NATŪRALŪS PLUOŠTAI
VILNA
Savybės:Pagrindinė žaliava avies vilna. Labiausiai vertinama merino vilna, nes šios rūšies verpalai yra vienodo storio, ploni ir šviesios spalvos.Vilna puikiai išlaiko šilumą, atstumia drėgmę, leidžia kūnui kvėpuoti.Trūkumas- vilna stipriai lamdosi. Dėl to vilnoniai audiniai dažniausiai yra maišomi su sintetiniais pluoštais, kurių dėka audinys įgauna tvirtumo ir mažiau lamdosi.Priežiūra:Vilna skalbiama tik vėsiame vandenyje, negręžiama. Džiovinama horizontaliai, nes šlapios vilnos svoris gali būti iki trijų kartų didesnis, todėl drabužis gali prarasti formą. Lyginama tik per drėgną audeklą.
New woolSavybės:Taip žymima vilna tik tada, jei audinys išaustas iš pluošto, kuriame vilna naudojama pirmą kartą; jei audinio sudėtyje yra >25% vilnos, ir jeigu audinio sudėtyje yra tik vienas kitoks pluoštas. Vilna /new wool/ yra sutinkama drabužiuose pažymėtuose “WOOLMARK” ženklu, kuris yra kokybiško vilnonio pluošto garantas. Jei audinys yra 100% vilna, tada naudojamas žymėjimas “PURE NEW WOOL”.Priežiūra:Kaip ir paprasta vilna.Angoros vilna
Savybės: Gaunama iš Angorinių triušių vilnos. Ši vilna yra pati minkščiausia vilnos pluošto rūšis, tačiau audiniuose jos nebūna daug, nes nepatvari.Priežiūra:Kaip ir paprasta vilna.Moheros vilna
Savybės:Gaunama iš Angoros ožkų vilnos. Moheros vilna yra ir tvirta, ir minkšta.Priežiūra:Kaip ir paprasta vilna.
Kašmyro vilnaSavybės:Brangiausia vilnos rūšis. Gaunama iš Kašmyro ožkų vilnos. Pluoštas labai minkštas, tvirtas ir blizgus.Priežiūra:Kaip ir paprasta vilna.
MEDVILNĖ
Savybės:Pluoštas gaunamas iš medvinės žiedų. Medvilnė gerai sugeria drėgmę, leidžia kūnui kvėpuoti, yra tvirtas. Audinys labai glamžosi, tačiau cheminio apdorojimo būdu gaunami EASY CARE ir NON IRON audiniai, kurie nesiglamžo.
Priežiūra:Pakankamai atsparus skalbimo temperatūrai audinys, todėl renkantis skalbimo temperatūrą reiktų atkreipti dėmesį į spalvos intensyvumą ir kitus pluoštus esančius audinyje.RAMIESavybės: Ramie naudojamas nuo senovės laikų, plačiau žinomas kaip Kinijos žolė. Ramie yra pats tvirčiausias išaugalinės kilmės pluoštų. Šis pluoštas nėra elastingas, todėl reiktų vengti stipriai lyginti aštrias klostes. Natūralus ramie pluoštas yra baltas ir žvilgus, kaip šilkas. Ramie gana glamžus, itin minkštas, todėl maišomas su medvilne, ar į medvilnę įmaišytu poliesteriu. Kadangi gerai sugeria drėgmę, itin komfortiškas vasarą. Pluoštas atsparus silpniems šarmams, mirkymui, šviesai, pelėsiui, kandims. Tamsios spalvos drabužiai po daugelio skalbimų gali kiek išblukti.Priežiūra:Priežiūra skirtingai nuo pluošto gali labai skirtis- nuo visai paprastos iki atsargios priežiūros. Geriausia būtų skalbti kaip jautresnius mezginius: vėsiame vandenyje, lėtai centrifuguoti, džiovinti horizontalioje padėtyje.
