Pietų Amerika

Pietų Amerika, užimanti 12 procentų planetos sausumos ploto, yra ketvirtas pagal dydį žemynas. Jos gyventojai sudaro 6 procentus pasaulio gyventojų.
Pietų Amerikos žemynas ištysęs nuo tropinės juiostos Karibų jūros iki ledinių vandenų Dreiko sąsiaurio, skiriančio piečiausią Horno kyšulį nuo už 800 km. esančios Antarktidos. Riba su Šiaurės Amerika mokslininkų sąlyginiai pravedama per 150 km. pločio sąsmauką ties Kolumbijos ir Panamos tarpvalstybine siena.
Valstijos JAV nėra vientisas kraštas, kaip Brazilija ar Kanada, o federacija, jungianti 50 visai skirtingų valstijų. Kiekvieną valstiją žymi žvaigždė JAV vėliavoje. Iš pradžių Atlanto vandenyno pakrantėje buvo tik 13 valstijų, bet amerikiečiams plečiantis valstybių didėja.
Išilgai vakarinio žemyno pakraščio nutįsusi ilgiausia Žemėje Andų kalnų grandinė. Juose gyvena daugelio čiabuvių indėnų genčių palikuonys. Dar prieš 500 metų nuo dabartinės Kolumbijos iki Argentinos driekėsi aukštas cilivizacijos inkų imperija. Į rytus nuo Šiaurinių Andų plyti trečdalį žemyno apimanti Amazonija-vandeningiausios pasaulio upes Amazonės žemuma.
Dauguma žemyno gyventojų susitelkė rytinėse pakrantėse. Be didžiausios Pietų Amerikos šalies Brazilijos, kurioje kalbama portugališkai o, tai pat Prancūzijos Gvianos, Gajanos ir Surinamo, likusiose valstybėse vyrauja ispanų kalba nes būtent jie buvo kolonizavę didžiąją žemyno dalį. Taigi, Pietų Amerikos gyventojai yra kilę iš čiabuvių indenų, ispanų kolonistų,juodaodžių vergų palikuonių ir vėliau imigravusių kitų Europos šalių gyventojų.
Pirmieji Pietų Amerikos gyventojai per Šiaurės Amerika atkeliavo iš Azijos. Nuo XVI a. čia pradėjo kurtis europiečiai, daugiausia iš Ispanijos ir Portugalijos. Daugelis tuokėsi su čiabuviais, ir jiems gimdavo maišytos rasės palikuonys – metisai. Andų šalyse, kaip antai: Bolivijoje ir Peru, čiabuviai vis dar sudaro didžiąją gyventojų dalį. Dauguma Argentinos gyventojų – baltieji, daugelis kilę iš Italijos, Vokietijos ar Anglijos, o Brazilijoje daug Afrikos vergų, atvežtų dirbti cukranendrių plantacijose, palikuonių. Nuo 1940 metų P.Amerikos gyventojų patrigubėjo.

Leave a Comment