AK, tačiau “Hewlett-Packard CD-Writer Plus M820e” kaina neturėtų išgąsdinti. Įrenginys kainuoja 1717 litų.9
Literatūra
Janickienė D. INFORMATIKA 2003Ikamas K. Septyni jūsų kompiuterio pagalbininkai 2003Žilinskas A.,Leonavičius G.,Valančius E., Informatika 2000www.nkm.ltwww.pcworld.comwww.cdrinfo.com