LINASSavybės:Pluoštas gaunamas iš linų. Linas labai tvirtas (2-3 kartus tvirtesnis už medvilnę), puikiai sugeria drėgmę, vėsina kūną, atrodo elegantiškai, todėl dažniausiai naudojamas vasariškų drabužių audiniuose. Linas glamžus, bet ir lengvai lyginamas, todėl drabužiuose dažnai yra maišomas su vilna, poliesteriu, tačiau nors ir mažiau, bet vis tiek glamžosi. Taip pat linas linkęs kiek trauktis.Priežiūra:Linas nereiklus temperatūroms, priežiūrai, todėl renkantis skalbimo temperatūrą reiktų atkreipti dėmesį į spalvos intensyvumą ir kitus pluoštus esančius audinyje.
ŠILKASSavybės:Verpalai, gaunami iš šilkverpių drugių lėliukių. Pluošto vertė tiesiogiai priklauso nuo gauto siūlo ilgio. Šilkas prabangiai atrodo, vasarą gaivina kūną, o žiemą šildo. Šilkas naudojamas tiek kaip 100% pluoštas, tiek su kitais pluoštais, dažniausiai su vilna.
Priežiūra:Šilką reikia skalbti itin atsargiai, šiltame vandenyje, su skalbimo priemonėmis be baliklių. Džiovinti pavėsyje, lyginti be garo, tik iš blogosios pusės, ir tik visiškai išdžiūvusį drabužį. Lengvai pažeidžiamas alkoholio, plaukų lako, kvepalų. Jei ištepėt šilkinį drabužį, JOKIU BŪDU nevalykit dėmės drėgnu audeklu! Sausą valymą reikia atlikti tuoj pat po gaminio sutepimo, informuojant valyklos darbuotoją kur yra dėmė ir kiek ilgai ji ten yra.VISKOZĖSavybės:Viskozė yra natūralus pluoštas, cheminiu būdu gaunamas iš celiuliozės. Pluoštas lengvas, gerai sugeria drėgmę, suteikia drabužiui prabangią išvaizdą. Tačiau viskozė yra ne labai tvirtas pluoštas, todėl reikalauja atsargios priežiūros, linkęs temptis.Priežiūra:Drabužius iš viskozės reikia gerai bet atsargiai gręžti, džiovinti horizontalioje padėtyje. Prieš skalbiant nemirkyti, neskalbti aukštoje temperatūroje.
MODALASSavybės:Modalas gaunamas iš specialiai apdorojamos celiuliozės, savybėmis panašus į medvilnę. Daug tvirtesnis pluoštas nei viskozė. Drabužiams su modalu charakteringas minkštas „barchatinis“ paviršius.Priežiūra:Modalo priežiūra panaši į medvilnės.
SINTETINIAI PLUOŠTAI
POLIESTERISSavybės:Poliesteris yra cheminis pluoštas, gaminamas iš naftos. Poliesteris atsparus trinčiai, beveik nesiglamžo, yra tvirtas, nesugeria drėgmės, todėl greitai džiūsta. Poliesteris dažniausiai yra maišomas su vilna, medvilne, linu. Suteikia audiniui tvirtumo, ne taip glamžosi.Priežiūra:Poliesterio gaminiai nereikalauja ypatingos priežiūros. Rūbus kurie turi daug poliesterio reikia saugoti nuo karščio ir tiesioginių saulės spindulių. Taip pat reikia atkreipti dėmesį i drabužio etiketę, kur nurodyta kaip jį lyginti.
POLIAMIDASSavybės:Poliamidas yra sintetinis pluoštas, labai atsparus trinčiai (maždaug 10 kartų daugiau nei medvilnė ir 20 kartų nei vilna). Privalumai – nesiglamžo, elastingas, tvirtas. Tačiau labai elektrinasi, neatsparus šviesai, greitai blunka. Poliamidas dažniausiai naudojamas kaip priedas su natūraliais pluoštais. Jis suteikia gaminiui tvirtumo, ilgina tarnavimo.
Priežiūra:Skalbiant negalima naudoti baliklių, lyginti tik per audeklą.ELASTANASSavybės:Tai cheminis pluoštas, naudojamas kojinių, apatinio trikotažo gamyboje. Elastanas gali temptis iki 500% iš savo pirminės būsenos pilnai atsistatyti atgal. Audiniai, kuriuose yra 1-15% elastano yra tvirti, juos kur kas lengviau prižiūrėti, jie daug mažiau glamžosi.Priežiūra:Veikiamas prakaito elastanas praranda savo elastingumą, todėl nešvarių drabužių patariama ilgai nelaikyti neskalbtų.
