Pietų Amerika

Pietų Amerika

Pietų Amerikos žemynas didžiąja dalimi yra pietiniame Žemės pusrutulyje, kertamas pusiaujo, tarp Ramiojo ir Atlanto vandenynų. Šiaurės ir Pietų Ameriką jungia geologiškai neseniai susiformavusi Panamos sąsmauka. Palei vakarinį žemyno pakraštį driekiasi santykinai jauna ir šeismiškai aktyvi Andų kalnų grandinė. Rytinėje žemyno dalyje vyrauja lygumos ir plokščiakalniai, didelius plotus užima Amazonės baseinas, kuriame vyrauja visžaliai pusiaujo miškai.Pietų Amerika užima 17 818 mln km², joje gyvena apie 351 mln. žmonių (2001). Pagal plotą tai ketvirtas pagal dydį žemynas po Azijos, Afrikos ir Šiaurės Amerikos, pagal gyventojų skaičių – penktas po Azijos, Afrikos Europos ir Šiaurės Amerikos. Manoma, kad žmonės žemyną apgyvendino per Beringo sąsmauką, dabartinį Beringo sąsiaurį, nors egzistuoja ir migracijų iš Ramiojo vandenyno pietų hipotezės. XVI a. 4-ame dešimtmetyje Pietų Amerikos gyventojus pavergė užkariautojai iš Europos, iš pradžių iš Ispanijos, vėliau ir iš Portugalijos, kurie žemyną padalino į kolonijas. Per XIX a. šios kolonijos gavo nepriklausomybę. Apie 85% Pietų Amerikos priklauso Atlanto vandenyno baseinui. Didžiausios upės: Amazonė, Parana, San Franciskas, Orinokas. Tarp nedaugelio ežerų didžiausi yra Marakaibo, Patos ir Titikakos ežerai. Prie Pietų Amerikos priskiriama ir daugybė salų, kurių dauguma priklauso žemyno šalims. Didžiausia Pietų Amerikos šalis pagal plotą ir gyventojų skaičių yra Brazilija.

Valstybės sudarančios Pietų Ameriką

Argentina

Argentinos respublika yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Čile, Bolivija, Peru, Paragvajumi, Brazilija, Urugvajumi, krantus skalauja Atlanto vandenynas. Valstybės plotas 2 780 399 kv.km., gyventojų skaičius 39 144 753. Sostinė Buenos Aires. 88% gyventojų miestiečiai. 85% sudaro europiečiai ir labai nedaug yra metisų (indėnų ir europiečių palikuonys). Ekonomika paremta žemės ūkiu ir pramone.

Bolivija

Bolivijos respublika yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Peru, Brazilija, Paragvajumi, Argentina ir Čile. Tik Bolivija ir Paragvajus Pietų Amerikoje neturi išėjimo į jūrą. Šalies plotas 1 098 581 kv.km., gyventojų skaičius 8 724 150, sostinė La Pasas. 55% vietinių gyventojų yra indėnai, 1/3 metisai (indėnų ir europiečių palikuonys). 63% gyvena miestuose.

Brazilija

Brazilija yra didžiausia valstybė Pietų Amerikoje, ribojasi su Prancūzijos Gviana, Surinamu, Gajana, Venesuela, Kolumbija, Peru, Bolivija, Paragvajumi, Argentina, Urugvajumi, krantus skalauja Atlanto vandenynas. Gyventojų skaičius 184 101 100. Sostinė Brazilija. Urbanizacija šalyje siekia 82%, šiam skaičiui pastaruoju metu labai daug įtakos turi kaimo gyventojai, besikeliantys į didmiesčių priemiesčius, ir ieškodami geresnių pragyvenimo sąlygų. Ekonomikos lygis šalyje sparčiai kyla, tačiau vis dar išlieka aiški linija tarp turtingųjų ir skurdžių, visas valstybės turtas ir valdžia priklauso mažam elito procentui.

Čilė

Čilės respublika yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Peru, Bolivija, Argentina, krantus skalauja Ramusis vandenynas. Šalies plotas 756 626 kv.km., gyventojų skaičius 15 827 180. Sostinė Santjagas. 85% gyventojų miestiečiai, 1/3 visų šalies gyventojų gyvena sostinėje. Ekonomika išvystyta gerai ir remiasi žemės ūkiu bei naudingųjų iškasenų kasimu.

