Vandens kietumas tai vandens savybė, neleidžianti putoti muilui ir susijusi su tam tikrų kalcio ir magnio druskų buvimu.
Terminai kietumas ir kietis skiriasi savo vartosena. Kietumas reiškia tiesiog vandens savybę, o kietis yra matuojamas konkrečiais vienetais kurie dažniausiai rodo ištirpusių Ca ir Mg druskų kiekį.
Vanduo laikomas kietu kai turi 80-120mg/l tokių druskų, o minkštu kai druskų beveik neturi ar turi labai mažai – 1-40mg/l.
Kietumo lygiai:
minkštas – 0–20 mg/l
gana minkštas: 20–40 mg/l
kietokas: 40–60 mg/l
gana kietas: 60–80 mg/l
kietas: 80–120 mg/l
labai kietas: >120 mg/l.
Blogosios kieto vandens savybės:
Prausiantis prastai putoja muilas
Susidariusios nuosėdos garo katiluose sumažina laidumą šilumai, todėl garo katilas gali pradegti ir sprogti
Gadina buitinę technika, pvz.: arbatinukuose arba indaplovėse gali susidaryti nuosėdos
Prausiantis džiovina odą
Nuosėdų (nuovirų) susidarymas
Virinant kietą vandenį jame ištirpusios magnio bei kalcio druskos Mg2+(HCO3)-2(aq) ir Ca2+(HCO3)-2(aq) skyla ir susidaro nuosėdos.
Ca2+(HCO3)-2(aq) =CaCO3(k) + CO2(d) + H2O(s)
Mg2+(HCO3)-2(aq) =MgCO3(k) + CO2(d) + H2O(s)
Kietumo šalinimas ir jo rūšys
Vandens kietumą galima panaikinti. Vandens kietumo šalinimas, tai yra dalinis arba visiškas Mg2+ ir Ca2+ jonų pašalinimas iš vandens. Vandens kietumas taip pat turi rūšis. Jis gali būti laikinasis arba pastovusis.
Laikinasis kietumas
Laikinai kietas vanduo – tai vanduo, kuriame yra bikarbonato, HCO3-, jonų. Laikinąjį kietumą taip pat galima panaikinti su kalcio hidroksidu Ca(OH)2.
Pastovųjį kietumą lemia vandenyje ištirpusios stiprių rūgščių kalcio arba magnio druskos (sulfatai, chloridai, nitratai). Jis nepanaikinamas virinant vandenį. Jo pašalinimui naudojamas Na2CO3 (soda). Tai yra jonų kaitos būdas.
CaCl2(aq) + Na2CO3(aq) = CaCO3(k) + 2NaCl(aq)
Kiti vandens kietumo šalinimo būdai
Tai įdomu
Žmonės vartojantys kietą vandenį, mažiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, nei tie kurie vartoja minkštą vandenį.
Dažnai gerti minkštą vandenį nėra gerai, žmogus gali negauti reikiamų medžiagų tokių kaip kalcis, esant jo trūkumui jis bus imamas iš dantų arba iš kaulų.