POLIURETANASSavybės:Tai sintetinis pluoštas, visai neseniai pradėtas naudoti tekstilėje. Pluoštas įaudžiamas iki 15%. Suteikia audiniui kietumo. Pluoštas nelaidus orui, drėgmei.Priežiūra:Kadangi poliuretanas dažniausiai naudojamas paltinėse medžiagose, tai rūbai, turintys poliuretano valomi valyklose.
POLIAKRILASSavybės:Tai sintetinis pluoštas, pasižymintis patvarumu ir elastingumu. Nesiglamžo, sesugeria drėgmės, dėl to daro drabužį patvaresniu.Priežiūra:Kadangi poliakrilo drabužiuose būna labia mažai, tai priežiūra priklauso nuo kitų audinio sudedamųjų dalių.
ACETATASSavybės:Pluoštas gaunamas iš celiuliozės cheminiu būdu (sintetinis viskozės pakaitalas), savo išvaizda primena šilką, yra šiugždus. Pluoštas nesugeria drėgmės, nelabai glamžosi, labai gerai krenta, bet nėra itin tvirtas. Dažniausiai naudojamas pamušalo audiniams.Priežiūra:Kadangi pluoštas nėra tvirtas, būtina atsargi priežiūra, ypač valant chemikalais. Skalbti 30-40 laipsnių temperatūros vandenyje, lyginti iki 110 laipsnių įkaitintu lygintuvu.
1. Medvilnė, linasPagal atsparumą karščiui, medvilnės pluoštas yra labai artimas lino audiniui. Jų atsparumas pradeda silpnėti tik prie 1200C, todėl gaminiai gali būti virinami ir lyginami aukštoje temperatūroje (todėl gali būti sterilizuojami).Pagrindinis medvilnės ir lino gaminių privalumas – higieniškumas. Jie lengvi, minkšti, gerai sugeria drėgmę ir pralaidūs orui (drėgmę išgarina į aplinką). Pluoštai, esant aplinkos drėgmei 65%, sugeria 7-8% drėgmės, o esant 95% aplinkos drėgmei – 17-18%. Tuo pačiu jie tampa gerais laidininkais – pluoštas nesielektrina. Baltiniai betarpiškai liečiasi su žmogaus kūno paviršiumi, sugeria prakaitą, riebalus, epitelio daleles. Jie gaminami iš lengvų ir minkštų, higroskopiškų, hidrofiliškų, laidžių drėgmei ir orui audinių. Geriausiomis higieninėmis savybėmis pasižymi audiniai iš natūralios medvilnės ir iš plonos vilnos. Baltiniai iš sintetinių audinių gaminami, bet jų dėvėti nepatartina, nes jie blogai sugeria drėgmę, įsielektrina.