Ekvadoras

Ekvadoro (ispanų kalba “ekvatorius” (pusiaujas)) respublika yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Kolumbija, Peru, iš vakarų krantus skalauja Ramusis vandenynas. Šalies plotas 272 045 kv.km., gyventojų skaičius 9 648 200. Sostinė Kitas. Pusę gyventojų sudaro vietiniai indėnai, kiti metisai (indėnų ir europiečių palikuonys) ir juodaodžiai. Ekvadorui priklauso Galapagų salos, esančios Ramiajame vandenyne apie 2 000 km nuo žemyno. Praėjusio amžiaus 6 dešimtmetyje valstybė pradėjo vystyti naftos pramonę ir tai sąlygojo staigų ekonominį – socialinį pagerėjimą Ekvadore.

Gajana

Kooperatinė Gajanos (indėnų kalba “Vandenų žemė”) respublika (anksčiau vadinosi Britų Gajana (iš pradžių buvusi danų, 18a tapo britų kolonija)) priklauso Britų sandraugai, yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Venesuela, Brazilija, Surinamu, krantus iš šiaurės rytų skalauja Atlanto vandenynas. Šalies plotas 214 969 kv.km, gyventojų skaičius 705 800, sostinė Džordžtaunas. Padedant kitų šalių ekspertams Gajanoje vis didėja paslaugų sektorius.

Kolumbija

Kolumbija yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Panama, Ekvadoru, Peru, Brazilija, Venesuela, Iš vakarų krantus skalauja Ramusis vandenynas, iš šiaurės vakarų – Karibų jūra. Šalies plotas 1 141 748 kv.km., 42 310 780 gyventojų, sostinė Bogota. Prieš pasirodant ispanams iki 16a. šioje teritorijoje gyveno vietiniai indėnai čibčai. Šiandien Kolumbijoje tarp gyventojų ryški turtinė riba, nuolat didėjanti. Ekonomika paremta kavos auginimu, didelį vaidmenį atlieka giminystės ryšiai, turto paveldėjimas, visas turtas ir valdžia priklauso aukštesniajai klasei.

Paragvajus

Paragvajus yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Bolivija, Brazilija, Argentina. Paragvajus ir Bolivija vienintelės valstybės Pietų Amerikoje neturinčios išėjimo į vandenyną. Šalies plotas 406 752 kv.km., gyventojų skaičius 6 191 400. Sostinė Asunsjonas. Net 95% šalies gyventojų metisai (indėnų ir europiečių palikuonys).

Peru

Peru yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Ekvadoru, Kolumbija, Brazilija, Bolivija, Čile, vakarinę pakrantę skalauja Ramusis vandenynas. Šalies plotas su salomis 1 285 216 kv.km, gyventojų skaičius 28 863 494, sostinė Lima. 45% vietinių gyventojų yra vietiniai indėnai (nemaža dalis inkų), 40% metisų (indėnų ir europiečių palikuonys), kiti azijiečiai ir afrikiečiai. Ispanų kilmės vietinių gyventojų mažuma užima šalyje aukščiausius postus, kita didžioji dalis gyventojų gyvena skurdžiai.

Surinamas

Surinamo respublika yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Prancūzijos Gajana, Brazilija, Gviana, iš šiaurės rytų krantus skalauja Atlanto vandenynas, plotas 163 265 kv.km., gyventojų skaičius 436 940, sostinė Paramaribo. Iki 1975 m šalis priklausė Danijai ir buvo vadinama Danijos Gviana arba Niderlandų Gviana. Gyventojus sudaro Indai ir kreolai (afrikiečių ir europiečių palikuonys), indonezijiečiai, vietiniai indėnai. Ilgą laiką buvusi agrarine valstybe, šiuo metu Surinamo respublika daugiau pinigų uždirba iš transporto ir naudingųjų iškasenų kasybos.

Urugvajus

Urugvajaus respublika yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Brazilija, Argentina, krantus skalauja Atlanto vandenynas. Šalies plotas 176 215 kv.km, gyventojų skaičius 3 440 200, sostinė Montevideo’as (Montevidėjas liet.). Daugiausiai gyventojus sudaro europiečiai, nedaug metisų (indėnų ir europiečių palikuonys), net 90% gyventojų gyvena miestuose. Ekonomika gan aukšto lygio.

Venesuela

Venesuelos Bolivarijos respublika yra Pietų Amerikoje, ribojasi su Kolumbija, Brazilija, Galjana, krantus iš šiaurės skalauja Karibų jūra, plotas 916 445 kv.km, gyventojų skaičius 25 017 390, sostinė Karakas’as. Kaip ir daugelyje kitų šio žemyno valstybių dauguma gyventojų metisai (indėnų ir europiečių palikuonys). Visą savo gyvavimo laikotarpį Venesuelos pagrindinis verslas buvo žemės ūkis, 20a viduryje valstybės teritorijoje buvo rasta naftos, tačiau ekonomika silpna, gyventojai aiškiai skiriasi į turtinguosius ir vargšus.