Vidurinis drabužių sluoksnis suteikia papildomą šilumos izoliaciją. Jiems geriausiai tinka medvilniniai, lininiai ir šilkiniai audiniai. Žiemą šis drabužių sluoksnis turi sumažinti šilumos pralaidumą, todėl naudotini tankūs ir poringi, geromis šilumos izoliacinėmis savybėmis pasižymintys audiniai: vilnoniai, pusvilnoniai, šiaušti medvilniniai bei trikotažiniai gaminiai.Viršutinių drabužių (kostiumų, paltų) paskirtis – padidinti šilumos izoliaciją, todėl jie siuvami iš storesnių ir poringesnių audinių. Drabužiai neturi varžyti judesių, trukdyti kvėpavimo, kraujotakos.2. Natūralus šilkasVienas iš įdomiausių ir pagal eksploatacines savybes unikaliausių pluoštų yra natūralus šilkas. Natūralus šilkas (toliau šilkas) yra gyvulinės kilmės pluoštas, pasižymi labai geromis higieninėmis savybėmis, yra stiprus ir tamprus.Techninės savybės.Pluoštas praleidžia ultravioletinius spindulius. Deja, būdamas ilgą laiką saulėje, netenka stiprumo: dešimt dienų išlaikant pluoštą vasaros saulėje, šilkas netenka apie 30% stiprumo. Šiuo atžvilgiu šilkas yra vienas silpniausių natūralių pluoštų. Prie 150-1700C temperatūros pluoštas yra, bet iki 1350C fibroinas nekeičia savo savybių. Lyginant suteikta gaminio forma išlieka tik esant jam sausam.Didelis pluošto higroskopiškumas neleidžia gaminiams elektrintis, o tai yra dar viena teigiama šilko savybė.Šilkas vandenyje brinksta, o gaminiai iš jo traukiasi, todėl rekomenduojama jį skalbti kaip labai jautrų pluoštą – šiltame vandenyje ir rankomis.Higieninės savybės:• Šilko pluoštas yra atsparus mikroorganizmams.• Jis pasižymi labai geru higroskopiškumu ir mažu šilumos laidumu. Ne veltui sakoma, kad su šilko rūbais žmogus visada jaučiasi gerai: šiltą dieną jie skleidžia vėsą, kūnas lengvai kvėpuoja, o vėsią dieną – šildo.• Būdamas vandens garų aplinkoje ir 20-250C temperatūroje, pluoštas sugeria iki 37-39% drėgmės, t.y. beveik tiek pat, kiek vilnos pluoštas ir net du kartus daugiau nei medvilnės. Sugėręs tokį kiekį drėgmės, pluoštas ar gaminys liečiant atrodo visai sausas. Pagal sugebėjimą sugerti drėgmę šilkas daug pranašesnis už lino pluoštą. 3. Sintetiniai audiniai.Be sintetinių medžiagų šiandien apsieiti sunku. Sintetinius rūbus lengva skalbti, jie retai kada glamžosi, dažnai pakeičia natūralias medžiagas. Sintetinių audinių yra daug rūšių. Vieni naudojami apatiniams drabužiams, kiti viršutiniams, treti – avalynei. Jų kokybė nuolatos tobulinama, bandoma padaryti kuo panašesnius į natūralias medžiagas – vilną, liną, medvilnę, šilką, odą.Mažiausiai panašias į natūralius audinius sintetines medžiagas mūsų oda blogiau toleruoja. Toleravimas labai priklauso nuo mūsų odos savybių. Nuo prigimties sausa ir jautri bei ūminių ar lėtinių uždegiminių procesų pažeista oda visiškai netoleruoja ne tik sintetinių medžiagų, bet ir vilnos. Netoleruojantys privalo tokių audinių vengti, nes tankus sintetinis audinys neleidžia natūraliai garuoti prakaitui, dėl to odos raginis sluoksnis būna drėgnas ir dėl to nebeatpalaiduoja turinčias natūraliai pasišalinti ląsteles. Kūno šiluma ir drėgmė tampa gera terpe mikroorganizmams veistis. Iki tol buvę nekenksmingi pastoviai odos paviršiuje gyvenantys mikroorganizmai ima daugintis galinčiais sukelti odos uždegimą, ir virsta pavojingais, susidaro nemalonus kvapas.Sintetinis audinys – geras šilumos laidininkas. Kai oras karštas, dėvint sintetinius, ypač kaproninius, nailoninius ir į juos panašius rūbus labai prakaituojama, lengva perkaisti, ar staiga atšalti ir susirgti peršalimo ligomis: bronchitu, radikulitu, juosiančiąja ir paprastąja pūsleline ir kitomis ligomis. Šaltu metų laiku apsirengęs sintetiniais rūbais ir nejudantis žmogus gali peršalti.Kokios dažniausios bėdos persekioja dėvinčius sintetinius rūbus?Dėvint aptemptas kelnaites ar glaudes, ypač kasdien, oda didžiąją paros dalį negali kvėpuoti, prakaituoja, kai kam iššunta odos raukšlės, sklinda nemalonus kvapas, kartais atsiranda bėrimai, niežėjimas, nukasymo žymės.Dėvint sintetinius marškinius, ar panašius rūbus nukenčia nugaros, pečių, krūtinės oda.Dėvint sintetines kojines, sintetiniu pamušalu išklotus, batus taip pat susidaro hermetiška terpė, kurioje veisiasi įvairūs mikrobai. Tie, kurie turi polinkį prakaituoti, turėtų vengti sintetinių rūbų, nes tik taip išvengs kai kurių pasekmių.4. VilnaTai natūralus pluoštas, kurio audinys naudojamas dažniausiai viršutinių rūbų, mažai turinčių kontaktų su oda gamybai. Tai higieniškas audinys, lengvas, minkštas, pralaidus orui, gerai saugantis nuo temperatūrų kaitos.NaujienosNatūraliai dažyta medvilnėNatūraliai dažyta medvilnė – tai pluoštas, kuris auga natūralių rudų, rausvų arba žalsvų spalvų ir atspalvių (pav.), sąlygotų specialiai suteiktų genetinių augalo savybių. Natūraliai dažyta medvilnė pasirodė rinkoje tik prieš 15 metų. Šios medvilnės nereikia dažyti, spalva neišblunka skalbimo ir dėvėjimo metu – po skalbimo ji tampa dar ryškesnė ir intensyvesnė.Gaminiai iš šios medvilnės turi mažesnę neigiamą įtaką aplinkai, nes gamybos metu atkrenta labiausiai aplinką teršiančios operacijos balinimas ir dažymas. Dėl šios priežasties dažytos medvilnės apdirbimo kaina 20-40% mažesnė negu įprastos medvilnės. Dažnai šis pluoštas, kaip ir organinė medvilnė, auginamas nenaudojant trąšų ir pesticidų.Ši medvilnė savo sudėtimi panaši į įprastą baltą medvilnę, tačiau jos pluošteliai yra trumpesni ir silpnesni, todėl tai apsunkina pluošto perdirbimą. Tačiau tai suteikia pluoštui unikalią išvaizdą, minkštumą ir blizgesį. Natūrali medvilnė pradėta auginti JAV 1985 m. Šiuo metu nedideli šios kultūros plotai auginami ne tik JAV, bet ir Meksikoje, Uzbekistane, Azerbaidžane, Indijoje ir kt.Tekstilės medžiagos iš natūraliai dažytos medvilnės naudojamos kūdikių ir vaikų bei alergiškų žmonių drabužių gamybai bei mados dizainerių kolekcijose. Ši produkcija suranda savo nišą perpildytoje tekstilės gaminiais rinkoje.
AUDINIAI IR JAUTRI ODA Natūrali vilna gali tik mechaniškai dirginti odą, tačiau alerginės reakcijos ji nesukelia. Tačiau jei apdorota (dažais, klijais, dervomis ar aldehidais), gali sukelti ir kitokį – ne tik mechaninį – odos sudirgimą. Jeigu vilna vilkima tiesiog ant nuogo kūno, gali pradėti niežėti, žmogus ims kasytis, dėl to odai galima pakenkti. Tačiau jei esate sveiki, drąsiai vilkėkite vilnonius drabužius: jie laidūs orui, kūnas lengvai kvėpuoja.
Sintetiniai audiniai vis labiau populiarėja: tokie drabužiai mažiau glamžosi, lengvai skalbiami. Tai paranku greitėjančiam gyvenimo tempui. Didžiausias sintetikos trūkumas – blogai praleidžia drėgmę, neleidžia natūraliai garuoti prakaitui. Kodėl tai blogai? Odos epidermis atsinaujina maždaug kas keturias savaites. Pamatiniame epidermio sluoksnyje auga naujos ląstelės, kurios senesnes iš lėto stumia link odos paviršiaus. Kuo arčiau jo, tuo ląstelė tampa mažiau gyvybinga, kol visiškai suragėja ir nepastebimai nubyra. Apsivaloma nuo odos medžiagų apykaitos produktų, nuolat jos paviršiuje gyvenančių mikroorganizmų pertekliaus ar atsitiktinai patekusių patogeninių mikroorganizmų. Hermetiškoje aplinkoje po sintetiniais aptemptais, prigludusiais drabužiais raginis epidermio sluoksnis pasidaro drėgnas ir dėl to nebeatpalaiduoja turinčių nubyrėti negyvų ląstelių. Kūno šiluma ir drėgmė tampa gera terpė mikroorganizmams veistis: iki tol nuolat odos paviršiuje gyvenę ir buvę nekenksmingi jie labai suveša, tampa pavojingi. Nuo tokio žmogaus sklinda nemalonus kvapas, odą ima niežėti, kyla kitų nemalonių jutimų. Kasdien ilgai vilkint sintetinius apatinius drabužius, oda negali normaliai kvėpuoti, prakaituoja, kai kam net iššunta odos raukšlės, atsiranda bėrimų, ima niežėti. Gali prasidėti genitalijų, mieliagrybio infekcija. Negydomi tokie ir panašūs odos sudirgimai gresia egzema. Patartina vengti labai ankštų sintetinių drabužių ir avalynės. Tokius apdarus reikia dažniau plauti, o avalynę kruopščiai džiovinti. Po darbo dienos grįžus namo ir nusiprausus, sintetinius apatinius geriau pakeisti laisvais medvilniniais. Nuo prigimties sausa, jautri oda arba pažeista ūminių, lėtinių uždegimų visiškai netoleruoja ne tik sintetikos, bet ir vilnos. Medvilnė ir linas, jei neapdoroti dažais ir kitokiomis cheminėmis medžiagomis, nesukelia alerginių reakcijų. Puikiai praleidžia drėgmę, gali drąsiai nešioti ir žmonės, turintys dirglią odą. Kadangi medvilnė gaunama iš medienos pluošto, gali atsitikti, kad ji sukels mechaninį odos sudirgimą. O jei lininis ar medvilninis audinys apdorotas chemiškai (kad mažiau glamžytųsi, būtų patvaresnis), gali išprovokuoti alergiją. Šilkas – vienas įdomiausių ir unikaliausių audinių. Pati gamta sukūrė nuostabiai tobulą polimerinę medžiagą. Gyvulinės kilmės pluoštas (gaunamas iš šilkaverpių) pasižymi labai geromis higieninėmis savybėmis, yra stiprus ir tamprus. Šilkas malonus, lengvas ir jaukus. Vilkėdamas tokius drabužius žmogus jaučiasi puikiai. Higieninėmis savybėmis šilkas lenkia net liną. Daugelio moterų nuomone – nėra malonesnio audinio. Šilko gaminiai – nepakartojamos išvaizdos, gerai krinta, maloniai blizga: tai krepas, šifonas, krepžoržetas, krepdešinas. Iš šilko gaminami chirurginiai siūlai! Natūralus – itin brangus, todėl jis dažnai maišomas su kitokiais pluoštais. Ar žinote, kad šilkas praleidžia ultravioletinius spindulius? Taigi net vilkint ilgarankovę palaidinę galima įdegti. Deja, ilgą laiką būdamas saulėje audinys netenka stiprumo: per dešimt dienų praranda net apie 30 procentų tvirtumo. Vandenyje šilkas brinksta, o gaminiai iš jo traukiasi, todėl rekomenduojama skalbti kaip itin jautrų pluoštą: šiltame vandenyje ir tik rankomis. Be to, atsparus mikroorganizmams, mažai laidus šilumai. Štai kodėl su šilkiniais apdarais žmogus visada jaučiasi gerai: karštą dieną – vėsu, o vėsią dieną – šilta. Gerai sugeria drėgmę: beveik tiek pat, kiek vilnos pluoštas, ir net du kartus daugiau nei medvilnė. Tačiau šilkinis audinys vis tiek atrodo sausas! Natūralaus šilko per metus pagaminama daug mažiau nei vilnos pluošto ir net 230 kartų mažiau nei medvilninių audinių. Šilko drabužių negalima trinti ar gręžti. Išskalavus geriausia susukti į paklodę ar rankšluostį ir lengvai nuspausti. Po kelių valandų jau galima lyginti. Žinokite, kad šilkas sugeria kvapus, todėl tokius drabužius (kaip ir vilnonius) prieš dedant į spintą patartina išvėdinti.